Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Žiaci sa o nich v dejepise neučia

Dôležité postavy protitureckého odboja máme v mnohých prípadoch priamo „pod nosom“. Sú totiž pochované v našich kostoloch s krásnymi náhrobnými epitafmi a mortuáriami.

Miroslav Eliáš predstavil svoju novinku v nitrianskej knižnici.(Zdroj: (ČE))

NITRA. Z knihy Miroslava Eliáša sa dozviete o hrdinoch, o ktorých sa takmer nič nepíše v knihách dejepisu. Známy historik, spisovateľ a nadšený muzejník predstavil v nitrianskej krajskej knižnici svoju novinku Zabudnutí hrdinovia protitureckých bojov.

Zaujímavé informácie dopĺňa bohatý obrazový materiál, najmä fotografie, za ktorými v mnohých prípadoch cestoval sám autor.

Aj učitelia sú prekvapení

Kniha obsahuje takmer 60 osobností protitureckého odboja v rámci dejín Slovenska. „Často sa stáva, že títo hrdinovia vypadávajú z histórie, tak je potrebné ich verejnosti opäť priblížiť. Žiaci sa o nich v dejepise neučia, sám som si učebnice dejepisu základných a stredných škôl pozeral. Keď robím prednášky pre školy, aj samotní učitelia dejepisu sú veľakrát prekvapení, že vôbec takéto osobnosti na Slovensku máme. Paradoxne u našich južných susedov – v Maďarsku sú oveľa viac známe ako u nás, a to pritom hovoríme o ľuďoch a období rovnako významnom aj pre Slovensko,“ konštatuje Miroslav Eliáš.

„V mnohých prípadoch však tieto dôležité postavy histórie máme priamo „pod nosom“ – sú totiž pochované v našich kostoloch s krásnymi náhrobnými epitafmi a mortuáriami. Sú to kultúrne pamiatky, ktoré tiež treba objavovať a spoznávať. V knihe som sa ich populárno-náučným štýlom snažil zachytiť opisom aj fotograficky.“

De Souches oslobodil Nitru

Mnohí z týchto významných bojovníkov sa priamo viažu k dejinám Nitry. Historik spomenul najmä Štefana Deršviho, ktorý bol v 16. storočí nitrianskym kapitánom.

„Zodpovedal za tzv. preddunajský kapitanát – za obrovské územie od Komárna po Muráň. Práve Nitra bola v tých časoch jeho sídlom. Ďalším hrdinom bol generál francúzskeho pôvodu a neskorší komárňanský kapitán Louis Raduit de Souches. Keď v roku 1663 Turci dobyli Nitru, o necelý rok sa ju generálovi podarilo oslobodiť. Predtým, ako bojoval proti Turkom na našom území, zachránil Brno od Švédov. Na Južnej Morave mal svoje majetky, tam sa usadil aj zomrel, je pochovaný v Brne,“ vymenúva Miroslav Eliáš.

„Slávnym Turkobijcom bol aj novozámocký kapitán Adam Forgách, ktorý ich porazil v slávnej bitke pri Veľkých Vozokanoch. Proti Turkom bojoval tiež Ján Topoľčiansky - na svojom náhrobku v kostole v Topoľčiankach je vyobrazený v plnej zbroji.“

Veľmi významným bol aj biskup Juraj Selepčéni. Bol dieťaťom poddaných, ktorých zavraždili Turci. Zo siroty, ktorej sa ujali príbuzní, sa vypracoval až na arcibiskupa a uhorského primasa. „Dejiny ho poznajú aj ako „záchrancu Viedne“. Po rokovaniach s Poliakmi boli aj jeho zásluhou Turci pri Viedni úplne porazení,“ doplnil Eliáš.

Na fotky rád obetoval čas

Miroslava Eliáša od detstva ho fascinovala história, hrady a zámky. Cez dejiny múzejnej kultúry sa počas školy dostal aj k problematike rodov. Zaujíma sa hlavne o Forgáchovcov - dejiny tohto šľachtického rodu sa stali aj predmetom jeho diplomovej práce. Eliáš je autorom titulov Forgáchovci – Šľachtický rod z Gýmeša, Šuriansky hrad a Šuriansky cukrovar.

