Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Výstavu pieskových sôch otvoria v sobotu

Do Mlynov naviezli zhruba 250 ton piesku. Vznikne z neho šesť súťažných a šesť nesúťažných sôch. Tie naj určia diváci.

Tomáš Bosambo pri práci na nesúťažnej soche Nissanu.(Zdroj: (ČE))

Do Mlynov naviezli zhruba 250 ton piesku. Vznikne z neho 6 súťažných a 6 nesúťažných sôch. Tie naj určia diváci.

NITRA. Po druhýkrát sa Nitra stáva miestom stretnutia „majstrov pieskového umenia“. Medzinárodná výstava Sochy z piesku bude v Galérii Mlyny od 5. júla do 3. augusta, je súčasťou mozaiky podujatí mestských osláv Nitra, milá Nitra.

Polievali vodou a utláčali

Výstavu oficiálne otvoria v sobotu 5. júla o 14. hodine, ale prípravné práce sa, samozrejme, začali skôr - už od minulého pondelka. Ako nám povedal Dezider Mészáros, manažér Mlynov, na výstavbu sôch sa postupne do centra priviezlo zhruba 250 ton kopaného žltého piesku z bane v Marcelovej.

„Aby piesok ako materiál na tvorbu sôch získal potrebnú kvalitu a stabilitu, ukladal sa do drevených foriem, kde sa polieval vodou a utláčal. Pomer vody musí byť optimálny, aby piesok nebol ani veľmi mokrý, ani suchý, taký akurát, takže potom piesok vo formách ešte 1-2 dni musel schnúť,“ hovorí Mészáros.

„Piesok do jednej drevenej formy ukladalo 16 ľudí - pomocou vedier do požadovanej výšky budúcej sochy. Za jednu noc sme takto pripravili piesok na jednu až jednu a pol sochy, čo je zhruba takých 12 metrov kubických.“

Najväčšia bude vysoká asi 4,5 metra

Po dôkladnej príprave materiálu môžu už sochári začať pracovať. V Mlynoch vznikne spolu 12 nadrozmerných sôch - šesť súťažných a šesť nesúťažných. Sledovať umelcov pri práci môžu Nitrania od 30. júna do 5. júla. Tie najväčšie súťažné sochy budú mať podľa Mészárosa výšku približne 4,5 metra, najťažšia pojme zhruba 30 ton piesku, najľahšia okolo 6 ton. Súťažné sochy budú do 3. augusta umiestnené vo vstupnej hale centra, nesúťažné na ostatných podlažiach.

„Nebude ich hodnotiť porota, ale diváci – od 5. do 26. júla môžu prostredníctvom lístkov hlasovať sa tie, ktoré sa im najviac páčia. Podľa výsledkov 26. júla vyhlásime víťazov a hlasujúcich divákov odmeníme cenami,“ poznamenal Mészáros.

Autormi šiestich súťažných sôch budú umelci zo šiestich krajín - Wiaczeslaw Borecki z Poľska, Tomáš Bosambo z ČR, Oscar Rodriguez Vila zo Španielska, Fergus Mulvany z Írska, Martin Pokorný zo Slovenska a Čech Radovan Živný z Portugalska. Umenie niektorých z nich už Nitrania poznajú z festivalu pieskového sôch, ktorý bol súčasťou mestských osláv ešte v roku 2011.

Veľké veci za krátky čas

Hoci súťažné sochy začínajú vznikať až v týchto dňoch, na nesúťažných sa pracovalo už od 24. júna. Vytvárajú ich len dvaja umelci - Česi Tomáš Bosambo a Radovan Živný.

Bosamba sme popoludní zastihli pri tvarovaní prednej časti Nissanu vychádzajúceho z umývačky. V noci do rána pomáhal pri natláčaní piesku, dopoludnia si pospal a poobede opäť pokračoval v práci.

„Tento nápad som si nevymyslel, dostal som ho ako zadanie. Najťažšie na ňom je trafiť sa do správnych tvarov – napríklad s kapotou sa dizajnéri „hrajú“ v počítači celé roky, ja to mám len podľa fotky vyškriabať do piesku,“ vysvetľuje Tomáš Bosambo.

Súťažiť bude so sochou s názvom Evolúcia. Tému trochu zosúčasnil motívom kybernetizácie. „Sochou bude asi 4,5 metra vysoký trojboký ihlan s troma ženskými figúrami. Prvou bude postava na spôsob australopiteka – našej veľmi dávnej pra-pra-pra... babičky, druhou figúrou bude súčasná žena a treťou robot – android. Sám som si to navrhol, naskicoval a sám si na tom vylámem zuby,“ zažartoval si Bosambo.

