Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Celý môj život je vlastne rozhovor, vraví autorka

Kniha S otvorenou náručou vznikla po smrti jej starých rodičov. Chcela ich priblížiť svojmu synovi, ktorý ich nemohol poznať.

Slavomíra Očenášová–Štrbová je spisovateľka, publicistka, literárna historička, recitátorka i klaviristka v jednej osobe.(Zdroj: MILAN HLÔŠKA)

Kniha S otvorenou náručou vznikla po smrti jej starých rodičov. Chcela ich priblížiť svojmu synovi, ktorý ich nemohol poznať.

NITRA. Posledná beseda Literárneho klubu Janka Jesenského pred letnou prestávkou mala príjemného hosťa. S Nitranmi sa v kaviarni DAB stretla Slavomíra Očenášová–Štrbová, spisovateľka, publicistka, literárna historička, recitátorka i klaviristka v jednej osobe. Ju i jej tvorbu predstavila Martina Zajíčková.

Záber autorky, ktorá má na konte množstvo ocenení, je veľmi široký, venuje sa beletrii, poézii, literárnej vede, svoje bádanie smeruje najmä do oblasti evanjelickej náboženskej spisby. Debutovala umeleckou monografiou S otvorenou náručou, ktorá vznikla po smrti jej starých rodičov. Chcela ich priblížiť svojmu synovi, ktorý ich nemohol poznať. Ďalej napísala publikácie Modlitba v slovenskej literatúre, Malá veža, veľký zvon, Sféry ženy, Modlitba v umení či Moja Banská Bystrica. Je autorkou libreta k pôvodnej slovenskej opere Martin Luther, dlhé roky tiež organizovala festival duchovnej poézie Radvanské veršobranie, na ktorom nechýbali ani Nitrania.

„To, čo teraz držím v ruke, pre mňa nie je len kniha. Je to presne 23 životov – 22 rozhovorov a 23. je život autorky, ktorá tieto rozhovory viedla. Kniha približuje osobnosti, ktoré do značnej miery spájajú názory na život, rodinu, lásku, vieru či umenie. Je to taká živá sieť ľudí,“ povedala Martina Zajíčková o autorkinej knihe, ktorá predstavuje známych spisovateľov, hudobníkov, výtvarníkov, skladateľov i pedagógov.

„Knižka Život – viera – umenie, Rozhovory s umelcami vznikla takým zázračným spôsobom, lebo som ju robila desať rokov. Niektorí oslovení sa v procese tvorby pobrali do večnosti a ja som sa – priznám – tak trochu naľakala,“ hovorí Slavomíra Očenášová–Štrbová.

„Písanie som potom trochu odložila bokom a neskôr, pri sťahovaní som tieto rozrobené i dokončené rozhovory našla v skrini. Ponúkla som ich vydavateľstvu a vznikla táto kniha.“

Ako autorka vraví, šancu stretnúť sa a tými úžasnými ľuďmi, ktorých rozhovory v knihe sú, vnímala ako dar a požehnanie. „Poznala som ich, lebo už predtým som s nimi pri istých príležitostiach spolupracovala – či už pri Radvanskom veršobraní alebo natáčaní dokumentárnych filmov, ku ktorým som robila scenáre,“ skonštatovala spisovateľka. Preto vedela, čo by sa ich chcela spýtať, aké posolstvo by mohli tak trochu cez ňu ponúknuť čitateľom. Chcela, aby tie osobnosti dostali priestor podeliť sa s tým, v čom sú výnimočné, aby sa ostatní dozvedeli, ako nazerajú na tento svet.

„Celý môj život je vlastne rozhovor – s rodinou, prácou, mojimi kolegami, so všetkými ľudmi, s ktorými som sa kedy stretla a niečo prežila,“ dodala Slavomíra Očenášová–Štrbová.

