Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Celý môj život je vlastne rozhovor, vraví autorka

Kniha S otvorenou náručou vznikla po smrti jej starých rodičov. Chcela ich priblížiť svojmu synovi, ktorý ich nemohol poznať.

Slavomíra Očenášová–Štrbová je spisovateľka, publicistka, literárna historička, recitátorka i klaviristka v jednej osobe.(Zdroj: MILAN HLÔŠKA)

Kniha S otvorenou náručou vznikla po smrti jej starých rodičov. Chcela ich priblížiť svojmu synovi, ktorý ich nemohol poznať.

NITRA. Posledná beseda Literárneho klubu Janka Jesenského pred letnou prestávkou mala príjemného hosťa. S Nitranmi sa v kaviarni DAB stretla Slavomíra Očenášová–Štrbová, spisovateľka, publicistka, literárna historička, recitátorka i klaviristka v jednej osobe. Ju i jej tvorbu predstavila Martina Zajíčková.

Záber autorky, ktorá má na konte množstvo ocenení, je veľmi široký, venuje sa beletrii, poézii, literárnej vede, svoje bádanie smeruje najmä do oblasti evanjelickej náboženskej spisby. Debutovala umeleckou monografiou S otvorenou náručou, ktorá vznikla po smrti jej starých rodičov. Chcela ich priblížiť svojmu synovi, ktorý ich nemohol poznať. Ďalej napísala publikácie Modlitba v slovenskej literatúre, Malá veža, veľký zvon, Sféry ženy, Modlitba v umení či Moja Banská Bystrica. Je autorkou libreta k pôvodnej slovenskej opere Martin Luther, dlhé roky tiež organizovala festival duchovnej poézie Radvanské veršobranie, na ktorom nechýbali ani Nitrania.

„To, čo teraz držím v ruke, pre mňa nie je len kniha. Je to presne 23 životov – 22 rozhovorov a 23. je život autorky, ktorá tieto rozhovory viedla. Kniha približuje osobnosti, ktoré do značnej miery spájajú názory na život, rodinu, lásku, vieru či umenie. Je to taká živá sieť ľudí,“ povedala Martina Zajíčková o autorkinej knihe, ktorá predstavuje známych spisovateľov, hudobníkov, výtvarníkov, skladateľov i pedagógov.

„Knižka Život – viera – umenie, Rozhovory s umelcami vznikla takým zázračným spôsobom, lebo som ju robila desať rokov. Niektorí oslovení sa v procese tvorby pobrali do večnosti a ja som sa – priznám – tak trochu naľakala,“ hovorí Slavomíra Očenášová–Štrbová.

„Písanie som potom trochu odložila bokom a neskôr, pri sťahovaní som tieto rozrobené i dokončené rozhovory našla v skrini. Ponúkla som ich vydavateľstvu a vznikla táto kniha.“

Ako autorka vraví, šancu stretnúť sa a tými úžasnými ľuďmi, ktorých rozhovory v knihe sú, vnímala ako dar a požehnanie. „Poznala som ich, lebo už predtým som s nimi pri istých príležitostiach spolupracovala – či už pri Radvanskom veršobraní alebo natáčaní dokumentárnych filmov, ku ktorým som robila scenáre,“ skonštatovala spisovateľka. Preto vedela, čo by sa ich chcela spýtať, aké posolstvo by mohli tak trochu cez ňu ponúknuť čitateľom. Chcela, aby tie osobnosti dostali priestor podeliť sa s tým, v čom sú výnimočné, aby sa ostatní dozvedeli, ako nazerajú na tento svet.

„Celý môj život je vlastne rozhovor – s rodinou, prácou, mojimi kolegami, so všetkými ľudmi, s ktorými som sa kedy stretla a niečo prežila,“ dodala Slavomíra Očenášová–Štrbová.

Ďalšie články z rubriky Spoločnosť

Najčítanejšie správy

Nitra

Polícia vykoná v šiestich okresoch Nitrianskeho kraja osobitnú dopravnú kontrolu

Policajti budú dokumentovať tie porušenia pravidiel cestnej premávky, ktoré sú na základe analýz dopravnej nehodovosti hlavnými príčinami dopravných nehôd.

Technické služby majú nového riaditeľa

Branislav Varga, doterajší zástupca riaditeľky podniku, ktorá je na materskej, sa svojej funkcie vzdal.

UKF pripravuje študentom nový internát

Univerzita dostala v poslednom období tritisíc žiadostí o ubytovanie. Vyhovie len približne každému druhému žiadateľovi o internát.

Údajný objednávateľ vraždy je na slobode, strelec uzavrel dohodu

Miroslav Ž. tvrdí, že na Dalibora nonstop nadával a Štefan si to zobral k srdcu. Likvidáciu kontroverzného podnikateľa si vraj neobjednal.

Zúfalí ľudia: Sused po nás strieľa a hádže na nás výkaly, no polícia to roky nerieši

K mladíkovi chodia policajti ako na hodiny klavíra. Iba mestských policajtov si vlani zavolal neuveriteľných 66 ráz a v tomto roku už 21-krát, podľa náčelníka vždy neopodstatnene.

Blízke regióny

Na okraji Trnavy chcú postaviť nové byty. Problémových susedov sa vraj neobávajú +foto

Na rozľahlej ploche za supermarketom na Linčianskej plánujú postaviť 249 bytov. O pozemok, ktorý bol po prevrate v súkromných rukách, sa roky nikto nestaral. Teraz tam chcú začať stavať, čakajú iba na povolenie.

Nové tváre Mestskej polikliniky Šurany

Mestská poliklinika v Šuranoch prešla v poslednom období viacerými zmenami. Pacientov ošetria noví lekári, pribudlo tiež moderné vybavenie ambulancie.

Dôchodcu zrazil vedľa nemocnice, ten zomrel priamo na mieste

Tragická nehoda sa stala dnes na priechode na Tamaškovičovej ulice vedľa bývalých potravín Jednota.

Začiatok výstavby novej kruhovej križovatky sa blíži

Dopravné zápchy má vyriešiť ďalší kruhový objazd v Leviciach.

Veteráni obsadili piate miesto

V Liptovskom Mikuláši sa konali hokejové majstrovstvá veteránov – starých pánov.

Všetky správy

Pozrite, čo sa stalo na Slovensku, hromží Trump pred kamerami

Preceňovanie utečeneckej témy, a najmä jej vplyvu na Slovensko odpútava pozornosť od toho, čo na nás dopadá dnes a plnou váhou - od úplatkov, kriminality, amnestií.

Kaufland mení predajne. Pozrite sa, ako budú vyzerať

Nemecká sieť už začala s prestavbou niektorých svojich pobočiek a postupne plánuje meniť ďalšie.

Chaos okolo cien elektriny pokračuje. Koľko vlastne zaplatíte po novom?

Začiatkom roka v niektorých prípadoch neúmerne stúpli ceny za elektrinu. Po politickom tlaku preto z postu šéfa regulátora odstúpil Jozef Holjenčík.

Blíži sa voľba šéfa RTVS, Rezník z TASR by bol pre poslancov schodnejší než Mika

Bývalá šéfka Markízy Zuzana Ťapáková sa po kauze Evka ako kandidátka na riaditeľku RTVS už nespomína.

Spiatočné letenky do Ameriky sa už predávajú za menej ako 150 eur

Nórska nízkonákladová letecká spoločnosť Norwegian už predáva letenky za menej ako sto eur.

Kam vyraziť