Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Mestské oslavy sú po prvýkrát súčasťou medzinárodného projektu

Pribinova Nitrawa bude trvať dva dni, novinkou budú aj komentované prehliadky táborov a ležovísk so sprievodcom. Reprízu bude mať šou Veľkomoravský orloj.

Pre veľký záujem ľudí bude mať Veľkomoravský orloj na budove bývalej radnice počas tohtoročných slávností reprízu.(Zdroj: (SITA))

Pribinova Nitrawa bude trvať dva dni, novinkou budú aj komentované prehliadky táborov a ležovísk so sprievodcom. Reprízu bude mať šou Veľkomoravský orloj.

NITRA. Opäť po roku bude naše mesto žiť mestskými oslavami Nitra, milá Nitra..., ktoré zastrešujú Pribinove a Cyrilo-metodské slávnosti. Na Svätoplukovom námestí, v podradí, na hrade a v kultúrnych inštitúciách sa v dňoch 4. – 6. júla uskutoční množstvo podujatí. Slávnosti organizuje mesto v spolupráci s Biskupstvom Nitra, Nitrianskym samosprávnym krajom a ďalšími partnermi. Cez priame dotácie oslavy podporilo MK SR sumou 2,5-tisíc €, NSK prispel mestu a Biskupstvu Nitra po 3,5-tisíc € a z rozpočtu mesta išlo na slávnosti 26-tisíc € plus financie na propagáciu. V nákladoch sú aj ďalšie finančné a nefinančné vklady spolupracujúcich organizácií a sponzorov.

Odovzdajú ceny

Ako povedal primátor Jozef Dvonč, mestské slávnosti sú súčasťou Nitrianskeho kultúrneho leta s bohatým programom. To už 22. júna v Divadle Andreja Bagara otvorilo divadelné predstavenie o sv. Cyrilovi a Metodovi Reč na vodu nenapíšeš, ktoré naštudovali žiaci ZŠ sv. Svorada a Benedikta. Druhou akciou bol sobotňajší koncert nemeckej kapely Saragossa band na amfiteátri. „Kľúčové podujatia sa konajú počas tohto víkendu, kedy sa v Nitre koncentruje najviac ľudí – či už oficiálnych hostí alebo bežných návštevníkov. Pre nich bude počas 5. a 6. júla fungovať kyvadlová doprava zo sídlisk na námestie,“ hovorí primátor.

„Hlavný program v sobotu na námestí prepojí Slovensko s Moravou a uvedie koncert Hradišťanu. Ešte predtým by sme chceli odovzdať Ceny primátora, čo sme doteraz takto nikdy nerobili. Po koncerte Hradišťanu príde na rad svetelná šou Veľkomoravský orloj na budove bývalej radnice. Bola už vlani a tento rok by sme ju chceli zreprízovať, lebo ľudia nás o to žiadali. Hlavný program slávností v nedeľu na námestí ukončí koncert Desmodu a jeho hostí.“ Ešte predtým tu vystúpi Teatro Tatro so Zázračným divadelným automatom a folklórne súbory medzinárodného folklórneho festivalu Slavica fest.

Púť v sobotu na námestí

Najväčším duchovným podujatím slávností bude v sobotu 5. júla o 10. h Cyrilo-metodská národná púť na Svätoplukovom námestí. Ako povedal nitriansky sídelný biskup Viliam Judák, celebrovať ju bude ľublinský arcibiskup Stanislav Budzik za účasti ďalších slovenských biskupov. „Tradične bude tiež deň otvorených dverí na hrade s voľným vstupom do Diecézneho múzea, Biskupského paláca, katedrály, kazemát Vazulovej veže a priľahlých záhrad. Súčasťou osláv bude aj Diecézne stretnutie mládeže, ktoré sa začne už 3. júla.“

Slovania proti Avarom

Program mestských slávností dopoludnia 4. júla otvorí konferencia Svätopluk a jeho doba v Ponitrianskom múzeu (PM). „Tu sa bude popoludní konať aj prezentácia troch publikácií – Nitra, mesto včerajších i dnešných stretnutí od Jána Tarábka. Cyrilo-metodská misia vo filatelii od Milana Šajgalíka a Almanach Nitra od editora Jozefa Vladára,“ povedal riaditeľ PM Anton Števko.

V piatok popoludní na hrade a v podhradí ožije už po tretíkrát Pribinova Nitrawa s trhoviskom s remeselníkmi, dobovou krčmou, čajovňou, tábormi bojovníkov, sprievodom kniežaťa Pribinu a turnajom o meč kráľa Svätopluka. Festival včasnostredovekého života bude podľa spoluorganizátora Daniela Balka trvať dva dni, čo je oproti minulosti novinka. „Skupiny historického šermu i remeselníci často do Nitry merajú cestu z väčšej vzdialenosti. Oplatí sa im viac, keď si dobové ležoviská či remeselný trh postavia na dva dni, nie na jedno popoludnie ako predtým,“ vysvetľuje Balko.

„Vďaka tomu sme mohli rozšíriť program. V piatok otvoríme historické trhovisko, budú súboje bojovníkov a večer ukončí ohňová šou. V sobotu bude ťahákom historická lukostreľba, ktorú predvedú „replikanti“ Avarov, diváci tiež uvidia, ako asi mohol vyzerať vojenský stret Slovanov s Avarmi. Tento rok budú po prvýkrát komentované prehliadky táborov so sprievodcom.“

Financie z únie

Mestské oslavy sa tento rok po prvý raz stávajú súčasťou medzinárodného projektu Európska kultúrna cesta sv. Cyrila a Metoda, ktorý v spolupráci so Zlínskym a Trenčianskym krajom pripravil Nitriansky samosprávny kraj.