Vlastným menom sa umelec volá Dostál, je vyučeným rezbárom a živil sa ako tréner rýchlostných kanoistov. Neskôr sa vrátil k svojej profesii – sochárine, ktorú robí odmlada. Pracuje najmä s drevom a kameňom, tvorbe sôch z piesku a ľadu sa venuje asi posledných 12 rokov. Precestoval festivaly v celej Európe i zámorí. Prácu s pieskom si pochvaľuje. „Ide rýchlo a môžete si dovoliť robiť veľké veci za pomerne krátky čas,“ dodal sochár.

Do takýchto foriem nakladali piesok, polievali ho vodou a utláčali, aby získal na kvalite a stabilite. FOTO: (ČE)

Ďalšie články z rubriky Spoločnosť

Najčítanejšie správy

Nitra

Rokovania o obnove železničnej stanice v Nitre sa začali, sú štyri varianty

O najvhodnejšej alternatíve rozhodnú na základe štúdie. Zaplatia ju železnice.

Valent si zápas užíval, ako keby bol posledný

Najlepším mužom zápasu s Liptákmi bol Tibor Kutálek, pre dcéru získal med do čaju.

Zaberačka na Morave s dvoma prehrami

Český test vyzliekol Nitru donaha. Tréner Galád sa teší, že jeho hráčov preverili silní súperi.

Nitra zostavila rebríček. Jednotkou je hradný areál

Do topky sa dostala aj pešia zóna s umeleckými dielami. Najfotogenickejším miestom je Dražovský kostolík.

Kolár išiel do Poľska za trénerom Kocianom

Nitriansky odchovanec bude pôsobiť v druholigovom celku Bielsko-Biala.

Blízke regióny

Potraviny po desaťročiach zatvorili, domáci sa obávajú

Zatvorenie predajne okrem ekonomických dôvodov urýchlila aj ponuka na predaj budovy.

Kluka štyrmi gólmi umlčal Skalicu

Topoľčianski hokejisti prehrávali v sérii už 0:2, po nedeli je však vyrovnané – 2:2. Rozhodujúci piaty zápas sa odohrá v utorok – 21. februára na ľade v Skalici. A víťaz berie všetko...

Séria je vyrovnaná, štyrikrát udrel Kluka

Aj vo štvrtom zápase platilo, že vyhral domáci celok. Na zimný štadión si našlo cestu až 2100 fanúšikov, ktorí videli opäť výborný hokej. A tento zápas po prvýkrát rozhodovali až dvaja hlavní arbitri.

Dvory nad Žitavou žili fašiangovými slávnosťami

Fašiangy spojené so zabíjačkou, prípravou dobrôt a ľudovou veselicou prežili počas uplynulého víkendu obyvatelia Dvorov nad Žitavou.

Šafárikovu aj Tajovského opraví Skanska za 268-tisíc

Už v pondelok 20. februára sa má podľa zmluvy so spoločnosťou Skanska začať oprava Šafárikovej ulice v Trnave. Hotová má byť do polovice apríla, nasledovať bude ulica Jozefa Gregora Tajovského.

Všetky správy

Trainspotting po slovensky. Ako žijú narkomani v Bratislave

Strávili sme víkend v spoločnosti ľudí závislých od drog.

Na letiskách pýtajú mobil aj heslá. Ako sa brániť strate súkromia?

Američan musel na letisku colníkom prezradiť heslá, aj keď tam mal citlivé informácie z NASA.

Žena, ktorá močila na Korán, ohrozila bezpečnosť Slovenska

Na videu obvinenej Sheily Sz., kde vyzývala na boj proti moslimom, viala v pozadí slovenská vlajka.

Uzavretá križovatka VSS bude pre vodičov v Košiciach zaberák

Chystané obmedzenia spomalia zrejme v čase špičiek premávku aj na moste.

Štátna poisťovňa chce obmedziť liečbu pre ľudí, ktorí strácajú zrak

Všeobecná zdravotná poisťovňa je v niekoľkomiliónovej strate. Šetriť plánuje aj tak, že bude pacientom liečiť iba jedno oko, aj to neskôr a iba dva roky. Sama sa tak plánuje uzdraviť.

Kam vyraziť