Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

L. Molnár: Základom úspechu je fungujúci kolektív, vysoké nasadenie a disciplína

Šaliansky futbal zažíva jedno z najvydarenejších období v histórii. O uplynulej jeseni sme sa rozprávali s trénerom Ladislavom Molnárom.

Napriek tomu, že Ladislav Molnár k mužstvu prišiel iba 10 dní pred súťažou, išla Šaľa pod jeho vedením výkonnostne hore.(Zdroj: Milan Pospiš)

Šaliansky futbal zažíva jedno z najvydarenejších období v histórii. O uplynulej jeseni, ktorú hráči Dusla ukončili na treťom mieste, sme sa rozprávali s trénerom Ladislavom Molnárom.

Do klubu ste prišli krátko pred súťažou a na prípravu pre ďalšiu sezónu ste mali veľmi málo času. Duslo však napokon predvádzalo v súťaži solídne výkony a po jeseni je tretie. Ako vnímate prvú časť súťaže?
- Do klubu som prišiel desať dní pred začiatkom súťaže. Mužstvo si v globále zaslúži, ak to mám hodnotiť známkami ako v škole, dvojku, možno jedna mínus pri dobrej zhovievavosti. Mužstvo som prebral v takom stave, v akom bolo. Samozrejme, začiatky boli ťažké, pretože kým sme sa naladili na rovnakú vlnovú dĺžku, prebehli minimálne tri kolá, kde ani výsledky neboli celkom dobré. Zhruba po mesiaci sa však mužstvo začínalo prejavovať, jednotlivci v kolektíve takisto a naša hra začala mať stúpajúcu úroveň. To sa nám podarilo, aj keď s menšími problémami, udržať počas celej jesene. Výsledkom toho bolo aj dobré umiestnenie. Tretie miesto by som považoval v danej situácii, ako klub funguje a ako sú v ňom veci nastavené, za akýsi strop. V priebehu súťaže sme mali zápasy, ktorými sme sa mohli posunúť na druhé miesto, dvakrát sa nám to však nepodarilo. To bol istý signál, že mužstvo na druhú priečku ešte nedozrelo. Keď sme však boli tretí, s chlapcami sme si povedali, že to udržíme, a aj sa nám to podarilo. Je to zásluha hráčov, ktorí pristúpili na moju filozofiu, môj štýl práce. Nechali sa presvedčiť, že toto je správna cesta. Symbióza v kabíne aj s realizačným tímom bola veľmi dobrá. Hráči sa naučili pracovať hlavne v zápasoch, ale aj v tréningovom procese, naučili sa ešte o čosi viac odovzdávať futbalu, ako to bolo doteraz. Za jesenný výsledok im patrí uznanie.

V prvých troch kolách ste mali iba dve remízy. V čom ste videli najväčší problém po vašom príchode, s čím ste mali najviac starostí sa vyrovnať?
- V prvom rade bolo potrebné zložiť tím tak, aby začal fungovať. To bol prvý krok k tomu, aby každý poznal svoje povinnosti v tíme z hľadiska postov. Potom bolo treba naučiť sa pracovať počas celých 90 minút a naučiť sa pracovať na vyšších obrátkach. Vždy som chlapcom hovoril, že nech by boli akokoľvek dobrými futbalistami, alebo by sa na nich chceli hrať, bez patričného tempa, nasadenia a osobnej disciplíny nebude mať výkon celého tímu úroveň. Presvedčili sa o tom v zápasoch sami. Aby však dosiahli patričné tempo a aby mal zápas tým pádom svoju úroveň, na to musia poctivo trénovať. Nedávali sme si žiadne úľavy, niečo v zmysle, aby sme v sobotu neboli unavení a podobne. Režim bol nastavený a bolo na mne a mojom kolegovi, aby sme ich presvedčili, že sa nemajú čoho obávať. Že je to nastavené tak, že zápasová sobota je vrchol. To sa nám viac-menej podarilo a zrazu mali naše výkony celkom slušnú úroveň, aj keď sme sa nevyhli ani určitým výkyvom. Napríklad zápas v Dubnici, ktorý sme po každej stránke absolútne nezvládli. Súťaž je však dlhodobá a myslím si, že nikomu sa nepodarilo počas 18 zápasov udržať vysokú formu počas všetkých zápasov.

