Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Nová i staronová tvár vo vedení FC Nitra. Valenta sa vracia

Piatkový podvečer priniesol zmeny vo futbalovom klube FC Nitra, a. s. Namiesto Ondrušku a Petrániho budú v predstavenstve Marián Valenta a Miroslav Moravský.

Štefan Štefek (vľavo) a Miroslav Moravský, nový člen predstavenstva.(Zdroj: Martin Kilian)

Valné zhromaždenie akciovej spoločnosti FC Nitra sa uskutočnilo v piatok v zasadačke Mestského úradu v Nitre. Prítomných privítal viceprimátor Štefan Štefek. Akcie vlastní 90 osôb, v miestnosti sme narátali iba 21 ľudí, napriek tomu valná hromada bola uznášaniaschopná, pretože prítomní boli akcionári s podielom 84,5 percenta hlasov, pričom viacerých z nich zastupovala poverená osoba na základe splnomocnenia. Chýbali napríklad Marián Valenta, Jiří Magyar, Norbert Bödör či Ivan Ondruška.

Na programe zasadnutia bolo 11 bodov, predsedala mu advokátka Jana Berecová Titková. Jednohlasne boli schválené úpravy stanov. Jedna z nich má pomôcť urýchleniu vstupu investora do klubu, lebo do piatku platné stanovy tento proces spomaľovali.

Zmeny v predstavenstve

Na valnom zhromaždení vstúpilo do účinnosti oznámenie Ivana Ondrušku, ktorý sa koncom júla písomne vzdal svojej funkcie v predstavenstve. Ďalší člen rovnakú skutočnosť oznámil priamo v rokovacej sále. „Vzdávam sa funkcie člena predstavenstva,“ povedal zreteľne generálny manažér Jozef Petráni, ktorý bol spolu s Ondruškom členom predstavenstva od januára 2013.

Zvolení boli noví dvaja členovia predstavenstva, ktorí tak doplnili viceprimátora Štefana Štefeka v tejto funkcii. Stali sa nimi Marián Valenta z Paty, v minulosti člen predstavenstva a stále jeden z väčšinových akcionárov, a Miroslav Moravský z Bratislavy. Ten zastupuje budúceho akcionára (či investora), s ktorým vedenie mesta rokuje. „Bolo želaním investora, aby pán Moravský už teraz pôsobil v orgánoch FC Nitra, a. s.,“ uviedla predsedajúca.
Dozorná rada bola rozšírená z troch na piatich členov o dvoch zástupcov z radov sponzorov klubu. Stali sa nimi Pavol Šlosár (z firmy PP Invest) a Jozef Kertész (Campri).

Horúcou témou výpožičky

Zaujímavo vyznelo schválenie účtovnej závierky FC Nitra, a. s., za roky 2012 a 2013. Za rok 2012 vykázala spoločnosť stratu 775-tisíc eur, za rok 2013 už menšiu stratu, 630-tisíc eur. „Spoločnosť vykazuje záporné vlastné imanie, celkové záväzky spoločnosti sú vyššie ako celkové aktíva,“ skonštatovala Jana Berecová Titková. „Strata vznikla na základe finančných výpožičiek od bývalých akcionárov, prevzali sme ich z minulých rokov. Tieto sú stále predmetom diskusie, musíme sa s nimi vysporiadať,“ podotkol Š. Štefek.

Viceprimátor poďakoval Jozefovi Petránimu, jeho najbližšiemu spolupracovníkovi, za vykonanú prácu v období od ostatnej valnej hromady. Doplnil, že Petráni bude pokračovať v klube ako generálny manažér.

Štefek sa vyjadril aj na tému rekonštrukcie štadióna. „Čaká sa, ktorá firma bude víťazom tendra na pôde SFZ. Tam sa proces zastavil, pretože jeden účastník konania túto súťaž napadol. Vláda odsúhlasila na rekonštrukciu štadióne v Nitre 2,6 milióna eur, mesto zatiaľ schválilo 100-tisíc na projektovú dokumentáciu. Mesto by malo dať 1,6 milióna eur, zatiaľ je schválených iba 200-tisíc. V tomto roku sa určite stavať nebude, takže netreba riešiť tohtoročný rozpočet mesta. Verím, že nové zastupiteľstvo po novembrových komunálnych voľbách bude mať pre tento zámer pochopenie,“ uviedol Štefek.


Marián Valenta na piatkovom zasadnutí prítomný nebol. FOTO: (KI)

Rokujú od februára

Aktuálne zmeny v klube vníma Štefek k lepšiemu. V klube cíti lepšiu atmosféru a lokálpatriotizmus. „Rokovali sme so sponzormi, malými aj veľkými. Snažíme sa takisto získať maximum peňazí z každého prestupu a hosťovania, aj to je cesta, ako finančne pomôcť klubu. Od februára rokujeme s novým investorom. Rokovania nie sú ľahké, hľadíme pri nich na dobro klubu,“ dodal Štefek.

