Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

"Nájdi šesť rozdielov" bude mať pokračovanie

Projekt je otvorený a herec čaká na čas, ďalšiu inšpiráciu a chuť do roboty.

Juraj Hrčka a jeho fotografie.(Zdroj: (ČE))

Projekt je otvorený a herec čaká na čas, ďalšiu inšpiráciu a chuť do roboty.

NITRA. Vernisáž diel Aleny Rábekovej, Márie Sabovej a Zuzany Balážiovej otvorila vo Zvonici Henrieta Rojková, ktorá spolu s novinárkou – výtvarníčkou Henrietou Ďurovovou založila Bod G 2014. Autorky sú tiež jeho členkami.

Hosťami vydareného večera, na ktorom nechýbali domáce koláčiky podľa receptov autoriek, boli hudobné zoskupenie Decent a Juraj Hrčka z Divadla Andreja Bagara.

Juraj – okrem toho, že je výborným hercom – je aj vášnivým fotografom. Jeho snímky, v ktorých zvečnil svojich kolegov v pózach čo najviac podobných na fotografiách spred rokov, visia v priestoroch pred Štúdiom DAB.

Bavia ho koláže a inštalácie

„Na umenie týchto troch dám pozerám s rešpektom, páčia sa mi ich obrazy. Beriem to ako profesionálne umenie. Umenie vôbec je subjektívna vec – buď sa mi niečo páči alebo nie,“ zamýšľa sa Juraj. „Študoval som na konzervatóriu a VŠMU, ktoré susedili so školou umeleckého priemyslu a VŠVU, takže aj z tejto brandže mám veľa kamarátov a vďaka nim blízky vzťah k výtvarnému umeniu. Maľovať som sa kedysi pokúšal aj ja, ale nemám na to trpezlivosť a asi ani talent. Skôr ma bavia koláže a inštalácie, niečo z oblasti plagátu a reklamy.“

Juraj mal doposiaľ tri neprofesionálne výstavy, jedna z nich – s názvom Nájdi šesť rozdielov - je spomínaná stála výstava fotografických portrétov jeho kolegov v DAB.

„Chce to nové tváre v divadle alebo staré tváre v iných divadlách,“ pousmial sa. „Zatiaľ mám na ďalšie fotografie dohodnutých Leopolda Haverla, Božidaru Turzonovovú, Evu Matejkovú a Mariána Slováka, ktorí v našom divadle niekedy hrali či hosťovali.“

Začínal s Flexaretom od deda

Juraj fotografuje už asi od 10 rokov, kedy od deda dostal Flexaret. Potom prišli rôzne kinofilmové formáty, zväčšováky, momentálne fotí na digitál. „Odkedy existujú digitálne fotoaparáty, záberov je na tisíce, času však čoraz menej. Akurát sa plnia karty a hard disky a výsledné fotografie sa ťažko rodia na svet – na rozdiel od vyvolávania fotiek,“ zhodnotil herec. Fotí najmä ľudí, momentky, anomálie v prírode či vtipné situácie.

Na radu profesionálneho fotografa Henricha Mišoviča už nemaže ani „pokazené“ fotografie – s pomocou techniky a rôznych úprav v nich objavuje úplne nové veci. Kvôli fotografovaniu aj cestuje – naposledy bol v januári v Indii. „Tam som mal snímok plný fotoaparát aj mobil, ale možno len pár sa mi z nich naozaj páči. V Indii – najmä po prvýkrát – je človek očarený farbami a iným spôsobom života, takže fotí všetko. Treba sa vedieť zorientovať a nájsť vychytávky,“ dodal Hrčka.

Ďalšie články z rubriky Spoločnosť

Najčítanejšie správy

Nitra

Auto zabilo muža ležiaceho na ceste

Či bol 45-ročný muž opitý, ukáže až pitva.

V ústrety prvému cieľu

Ivan Galád je realista. Vie, že mužstvo ešte nemá takú výkonnosť, aby naň opäť chodili plné tribúny. Ale verí, že je na správnej ceste.

Zlatého medveďa získal film, v ktorom zažiarila herečka z Veľkého Cetína

Príbeh lásky v ocenenom filme sa odohráva v dosť naturalistickom prostredí - na bitúnku.

Ako v Hornej Dolnej: Ženy v Kostoľanoch cvičia pod oltárom

Obec nemôže naplno využívať vlastný kultúrny dom už sedem rokov. Sú v ňom omše.

V sobotu štartuje druhá liga

Druhá najvyššia futbalová súťaž má najskôr na programe zvyšné štyri kolá základnej časti. Pozrime sa na kádre Nitry, Serede a Šamorína.

Blízke regióny

Tatranské doliny sú zážitkom, v akomkoľvek období + foto

Velická dolina za Sliezskym domom je frekventovaná hlavne v lete. Ponúka viacero zaujímavých vrcholov.

V Želiezovciach by mohla pribudnúť viacúčelová hala

Mesto aj obyvatelia sú za vybudovanie nového centra pre viac druhov športu. Výstavbu podporuje hokejový zväz.

Otvorený list poslancom: Osud Vianočných trhov je na vás

Ivan Novotný z agentúry Mediaflash, ktorá od roku 2011 organizuje v Trnave Vianočné trhy, poslal médiám otvorený list adresovaný poslancom. Vyzýva ich, aby sa pre hlasovaním zamysleli nad desiatimi otázkami.

Cukrovar pred poslancov nejde, stopla ho križovatka

Ozmene územného plánu zóny Trnava – Cukrovar dnes poslanci nerozhodnú. Rada sa nezhodla na tom, či trvať na vybudovaní okružnej križovatky ulíc Šrobárova – Trstínska – T. Vansovej – Hospodárska.

Mesto presúva peniaze, ujsť sa má cykloveži aj bejzbalistom

V návrhu aktualizácie rozpočtu je presun časti peňazí z rekonštrukcie Halenárskej na parkovací dom pre bicykle a opravu strechy škôlky na Čajkovského ulici.

Všetky správy

Pozrite si, na čom chce šetriť štátna poisťovňa, aby sa dostala zo straty

Denník SME prináša zoznam úsporných opatrení, ako ho navrhla štátna poisťovňa a schválil Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou.

Británia sa rozhodla, hranice aj pre Slovákov chce zatvoriť už v marci

Theresa Mayová chystá obmedzenie voľného pohybu oznámiť v rovnaký deň, keď oficiálne spustí rokovania o brexite.

UPC zvyšuje ceny internetu a televízie. Čo môžete robiť?

Káblová spoločnosť mení služby a ceny uprostred viazanosti, ľudia sa búria.

V Prahe vôbec nedokážu pochopiť, čo za reláciu o folklóre máme

Šou Zem spieva hodnotí Marína Mrázková zo súboru Limbora.

Pri nemocnici v Prešove sa prepadla cesta, po dni ju sprejazdnili

Dieru na Hollého ulici spôsobila porucha kanalizácie.

Kam vyraziť