„Ide v ňom o to, aby sme historické udalosti ešte viac priblížili širokej verejnosti – v kraji aj v širšom okolí. Spolupráca troch krajov nám uľahčí získavanie ďalších financií na projekt z Európskej únie,“ uviedol župan Milan Belica.

Súčasťou slávností bude aj množstvo tradičných a sprievodných podujatí. Jedným z nich bude výstava pieskových sôch v Galérii Mlyny, ktorú otvoria 5. júla o 14. h. Už tradične nebude chýbať pivný stan (4. – 6. júla na námestí), nitriansky jarmok s medzinárodným stretnutím flašinetárov (5. júla na Pribinovom námestí, 6. júla na Svätoplukovom a pešej zóne) Slavica fest (6. júla na námestí) či nitrianske korzo (6. júla na námestí, Kupeckej ulici a pešej zóne).

Svoj stan vlani v podhradí rozložila aj bratislavská skupina historického šermu Ni Emmens. Jej názov pochádza z pruštiny, znamená niečo ako „bez mena, bezmenní“. Zľava Andrej Sekáč, Erich Russel a Kubo Nováček.

V podhradí sa vlani konal aj ďalší ročník Turnaja o meč kráľa Svätopluka. FOTKY: (ČE)

Ďalšie články z rubriky Spoločnosť


  1. Fotogaléria: hokejisti Nitry už trénujú Foto 966
  2. Parkovanie: Na sídliskách obmedzia dodávky, spoplatnia ďalšie ulice 842
  3. Ivan Veľký 735
  4. Priateľské derby Nitra - Trnava sa hralo až do večera 711
  5. Reprezentant Hrnka zatiaľ bez klubu, v hre je aj Nitra 709
  6. Časť autobusovej stanice uzavreli, našli muníciu 565
  7. Pozemky, ktoré kúpila firma, patria dedičom. Hrozí obci nútená správa? 457
  8. Kraj spustil nový cykloportál so všetkými cyklotrasami v regióne 409
  9. Titul pre juniorky z Levíc a Nitry 374
  10. Konateľ Byspravu vydržal vo funkcii iba 15 dní 371

Najčítanejšie správy

Nitra

Fotogaléria: hokejisti Nitry už trénujú

Po mesačnej prestávke sa opäť stretli hokejisti HK Nitra a odštartovali prvý blok letnej prípravy.

Parkovanie: Na sídliskách obmedzia dodávky, spoplatnia ďalšie ulice

Na parkovanie dodávok dlhších ako päť metrov vyčlenilo mesto tri ulice. Pred panelákmi chce takto získať voľné miesta.

Ivan Veľký

Ako korálky navlieka Ivan Galád na postupovú niť jedno víťazstvo za druhým.

Priateľské derby Nitra - Trnava sa hralo až do večera

Karhan to stále vie. Bitke starých známych chýbala len kulisa.

Reprezentant Hrnka zatiaľ bez klubu, v hre je aj Nitra

Rodák spod Zobora nad ponukou reprezentovať nerozmýšľal. Na MS vydal zo seba sto percent, hovorí.

Blízke regióny

Hradby majú byť lákadlom, mesto chce zmenu pravidiel

V júni by sa mala uskutočniť interná konferencia, na ktorej by sa zástupcovia mesta Trnava stretli s pamiatkarmi. Hovoriť chcú o zmene metodiky obnovy hradieb, cieľom radnice je urobiť z nich skutočnú atrakciu.

Románsky kostol pri Leviciach je považovaný za najkrajší na Slovensku

Starobylý kostolík v Kalinčiakove sa opäť dostal do pozornosti pamiatkových výskumov.

Rušná Hospodárska má byť širšia,radnica plánuje pruhy pre autobusy

Koncom minulého roka si mesto Trnava nechalo spracovať novú overovaciu štúdiu preferenčných jazdných pásov na Hospodárskej ulici. Tie by mali zrýchliť autobusovú dopravu v rannej špičke .

Prichytený priamo pri čine. Zlodej sa pokúsil ukradnúť úle v Palárikove

Zlodej sa pod rúškom tmy pokúsil ukradnúť úle za vyše tisíc eur. Zachytila ho však nastražená fotopasca.

Blšák na Hviezdoslavovej sa osvedčil, organizátorov zaujíma názor ľudí +foto

Stovky zvedavcov prilákal v sobotu Trnavský blšák. Organizátori ho presunuli z pešej zóny na vynovenú Hviezdoslavovu.

Všetky správy

Na Evereste zahynul horolezec Vladimír Štrba

Štrba zdolal južný predvrchol najvyššej hory sveta, na návrat mu však nezostalo dostatok síl.

Jeho fotografia obletela svet, on dostal päsťou do tváre

Tri dni od rána do večera dvíhal telefóny a e-mailoval. Vladimírovi Čičmancovi volali a písali z takmer všetkých významných svetových médií.

Švédi sú novými majstrami sveta, Kanadu zdolali po nájazdoch

Kanada po triumfoch v rokoch 2015 a 2016 nezavŕšila zlatý hetrik. Švédi získali titul opäť po štyroch rokoch.

Nájomní vrahovia a detské porno. Darknet je pre silné povahy

Komunita na darknete funguje cez známosti a dobré referencie.

Whisky: Severná Kórea je jediná krajina, z ktorej som odchádzal s depresiou

Pchjongjang nie je pekný, odchádzal som z neho s depresiou, hovorí spevák Slobodnej Európy a cestovateľ MILOSLAV LÁBER známy ako Whisky.

Kam vyraziť