Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Zahraniční umelci majú obrazy na nitrianskej psychiatrii

Rudolf Keimel tvorí „union art“ so svojou umeleckou partnerkou Teou Marciano. Vyše 80-ročný umelec a jeho hosťka vystavujú v Nitre.

Zľava kurátorka Marta Hučková, umelec Rudolf Keimel a prekladateľka Johanna Jakabovičová.(Zdroj: (ČE))

Rudolf Keimel tvorí „union art“ so svojou umeleckou partnerkou Teou Marciano. Vyše 80-ročný umelec a jeho hosťka vystavujú v Nitre.

NITRA. Do konca septembra si môžete na prízemí psychiatrickej kliniky fakultnej nemocnice v Nitre pozrieť umelecké diela. Nie je to prvá výstava obrazov v týchto v netradičných priestoroch, po prvýkrát sa však prezentujú zahraniční umelci.

Pod názvom Retrospektíva 1987 – 2014 svoju tvorbu predstavuje Rakúšan Rudolf Keimel, ako hosť tu má svoje obrazy jeho umelecká partnerka – talianska výtvarníčka Tea Marciano.

Žil v Austrálii, teraz je v Taliansku

V Nitre nie je tvorba Rudolfa Keimela, medzinárodne uznávaného maliara a architekta, neznáma. Po prvýkrát vystavoval v roku 2009 v galérii Max art. Aktuálne v nitrianskej nemocnici spolu s Teou Marciano prezentuje takmer 40 prác. „Začínal som akvarelmi, v 90. rokoch som v tvorbe pokračoval perokresbami a olejomaľbami. Okolo roku 2000 som začal skúšať abstrakciu,“ hovorí Rudolf Keimel, vitálny osemdesiatnik, ktorý na svoje roky vôbec nevyzerá. „To, čo v Nitre môžete vidieť dnes, je prierez mojou tvorbou za uplynulých 25 rokov – od akvarelov, cez olejomaľby, realizmus až po abstrakciu.“

Autor žil 25 rokov v Austrálii, čo sa veľmi zreteľne odrazilo aj v jeho tvorbe. Diela z tohto prostredia, ktoré možno vidieť aj na výstave, charakterizuje výrazná pestrosť, farebnosť a tiež inšpirácia domorodým umením. V súčasnosti Rudolf Keimel tri roky žije v Taliansku, ktoré tiež významnou mierou vplýva na jeho umelecké cítenie a vyjadrenie. Autor svoje práce okrem Rakúska a Slovenska vystavoval aj v Austrálii, Taliansku, Malajzii a USA.

S Teou Marciano spolupracuje posledných päť rokov - ich „union art“ zahŕňa samostatné diela oboch autorov, ale aj diela, na ktorých pracovali spoločne. „Tea sa venuje najmä technike batiky. Ja do jej prác pridám „svoje“ a takto vznikajú naše spoločné obrazy,“ vysvetľuje Keimel. „Často mi Tea svoje práce posielala do Austrálie, keď som tam ešte býval, a ja som na ne niečo namaľoval.“

Talent zdedil po otcovi

Kurátorkou výstavy je Marta Hučková. Predstavila život i tvorbu oboch autorov. Rudolf Keimel je absolventom architektúry vo Viedni. V tejto oblasti sa podieľal na takmer 170 významných architektonických projektoch v rodnom Rakúsku a neskôr aj v Afrike, Amerike a Austrálii, za ktoré dostal mnoho ocenení.

„Keimel popri architektúre súkromne študoval i maliarstvo. Vyskúšal rôzne techniky, v súčasnosti sa venuje najmä technike „dripping & floating“, čo znamená niečo ako kvapkať, tiecť na už vytvorenú maľbu, dotvárať maliarske impresie. Okrem krajinárskych a figurálnych motívov sa orientuje i na problematiku enviromentu,“ hovorí Hučková. „Rudolf Keimel svoj talent zdedil po otcovi, ktorý v mladosti veľmi rád maľoval a túžil sa stať architektom. Zomrel však veľmi mladý, ako 35-ročný. Jeho syn Rudi tak splnil otcov sen a sám sa venoval architektúre i umeniu.“

Momentálne umelec žije a tvorí v Neapole. Tu sa zoznámil s maliarkou Teou Marciano, ktorá je na súčasnej výstave zastúpená technikou oleja a batiky. „Tematicky sa orientuje na rôzne motívy z mestského prostredia, prírody a z momentov prežívanej reality,“ doplnila Hučková.

