Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Pozrite si, ako vyzerajú promócie troj- až päťročných detí

Záujem o fyziku podnecujú už u škôlkarov.

Filip Obert zasväcuje drobcov do tajov fyziky.(Zdroj: TOMÁŠ HOLÚBEK)

NITRA. Nemajú ešte ani šesť rokov, ale v ruke už majú diplom z univerzity. Až 48 detičiek zo škôlok Štefánikova a Párovska si prevzalo diplomy, ktoré potvrdzujú, že úspešne ukončili univerzitný kurz fyziky.

Škôlkari absolvovali promócie a stali sa vôbec prvými deťmi na Slovensku, ktoré sa už v rannom veku môžu pochváliť univerzitným diplomom. Celoročný vzdelávací kurz, do ktorého sú zapojené takto malé deti a univerzita, nebol doteraz nikde na Slovensku.

Pol roka trval prechod na neodborný jazyk

Deti ukončili ročné štúdium fyziky na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre. Vzdelávací program Hráme sa na Einsteina navrhla Ľubomíra Valovičová z katedry fyziky. „Nehovorím, že sa naučili fyziku, ale naučili sa spoznávať svet prírodných vied,“ zhodnotila detských študentov.

Počas celého roka sa Ľubomíra Valovičová s deťmi raz za dva týždne stretávala priamo v škôlkach a robila s nimi rôzne pokusy a fyzikálne merania. Po pol roku absolvovali detskí fyzici skúšky vo forme workshopu, na ktorom svojim rodičom vysvetľovali fyzikálne javy.

Vyučovanie zamerali na vodu a vzduch, deti pri riešení projektov museli využívať získané znalosti hlavne z fyziky, ale aj z iných prírodných vied, napríklad z chémie, matematiky či biológie.

Pedagogička priznala, že medzi prednáškami pre vysokoškolákov, na ktoré bola zvyknutá a prednáškami pre štvorročné deti, je veľký rozdiel. Trvalo jej pol roka, kým 'prepla' a dokázala vysvetľovať rečou, ktorej deti rozumeli. „Naučila som sa hovoriť s nimi neodborným jazykom. Rozprávali sme sa napríklad o vode, o tom, že ju vieme deliť, že poznáme rôzne typy vody,“ hovorí iniciátorka projektu.

Obert: Je to o skúsenosti a o hre

Tesne pred promóciou drobučkí študenti zložili absolventské skúšky. Zahŕňali šesť stanovísk, ktorými skupinky škôlkarov museli úspešne prejsť.

„Robili sme spolu jednoduché experimenty, pri ktorých si deti osvoja základy fyziky. Napríklad sme do odmerných valcov naliali vodu, deti do nich hádzali rôzne zafarbené gumové medvedíky – bolo to na spôsob Archimedovho zákona, sledovali sme, ako telesá vytlačia kvapalinu,“ povedal Filip Obert z katedry fyziky.

Deti tipovali, či viac kvapaliny vytlačia kolové alebo inak zafarbené cukríky. Ich výber bol podmienený skôr chuťovou preferenciou, ako rozborom hustoty cukríka. „Tie gumové cukríky sú pre decká dosť veľká distrakcia,“ priznal so smiechom Filip Obert.

Podobné pokusy prebiehali s vajíčkami – škôlkari sledovali, či plávajú lepšie v sladkej alebo slanej vode. „Nemusia vôbec poznať fyzikálny zákon, celé je to skôr o skúsenosti a o pozorovaní. Občas to funguje štýlom pokus-omyl: keď do sladkej vody ponoria vajíčko a to sa potopí, sú deti sklamané, ale majú aspoň nejakú skúsenosť, z ktorej sa učia,“ hovorí Obert.

Chcú vyvolať záujem o prírodné vedy

Deti počas promócie ocenila aj prodekanka Fakulty prírodných vied UKF Hilda Kramáreková. „Naučili ste sa veľa zaujímavého, napríklad ako spraviť z vody kopec, ako nafúknuť balón bez úst, ako urobiť farebné koktaily a podobne,“ povedala prodekanka promovaným deťom.

Škôlkarov prirovnala k múdremu človeku – Einsteinovi – na ktorého sa malí fyzici začínajú podobať, pretože sa rovnako ako on zaujímajú o prírodu.

