Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Mestské oslavy sú po prvýkrát súčasťou medzinárodného projektu

Pribinova Nitrawa bude trvať dva dni, novinkou budú aj komentované prehliadky táborov a ležovísk so sprievodcom. Reprízu bude mať šou Veľkomoravský orloj.

Pre veľký záujem ľudí bude mať Veľkomoravský orloj na budove bývalej radnice počas tohtoročných slávností reprízu.(Zdroj: (SITA))

Pribinova Nitrawa bude trvať dva dni, novinkou budú aj komentované prehliadky táborov a ležovísk so sprievodcom. Reprízu bude mať šou Veľkomoravský orloj.

NITRA. Opäť po roku bude naše mesto žiť mestskými oslavami Nitra, milá Nitra..., ktoré zastrešujú Pribinove a Cyrilo-metodské slávnosti. Na Svätoplukovom námestí, v podradí, na hrade a v kultúrnych inštitúciách sa v dňoch 4. – 6. júla uskutoční množstvo podujatí. Slávnosti organizuje mesto v spolupráci s Biskupstvom Nitra, Nitrianskym samosprávnym krajom a ďalšími partnermi. Cez priame dotácie oslavy podporilo MK SR sumou 2,5-tisíc €, NSK prispel mestu a Biskupstvu Nitra po 3,5-tisíc € a z rozpočtu mesta išlo na slávnosti 26-tisíc € plus financie na propagáciu. V nákladoch sú aj ďalšie finančné a nefinančné vklady spolupracujúcich organizácií a sponzorov.

Odovzdajú ceny

Ako povedal primátor Jozef Dvonč, mestské slávnosti sú súčasťou Nitrianskeho kultúrneho leta s bohatým programom. To už 22. júna v Divadle Andreja Bagara otvorilo divadelné predstavenie o sv. Cyrilovi a Metodovi Reč na vodu nenapíšeš, ktoré naštudovali žiaci ZŠ sv. Svorada a Benedikta. Druhou akciou bol sobotňajší koncert nemeckej kapely Saragossa band na amfiteátri. „Kľúčové podujatia sa konajú počas tohto víkendu, kedy sa v Nitre koncentruje najviac ľudí – či už oficiálnych hostí alebo bežných návštevníkov. Pre nich bude počas 5. a 6. júla fungovať kyvadlová doprava zo sídlisk na námestie,“ hovorí primátor.

„Hlavný program v sobotu na námestí prepojí Slovensko s Moravou a uvedie koncert Hradišťanu. Ešte predtým by sme chceli odovzdať Ceny primátora, čo sme doteraz takto nikdy nerobili. Po koncerte Hradišťanu príde na rad svetelná šou Veľkomoravský orloj na budove bývalej radnice. Bola už vlani a tento rok by sme ju chceli zreprízovať, lebo ľudia nás o to žiadali. Hlavný program slávností v nedeľu na námestí ukončí koncert Desmodu a jeho hostí.“ Ešte predtým tu vystúpi Teatro Tatro so Zázračným divadelným automatom a folklórne súbory medzinárodného folklórneho festivalu Slavica fest.

Púť v sobotu na námestí

Najväčším duchovným podujatím slávností bude v sobotu 5. júla o 10. h Cyrilo-metodská národná púť na Svätoplukovom námestí. Ako povedal nitriansky sídelný biskup Viliam Judák, celebrovať ju bude ľublinský arcibiskup Stanislav Budzik za účasti ďalších slovenských biskupov. „Tradične bude tiež deň otvorených dverí na hrade s voľným vstupom do Diecézneho múzea, Biskupského paláca, katedrály, kazemát Vazulovej veže a priľahlých záhrad. Súčasťou osláv bude aj Diecézne stretnutie mládeže, ktoré sa začne už 3. júla.“

Slovania proti Avarom

Program mestských slávností dopoludnia 4. júla otvorí konferencia Svätopluk a jeho doba v Ponitrianskom múzeu (PM). „Tu sa bude popoludní konať aj prezentácia troch publikácií – Nitra, mesto včerajších i dnešných stretnutí od Jána Tarábka. Cyrilo-metodská misia vo filatelii od Milana Šajgalíka a Almanach Nitra od editora Jozefa Vladára,“ povedal riaditeľ PM Anton Števko.

V piatok popoludní na hrade a v podhradí ožije už po tretíkrát Pribinova Nitrawa s trhoviskom s remeselníkmi, dobovou krčmou, čajovňou, tábormi bojovníkov, sprievodom kniežaťa Pribinu a turnajom o meč kráľa Svätopluka. Festival včasnostredovekého života bude podľa spoluorganizátora Daniela Balka trvať dva dni, čo je oproti minulosti novinka. „Skupiny historického šermu i remeselníci často do Nitry merajú cestu z väčšej vzdialenosti. Oplatí sa im viac, keď si dobové ležoviská či remeselný trh postavia na dva dni, nie na jedno popoludnie ako predtým,“ vysvetľuje Balko.

