Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Mladý tím musí bojovať, behať a vyhrávať súboje

Aj napriek štartu najvyššej slovenskej futbalovej súťaže nie je káder futbalistov Zlatých Moraviec úplne uzavretý. Trénerovi Branislavovi Mrázovi chýba ešte hráč na kraj stredovej formácie.

Tréner Zlatých Moraviec Branislav Mráz vo svojom premiérovom roku v najvyššej súťaži obsadil s ViOnom 10. miesto.(Zdroj: Martin Kilian)

Leto bolo hektické, ale na to ste boli pripravený. Bolo toto obdobie hľadania pre vás ťažké? V čom?
- Áno, bolo to náročné, ale boli sme pripravení, že pohyb hráčov v kádri bude skutočne väčší. Neprekvapilo nás to teda. Preto aj v prípravných zápasoch, odohrali sme ich šesť, v piatich sme prakticky iba skúšali nových futbalistov. Primárnym cieľom nebol teda výsledok, ale nájsť vhodných hráčov. Počas tohto obdobia sa v kádri otočilo množstvo hráčov. Hľadali sme, skúšali adeptov na uvoľnené miesta. Treba povedať, že odišli kvalitní hráči, ktorí mali v lige niečo odohrané a pre ViOn odviedli kus roboty. Teraz prichádzajú pre ligu možno trošku neznáme mená, čo môže mať aj svoju nevýhodu. Výhodou ale je, že hráči, ktorí prišli, sú mladí, majú svoje ambície, chcú sa v súťaži ukázať. To môže byť našou devízou, že do mužstva prinesú viac bojovnosti, energie.´

Museli ste riešiť hráčov prakticky do každej formácie. Ako ste spokojný so súčasným kádrom? Bude ešte proces budovania tímu pokračovať aj počas súťaže?
- Ako sa nám podarilo zložiť tím, ukáže až súťaž. Na každom tréningu ale vidíme, že hráči majú primeranú kvalitu a ak do svojho výkonu dajú srdce, nadšenie, určite to bude v poriadku. Ako som povedal, najzákladnejšie ukáže až liga. Uvidíme, či ešte príde k zmenám v kádri aj počas súťaže. Leto je v tomto smere trošku otvorenejšie, keďže takmer až do septembra je otvorený prestupový termín. Momentálne je náš káder z hľadiska počtu na 90 percent vyskladaný. Zmeny však ešte prísť môžu aj počas sezóny, pretože na druhej strane bol čas na tieto veci pomerne krátky. Aktuálne máme jeden otáznik v stredovej formácii. Chceli by sme ešte angažovať krajného záložníka. Tam nemáme hráčov, ktorí by mohli na tejto pozícii alternovať. Verím, že nám ešte vyskočí hráč, ktorý by zodpovedal našim požiadavkám.

Trúfate si odhadnúť, na čo by mohol mať súčasný káder Zlatých Moraviec? Je dnešný ViOn slabší ako na jar?
- Jednoznačne by sme nechceli skončiť horšie ako v minulej sezóne a z tejto pozície sa posunúť vyššie. Všetko ukáže súťaž. Ja verím, že sa nám podarilo vybrať hráčov, ktorí vytvoria taký tím, čo pôjde v každom zápase za bodmi. Ťažko je jednoznačne povedať, či je mužstvo slabšie, ako bolo na jar, alebo naopak. Kvalita hráčov, ktorí odišli, sa určite dá nahradiť. Bude však treba, aby mužstvo na ihrisku nabehalo viac kilometrov, aby sme vyhrali viac súbojov a toto nám môže priniesť úspech.

Vnímate prácu s prekopaným mužstvom aj ako osobnú výzvu, ktorá vyskúša vaše trénerské kvality?
- Z predchádzajúceho pôsobiska som bol na väčšie zmeny zvyknutý, diali sa takmer každý polrok. Často sme do zimy išli s tým, že nechceme robiť veľké zmeny, ale napokon chýbali určité veci z hľadiska motivácie. Takže si myslím, že je dobré, že prišli noví hráči. Pre trénera je vždy dobré niečo tvoriť alebo budovať. Skladanie mužstva a práca s hráčmi je pre každého trénera výzva hľadať cestu k hráčom, ale aj celkovo k mužstvu.

Ktorí hráči by mali tvoriť kostru mužstva?
- Na brankárskom poste sa budeme spoliehať na Paľa Kováča, z hráčov, ktorí tu zostali, je to Paťo Pavlenda, nový kapitán Martin Chren či spoliehať sa budeme aj na ofenzívneho žolíka Peťa Orávika. To sú skúsenejší hráči a okolo nich budeme tím skladať.