Čím ste prevyšovali súperov vo víťazných zápasoch?
- Najzákladnejšie bolo nasadenie a to, že chalani odviedli dobrú fyzickú prácu v zápase. Tvrdím, že len dobre trénovaný hráč, ktorý dokáže udržať vyššie tempo zápasu, dokáže súpera prevýšiť aj po futbalovej stránke. Darmo vie niekto hrať futbal, ak nevládze. Sú to spojené nádoby, futbalové kvality a dobrá fyzická práca. Na tomto sme bazírovali. Nebolo to však iba tak, že sme sa naháňali v posilňovni. Väčšinu z týchto vecí sme robili na ihrisku, takmer všetko bolo s loptou. Popritom sme zase pracovali na taktike, disciplíne. Popritom sme sa venovali štandardným situáciám a efektivite v koncovke.

Nové tváre Blagojevič, Matič, Urban či Nurkovič priniesli kvalitu. Zdá sa, že aj napriek krátkosti času sa vám podarilo dať dohromady pomerne kvalitný tím.
- Ja som do kádra priviedol jedine Blagojeviča, ktorý sa nám v závere jesene zranil. Ostatní už v kádri boli. V kolektíve musia vždy fungovať určité veci. Kolektív je 22 jednotlivcov, každý inej povahy. Musí fungovať spolupatričnosť, ale aj rešpekt a úcta. Všetko má svoje pravidlá. Pre hráčov to nebolo jednoduché. Treba však dôsledne dbať na to, aby sa tieto pravidlá dodržiavali. Takto z môjho pohľadu funguje kolektív a celý tím aj na ihrisku. Vzájomná úcta, symbióza starí - mladí, legionári - domáci, hviezdy - robotníci. To všetko musí fungovať. Tieto pravidlá je potrebné hráčom určitým spôsobom vštepiť. Táto chémia nám v kabíne fungovala, keď bolo treba, spravili sme si v tom poriadok. Tím potom ukázal, že sa dá naň spoľahnúť, že má charakter a chalani sa vedia podržať.

Výkony ktorých hráčov hodnotíte najvyššie?
- Keď som sa s hráčmi rozprával, bavili sme sa aj o tom, že každý musí byť zodpovedný za svoj výkon. Musí si ho postrážiť tak, aby bol iba dobrý a výborný. Zlé výkony sa tolerovať nedajú. Pochopili to. Samozrejme, prišli aj zápasy, kde sa im ako jednotlivcom až tak nedarilo. Vždy ich však kolektív podržal. Os tímu od brankára cez obranu až po útok fungovala. V bráne to bol Kolmokov, v obrane stopér Ďatko, v strede zálohy Matič s Rehákom a podobne. Na krajoch sa pridali ostatní a aj takí nenápadní hráči, ktorých si moji predchodcovia nevedeli predstaviť hrať, boli pre tím veľmi platní. Napríklad Konopásek, ktorý spoľahlivo odohral celú jeseň vedľa Ďatka. Spomeniem ďalších, ktorí sa pridali. Či už to bol mladý Kiss na jednej strane, skúsenejší Tomiš na druhej, veľký talent Gešnábel alebo Lukáš Szabó. Hráči ťahali jeden druhého. Keď sa niekomu nedarilo, potiahol ho druhý, keď nedával góly Nurkovič, triafal Szabó alebo dal gól Gešnábel. V podstate som vymenoval celú jedenástku a ja tvrdím, že tím je nadovšetko. Aj chlapcom som hovoril, že tím je nad akékoľvek hviezdy a oni to aj pochopili.

Štatistiky FK Slovan Duslo Šaľa

ZÁPASY (21 hráčov): 18 - D. Kolmokov, Tomiš, 17 - Ďatko, Rehák, Matič, 16 - Konopásek, Urban, Gešnábel, Nurkovič, Fehervári, L. Szabó, 15 - Kiss, 11 - Čurgali, 9 - Nagy, Blagojevič, 6 - Kochan, 5 - Kružlík, 2 - Galbavý, 1 - Čirik, Mihálik, Holeva.
GÓLY (31): 9 - Nurkovič, 5 - L. Szabó, 4 - Urban, Gešnábel, Matič, 1 - Fehervári, Ďatko, Blahojevič, Tomiš, Rehák.
ČK: Urban a Konopásek 1.