„Vďaka tomu sme mohli rozšíriť program. V piatok otvoríme historické trhovisko, budú súboje bojovníkov a večer ukončí ohňová šou. V sobotu bude ťahákom historická lukostreľba, ktorú predvedú „replikanti“ Avarov, diváci tiež uvidia, ako asi mohol vyzerať vojenský stret Slovanov s Avarmi. Tento rok budú po prvýkrát komentované prehliadky táborov so sprievodcom.“

Financie z únie

Mestské oslavy sa tento rok po prvý raz stávajú súčasťou medzinárodného projektu Európska kultúrna cesta sv. Cyrila a Metoda, ktorý v spolupráci so Zlínskym a Trenčianskym krajom pripravil Nitriansky samosprávny kraj.

„Ide v ňom o to, aby sme historické udalosti ešte viac priblížili širokej verejnosti – v kraji aj v širšom okolí. Spolupráca troch krajov nám uľahčí získavanie ďalších financií na projekt z Európskej únie,“ uviedol župan Milan Belica.

Súčasťou slávností bude aj množstvo tradičných a sprievodných podujatí. Jedným z nich bude výstava pieskových sôch v Galérii Mlyny, ktorú otvoria 5. júla o 14. h. Už tradične nebude chýbať pivný stan (4. – 6. júla na námestí), nitriansky jarmok s medzinárodným stretnutím flašinetárov (5. júla na Pribinovom námestí, 6. júla na Svätoplukovom a pešej zóne) Slavica fest (6. júla na námestí) či nitrianske korzo (6. júla na námestí, Kupeckej ulici a pešej zóne).

Svoj stan vlani v podhradí rozložila aj bratislavská skupina historického šermu Ni Emmens. Jej názov pochádza z pruštiny, znamená niečo ako „bez mena, bezmenní“. Zľava Andrej Sekáč, Erich Russel a Kubo Nováček.

V podhradí sa vlani konal aj ďalší ročník Turnaja o meč kráľa Svätopluka. FOTKY: (ČE)

Ďalšie články z rubriky Spoločnosť

Najčítanejšie správy

Nitra

Polícia vykoná v šiestich okresoch Nitrianskeho kraja osobitnú dopravnú kontrolu

Policajti budú dokumentovať tie porušenia pravidiel cestnej premávky, ktoré sú na základe analýz dopravnej nehodovosti hlavnými príčinami dopravných nehôd.

Technické služby majú nového riaditeľa

Branislav Varga, doterajší zástupca riaditeľky podniku, ktorá je na materskej, sa svojej funkcie vzdal.

UKF pripravuje študentom nový internát

Univerzita dostala v poslednom období tritisíc žiadostí o ubytovanie. Vyhovie len približne každému druhému žiadateľovi o internát.

Zúfalí ľudia: Sused po nás strieľa a hádže na nás výkaly, no polícia to roky nerieši

K mladíkovi chodia policajti ako na hodiny klavíra. Iba mestských policajtov si vlani zavolal neuveriteľných 66 ráz a v tomto roku už 21-krát, podľa náčelníka vždy neopodstatnene.

Údajný objednávateľ vraždy je na slobode, strelec uzavrel dohodu

Miroslav Ž. tvrdí, že na Dalibora nonstop nadával a Štefan si to zobral k srdcu. Likvidáciu kontroverzného podnikateľa si vraj neobjednal.

Blízke regióny

Na okraji Trnavy chcú postaviť nové byty. Problémových susedov sa vraj neobávajú +foto

Na rozľahlej ploche za supermarketom na Linčianskej plánujú postaviť 249 bytov. O pozemok, ktorý bol po prevrate v súkromných rukách, sa roky nikto nestaral. Teraz tam chcú začať stavať, čakajú iba na povolenie.

Nové tváre Mestskej polikliniky Šurany

Mestská poliklinika v Šuranoch prešla v poslednom období viacerými zmenami. Pacientov ošetria noví lekári, pribudlo tiež moderné vybavenie ambulancie.

Dôchodcu zrazil vedľa nemocnice, ten zomrel priamo na mieste

Tragická nehoda sa stala dnes na priechode na Tamaškovičovej ulice vedľa bývalých potravín Jednota.

Začiatok výstavby novej kruhovej križovatky sa blíži

Dopravné zápchy má vyriešiť ďalší kruhový objazd v Leviciach.

Veteráni obsadili piate miesto

V Liptovskom Mikuláši sa konali hokejové majstrovstvá veteránov – starých pánov.

Všetky správy

Pozrite, čo sa stalo na Slovensku, hromží Trump pred kamerami

Preceňovanie utečeneckej témy, a najmä jej vplyvu na Slovensko odpútava pozornosť od toho, čo na nás dopadá dnes a plnou váhou - od úplatkov, kriminality, amnestií.

Kaufland mení predajne. Pozrite sa, ako budú vyzerať

Nemecká sieť už začala s prestavbou niektorých svojich pobočiek a postupne plánuje meniť ďalšie.

Blíži sa voľba šéfa RTVS, Rezník z TASR by bol pre poslancov schodnejší než Mika

Bývalá šéfka Markízy Zuzana Ťapáková sa po kauze Evka ako kandidátka na riaditeľku RTVS už nespomína.

Chaos okolo cien elektriny pokračuje. Koľko vlastne zaplatíte po novom?

Začiatkom roka v niektorých prípadoch neúmerne stúpli ceny za elektrinu. Po politickom tlaku preto z postu šéfa regulátora odstúpil Jozef Holjenčík.

Ako dávni migranti zmenili Európsku DNA? Prišli len muži a kone

Tretia hlavná migračná vlna zanechala stopu v Európanoch až dodnes.

Kam vyraziť