Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Pesničky Hradišťanu prinášajú dobrú správu

Súbor v júni vydal svoj nový album Vteřiny křehké. Sú v ňom skladby o narodení, o smrti, všetky si autor Jiří Pavlica nejakým spôsobom prežil.

Súbor Hradišťan má nadžánrový repertoár.(Zdroj: (ČE))

Súbor v júni vydal svoj nový album Vteřiny křehké. Sú v ňom skladby o narodení, o smrti, všetky si autor Jiří Pavlica nejakým spôsobom prežil.

NITRA. Sobotný večer počas uplynulých mestských osláv patril na pódiu moravskej kapele Hradišťan s umeleckým vedúcim Jiřím Pavlicom. Do Nitry prišli s rôznorodým repertoárom – akcent bol, prirodzene, na cyrilo-metodskej tematike. Zaznelo niekoľko skladieb so staroslovenskými textami, ktoré Pavlica zhudobňuje už viac ako 20 rokov, odznel úryvok z Proglasu či z filmu o Cyrilovi a Metodovi. Zaspievali si tiež s Martinom Geišbergom a Jankom Svetlanom Majerčíkom, ktorí vystopovali chvíľu pred nimi.

Umenie počúvať jeden druhého

Muzikanti a speváci ponúkli aj prierez svojou dlhoročnou tvorbou – venujú sa hudbe naprieč stáročiami a žánrami. „Spoločným menovateľom celého hudobného večera je dialóg, umenie počúvať jeden druhého,“ povedal Jiří Pavlica.

Pred vystúpením v Nitre účinkoval Hradišťan aj v Koncerte ľudí dobrej vôle vo Velehrade, kde tiež uviedli piesne s touto tematikou. „Vždy sa snažíme priniesť repertoár, ktorý je duchovný, zároveň súčasný, ale má v sebe aj historické korene. Ale predovšetkým je otvorený svetu – chce prinášať dobrú správu. Ťažko sa o tom hovorí bez fráz, radšej nech o tom rozprávajú naše pesničky,“ podotkol Pavlica.

V júni nový album

V júni Hradišťan vydal svoje aktuálne CD Vteřiny křehké. Sú to pesničky, ktoré Pavlica komponoval na najrôznejšie texty, ktoré ho oslovili. „Sú v nich v podstate tie sekundy, ktoré v človeku zostanú po celý život. V dnešnom uponáhľanom svete nám pripomenú, že každá sekunda je veľmi dôležitá. V jednej sekunde sa komukoľvek z nás môže zmeniť život, niekto odíde, niekto sa narodí. O tom všetko tie piesne sú,“ približuje Jiří Pavlica ich nový album.

„Verím, že si v týchto skladbách každý tú svoju sekundu nájde. Sú tu piesne o narodení, o smrti, všetky som si nejakým spôsobom prežil.“

Nadžánrový repertoár

Súbor Hradišťan, tak ako ho poznáme dnes, nefunguje od svojich začiatkov. Je pochopiteľné, že sa v ňom vystriedalo množstvo spevákov a muzikantov, keďže vznikol ešte v roku 1950. „Nikto so súčasných členov Hradišťanu ešte nebol na svete,“ pousmial sa Pavlica, ktorý sa narodil tri roky po založení súboru.

„Hradišťan však vediem už vyše tri desaťročia a za tie roky som chcel – a dúfam, že sa to v istom zmysle podarilo – vytvoriť z Hradišťanu, ktorý vychádzal z tradičnej hudby, otvorený systém. Výsledkom týchto snáh je to, že nás dnes s naším nadžánrovým repertoárom pozývajú na festivaly folkovej, vážnej, crossoverovej či alternatívnej hudby.“

„Klamú telom“

Momentálne Hradišťan tvoria umelecký vedúci Jiří Pavlica (husle, spev), David Burda (klarinet, flauta, spev), Roman Gill (viola, spev), Josef Fojta (klávesy, perkusie, spev), Alice Holubová (spev), Milan Malina (cimbal, spev) a Milan Gablas (kontrabas, spev).