Už zhruba desať rokov sa venuje téme protitureckých bojov - nazbieral veľké množstvo archívneho a obrazového materiálu, ktorý zhrnul do spomínanej knižky Zabudnutí hrdinovia protitureckých bojov.

„Na zháňanie fotografií - najmä náhrobkov týchto hrdinov – som s radosťou obetoval voľný čas cestami po Slovensku. Sám som nafotil napríklad náhrobok Jána Topoľčianskeho v Topoľčiankach, náhrobok Štefana Štítnického v Štítniku, Mikuláša Pállfyho v Bratislave, náhrobky štyroch Esterházyovcov v Trnave, ktorí zahynuli pri Vozokanoch, či náhrobok Štefana Koháryho v kostole benediktínskeho kláštora v Hronskom Beňadiku, ktorý padol pri Leviciach,“ dodal Eliáš.

Ďalšie články z rubriky Spoločnosť

Najčítanejšie správy

Nitra

Polícia vykoná v šiestich okresoch Nitrianskeho kraja osobitnú dopravnú kontrolu

Policajti budú dokumentovať tie porušenia pravidiel cestnej premávky, ktoré sú na základe analýz dopravnej nehodovosti hlavnými príčinami dopravných nehôd.

Zúfalí ľudia: Sused po nás strieľa a hádže na nás výkaly, no polícia to roky nerieši

K mladíkovi chodia policajti ako na hodiny klavíra. Iba mestských policajtov si vlani zavolal neuveriteľných 66 ráz a v tomto roku už 21-krát, podľa náčelníka vždy neopodstatnene.

Fuska s Frišom sú v Alekšinciach, Füle ide do Nevidzian

Dlhá futbalová prestávka prináša ďalšie zaujímavé transfery. Nazreli sme do piatej ligy.

Lapáš dobíjal na Počúvadle, Lehota v Bojniciach

Február je vhodným termínom na zimné sústredenia futbalových mužstiev.

Výmena zábradlia na moste sa opäť posúva

Čaká sa na vyhlásenie verejného obstarávania, bez neho sa výmena neuskutoční.

Blízke regióny

Dôchodcu zrazil vedľa nemocnice, ten zomrel priamo na mieste

Tragická nehoda sa stala dnes na priechode na Tamaškovičovej ulice vedľa bývalých potravín Jednota.

Fajčil pred vchodom a pes pobehoval bez dozoru. Majiteľ tvrdil, že ho podviedol

O kuriózne prípady nemajú mestskí policajti núdzu. V tomto období sa zameriavajú hlavne na psičkárov.

Začiatok výstavby novej kruhovej križovatky sa blíži

Dopravné zápchy má vyriešiť ďalší kruhový objazd v Leviciach.

(FOTOGALÉRIA) Nadchod postavili s atómkou. Po 30 rokoch ho idú takto zmeniť

Do obnovy zanedbaného nadchodu v Kalnej nad Hronom sa pustí obec. Elektrárne jeho stav desiatky rokov neriešili.

Koniec plechovým hangárom? Trnava chce veľké obchody už len za mestom

Do konca februára môžu Trnavčania pripomienkovať štyri zmeny územného plánu. Jedna z nich by mohla znamenať koniec výstavby veľkých hangárových obchodných centier priamo v meste.

Všetky správy

Krajina znásilnení a útočiacich migrantov? Prečo vo Švédsku vidia krach multikulturalizmu

Švédsko priznáva problémy so začlenením utečencov, no štatistiky o kriminalite a správy o no-go zónach sú často zdeformované.

Kaufland mení predajne. Pozrite sa, ako budú vyzerať

Nemecká sieť už začala s prestavbou niektorých svojich pobočiek a postupne plánuje meniť ďalšie.

Prieskum Focusu: Smer mierne klesá, vládu by skladal ťažko

Voliči, ktorých odradila v januári kauza kapitán, si k SNS nenašli cestu späť.

Únos. Film, ktorý vznikol napriek výstrahám právnikov

Pri nakrúcaní prvého slovenského trileru bola aj mama Roberta Remiáša.

Idem sa vycikať

Ten nešťastný islam domotal Slováčikov, debatujeme o ňom do omrzenia v čase robotizácie a editovania ľudského genómu, v čase, keď máme šance aj na lepšiu budúcnosť.

Kam vyraziť