Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Do futbalu v Nitre smeruje zaujímavý investor

Zmeny v klube zasiahli aj post športového manažéra, kde skončil Ivan Ondruška. Pozrite si aj fotogalériu z prvého víťazstva v príprave.

Michal Hipp je od utorka novým trénerom FC Nitra.(Zdroj: Martin Kilian)

Zmeny v klube zasiahli aj post športového manažéra, kde skončil Ivan Ondruška.

Nitriansky futbal sa síce ocitol v druhej lige, ale možno v ňom svitá na lepšie časy. Sľubné vízie predostreli zástupcom médií v stredu na tlačovej konferencii predstavitelia FC Nitra.

Odchod Ondrušku

Viceprimátor Štefan Štefek ako člen predstavenstva oboznámil prítomných s hlavnými novinkami v klube. „Od utorka sa hlavným trénerom FC Nitra stal Michal Hipp. Ja mu v mene členov predstavenstva želám veľa zdaru v jeho náročnej práci. Rovnako chcem oznámiť, že sme sa dohodli na ukončení spolupráce so športovým riaditeľom klubu Ivanom Ondruška. Chcem mu poďakovať za všetku prácu, ktorú urobil počas jeho pôsobenia v klube, v prospech klubu,“ uviedol Štefan Štefek.

Doplnil aj informáciu, že vedenie klubu rokuje s novými akcionármi, ale k tejto téme sa vraj bližšie vyjadrí v najbližších dňoch, keď bude všetko spečatené.

Po odchode Ivana Ondrušku sa môžu udiať aj iné rošády vo vedení klubu. „Nevylučujem aj ďalšie zmeny v manažmente FC. Samozrejme, že funkciu športového manažéra bude musieť niekto vykonávať. Ale táto otázka už bude riešená po príchode nového akcionára. Tento post bude vyriešený, prípadne aj iné posty, po dohode v trojuholníku akcionár - klub - mesto,“ vysvetlil Štefek.


Dlhoročný športový riaditeľ klubu Ivan Ondruška (v bledej vetrovke) v klube skončil. FOTO: MARTIN KILIAN

Návrat nechcú uponáhľať

Primátor Nitry Jozef Dvonč podotkol, že vedenie klubu i mesta sa snažilo urobiť všetko pre záchranu najvyššej súťaže. „Všetci, ktorí boli pri futbale, robili maximum, ale nepodarilo sa to. V posledných rokoch bola situácia kolísavá. Vypadnutie však nepovažujeme za veľkú tragédiu. Možno sa teraz začína proces, ktorý nám pomôže v Nitre naštartovať slušný futbal,“ povedal Dvonč a pokračoval: „Naším vzorcom je kvalitný domáci tréner, dobrý realizačný tím a aby maximum mužstva tvorili vlastní odchovanci. Dohodli sme sa, že nejdeme nič uponáhľať. Potrebujeme sa stabilizovať ekonomicky aj športovo. Keď to bude trvať dva-tri roky, nebudú sa stínať hlavy, prvoradý je štadión a divák. My chceme dostať aj v tejto súťaži viac ľudí do hľadiska,“ doplnil Dvonč.

Mesto Nitra podľa jeho slov bude naďalej podporovať futbal, ako aj celkovo šport v meste. „Šport podporujeme dlhodobo. Napríklad hokejisti boli pred troma rokmi na pokraji baráže, no dnes má náš hokej visačku najvyššej kvality na Slovensku. Mesto sa snaží v maximálnej miere podporovať šport. Takisto podporujeme aktuálne rokovania s možným investorom. Možno je to otázka 1-2 dní, kedy príde k podpisu dohody. Finančné podmienky sú pre klub celkom zaujímavé. Môžem prezradiť, že ide o zahraničného investora, ktorý sa chce etablovať na Slovensku,“ objasnil Dvonč.

Hipp ide do známeho prostredia

V utorok sa trénerskej taktovky chopil Michal Hipp (51 r.), bývalý československý reprezentant, v minulosti aj tréner Petržalky, Slovan, ktorý pôsobil v reprezentácii najskôr ako asistent a neskôr aj v roli hlavného trénera. Muž, ktorý bol zvyknutý na pôsobenie vo vyšších futbalových sférach, prijal ponuku z druholigovej Nitry.

