Zostaň s nami v kontakte: Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Parazit - umenie preraziť

Kde a kedy ?
Parazit - umenie preraziť

Réžia a preklad: Lukáš Brutovský, dramaturgia: Svetozár Sprušanský, hudobná úprava: Peter Zagar, kostýmy: Diana Strauszová, scéna: Dorota Cigánková, hrajú: Martin Fratrič, Lenka Barilíková, Kamila Antalová a. h., Jakub Rybárik, Marián Viskup, Marcel Ochránek, Roman Poláčik, Juraj Ďuriš, Branislav Matuščin a Martin Nahálka  

 

Popis

Aj ten najväčší poctivec z nás je často zapletený do pavučiny lži. Nedokáže ju včas odhaliť. S čestnosťou a výnimočným talentom dnes ďaleko nezájdete. Určite nie ďalej ako s prízemnosťou a priemernosťou. Klam vládne svetom a spravodlivosť víťazi len a len v divadle...“ Či?

Friedrich Schiller nám v príbehu bleskovej politickej kariéry dvorného intrigána Selicoura zanechal komédiu, ktorá svojou rafinovanosťou, výbornými charaktermi a vycizelovanou formou v ničom nezaostáva za jeho vzorovými a slávnymi drámami. Razantným príchodom šikovného naničhodníka Selicoura, ktorý parazituje na plodoch práce iných ľudí, sa pred ohromeného pozorovateľa dostáva dramatický prvok: La Roche pre Selicourove podrazy prichádza o zamestnanie, Karl Firmin o svoju milú a Karlov otec o uznanie u nového ministra Narbonneho, ktoré mu inak právom prináležalo. Len ešte prešibanejšia intriga z ich strany by dokázala parazita demaskovať. A presne takú intrigu zosnuje jedna z postáv hry a naša komédia sa môže začať.

Prečo dnes uvádzať Parazita? Bezohľadne nenásytná snaha jednotlivca o spoločenský úspech, bohatstvo a moc s použitím nanajvýš pochybných a kriminálnych metód, dnes známych pod pojmami mobbing, korupcia a sprenevera, nestratila nič zo svojej aktuálnosti.

Organizujete zaujímavú akciu?

Dajte nám o nej vedieť mailom na redakcia@nasanitra.sk

Odporúčame

Szidi Tobias & Band

Szidi Tobias - krst nového 2 CD Sedmolásky

Koncert speváčky a herečky spojený s krstom

Koncert

Povolanie pápež

Povolanie pápež

Pôvodný slovenský muzikál

Divadlo