Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Nová i staronová tvár vo vedení FC Nitra. Valenta sa vracia

Piatkový podvečer priniesol zmeny vo futbalovom klube FC Nitra, a. s. Namiesto Ondrušku a Petrániho budú v predstavenstve Marián Valenta a Miroslav Moravský.

Štefan Štefek (vľavo) a Miroslav Moravský, nový člen predstavenstva.(Zdroj: Martin Kilian)

Valné zhromaždenie akciovej spoločnosti FC Nitra sa uskutočnilo v piatok v zasadačke Mestského úradu v Nitre. Prítomných privítal viceprimátor Štefan Štefek. Akcie vlastní 90 osôb, v miestnosti sme narátali iba 21 ľudí, napriek tomu valná hromada bola uznášaniaschopná, pretože prítomní boli akcionári s podielom 84,5 percenta hlasov, pričom viacerých z nich zastupovala poverená osoba na základe splnomocnenia. Chýbali napríklad Marián Valenta, Jiří Magyar, Norbert Bödör či Ivan Ondruška.

Na programe zasadnutia bolo 11 bodov, predsedala mu advokátka Jana Berecová Titková. Jednohlasne boli schválené úpravy stanov. Jedna z nich má pomôcť urýchleniu vstupu investora do klubu, lebo do piatku platné stanovy tento proces spomaľovali.

Zmeny v predstavenstve

Na valnom zhromaždení vstúpilo do účinnosti oznámenie Ivana Ondrušku, ktorý sa koncom júla písomne vzdal svojej funkcie v predstavenstve. Ďalší člen rovnakú skutočnosť oznámil priamo v rokovacej sále. „Vzdávam sa funkcie člena predstavenstva,“ povedal zreteľne generálny manažér Jozef Petráni, ktorý bol spolu s Ondruškom členom predstavenstva od januára 2013.

Zvolení boli noví dvaja členovia predstavenstva, ktorí tak doplnili viceprimátora Štefana Štefeka v tejto funkcii. Stali sa nimi Marián Valenta z Paty, v minulosti člen predstavenstva a stále jeden z väčšinových akcionárov, a Miroslav Moravský z Bratislavy. Ten zastupuje budúceho akcionára (či investora), s ktorým vedenie mesta rokuje. „Bolo želaním investora, aby pán Moravský už teraz pôsobil v orgánoch FC Nitra, a. s.,“ uviedla predsedajúca.
Dozorná rada bola rozšírená z troch na piatich členov o dvoch zástupcov z radov sponzorov klubu. Stali sa nimi Pavol Šlosár (z firmy PP Invest) a Jozef Kertész (Campri).

Horúcou témou výpožičky

Zaujímavo vyznelo schválenie účtovnej závierky FC Nitra, a. s., za roky 2012 a 2013. Za rok 2012 vykázala spoločnosť stratu 775-tisíc eur, za rok 2013 už menšiu stratu, 630-tisíc eur. „Spoločnosť vykazuje záporné vlastné imanie, celkové záväzky spoločnosti sú vyššie ako celkové aktíva,“ skonštatovala Jana Berecová Titková. „Strata vznikla na základe finančných výpožičiek od bývalých akcionárov, prevzali sme ich z minulých rokov. Tieto sú stále predmetom diskusie, musíme sa s nimi vysporiadať,“ podotkol Š. Štefek.

Viceprimátor poďakoval Jozefovi Petránimu, jeho najbližšiemu spolupracovníkovi, za vykonanú prácu v období od ostatnej valnej hromady. Doplnil, že Petráni bude pokračovať v klube ako generálny manažér.

Štefek sa vyjadril aj na tému rekonštrukcie štadióna. „Čaká sa, ktorá firma bude víťazom tendra na pôde SFZ. Tam sa proces zastavil, pretože jeden účastník konania túto súťaž napadol. Vláda odsúhlasila na rekonštrukciu štadióne v Nitre 2,6 milióna eur, mesto zatiaľ schválilo 100-tisíc na projektovú dokumentáciu. Mesto by malo dať 1,6 milióna eur, zatiaľ je schválených iba 200-tisíc. V tomto roku sa určite stavať nebude, takže netreba riešiť tohtoročný rozpočet mesta. Verím, že nové zastupiteľstvo po novembrových komunálnych voľbách bude mať pre tento zámer pochopenie,“ uviedol Štefek.


Marián Valenta na piatkovom zasadnutí prítomný nebol. FOTO: (KI)

Rokujú od februára

Aktuálne zmeny v klube vníma Štefek k lepšiemu. V klube cíti lepšiu atmosféru a lokálpatriotizmus. „Rokovali sme so sponzormi, malými aj veľkými. Snažíme sa takisto získať maximum peňazí z každého prestupu a hosťovania, aj to je cesta, ako finančne pomôcť klubu. Od februára rokujeme s novým investorom. Rokovania nie sú ľahké, hľadíme pri nich na dobro klubu,“ dodal Štefek.

Jedného z prítomných v diskusii zaujímalo predstavenie nového potenciálneho investora. Slovo teda dostal jeho zástupca Miroslav Moravský, no bol stručný. „Zastupujem zahraničnú spoločnosť, ktorá má eminentný záujem vstúpiť do FC Nitra, chce pomôcť k návratu do prvej ligy a podieľať sa na prestavbe štadióna. To je všetko, čo zatiaľ môžem povedať. Viac budeme informovať až na tlačovej konferencii, keď príde k podpisu zmluvy,“ povedal Moravský.