„Každý sa asi bude pýtať, prečo som tu. Dostal som garancie ohľadom stabilizácie klubu, oslovila ma aj myšlienka robiť prevažne s vlastnými odchovancami, s hráčmi, ktorí vyšli z našej akadémie. Tým nechcem povedať, že nepríde k doplneniu niekoľkými hráčmi. Pozitívom pre mňa je, že nejdem do neznámeho prostredia, v Nitre som vstúpil do vrcholového futbalu ako hráč aj ako tréner. Bývam tu dlhé roky, narodil som sa tu,“ vysvetlil Michal Hipp.

Veľkú väčšinu hráčov pozná. „V poslednom období som videl prevažnú väčšinu zápasov A-mužstva, rezervy i 19-ky, čo je moja výhoda. Samozrejme, je tu roboty ako na kostole. Hneď v prvý deň som oslovil a obvolal hráčov, ktorí boli od nás na hosťovaní, väčšina sa vyjadrila pozitívne a zapojila sa do prípravy. Ja nikomu nič nesľubujem, chcem ich vidieť aspoň 10 dní, ako sa javia na ihrisku. Majú tu možnosť reštartu, ponúkame im šancu,“ pokračoval. Doplnil, že z hráčov, ktorí v Nitre na jar na hosťovaní, nebude pokračovať nikto.


Zľava viceprimátor a člen predstavenstva Štefan Štefek, nový tréner Michal Hipp, generálny manažér Jozef Petráni a primátor Jozef Dvonč. FOTO: MARTIN KILIAN

Nesľubuje zázraky

Hippovým prvým asistentom bude Peter Hnilica. Ďalšie posty v realizačnom tíme sa nemenia, pokračujú tréner brankár Igor Mesároš, vedúci mužstva Igor Demo. „Nevidím dôvod teraz niečo meniť. Rozhoduje sa ešte, akú úlohu bude mať Jožko Pavlík, chcel by som, aby bol v štruktúrach klubu,“ povedal Hipp.

Druhá liga bude rozdelená na dve skupiny. Jej úroveň si Hipp netrúfa odhadnúť. „Sám som zvedavý. Ideme do niečoho nového, v súťaži sú aj béčka, ktoré nemôžu postúpiť, bude to mať svoje špecifiká. Nie som čarodejník, nesľubujem zázraky. Hráčom som povedal, že im môžem zaručiť kvalitný tréningový proces. Máme problémy hlavne s malým počtom obrancov, niektorí nie sú doliečení, kým v strede poľa máme prebytok hráčov. Chceme zachovať aj B-mužstvo, keby zaniklo, bolo by to na škoda veci,“ pokračoval nový tréner Nitry.

Hovorí sa, že doma nikto nie je prorokom. Je Michal Hipp pripravený aj na tzv. nitrianskeho fanúšika? „Viem, aký je nitriansky divák, ale taký bol aj na Slovane či Petržalke. Tlak je všade, trénerská robota je všade rovnaká. Rozdiel je, v akom prostredí robíte, s akým hráčskym materiálom, a v akých podmienkach. Ja sa na túto robotu teším. My urobíme servis pre hráčov, je na nich, ako sa šance chopia. Nitriansky divák je náročný, ale nie hlúpy,“ odvetil Hipp.

Kto prišiel na prvý tréning

Z jarnej zostavy: brankári Stránsky, Dovičovič, hráči Harbuľák, Boszorád, Urblík, Špalek, Šmehyl, Kutra, Dubeň, Kotrík, Čery, Kemláge, H. Kováč, V. Kráľ, Ivančík.
Navrátilci z hosťovaní: M. Kolmokov, M. Košút, Zelenický, Nagy.
Z rezervy: Drgoňa, F. Petráni, Petráš, Kacír, Oravec, Studený, Škarba.
Z dorastu Bartošek, M. Mesároš, A. Barborík, Miloš Fábry.
M. Král ešte nie je fit. V utorok sa pripojili Paukner, F. Moravčík a Kotora, ale odišiel Špalek, o ktorého prejavila záujem Trnava.
Z jarného kádra chýbajú: Putnocký, Kolbas, Kostelný, Pillár, Mensah, Augustín, Husár, Mikuš, Böhm, Cleber, Forbs.

