Zostaň s nami v kontakte: Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Ej, ženy, ženy...

Kde a kedy ?
Ej, ženy, ženy...

Vernisáž - 11. 1. o 17.00 h, výstava potrvá do 9. februára, prístupná pracovných dňoch o 10.00 do 17.00 h okrem utorka

Popis

Príznačný názov pre výstavu, ktorá v sebe ukrýva materiálne bohatstvo z truhlíc žien z celého Slovenska a jedinečná v tom, že celá zbierka, ktorú vidíte je vlastníctvom jednej rodiny, rodiny Kraskovcov z Nitry. Počas niekoľkých rokov v teréne, práce s ľudovým nábytkom rodina objavila, no aj zachránila nespočetné množstvo krojov a textilných súčastí. Častokrát to boli celé truhlice odevných súčiastok žien, ktoré už tradičný odev prestali používať alebo ich pozostalí predali ďalej a tak vďaka zberateľstvu tejto rodiny môžeme aj dnes vidieť veľký kus histórie. Postupne sa rodine Kraskovcov vykryštalizovala zbierka vyše 60 krojov z celého Slovenska. Najviac však rodine učarovala pestrosť výšiviek a vzorov krojov z regiónov Hont a Novohrad.

V oboch výstavných sálach uvidíte výber zo zbierky, celkovo 33 figurín v ženských sviatočných tradičných odevoch a rozmanité odevné, či úžitkové súčasti materiálnej kultúry (čepce, rukávce, kabátiky, kútne plachty, obrusy, truhlice, kolovrátky, posteľ šestonedieľky a iné) z rôznych období a obcí Slovenska: Jablonica, Častkov, Myjava, Závod, Hrnčiarovce nad Parnou, Piešťany, Dolná Súča, Čičmany, Lukáčovce, Veľký Cetín, Nová Dedina, Litava, Plachtince, Príbelce, Sebechleby, Senohrad, Važec, Heľpa, Polomka, Šumiac, Závadka nad Hronom, Horný Tisovník, Očová, Ábelová, Nedelište, Polichno, Budča-Turová, Dobrá Niva, Pliešovce, Turie Pole, Mengusovce, Rejdová. Všetky odevné súčasti sú v pôvodnom stave, až na pár výnimiek, kde bolo potrebné ošetrenie tkaniny vzhľadom na veľmi zlý stav a zažltnutie vplyvom času.

Zaujímavou časťou výstavy, ktorá sa začína vo výstavnej sále a pokračuje v galérii po schodoch, sú fotografie zdokumentovanej zbierky rodiny Kraskovej, ktorých autorom je fotograf Jozef Spišák z Občianskeho združenia Folklórne regióny. Nafotených je 58 krojov z celej zbierky na vybraných dievčatách a ženách z rôznych folklórnych súborov a skupín, ktoré už mali nejakú skúsenosť s tradičným odevom a boli v ňom odeté (Folklórny súbor Furmani z Nitry, Folklórny súbor Ponitran z Nitry, Folklórny súbor Zobor z Nitry, Folklórna skupina Bažalička z Príbeliec-Plachtiniec, Ženská spevácka skupina Vranky z Nitry, bývalé členky Umeleckého folklórneho súboru Mladosť z Banskej Bystrice, Folklórneho súboru Oravan z Nižnej a tanečníčky z Bratislavy z Umeleckého súboru Lúčnica).

Na príprave a realizácii fotenia, ktoré trvalo tri dni sa podieľalo mnoho ľudí a odborníkov vo svojej oblasti. Majitelia zbierky Katarína a Pavol Kraskoví, dcéry Katarína Fichnová a Soňa Borovská, odborná pracovníčka pre folklór Linda Štulajterová, fotograf Jozef Spišák, poradkyňa pre výrobcov ľudových krojov, odevných doplnkov a výšiviek Ústredia ľudovej umeleckej výroby Zuzana Piešová, etnológovia Zuzana Balážová, Lucia Macková, Patrik Rago a nezávislé kozmetické poradkyne Mary Kay Kristína Olejárová, Zuzana Ďurinová a Mária Fúsková.

Organizujete zaujímavú akciu?

Dajte nám o nej vedieť mailom na redakcia@nasanitra.sk

Odporúčame

Povolanie pápež

Povolanie pápež

Pôvodný slovenský muzikál

Divadlo

Panikári

Panikári

Muži na pokraji nervového zrútenia – súčasná komédia s pesničkami

Divadlo