Laco Molnár ako motivátor i šoumen. Tréner Dusla si svojou prácou a vystupovaním získal v Šali sympatie. Rástli aj návštevy na zápasoch. FOTO: MILAN POSPIŠ

Ďalšie články z rubriky Šport

Najčítanejšie správy

Nitra

Údajný objednávateľ vraždy je na slobode, strelec uzavrel dohodu

Miroslav Ž. tvrdí, že na Dalibora nonstop nadával a Štefan si to zobral k srdcu. Likvidáciu kontroverzného podnikateľa si vraj neobjednal.

Smrť dieťaťa v šachte: Súd vidí zodpovednosť aj na strane vodární

Sudkyňa zohľadní aj postoj žalovaného, ktorý do dnešného dňa nijakým spôsobom nezmiernil žiaľ rodičov Vanesky, ani sa neospravedlnil.

Inšpektorát sa vyjadril, kto je zodpovedný za pád stropu v obchodnom centre

Incident spôsobila uvoľnená vzduchotechnika. Nikto sa našťastie nezranil.

Súťaž na parkovacie domy v Nitre budú opakovať

Jednu parcelu už neponúknu. Dôvodom sú problémy so statikou.

Polícia vykoná v šiestich okresoch Nitrianskeho kraja osobitnú dopravnú kontrolu

Policajti budú dokumentovať tie porušenia pravidiel cestnej premávky, ktoré sú na základe analýz dopravnej nehodovosti hlavnými príčinami dopravných nehôd.

Blízke regióny

Väzenský dozorca sa pokúsil obesiť, na následky zranení zomrel

Väzenský dozorca, ktorý sa pokúsil v utorok počas služby v ústave Hrnčiarovce nad Parnou, okres Trnava obesiť, podľahol zraneniam.

Na okraji Trnavy chcú postaviť nové byty. Problémových susedov sa vraj neobávajú +foto

Na rozľahlej ploche za supermarketom na Linčianskej plánujú postaviť 249 bytov. O pozemok, ktorý bol po prevrate v súkromných rukách, sa roky nikto nestaral. Teraz tam chcú začať stavať, čakajú iba na povolenie.

Nové tváre Mestskej polikliniky Šurany

Mestská poliklinika v Šuranoch prešla v poslednom období viacerými zmenami. Pacientov ošetria noví lekári, pribudlo tiež moderné vybavenie ambulancie.

Dva dôležité body zostali doma

Topoľčianski hádzanári po dvoch prehrách porazili doma Nové Zámky.

Aký je program na umelej tráve v Topoľčanoch?

Pozrite si program zápasov na najbližší víkend.

Všetky správy

Sagan začal sezónu klasík druhým miestom, opäť ho zdolal van Avermaet

Belgičan porazil slovenského cyklistu na belgickej klasike Omloop Het Nieuswblad aj minulý rok.

Bol priekopník – utečenec. Jeho meno zmizlo z novín aj z histórie

Najlepší kanonier československej reprezentácie Václav Nedomanský má zo svetových šampionátov deväť medailí. Na úzke klziská v zámorí sa po emigrácii dostal ako tridsiatnik.

Osem zásadných zmien v hypotékach, ktoré odštartujú od marca

Kto si málo sporí a príliš často mení zamestnanie, dostane o niečo nižší úver ako doteraz.

Chodník na námestí sa prepadol do päťmetrovej hĺbky

Pokojná prechádzka po Námestí slobody sa pre staršiu pani mohla skončiť tragicky. Takmer sa zrútila do stovky rokov starej pivnice.

Civilizáciu Aztékov zničila európska zbraň, nevedeli proti nej bojovať

Za kolapsom rozvinutej juhoamerickej civilizácie môže byť aj pandémia paratýfusu.

Kam vyraziť