Petráni: Klubové peniaze sme nemíňali

Ako posledný si zobral slovo Jozef Petráni, hovoril za seba aj v mene Ivana Ondrušku. „Chcem poďakovať zamestnancom a tým, ktorí stáli pri predstavenstve klubu. V januári 2013 bolo jediným riešením, ako zachrániť klub pred likvidáciou, aby sme sa my dvaja stali členmi predstavenstva. My sme sa do tých funkcií nepýtali. Nie sme však držiteľmi akcií, a tak prišiel čas na zmenu. Za našu chybu považujem to, že možno sa mohlo minúť ešte o niečo viac peňazí, možno kúpiť jedného hráča navyše, či ísť na sústredenie, ale mohlo to pomôcť k udržaniu sa v prvej lige. Chýbal jeden bod. Klubové peniaze sme nemíňali, správali sme sa zodpovedne. Ja fandím snahe, aby sa podpísala zmluva s investorom, aby sa Nitra vrátila do prvej ligy. Ak budú noví členovia predstavenstva so mnou počítať, ja sa nechystám z klubu odísť,“ zakončil Petráni.

Fotogaléria z valného zhromaždenia
Ďalšie články z rubriky Šport


  1. Reprezentant Hrnka zatiaľ bez klubu, v hre je aj Nitra 7 999
  2. Časť autobusovej stanice uzavreli, našli muníciu 947
  3. Britský reťazec oznámil, kedy zatvorí predajňu v nitrianskych Mlynoch 691
  4. Vargová z Veselí do Šale 640
  5. Smer chce v Nitre zabrániť tomu, aby sa moci chytili kotlebovci 418
  6. Štúrovo rozhodlo šláger v 90. minúte 364
  7. Fotogaléria: hokejisti Nitry už trénujú Foto 342
  8. Neded s cenným víťazstvom 311
  9. Kraj spustil nový cykloportál so všetkými cyklotrasami v regióne 177
  10. Ivan Veľký 176

Najčítanejšie správy

Nitra

Reprezentant Hrnka zatiaľ bez klubu, v hre je aj Nitra

Rodák spod Zobora nad ponukou reprezentovať nerozmýšľal. Na MS vydal zo seba sto percent, hovorí.

Časť autobusovej stanice uzavreli, našli muníciu

Muníciu našiel bagrista pri výkopových prácach.

Britský reťazec oznámil, kedy zatvorí predajňu v nitrianskych Mlynoch

Po obchode sa uvoľnia priestory na dvoch poschodiach.

Vargová z Veselí do Šale

Odchovankyňa nitrianskej hádzanej mení dres v rámci česko-slovenskej interligy.

Smer chce v Nitre zabrániť tomu, aby sa moci chytili kotlebovci

Opozícia v krajskom parlamente je ochotná rokovať o spolupráci s kýmkoľvek okrem kotlebovcov. SMK chce urobiť všetko preto, aby sa extrémisti k moci v Nitrianskom kraji nedostali.

Blízke regióny

Riaditeľ múzea prosí zlodejov, aby prsteň vrátili. Polícia stále pátra + foto

Ani po polroku nie sú známi páchatelia krádeže v piešťanskom múzeu. Polícia vraj stále intenzívne pátra po dvoch mužoch.

Hasiči zasahujú pri požiari lakovne na Koniarekovej ulici

Viac ako tucet hasičov momentálne zasahuje pri požiari lakovne na Koniarekovej ulici v Trnave. Požiar zachvátil halu a strechu.

Odkryli základy zaniknutej veže opevnenia

Stredovekú vežu plánuje vedenie mesta postaviť nanovo, slúžiť by mala ako výstavný priestor susednej Galérie Jána Koniarka.

Erik Karvai zo Šiah je v tridsiatich rokoch už sedemnásobný majster Európy

Tridsaťročný Šahan Erik Karvai je 7-násobný majster Európy v silovom trojboji. Okrem toho je držiteľ niekoľkých rekordov a viacnásobný majster Slovenska.

Medzi Novými Zámkami a Bánovom bude výluka

Železnice Slovenskej republiky (ŽSR) upozorňujú na výluku medzi stanicami Nové Zámky a Bánov.

Všetky správy

Polícia má meno i záznam s útočníkom v Manchestri (minúta po minúte)

Britská polícia potvrdila Salmana Abediho ako útočníka, ktorý zabil 22 ľudí.

Americká dizajnérka zhodnotila naše značky: Kto nazve čipsy, že Slovakia?

Debbie Millmanová pracovala s Pepsi, či so Star Wars. Ukázali sme jej naše výrobky.

Cígera odmietli aj Višňovský, Handzuš, Országh a Bača

To, že hráči z NHL neprišli na šampionát, berie reprezentačný tréner ako podraz.

Kajínek opustil väzenie a ďakoval Zemanovi za milosť

Miloš Zeman v utorok podpísal milosť pre Jiřího Kajínka.

Zomierali najmä mladí a deti. Manchester sa zomkol

V čase útoku bolo na koncerte Ariany Grandovej až 21-tisíc ľudí.

Kam vyraziť