Zostaň s nami v kontakte: Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Cyrano z Bergeracu

Kde a kedy ?
Cyrano z Bergeracu

Réžia: Lukáš Brutovský, hrajú: Marián Viskup, Roman Poláčik, Jana Kovalčíková, Marcel Ochránek, Martin Šalacha, Juraj Ďuriš, Martin Nahálka, Juraj Hrčka, Peter Oszlík, Martin Fratrič, Jakub Rybárik, Branislav Matuščin, Gabriela Dolná, Klaudia Kolembusová, Eva Večerová, Lenka Barilíková, Otto Culka a. h. a ďalší

 

Popis

Cyrano - symbol cti, odvahy, mužnosti, ušľachtilosti ducha, rytierskosti. Cyrano - slávna veršovaná komédia francúzskeho novoromantizmu, ktorá teší divákov po celom svete už od roku 1897. Cyrano miluje krásnu preciózku Roxanu. Obávajúc sa výsmechu a jej odmietnutia pre svoj obrovský nos, svoju lásku pred Roxanou tají. Tá sa zamiluje do mladého krásavca Kristiána, ktorému však chýba jemnosť ducha, ľahkosť a vzlet slova. Cyrano píše na objednávku zaľúbené listy Roxane v mene rytiera Christiana neznalého básnického umenia. Stáva sa tak nezištným sprostredkovateľom ich lásky a dokonca dopomôže mladým milencom k svadbe. Záverečná scéna hry, keď je Cyrano smrteľne ranený a Roxana pochopí jeho lásku, patrí k najslávnejším scénam romantického divadla.

Rostand svojím Cyranom priniesol na svetové javiská ideál človeka veľkolepých vášní a hrdinských činov, ako aj čaro divadelnej poézie a efektný príbeh. Vlieva do myslí divákov hrdosť k vlastenectvu, životný esprit, odvahu, galantnosť a ochotu umrieť za vznešený ideál s eleganciou gaskonského rytiera.

Organizujete zaujímavú akciu?

Dajte nám o nej vedieť mailom na redakcia@nasanitra.sk

Odporúčame

Oči ulíc vidia všetko

Oči ulíc vidia všetko

Výstava v Bunkri galérie - čo sa stane, keď sa ulica dostane do galérie?

Výstavy

Čarodejník z krajiny OZ

Čarodejník z krajiny OZ

Hudobná rozprávka na motívy knihy Lymana Franka Bauma

Divadlo