Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Trom osobnostiam Nitry udelili Ceny primátora

Ocenenia si prevzali Štefan Košovan, Šarlota Drahošová a Vladimír Došek.

Jozef Dvonč odovzdal Ceny primátora (zľava) Štefanovi Košovanovi, Šarlote Drahošovej a Vladimírovi Došekovi.(Zdroj: (ČE))

Ocenenia si prevzali Štefan Košovan, Šarlota Drahošová a Vladimír Došek.

NITRA. V závere sobotného večera prestalo pršať a námestie sa opäť zaľudnilo. Ešte pred očakávaným koncertom Hradišťanu, Janka Svetlana Majerčíka, Martina Geišberga a Veľkomoravským orlojom si primátor Jozef Dvonč splnil milú povinnosť. Pri príležitosti konania mestských slávnosti Nitra, milá Nitra trom významným osobnostiam odovzdal Ceny primátora mesta Nitry.

„Sú to ľudia, ktorí si tieto ocenenia skutočne zaslúžia a je mi cťou, že im ich môžem odovzdať,“ povedal primátor pred slávnostným aktom.

Vydal knihy o bombardovaní Nitry

Pre Štefana Košovana je Cena primátora aj darčekom k jeho 80. narodeninám. Jubilant patrí k priekopníkom v aplikáciách krajinnej ekológie pri spracovaní projektov optimalizácie využívania poľnohospodárskej krajiny. Je aktívnym členom Slovenskej spoločnosti pre dejiny vied a techniky pri SAV a členom Ústrednej revíznej komisie Slovenskej numizmatickej spoločnosti pri SAV.

Napísal desať odborných štúdií a vyše 60 historických článkov. K jeho najvýznamnejším dielam patria knihy Nitra, slovenské Coventry? a Nitra, druhé Coventry?, ktoré dokumentujú následky tragického bombardovania mesta v marci 1945. Vyšli aj v angličtine.

Špička v archívnictve

Dlhoročná riaditeľka Štátneho oblastného archívu v Nitre Šarlota Drahošová je významnou osobnosťou slovenského archívnictva. Výrazne prispela k formovaniu a rozvoju genealógie a heraldiky na Slovensku, je spoluautorkou a zostavovateľkou viacerých mestských a obecných monografií. Venuje sa tiež prednáškovej a publikačnej činnosti. Cenu si prevzala za služby v oblasti kultúry a archívnictva, regionálnych dejín.

Úspechy v práci s mládežou

Tretiu Cenu primátora Nitry si prevzala významná osobnosť nitrianskej cyklistiky. Vladimír Došek je predsedom a trénerom cyklistického klubu CK Dynamax Nitra. Mimoriadne úspechy zaznamenal v dlhoročnej práci s mládežou, ktorá dosahuje výborné výsledky v rámci celoslovenských i medzinárodných súťaží. Dosiahnuté výsledky prispeli k úspešnej kandidatúre Nitry na organizovanie majstrovstiev Slovenska v cyklistike mládeže.

Ďalšie články z rubriky Spoločnosť

Najčítanejšie správy

Nitra

Smrť dieťaťa v šachte: Súd vidí zodpovednosť aj na strane vodární

Sudkyňa zohľadní aj postoj žalovaného, ktorý do dnešného dňa nijakým spôsobom nezmiernil žiaľ rodičov Vanesky, ani sa neospravedlnil.

Nitrania píšu petície proti výstavbe bytových domov v susedstve

Na jednom zo stavebných pozemkov v centre mesta stojí rodinný dom. Investor ho dá zbúrať.

Fotogaléria: Olomouc - FC Nitra 1:0

Prípravné stretnutie bolo generálkou pre oba tímy, ktoré účinkujú vo svojej krajine v druhej lige.

Údajný objednávateľ vraždy je na slobode, strelec uzavrel dohodu

Miroslav Ž. tvrdí, že na Dalibora nonstop nadával a Štefan si to zobral k srdcu. Likvidáciu kontroverzného podnikateľa si vraj neobjednal.

Súťaž na parkovacie domy v Nitre budú opakovať

Jednu parcelu už neponúknu. Dôvodom sú problémy so statikou.

Blízke regióny

Väzenský dozorca sa pokúsil obesiť, na následky zranení zomrel

Väzenský dozorca, ktorý sa pokúsil v utorok počas služby v ústave Hrnčiarovce nad Parnou, okres Trnava obesiť, podľahol zraneniam.

Tovarníky zaskočili štvrtoligistu

Až v štyroch góloch mal prsty Adrián Candrák, prvé dva strelil, na ďalšie dva nahrával.

Podmaníková najlepšou plavkyňou, po maturite má namierené do USA

Minulý piatok vyhlásili najlepších plavcov Slovenska. Medzi ženami sa z premiérového triumfu radovala topoľčianska plavecká nádej – Andrea Podmaníková.

Bugina, ktorú maturant sám vyrobil, priniesla zlato

Levickí priemyslováci boli úspešní na strojárskej olympiáde v Bratislave.

Nové tváre Mestskej polikliniky Šurany

Mestská poliklinika v Šuranoch prešla v poslednom období viacerými zmenami. Pacientov ošetria noví lekári, pribudlo tiež moderné vybavenie ambulancie.

Všetky správy

Osem zásadných zmien v hypotékach, ktoré odštartujú od marca

Kto si málo sporí a príliš často mení zamestnanie, dostane o niečo nižší úver ako doteraz.

Sagan nasadil v závere skvelý šprint a dosiahol prvé víťazstvo v roku

Slovák vyhral druhú klasiku sezóny. Na Kuurne - Brusel - Kuurne uspel v šprinte päťčlenného úniku.

Vincent Lukáč nesúhlasí s vyvesením jeho dresu v Steel Aréne

Vedenie oceliarov rozhodnutie bývalého hokejistu prekvapilo.

Bol priekopník – utečenec. Jeho meno zmizlo z novín aj z histórie

Najlepší kanonier československej reprezentácie Václav Nedomanský má zo svetových šampionátov deväť medailí. Na úzke klziská v zámorí sa po emigrácii dostal ako tridsiatnik.

Sagan pobavil otázkou na súpera aj odpoveďou, prečo bol na toalete

Saganova dobrá nálada sa prejavila aj v tom, že počas čakania na interview sa rozhodol aj on zmeniť z respondenta na novinára.

Kam vyraziť