Odborníci z univerzity chcú podobné programy organizovať aj v budúcnosti. Chcú nimi vyvolať už v najmenších deťoch záujem o fyziku a ostatné prírodné vedy. „Zamýšľame sa nad tým, kde sa stráca záujem mladých ľudí o fyziku a musíme začať vzbudzovať záujem hneď na začiatku, teda už v škôlkach,“ povedala Valovičová.

Pozrite si mini fotogalériu zo záverečných skúšok a promócie malých fyzikov

AUTOR SNÍMOK - TOMÁŠ HOLÚBEK

Ďalšie články z rubriky Spoločnosť

Najčítanejšie správy

Nitra

Údajný objednávateľ vraždy je na slobode, strelec uzavrel dohodu

Miroslav Ž. tvrdí, že na Dalibora nonstop nadával a Štefan si to zobral k srdcu. Likvidáciu kontroverzného podnikateľa si vraj neobjednal.

Smrť dieťaťa v šachte: Súd vidí zodpovednosť aj na strane vodární

Sudkyňa zohľadní aj postoj žalovaného, ktorý do dnešného dňa nijakým spôsobom nezmiernil žiaľ rodičov Vanesky, ani sa neospravedlnil.

Polícia vykoná v šiestich okresoch Nitrianskeho kraja osobitnú dopravnú kontrolu

Policajti budú dokumentovať tie porušenia pravidiel cestnej premávky, ktoré sú na základe analýz dopravnej nehodovosti hlavnými príčinami dopravných nehôd.

Inšpektorát sa vyjadril, kto je zodpovedný za pád stropu v obchodnom centre

Incident spôsobila uvoľnená vzduchotechnika. Nikto sa našťastie nezranil.

MFsK po základnej časti bez víťazstva

Zverenci Antona Suchana po minuloročnom treťom mieste musia bojovať o zotrvania v extralige v baráži.

Blízke regióny

Väzenský dozorca sa pokúsil obesiť, na následky zranení zomrel

Väzenský dozorca, ktorý sa pokúsil v utorok počas služby v ústave Hrnčiarovce nad Parnou, okres Trnava obesiť, podľahol zraneniam.

Na okraji Trnavy chcú postaviť nové byty. Problémových susedov sa vraj neobávajú +foto

Na rozľahlej ploche za supermarketom na Linčianskej plánujú postaviť 249 bytov. O pozemok, ktorý bol po prevrate v súkromných rukách, sa roky nikto nestaral. Teraz tam chcú začať stavať, čakajú iba na povolenie.

Nové tváre Mestskej polikliniky Šurany

Mestská poliklinika v Šuranoch prešla v poslednom období viacerými zmenami. Pacientov ošetria noví lekári, pribudlo tiež moderné vybavenie ambulancie.

Aký je program na umelej tráve v Topoľčanoch?

Pozrite si program zápasov na najbližší víkend.

Čilejkárske dediny pôjdu cez rozhlas do celého Slovenska

Tradície, miestne zvyky a folklór z nášho regiónu priblíži Rybníčanka v sobotňajšej relácii.

Všetky správy

Sagan začal sezónu klasík druhým miestom, opäť ho zdolal van Avermaet

Belgičan porazil slovenského cyklistu na belgickej klasike Omloop Het Nieuswblad aj minulý rok.

Pozrite, čo sa stalo na Slovensku, hromží Trump pred kamerami

Preceňovanie utečeneckej témy, a najmä jej vplyvu na Slovensko odpútava pozornosť od toho, čo na nás dopadá dnes a plnou váhou - od úplatkov, kriminality, amnestií.

Chodník na námestí sa prepadol do päťmetrovej hĺbky

Pokojná prechádzka po Námestí slobody sa pre staršiu pani mohla skončiť tragicky. Takmer sa zrútila do stovky rokov starej pivnice.

Civilizáciu Aztékov zničila európska zbraň, nevedeli proti nej bojovať

Za kolapsom rozvinutej juhoamerickej civilizácie môže byť aj pandémia paratýfusu.

Bol priekopník – utečenec. Jeho meno zmizlo z novín aj z histórie

Najlepší kanonier československej reprezentácie Václav Nedomanský má zo svetových šampionátov deväť medailí. Na úzke klziská v zámorí sa po emigrácii dostal ako tridsiatnik.

Kam vyraziť