Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Justin, Taylor a Nike. Trio z USA strávi Vianoce u nás

Ako školák hrával naraz štyri športy - okrem basketbalu aj hokej, americký futbal a golf. Vianoce strávi prvýkrát mimo domova.

Justin Ward si zahral aj v zápase hviezd Eurovia SBL. V Nitre je s ním priateľka Taylor Ward.(Zdroj: archív J. W.)

Medzi divákmi na basketbalových zápasoch sedáva blondínka, ktorá nehovorí po slovensky a špeciálne fandí jednému hráčovi Nitry. Opore tímu Justinovi Wardovi robí pod Zoborom spoločnosť jeho priateľka Taylor Daus.
Obaja sú zo štátu Wisconsin, študovali na rovnakej vysokej škole Lakeland College. „Štyri roky sme boli v škole spolu v jednej skupine. Spolu sme dva a pol roka, ale zasnúbení ešte nie sme,“ zoznamuje nás Justin a Taylor sa pri jeho slovách pousmeje.

Pred sezónou bola rozhodnutá, že štart svojej kariéry odloží a bude po Justinovom boku. „Bavili sme sa o tom už skôr, ešte počas štúdií. Ja môžem začať učiť aj neskôr, teraz bolo dôležité ísť do Európy a byť spolu,“ hovorí sympatická Američanka.

Zo začiatku sezóny, kým ešte nebola v Nitre, bolo Justinovi ťažšie. „Bol som tu nový, nemal som tu ani amerického spoluhráča, ako keď tu bol Martavious, tak mi bolo občas smutno. Ale vtedy som viac času trávil aj so spoluhráčmi, napríklad sme išli aj na vrch Zobora a ukázali mi niečo z mesta. Ale odkedy je tu Taylor, som väčšinu času s ňou a mojím psom Nike,“ pokračuje chlapík z mestečka Wisconsin Dells, známeho pre najväčší vodný park v USA.


Justin Ward s priateľkou Taylor Daus a psom Nike na výlete na vrch Zobor a Pyramídu. FOTO: archív J. W.

Lacné (nielen) pukance

V Európe bol v minulosti viackrát - v Prahe, Luxembursku či v Nemecku. „Ľudia sú tu v pohode, s ich mentalitou nemám žiadny problém. Páči sa mi kultúra i architektúra. Sú tu staré budovy, z európskych miest je cítiť históriu. Pre mňa je zaujímavé navštevovať miesta ako katedrály a podobne,“ prezrádza svoje dojmy z prechodného domova. „U nás v Amerike, keď ľudia uvidia Justina, často reagujú v štýle: „ó, môj bože, on je taký vysoký“... Ale tu na Slovensku ho ľudia ľahšie akceptujú, keď ho vidia,“ dodáva zaujímavé porovnanie Taylor.

Vo voľnom čase zašli Justin a Taylor párkrát do kina. „Boli sme na Hunger Games a Interstellar, bolo to fajn. Bol som prekvapený, že filmy sú tu v angličtine so slovenskými titulkami. Myslel som si, že to bude naopak. To bolo milé, cítili sme sa vlastne ako doma,“ netají Justin. „U nás sú pukance v kine veľmi drahé, oveľa drahšie ako tu. Lacnejšie je tu vlastne všetko, z toho sme prekvapení. Boli sme zvyknutí na iné náklady,“ dopĺňa Taylor, ktorá vo voľnom čase pokračuje v postgraduálnom štúdiu, aby získala titul MBA.

Justin sa chystá pozrieť aj na hokejový zápas Nitry, kde je oveľa lepšia atmosféra ako na basketbale. „Do 14 rokov som sa venoval aj hokeju. Hrával som naraz hokej, basketbal, americký futbal a golf. Veru, štyri športy. A popritom som stíhal aj školu,“ smeje sa vytiahnutý mladík.

So psom do reštaurácie

Americkej dvojici sa páči vianočné mestečko na námestí v centre. „Na punč sme tam boli už štyrikrát. V Amerike v menších mestách nič také nebýva, zato napríklad v Chicagu, od nás dve hodiny autom, je v tomto čase obrovské vianočné mestečko,“ prezrádza Taylor.

