Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Spolužiaci sa stretli po vyše pol storočí

Osem žiakov triedy, ktorá školu skončila v roku 1963, už nežije. Zvyšní pricestovali na stretávku takmer do nohy všetci, aj bratia-dvojičky z Nemecka.

Spolužiaci si do školských lavíc v bývalej škole sadli po neuveriteľných 51 rokoch!(Zdroj: TOMÁŠ HOLÚBEK)

NITRA. „Sééérvus, moja!“ zvolala srdečne pani v rokoch a s roztvorenou náručou sa hnala k rovesníčke. Tá ju objala, vybozkávala a keď sa dámy od seba odtiahli, len trochu zmätene pošepla: „Keď ja neviem, kto si!“ „Ale však ja ťa poznám. A ty sa čo tváriš, akoby si ma prvýkrát videla?“ spýtala sa naoko zhrozene temperamentná pani. Žena, ktorú práve stretla, si jej meno nevybavila. Darmo mraštila tvár a tuho premýšľala. Nedokázala to.

A nebola sama. Priradiť si zdanlivo neznámu tvár k menu človeka, ktorého kedysi dôverne poznali a považovali za blízkeho, mali problém viacerí dôchodcovia, čo sa minulý týždeň stretli pred Základnou školou kniežaťa Pribinu v Nitre.

Keď z nej naposledy odchádzali, táto škola sa volala Jašíková, šéfoval jej nedávno zosnulý Karol Jedlička. Na jej dvore nerástli žiadne stromy, rozprestieralo sa tu improvizované klzisko a miesto moderného multifunkčného ihriska tu stálo obyčajné ihrisko s dvoma bránkami. A ešte jeden, dosť podstatný rozdiel. Dnešní životom ošľahaní ľudia v 66. roku svojho života mali vtedy o 51 rokov menej. Písal sa rok 1963 a skupinka žiakov vtedy povedala dovidenia laviciam, ktoré spoločne drali deväť rokov.

Prešlo viac ako pol storočia, kým sa niekdajší spolužiaci dali znovu dokopy. Podnet na to vydala dvojica kamarátov Peter Himler a Peter Tajchman. K ich stretnutiu dopomohla populárna relácia Pošta pre teba.

Po nej si malá skupinka povedala, že by sa mohli dať ako trieda dokopy na oficiálnej stretávke. Organizovali ju od februára, no vyplatilo sa. Minulý piatok do Nitry prišlo 27 žiakov 9. A triedy, ktorá končila v roku 1963. Osem spolužiakov sa toho dňa nedožilo. Keď sme sa zadívali na ôsmackú archívnu fotku, napočítali sme 38 žiakov. Jeden odišiel zo školy ako ôsmak. Z toho vychádza, že na stretávke po vyše pol storočí chýbali iba dvaja ľudia!

„Niektoré dievčence som nevidel od osemnástich, od čias, kedy skončili gymnázium,“ vzdychol si Peter Himler. Chlapci mnohé svoje spolužiačky vôbec nespoznali. „No babky ostali,“ zasmial sa tomu Pavol Luprich, jeden z organizátorov. „Viete, oni si myslia, že mladnú, ale poviem vám, nemladnú,“ komentovala mužské podpichovanie jedna zo žien.

Ďalšia prezradila, že až na stretávke zistila, že jej spolužiačka býva rovnako ako ona v Bratislave a iba kúsok od nej. „Je toto možné? Žije tak blízko a nevedeli sme o sebe,“ lamentovala.

Spolužiaci si pred posedením v reštaurácii prezreli budovu svojej školy. „Tu na tomto múriku som si vylomil zub, keď sme hrali hokej. To boli iné časy, na tréningy sme vstávali o piatej. S tým by dnešní mladí mali problém, vidím to na mojich vnukoch, ešte že stihnú prísť na ôsmu,“ hovorí Pavol Luprich. Zo školských čias mu utkveli dve veci: telesná s profesorom Petrom Pechom a zájazdy či tábory.

Súčasná riaditeľka školy Iveta Miková ukázala absolventom triedy, zborovňu aj školský archív. Ten ukrýva triedne knihy už z roku 1933. „Ja som na tejto škole mala štvorku z dejepisu a znovu vidieť ju nechcem. To je zlá spomienka,“ striasla sa bývalá žiačka.