Jedného z prítomných v diskusii zaujímalo predstavenie nového potenciálneho investora. Slovo teda dostal jeho zástupca Miroslav Moravský, no bol stručný. „Zastupujem zahraničnú spoločnosť, ktorá má eminentný záujem vstúpiť do FC Nitra, chce pomôcť k návratu do prvej ligy a podieľať sa na prestavbe štadióna. To je všetko, čo zatiaľ môžem povedať. Viac budeme informovať až na tlačovej konferencii, keď príde k podpisu zmluvy,“ povedal Moravský.

Petráni: Klubové peniaze sme nemíňali

Ako posledný si zobral slovo Jozef Petráni, hovoril za seba aj v mene Ivana Ondrušku. „Chcem poďakovať zamestnancom a tým, ktorí stáli pri predstavenstve klubu. V januári 2013 bolo jediným riešením, ako zachrániť klub pred likvidáciou, aby sme sa my dvaja stali členmi predstavenstva. My sme sa do tých funkcií nepýtali. Nie sme však držiteľmi akcií, a tak prišiel čas na zmenu. Za našu chybu považujem to, že možno sa mohlo minúť ešte o niečo viac peňazí, možno kúpiť jedného hráča navyše, či ísť na sústredenie, ale mohlo to pomôcť k udržaniu sa v prvej lige. Chýbal jeden bod. Klubové peniaze sme nemíňali, správali sme sa zodpovedne. Ja fandím snahe, aby sa podpísala zmluva s investorom, aby sa Nitra vrátila do prvej ligy. Ak budú noví členovia predstavenstva so mnou počítať, ja sa nechystám z klubu odísť,“ zakončil Petráni.

Fotogaléria z valného zhromaždenia
Ďalšie články z rubriky Šport

Najčítanejšie správy

Nitra

Zúfalí ľudia: Sused po nás strieľa a hádže na nás výkaly, no polícia to roky nerieši

K mladíkovi chodia policajti ako na hodiny klavíra. Iba mestských policajtov si vlani zavolal neuveriteľných 66 ráz a v tomto roku už 21-krát, podľa náčelníka vždy neopodstatnene.

Pohár Antona Malatinského pre Nitru

Druhý ročník halového turnaja priniesol do Trnavy množstvo skvelých bývalých ligových futbalistov a na svoje si prišli aj diváci.

Krajský súd potvrdil, že mladých ľudí zrazil opitý Ľubomír. Obaja zomreli

Muž sa najskôr priznal, potom tvrdil, že šoféroval policajt a on ho len kryl. Súd vyhodnotil zmenu výpovede ako účelovú.

Zlatý bod a skazený sen

Vionisti v nedeľu večer vydreli remízu v hodine dvanástej.

Klokočina mala vyzerať podobne ako Chrenová I. Rozhodla politika

Smer rondokubizmus vznikol iba v Československu. V Nitre sú takými budovami škola na Cintorínskej ulici a obytné domy na Štúrovej ulici.

Blízke regióny

Päťročné ticho okolo Družby konečne prelomili

K prijatému návrhu sa primátor neprikláňa. Podľa neho bude pre mesto do budúcnosti nákladnejší.

V meste môže vyrásť hala s ľadovou plochou. Pozrite sa, ako bude vyzerať

Radnica prejavila záujem o projekt SZĽH, vďaka ktorému má na Slovensku vyrásť množstvo menších športových hál. Okrem ľadovej plochy by nová hala poskytla priestor aj pre ostatné športy.

Bratia v noci lúpežne prepadli a zbili muža v jeho dome

Trúfli si na muža, ktorý má takmer toľko rokov ako oni dvaja dohromady.

Nasadol do autobusu a odvtedy ho nikto nevidel

Pavol Smatana je vysoký asi 180 cm, zavalitej postavy.

Kamión s poruchou na T.G. Masaryka

Fotogaléria z miesta.

Všetky správy

Mnohí mlčia, on nie. Služba vlasti z neho spravila lovca ľudí

Mikuláš Tóth tvrdí, že si z vojenčiny priniesol domov traumu. A rozhodol sa, že nebude mlčať. Protestuje.

Ľudia ju zbierajú pri lese, jej pestovanie podporí štát

Štát chce podporiť ovocie, ktoré na Slovensku pestuje len zopár ľudí.

Land Rover z Nitry budú rozvážať Nemci, slovenské Cargo v súťaži neuspelo

Štátny nákladný prepravca rokuje s Deutsche Bahn Cargo o subdodávkach na slovenskom a českom úseku.

Zamestnanci pracujúci v Googli na roboaute: odišli sme, lebo nám platili príliš veľa

Ľudia z projektu Waymo si nechali vyplatiť obrovské prémie a prešli ku konkurencii.

Desať miest s najčistejšou vodou na svete

Pozrite si tipy na miesta s najčistejším morom a priezračnou vodou, kde možno pozorovať podvodný svet do detailov.

Kam vyraziť