V Nitre trávia dosť času so psom Nike. Je to kríženec teriéra a pointera. „Tu sa dostanete so psom na viac miest, to sa nám páči. U nás s ním nemôžete ísť takmer nikam - napríklad do reštaurácie alebo do nákupného centra,“ porovnáva Justin. „Boli sme s Nike v reštaurácii, to bola jeho premiéra. Bolo to zaujímavé, väčšinu času sa správal vzorne. Je stále mláďa, má 8 mesiacov, takže má veľa energie, berieme ho na prechádzky a výbehy napríklad do parku na Sihoti,“ prezrádza Taylor.

Dominuje v štatistikách, trápia ho len kroky

Justin Ward je na čele ligových štatistík až v štyroch kategóriách, napríklad aj v bodoch či doskokoch. Čakal to? „Nevedel som, čo očakávať, aká tu bude konkurencia. Chcel som sa hlavne prispôsobiť európskemu basketbalu. Mám to šťastie, že som vysoko v štatistikách. Je pekné mať takéto čísla v mojom „CV“, ale prial by som si mať viac výhier,“ hovorí skromne.

Jeho mužstvo sa musí učiť vyrovnávať sa s veľkým počtom prehier. „Nezostáva nám nič iné, len sa sústrediť na ďalšie tréningy, tvrdo v nich pracovať, zostať pozitívni a snažiť sa vyhrať ďalší zápas. Máme mladý a neskúsený tím. Pre mladých hráčov je ľahšie sa otriasť z prehier, snažíme sa zo zápasov poučiť, aby sme sa stali lepšími hráčmi. Chápem však, že je to rok prebudovávania kádra po zmenách vo vedení klubu,“ ponúka Justin svoj pohľad na sezónu.

Kameňom úrazu je preňho pravidlo o krokoch. Kto občas sleduje zámorský basketbal, tak vie porovnať, že je veľký rozdiel v posudzovaní krokov tam a v Európe. „Kroky - to je môj najväčší problém. Stále sa snažím prispôsobiť tomu, ako sa tu píska. Na univerzite bol prvý krok pre mňa veľmi dôležitý, tu mi to hneď pískajú. Dokonca mi odpískali párkrát kroky aj v situácii, keď som pivotoval na jednej nohe. Nerozumiem, prečo je toto pravidlo tak rozličné...“ krúti hlavou americký podkošový hráč.


Justinovi sa na Slovensku darí. Patrí medzi najlepších hráčov ligy. Na snímke je vpravo hore aj jeho priateľka Taylor. FOTO: MARTIN KILIAN

Vianoce plné snehu

Na Vianoce zostávajú všetci traja v Nitre. „Budem na sviatky prvýkrát bez rodiny, to bude dosť ťažké. Ale budeme v kontakte cez internet, s rodinou vlastne hovoríme často. Žiadne darčeky si teraz posielať nebudeme, dohodli sme sa, že Vianoce oslávime, keď prídem domov po sezóne,“ vysvetľuje Američan.

Darčeky sa v Amerike otvárajú 25. decembra, deti hneď skoro ráno utekajú k vianočnému stromčeku. Justinov sedemročný brat stále verí, že darčeky nosí Santa Claus cez komín.

„S vianočnými sviatkami mám spojené krásne spomienky na detstvo. Naša rodina spolu s ďalšími dvomi-tromi rodinami objednali na týždeň chatu v štáte Michigan, to je severnejšie od Wisconsinu, kde bývalo veľa snehu a mali sme veľa zábavy, či už na lyžiach, snowboarde alebo na sánkach,“ spomína Justin.

Kuchárka Taylor

Pokiaľ ide o vianočné zvyky, typické jedlo nie je jednotné pre všetky americké rodiny. Napríklad u Taylor býva na stole hlavne veľký kus šunky, kým u Wardovcov sú vianočné jedlá podobné tým na deň vďakyvzdania, kde dominuje morka s plnkou, oblohou či ovocím. „Mama vždy urobí koláče alebo talianske cestoviny, tie mi budú chýbať. Ale tu v Nitre mi varí Taylor a ide jej to veľmi dobre,“ priznáva Justin. „Justin zje všetko, čo pripravím. Stále je totiž hladný,“ dopĺňa s úsmevom Taylor.

Do nového roka si americký pivot Nitry želá viac víťazstiev. „Bolo by fajn, keby sme sa dostali do hry o play-off. Ale ak to nevyjde, tak sa budeme snažiť zostať pozitívni a ísť vždy naplno,“ hovorí. „Ja si želám, aby chodilo na zápasy viac ľudí. Ľudia totiž vedia chalanom na palubovke dodať veľa energie,“ uzatvára Taylor.