Podľa Pavlicu súbor svojím nástrojový obsadením trochu „klame telom“. Hrajú takmer na sto percent autorskú muziku, ale vychádzajú z ľudovej hudby. „Máme cimbal, husle, basu, ale aj elektrické husle, klarinetista David Burda strieda historické nástroje, rôzne kornamúzy, ja stredovekú nineru. To sú tie výlety do histórie,“ vysvetľuje Pavlica. „Vedľa toho perkusie a klávesy, ktoré nás posúvajú do crossoveru.“

Ďalšie články z rubriky Spoločnosť

Najčítanejšie správy

Nitra

Polícia vykoná v šiestich okresoch Nitrianskeho kraja osobitnú dopravnú kontrolu

Policajti budú dokumentovať tie porušenia pravidiel cestnej premávky, ktoré sú na základe analýz dopravnej nehodovosti hlavnými príčinami dopravných nehôd.

Zúfalí ľudia: Sused po nás strieľa a hádže na nás výkaly, no polícia to roky nerieši

K mladíkovi chodia policajti ako na hodiny klavíra. Iba mestských policajtov si vlani zavolal neuveriteľných 66 ráz a v tomto roku už 21-krát, podľa náčelníka vždy neopodstatnene.

Fuska s Frišom sú v Alekšinciach, Füle ide do Nevidzian

Dlhá futbalová prestávka prináša ďalšie zaujímavé transfery. Nazreli sme do piatej ligy.

Lapáš dobíjal na Počúvadle, Lehota v Bojniciach

Február je vhodným termínom na zimné sústredenia futbalových mužstiev.

Výmena zábradlia na moste sa opäť posúva

Čaká sa na vyhlásenie verejného obstarávania, bez neho sa výmena neuskutoční.

Blízke regióny

Dôchodcu zrazil vedľa nemocnice, ten zomrel priamo na mieste

Tragická nehoda sa stala dnes na priechode na Tamaškovičovej ulice vedľa bývalých potravín Jednota.

Fajčil pred vchodom a pes pobehoval bez dozoru. Majiteľ tvrdil, že ho podviedol

O kuriózne prípady nemajú mestskí policajti núdzu. V tomto období sa zameriavajú hlavne na psičkárov.

Začiatok výstavby novej kruhovej križovatky sa blíži

Dopravné zápchy má vyriešiť ďalší kruhový objazd v Leviciach.

(FOTOGALÉRIA) Nadchod postavili s atómkou. Po 30 rokoch ho idú takto zmeniť

Do obnovy zanedbaného nadchodu v Kalnej nad Hronom sa pustí obec. Elektrárne jeho stav desiatky rokov neriešili.

Koniec plechovým hangárom? Trnava chce veľké obchody už len za mestom

Do konca februára môžu Trnavčania pripomienkovať štyri zmeny územného plánu. Jedna z nich by mohla znamenať koniec výstavby veľkých hangárových obchodných centier priamo v meste.

Všetky správy

Krajina znásilnení a útočiacich migrantov? Prečo vo Švédsku vidia krach multikulturalizmu

Švédsko priznáva problémy so začlenením utečencov, no štatistiky o kriminalite a správy o no-go zónach sú často zdeformované.

Kaufland mení predajne. Pozrite sa, ako budú vyzerať

Nemecká sieť už začala s prestavbou niektorých svojich pobočiek a postupne plánuje meniť ďalšie.

Prieskum Focusu: Smer mierne klesá, vládu by skladal ťažko

Voliči, ktorých odradila v januári kauza kapitán, si k SNS nenašli cestu späť.

Únos. Film, ktorý vznikol napriek výstrahám právnikov

Pri nakrúcaní prvého slovenského trileru bola aj mama Roberta Remiáša.

Idem sa vycikať

Ten nešťastný islam domotal Slováčikov, debatujeme o ňom do omrzenia v čase robotizácie a editovania ľudského genómu, v čase, keď máme šance aj na lepšiu budúcnosť.

Kam vyraziť