Aký je váš odkaz fanúšikom ViOnu?
- ViOn má pomerne stabilnú fanúšikovskú základňu, ktorá tvorí jadro publika. Samozrejme, na štadión by sme chceli prilákať čo najviac divákov, je to však iba na nás, aby sme sedačky na tribúnach zapĺňali viac. Budeme sa snažiť, aby chalani odovzdali v zápase všetko, siahli na dno svojich síl. Aby bolo vidieť snahu, aj keď nás súper možno porazí. Divák všetko vidí, musí vidieť snahu.

LETNÉ ZMENY V KÁDRI
ODIŠLI: Kuciak (H. Králové), Pribula (Prešov), Candrák (?), Babic (Parndorf), Pa. Majerník (Skalica), Szabó (Liberec / Šaľa?), Bolinha (Senica), Mazan (Trenčín), Chrappan (B. Bystrica), Hadžič (?), Žák (?).
PRIŠLI: Nikolič, Djuričič (Srbsko), Ďurica (Thajsko), Mujkoš (Šaľa), P. Sabo (Slovan), P. Kováč, Szöke (Ružomberok), Štrbák (Táborsko), Pilát (Púchov), Valenta (DAC), Elvis Sukisa (Ružiná?), Gregora (Nórsko?).

Ďalšie články z rubriky Šport

Najčítanejšie správy

Nitra

Kapitána Nitry si zvolia hráči, jediným otáznikom Lupčo

Kabínu futbalistov Nitry čakajú voľby, o kapitánovi rozhodnú hráči.

Pod Zoborom je Kamerunčan z kanadského Toronta

Nitra ulovila na trhu hráčov exotickú posilu, novou tvárou je stopér Macdonald Niba.

Kutálek: Vydreté, ale vzácne víťazstvo

Všetky štyri góly Nitranov proti Trenčínu mali skalický podpis.

Nitrania píšu petície proti výstavbe bytových domov v susedstve

Na jednom zo stavebných pozemkov v centre mesta stojí rodinný dom. Investor ho dá zbúrať.

Štúdio divadla zrekonštruujú, 235 javiskových stolov bude ovládať počítač

Verejné obstarávania na dodávateľov aj samotné práce chcú stihnúť tak, aby zmodernizované Štúdio bolo k dispozícii už na budúcu divadelnú sezónu.

Blízke regióny

Tatranské doliny sú zážitkom, v akomkoľvek období + foto

Velická dolina za Sliezskym domom je frekventovaná hlavne v lete. Ponúka viacero zaujímavých vrcholov.

V Želiezovciach by mohla pribudnúť viacúčelová hala

Mesto aj obyvatelia sú za vybudovanie nového centra pre viac druhov športu. Výstavbu podporuje hokejový zväz.

Otvorený list poslancom: Osud Vianočných trhov je na vás

Ivan Novotný z agentúry Mediaflash, ktorá od roku 2011 organizuje v Trnave Vianočné trhy, poslal médiám otvorený list adresovaný poslancom. Vyzýva ich, aby sa pre hlasovaním zamysleli nad desiatimi otázkami.

Ako dopadli zápasy cez víkend?

Opäť sa odohrala bohatá porcia zápasov.

Novozámčania spoznávajú diela nadaného výtvarníka zo Šurian

Výtvarné vlohy zdedil po svojich rodičoch. Diela nadaného výtvarníka Ivana Habaja prezentuje aktuálna výstava.

Všetky správy

Británia sa rozhodla, hranice aj pre Slovákov chce zatvoriť už v marci

Theresa Mayová chystá obmedzenie voľného pohybu oznámiť v rovnaký deň, keď oficiálne spustí rokovania o brexite.

Dankovi poškodilo bozkávanie výložiek, za premiéra ho už väčšina nechce

Kým v decembri bol podľa agentúry Focus Andrej Danko favoritom na budúceho premiéra, dnes jeho akceptácia u ľudí výrazne klesla.

UPC zvyšuje ceny internetu a televízie. Čo môžete robiť?

Káblová spoločnosť mení služby a ceny uprostred viazanosti, ľudia sa búria.

Pozrite si, na čom chce šetriť štátna poisťovňa, aby sa dostala zo straty

Denník SME prináša zoznam úsporných opatrení, ako ho navrhla štátna poisťovňa a schválil Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou.

Prieskum Polis: Voľby by vyhral Smer, SNS preferencie klesli

Do parlamentu by sa podľa prieskumu dostalo aj KDH.

Kam vyraziť