Všade naokolo vianočná výzdoba. Dvojica Američanov strávi sviatky v Nitre. FOTO: (KI)

Ďalšie články z rubriky Šport


  1. Dedinu napoja na R1, pomôže to aj Nitre 4 705
  2. Šampionát naturálnych kulturistov a fitnesiek (+FOTO) 936
  3. Pozrite si majstrov okresu v atletike 618
  4. Nitra rozhodla na Spiši v druhom polčase (+FOTO) 462
  5. Smer chce v Nitre zabrániť tomu, aby sa moci chytili kotlebovci 347
  6. Neded prekvapil v Galante Foto 320
  7. Štartuje play-off Ligy internacionálov 292
  8. Nový Život môže doma spečatiť triumf 267
  9. Európska komisia vyšetruje, či štátna podpora pre Jaguar Land Rover je v súlade s európskou legislatívou 259
  10. Britský reťazec oznámil, kedy zatvorí predajňu v nitrianskych Mlynoch 258

Najčítanejšie správy

Nitra

Dedinu napoja na R1, pomôže to aj Nitre

Pozemky sú už podľa ministerstva dopravy vysporiadané. V júni prídu archeológovia.

Šampionát naturálnych kulturistov a fitnesiek (+FOTO)

Na majstrovstvách Slovenska sa darilo aj pretekárom z nášho regiónu,

Pozrite si majstrov okresu v atletike

V Nitre sa dnes uskutočnili atletické majstrovstvá základných škôl okresu Nitra. V akcii boli deti z 28 škôl.

Nitra rozhodla na Spiši v druhom polčase (+FOTO)

V desiatom kole nadstavbovej časti sa v Spišskej Novej Vsi stretli dve mužstvá z opačných pólov druholigovej tabuľky.

Smer chce v Nitre zabrániť tomu, aby sa moci chytili kotlebovci

Opozícia v krajskom parlamente je ochotná rokovať o spolupráci s kýmkoľvek okrem kotlebovcov. SMK chce urobiť všetko preto, aby sa extrémisti k moci v Nitrianskom kraji nedostali.

Blízke regióny

Podgurážený vodič zdemoloval stĺp, našťastie nikoho nezrazil

Vodiča, ktorý zdemoloval v Nových Zámkoch stĺp verejného osvetlenia zatiaľ nemôžu vypočuť. Najprv bude musieť vytriezvieť.

Opravy ciest v Partizánskom môžu trvať ešte mesiac

Kvôli tomu, že práce prebiehajú na viacerých miestach sú zápchy v Partizánskom na každodennom poriadku.

Škody po včerajšom požiari lakovne odhadli na 200 tisíc eur +foto

Príčina vzniku požiaru sa v súčasnosti vyšetruje. Jeho likvidácia zamestnala viac 24 hasičov.

Mikuš: Voderady mali šesť rokov možnosť internát kúpiť alebo si ho prenajať

Obavy obce Voderady v okrese Trnava o nárast nepriaznivých vplyvov na život obyvateľov v súvislosti s avizovaným prísunom zahraničných robotníkov do miestneho internátu kraj nezdieľa.

Žiarovo zelenú farbu jazierka by čakal málokto

Len niečo vyše mesiaca bola umelá vodná nádrž v mestskom parku napustená.

Všetky správy

Kohút si priznal chybu, Cígerovi sa ospravedlnil. Ten to neprijal

Tréner hokejovej reprezentácie a šéf zväzu diskutovali spolu v mimoriadnej relácii TV Markíza.

Cíger neprišiel diskutovať s Lintnerom, Kohútovi povie, aby odstúpil

Reprezentačný tréner má v stredu absolvovať diskusiu s prezidentom SZĽH Martinom Kohútom.

Cesta autom do Chorvátska 2017

Najpohodlnejšia cesta do Chorvátska je cez Maďarsko. Najrýchlejšie sa do Chorvátska dostanete cez Rakúsko.

Vydrží to ešte Most alebo padne?

Mnohí voliči neodpustili Bugárovi vstup do koalície, iní sa snažia vidieť na ňom aspoň niečo pozitívne. Ale ich trpezlivosť nemožno skúšať donekonečna.

Právnik z Via Iuris: Sudcovia vyslali prekvapivý signál

Vo voľbách do Súdnej rady neuspeli kandidáti reformného združenia. Treba sa zamyslieť, tvrdí právnik.

Kam vyraziť