Retrospektíva aj pre zdravie

Hosťom vernisáže sa okrem umelcov prihovoril aj prednosta psychiatrickej kliniky Boris Čech. „Témou výstavy je retrospektíva. To je niečo, s čím sa na psychiatrii stretávame veľmi často. Pohľadu späť sa radi venujeme, súvisí to s tým, že trpiaci človek je často v takej situácii, ktorú zapríčinili udalosti v minulosti, niečo, s čím sa musel vysporiadať, čo zažil. Pohľad späť môže byť potrebný a veľmi prospešný pre jeho návrat k zdraviu,“ vysvetlil Boris Čech.

Ďalšie články z rubriky Spoločnosť


  1. Časť autobusovej stanice uzavreli, našli muníciu 2 454
  2. Fotogaléria: hokejisti Nitry už trénujú Foto 1 273
  3. Reprezentant Hrnka zatiaľ bez klubu, v hre je aj Nitra 993
  4. Ivan Veľký 832
  5. Parkovanie: Na sídliskách obmedzia dodávky, spoplatnia ďalšie ulice 570
  6. Konateľ Byspravu vydržal vo funkcii iba 15 dní 498
  7. Priateľské derby Nitra - Trnava sa hralo až do večera 497
  8. Kraj spustil nový cykloportál so všetkými cyklotrasami v regióne 446
  9. Fotogaléria: Neded - Šaľa 2:0 441
  10. Britský reťazec oznámil, kedy zatvorí predajňu v nitrianskych Mlynoch 384

Najčítanejšie správy

Nitra

Časť autobusovej stanice uzavreli, našli muníciu

Muníciu našiel bagrista pri výkopových prácach.

Fotogaléria: hokejisti Nitry už trénujú

Po mesačnej prestávke sa opäť stretli hokejisti HK Nitra a odštartovali prvý blok letnej prípravy.

Reprezentant Hrnka zatiaľ bez klubu, v hre je aj Nitra

Rodák spod Zobora nad ponukou reprezentovať nerozmýšľal. Na MS vydal zo seba sto percent, hovorí.

Ivan Veľký

Ako korálky navlieka Ivan Galád na postupovú niť jedno víťazstvo za druhým.

Parkovanie: Na sídliskách obmedzia dodávky, spoplatnia ďalšie ulice

Na parkovanie dodávok dlhších ako päť metrov vyčlenilo mesto tri ulice. Pred panelákmi chce takto získať voľné miesta.

Blízke regióny

Prichytený priamo pri čine. Zlodej sa pokúsil ukradnúť úle v Palárikove

Zlodej sa pod rúškom tmy pokúsil ukradnúť úle za vyše tisíc eur. Zachytila ho však nastražená fotopasca.

Rušná Hospodárska má byť širšia,radnica plánuje pruhy pre autobusy

Koncom minulého roka si mesto Trnava nechalo spracovať novú overovaciu štúdiu preferenčných jazdných pásov na Hospodárskej ulici. Tie by mali zrýchliť autobusovú dopravu v rannej špičke .

Hradby majú byť lákadlom, mesto chce zmenu pravidiel

V júni by sa mala uskutočniť interná konferencia, na ktorej by sa zástupcovia mesta Trnava stretli s pamiatkarmi. Hovoriť chcú o zmene metodiky obnovy hradieb, cieľom radnice je urobiť z nich skutočnú atrakciu.

Románsky kostol pri Leviciach je považovaný za najkrajší na Slovensku

Starobylý kostolík v Kalinčiakove sa opäť dostal do pozornosti pamiatkových výskumov.

Atraktívny park už otvorili, zaviedli aj otváracie hodiny + foto

Nový chodník, lampy, lavičky, záhony kvetín a stromy. Mesto už dokončilo Parčík Bela IV. pri hradbách. Okrem návštevníkov bude slúžiť aj komorným kultúrnym podujatiam.

Všetky správy

Švédi sú novými majstrami sveta, Kanadu zdolali po nájazdoch

Kanada po triumfoch v rokoch 2015 a 2016 nezavŕšila zlatý hetrik. Švédi získali titul opäť po štyroch rokoch.

Nájomní vrahovia a detské porno. Darknet je pre silné povahy

Komunita na darknete funguje cez známosti a dobré referencie.

Prieskum Polis: Strana Most-Híd je na hranici zvoliteľnosti, predbehlo ju aj KDH

V parlamentných voľbách by opäť zvíťazila strana Smer.

Jeho fotografia obletela svet, on dostal päsťou do tváre

Tri dni od rána do večera dvíhal telefóny a e-mailoval. Vladimírovi Čičmancovi volali a písali z takmer všetkých významných svetových médií.

Na Evereste zahynul horolezec Vladimír Štrba

Štrba zdolal južný predvrchol najvyššej hory sveta, na návrat mu však nezostalo dostatok síl.

Kam vyraziť