Prvý test víťazný

FC Nitra - B. Bystrica 2:1 (2:0), 6. Šmehyl, 23. Paukner - 51. Faško.
FC: Stránsky - Kutra, M. Kolmokov, Dubeň, Kotora - Boszorád, Urblík, Paukner, Kotrík, Šmehyl - V. Kráľ. Striedali: Bartošek, Fábry, Čery, F. Moravčík, Kemláge, F. Petráni, Petráš.

Fotogaléria Dušana Tarka zo zápasuĎalšie články z rubriky Šport

Najčítanejšie správy

Nitra

Údajný objednávateľ vraždy je na slobode, strelec uzavrel dohodu

Miroslav Ž. tvrdí, že na Dalibora nonstop nadával a Štefan si to zobral k srdcu. Likvidáciu kontroverzného podnikateľa si vraj neobjednal.

Smrť dieťaťa v šachte: Súd vidí zodpovednosť aj na strane vodární

Sudkyňa zohľadní aj postoj žalovaného, ktorý do dnešného dňa nijakým spôsobom nezmiernil žiaľ rodičov Vanesky, ani sa neospravedlnil.

Inšpektorát sa vyjadril, kto je zodpovedný za pád stropu v obchodnom centre

Incident spôsobila uvoľnená vzduchotechnika. Nikto sa našťastie nezranil.

Polícia vykoná v šiestich okresoch Nitrianskeho kraja osobitnú dopravnú kontrolu

Policajti budú dokumentovať tie porušenia pravidiel cestnej premávky, ktoré sú na základe analýz dopravnej nehodovosti hlavnými príčinami dopravných nehôd.

Súťaž na parkovacie domy v Nitre budú opakovať

Jednu parcelu už neponúknu. Dôvodom sú problémy so statikou.

Blízke regióny

Väzenský dozorca sa pokúsil obesiť, na následky zranení zomrel

Väzenský dozorca, ktorý sa pokúsil v utorok počas služby v ústave Hrnčiarovce nad Parnou, okres Trnava obesiť, podľahol zraneniam.

Na okraji Trnavy chcú postaviť nové byty. Problémových susedov sa vraj neobávajú +foto

Na rozľahlej ploche za supermarketom na Linčianskej plánujú postaviť 249 bytov. O pozemok, ktorý bol po prevrate v súkromných rukách, sa roky nikto nestaral. Teraz tam chcú začať stavať, čakajú iba na povolenie.

Nové tváre Mestskej polikliniky Šurany

Mestská poliklinika v Šuranoch prešla v poslednom období viacerými zmenami. Pacientov ošetria noví lekári, pribudlo tiež moderné vybavenie ambulancie.

Aký je program na umelej tráve v Topoľčanoch?

Pozrite si program zápasov na najbližší víkend.

Čilejkárske dediny pôjdu cez rozhlas do celého Slovenska

Tradície, miestne zvyky a folklór z nášho regiónu priblíži Rybníčanka v sobotňajšej relácii.

Všetky správy

Sagan začal sezónu klasík druhým miestom, opäť ho zdolal van Avermaet

Belgičan porazil slovenského cyklistu na belgickej klasike Omloop Het Nieuswblad aj minulý rok.

Pozrite, čo sa stalo na Slovensku, hromží Trump pred kamerami

Preceňovanie utečeneckej témy, a najmä jej vplyvu na Slovensko odpútava pozornosť od toho, čo na nás dopadá dnes a plnou váhou - od úplatkov, kriminality, amnestií.

Chodník na námestí sa prepadol do päťmetrovej hĺbky

Pokojná prechádzka po Námestí slobody sa pre staršiu pani mohla skončiť tragicky. Takmer sa zrútila do stovky rokov starej pivnice.

Civilizáciu Aztékov zničila európska zbraň, nevedeli proti nej bojovať

Za kolapsom rozvinutej juhoamerickej civilizácie môže byť aj pandémia paratýfusu.

Bol priekopník – utečenec. Jeho meno zmizlo z novín aj z histórie

Najlepší kanonier československej reprezentácie Václav Nedomanský má zo svetových šampionátov deväť medailí. Na úzke klziská v zámorí sa po emigrácii dostal ako tridsiatnik.

Kam vyraziť