Ďalšie články z rubriky Spoločnosť


  1. Nadzemný tunel bude drahší. Nemocnica musela vrátiť dotáciu 4 077
  2. Riaditeľ školy, na ktorej boli Slovenskí branci, podľa inšpekcie pochybil 1 145
  3. Süttö: Futbalový atentát spáchaný na ŠKF Sereď 880
  4. Pri požiari reziva zasahuje takmer 40 hasičov 856
  5. Štefanka končí s kariérou, pri hokeji však zostáva 811
  6. Záchytné parkoviská nebudú v Nitre zadarmo 528
  7. Začal sa výkup pozemkov pod obchvat 477
  8. Liptákov zlomil Balaj 411
  9. Salibské behy s rekordnou účasťou Foto 275
  10. Tri nové triedy pre škôlkarov na sídliskách 199

Najčítanejšie správy

Nitra

Nadzemný tunel bude drahší. Nemocnica musela vrátiť dotáciu

Problémy sú aj s výstavbou heliportu na streche pavilónu. Bude mať veľké meškanie.

Riaditeľ školy, na ktorej boli Slovenskí branci, podľa inšpekcie pochybil

Ministerstvo pripravuje materiál, ktorý pomôže školám zorientovať sa.

Süttö: Futbalový atentát spáchaný na ŠKF Sereď

II. LIGA: Nitra musela proti L. Mikulášu otáčať skóre, ale hrá už iba o druhé miesto. Súťaž vyvrcholí v stredu.

Pri požiari reziva zasahuje takmer 40 hasičov

Oheň sa rozšíril na plochu 200 x 300 metrov.

Štefanka končí s kariérou, pri hokeji však zostáva

Nitriansky hokejista získal počas bohatej 23-ročnej kariéry dva tituly. Jeden vo Francúzsku, druhý v rodnej Nitre. Trikrát si zahral na MS.

Blízke regióny

Karhan bez servítky skritizoval systém v Spartaku

Tlačová konferencia po poslednom zápase sezóny medzi Spartakom Trnava a ViOnom Zlaté Moravce sa niesla v znamení emócii. Jarábek skritizoval správanie trnavskej nemocnice, Karhan celé vedenie Spartaka.

Kraj ocenil najlepších zdravotníkov. Dve ceny išli do levickej nemocnice

Ocenenie získali aj zástupkyne levickej nemocnice - vedúca sestra gynekologicko-pôrodníckeho oddelenia Eva Moravská a primárka oddelenia klinickej biochémie Vlasta Macková.

Pri stavbe domu v Kamenáči našiel Trnavčan lebku

Pri kopaní základov rodinného domu v lokalite IBV Kamenný mlyn našiel Trnavčan lebku. Najskôr upozornil políciu, následne bol kontaktovaný pamiatkový úrad.

Evu otvoria už zajtra, niektoré kúpaliská zvýšia vstupné

Kúpaliská v regióne už onedlho otvoria ďalšiu sezónu. Na Družbe napúšťajú vodu, v Kamennom Mlyne sa pripravujú na sezónu. Kúpalisko na Slávii je už pripravené, piešťanskú Evu otvoria už zajtra.

Radnica chce rátať cyklistov, plánuje aj chodníky mimo mesta

V súčasnej dobe je v celej Trnave takmer pätnásť kilometrov cyklochodníkov. Koncepcia ich rozvoja ráta s vybudovaním okruhu okolo centra, na ktorý sa bude dať napojiť z každej mestskej časti.

Všetky správy

Od štyridsatky po sedemdesiatku. Ako sa vekom mení sexualita?

Kvalita sexuálneho života každým rokom čoraz viac závisí od psychiky milencov.

Kaliňák nechal schátrať ubytovňu pre policajtov. Teraz sa jej chce zbaviť

V roku 2008 vláda schválila rekonštrukciu objektu. Za projekt opravy, ktorý sa nikdy nevyužil, ministerstvo zaplatilo takmer 175-tisíc eur.

Pri požiari bytovky v Prešove evakuovali tridsať ľudí

Horelo na sídlisku Sekčov, po uhasení sa ľudia vrátili domov, nikto sa nezranil.

Merkelová už Trumpovi neverí. Za svoju budúcnosť musíme bojovať sami, odkázala

Na summite G7 sa Američania k podpore klimatickej dohody nepridali.

Sudca Hrubala: Podozrenia na politické objednávky sú vždy, Súdnu radu treba otvoriť

Proreformné združenie sudcov Za otvorenú justíciu sa zrejme zmení na think-tank. Jeho podpredseda JÁN HRUBALA hovorí o neochote sudcov robiť zmeny.

Kam vyraziť