Spolužiaci si na pár chvíľ vyskúšali, aké to je sedieť v školských laviciach. „No to ste si vybrali práve triedu pre prvákov,“ komentovala Iveta Miková, keď pobavene sledovala, ako sa snažia natlačiť na mini stoličky. Seniori ju veľmi nevnímali. Chichúňali sa a prekrikovali jeden druhého, po toľkých rokoch bolo o čom hovoriť.

Znovu v školských laviciach. Sadli si do nich 66-roční spolužiaci.

FOTO - TOMÁŠ HOLÚBEK

Táto fotka vznikla v roku 1962, rok predtým, ako Á-čkari skončili základnú školskú dochádzku...

REPROFOTO - TOMÁŠ HOLÚBEK

... a táto minulý týždeň, 51 rokov po tom, čo sa spolužiaci videli naposledy pred školou...

FOTO - TOMÁŠ HOLÚBEK

Ďalšie články z rubriky Spoločnosť

Najčítanejšie správy

Nitra

Olympionik uzavrel s klubom mimosúdnu dohodu, verejne sa neospravedlní

Klub chcel od súdu, aby športovcovi nariadil ospravedlniť sa. Ďalšie pojednávanie sa malo konať vo februári.

Mesto Nitra obmedzí výhodné parkovacie karty pre zamestnancov štátu

Radnica chce, aby sa ďalšie autá presunuli z ulíc na parkovisko. Vybudovala ho na ihrisku.

Futbalisti Nitry podľahli Opave

V Uherskom Brode sa v sobotu stretli v prípravnom zápase dva druholigové tímy zo susedných krajín.

Budovu divadla nasvietia, má z nej byť dominanta Nitry

Pôvodné žiarovky sa nevyužívali. Nahradia ich LED svietidlá.

V nemocnici stavajú nadzemný tunel, spojí dva pavilóny

Prepojenie bude dlhé 61 metrov. Železná konštrukcia bude presklená.

Blízke regióny

Potraviny po desaťročiach zatvorili, domáci sa obávajú

Zatvorenie predajne okrem ekonomických dôvodov urýchlila aj ponuka na predaj budovy.

Topoľčany sú stále v hre, doma pred 2000 divákmi Skalicu zdolali

Fantastické hokejové predstavenie videli diváci v sobotu na zimnom štadióne, Topoľčany si v play-off pripísali na konto prvú výhru.

Nedal prednosť kamiónu, stálo ho to život

Nákladné vozidlo narazilo priamo do dverí vodiča.

Samuel Hain: Verím, že dnes budeme opäť úspešní

Topoľčany prvý domáci zápas zvládli na výbornú. Po výhre 5:1 si vynútili aj štvrtý zápas, druhý v poradí na domácom ľade.

Séria je vyrovnaná, štyrikrát udrel Kluka

Aj vo štvrtom zápase platilo, že vyhral domáci celok. Na zimný štadión si našlo cestu až 2100 fanúšikov, ktorí videli opäť výborný hokej. A tento zápas po prvýkrát rozhodovali až dvaja hlavní arbitri.

Všetky správy

Trpeli vojaci i rodičia. O šikane vedel aj Husák

Bitie opaskom, fackovanie, šliapanie na chrbát, ponižovanie. To nie sú scény z amerického akčného filmu, ale realita Československej ľudovej armády.

Sulík sa zastal Únie, nahnevali ho ruské noviny

Ruské médiá opisujú údajnú petíciu za vystúpenie Slovenska z EÚ. SaS sa ohradila a povedala na rovinu, že si nič podobné neželá.

Amerika, neustupuj Rusku

Ak Washington v najbližších mesiacoch uzavrie nejakú tichú dohodu s Ruskom namiesto toho, aby sa postavil jeho agresívnej politike, tak tým urobí rovnakú krátkozrakú chybu ako európski lídri v Mníchove.

Drastický šport. Päť dôvodov, prečo Slovenky nezískali medailu

Veronika Velez-Zuzulová aj Petra Vlhová jazdia v posledných dvoch rokoch výborne. Čakalo sa, že minimálne jedna z nich v slalome na MS získa medailu. Prečo sa tak nestalo?

BBC ukázalo ruských chuligánov. Jediným pravidlom je nezabiť

Pre niekoho budú MS futbalový sviatok, pre iných sviatok násilia, hovorí jeden z ruských chuligánov.

Kam vyraziť