Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Dogville je archetypálny príbeh o zle v človeku

Je dobré ospravedlňovať ľudí? Prílišná humanita a viera v ľudí vytvára podmienky na to, aby tí popreli prirodzené ľudské správanie sa a prejavil sa v nich zverský pud.

Predstavenie podľa Lollikeovej divadelnej adaptácie s hercami SDKS pripravil režisér Šimon Spišák.(Zdroj: COLLAVINO)

Je dobré ospravedlňovať ľudí? Prílišná humanita a viera v ľudí vytvára podmienky na to, aby tí popreli prirodzené ľudské správanie sa a prejavil sa v nich zverský pud.

NITRA. Staré divadlo Karola Spišáka zavŕšilo tohtoročnú divadelnú sezónu hrou Dogville, ktorú v premiére uviedlo 19. a 20. júna. Ešte predtým ju však videli diváci nitrianskeho divadelného festivalu krajín V 4 Stretnutie.

Predstavenie podľa Lollikeovej divadelnej adaptácie pripravili režisér Šimon Spišák, dramaturgička Veronika Gabčíková, autor scény Karel Czech, autorka kostýmov Adriana Černá a autor hudby Jindřich Čížek.

Dobro musí prevážiť

Podľa dramaturgičky Veroniky Gabčíkovej je hra Dogville primárne určená dospelému divákovi. „Téma je ťažká. Hoci hra nie je zo súčasnosti, je to archetypálny príbeh o zle v človeku a o tom, kedy človek tento svoj rozmer prejaví. V každom z nás to zlo je a treba dávať pozor, aby dobro prevážilo,“ konštatuje Gabčíková.

„Mám pocit, že otázka dobra a zla je dôležitá v každej dobe. Odvšadiaľ počúvame, že ľudia sú zlí, že je to horšie ako kedysi. Ja si to nemyslím. V správach sú samé vraždy, krádeže, ale boli aj kedysi, len sme o nich nevedeli. Človek sa od prvopočiatkov nejakým spôsobom humanizuje a správa sa podľa nastavených spoločenských pravidiel. Súčasný informačný boom však prináša istý druh nervozity a zahltenosť informáciami.“

Hra so svetlom

Dej inscenácie sa odohráva v na prvý pohľad milom, príjemnom americkom mestečku Dogville, ktorého ľudia sú poctiví a dobrosrdeční. Aj napriek tomu, že sa boja, prijmú medzi seba utečenkyňu Grace. Ona sa im na oplátku snaží pomáhať s každodennými činnosťami a prácami. Nároky Dogvillčanov sa stupňujú až k hranici psychického a fyzického týrania Grace, absolútneho popretia jej osobnosti.

„Grace im to však dovolí. Ona sama je na seba veľmi tvrdá, no všetkých ľudí chápe a ospravedlňuje. Vyvstáva tu otázka a úvaha nad tým, či je dobré ospravedlňovať ľudí. Prílišná humanita a prílišná viera v ľudí vlastne vytvára podmienky na to, aby tí popreli prirodzené ľudské správanie sa a prejavil sa v nich zverský pud,“ zhodnotila Gabčíková.

Scéna hry Dogville je veľmi náznaková – podobne ako je minimalistický film režiséra Larsa von Triera, na základe ktorého hra vznikla.

„Veľmi dôležitá je na scéne hra so svetlom. Svetlo vždy obnaží istú činnosť či povahovú črtu toho-ktorého človeka. Dôležitá je tiež hudba, svojím charakterom udáva temporytmus jednotlivých scén a tematicky dotvára situácie. Napokon, téme je podriadené všetko v tejto inscenácii. I výrazové prostriedky hercov, ktorí hrajú očami a minimálnymi gestami,“ podotkla dramaturgička.

FOTKY: COLLAVINO

Ďalšie články z rubriky Spoločnosť

Najčítanejšie správy

Nitra

Nitrania píšu petície proti výstavbe bytových domov v susedstve

Na jednom zo stavebných pozemkov v centre mesta stojí rodinný dom. Investor ho dá zbúrať.

Atletické tituly aj do Nitry, Galanty a Dunajskej Stredy

V Bratislave sa v sobotu uskutočnili halové majstrovstvá Slovenska v atletike mladšieho žiactva.

Smrť dieťaťa v šachte: Súd vidí zodpovednosť aj na strane vodární

Sudkyňa zohľadní aj postoj žalovaného, ktorý do dnešného dňa nijakým spôsobom nezmiernil žiaľ rodičov Vanesky, ani sa neospravedlnil.

Cenný triumf hádzanárok Šale, hrdinkou posledných sekúnd bola Klučková

Hráčky Dusla vyhrali gólom z poslednej akcie na palubovke silnej Poruby a natiahli víťaznú sériu.

Inšpektorát sa vyjadril, kto je zodpovedný za pád stropu v obchodnom centre

Incident spôsobila uvoľnená vzduchotechnika. Nikto sa našťastie nezranil.

Blízke regióny

Tovarníky zaskočili štvrtoligistu

Až v štyroch góloch mal prsty Adrián Candrák, prvé dva strelil, na ďalšie dva nahrával.

Podmaníková najlepšou plavkyňou, po maturite má namierené do USA

Minulý piatok vyhlásili najlepších plavcov Slovenska. Medzi ženami sa z premiérového triumfu radovala topoľčianska plavecká nádej – Andrea Podmaníková.

Problémy s parkovaním trápia obyvateľov Cisárskej bašty

Problémy s parkovaním v meste pozná každý Novozámčan. Pretrvávajúci problém vládne aj na Cisárskej bašte. Prehovorili nespokojní obyvatelia.

Nové tváre Mestskej polikliniky Šurany

Mestská poliklinika v Šuranoch prešla v poslednom období viacerými zmenami. Pacientov ošetria noví lekári, pribudlo tiež moderné vybavenie ambulancie.

Väzenský dozorca sa pokúsil obesiť, na následky zranení zomrel

Väzenský dozorca, ktorý sa pokúsil v utorok počas služby v ústave Hrnčiarovce nad Parnou, okres Trnava obesiť, podľahol zraneniam.

Všetky správy

Sagan nasadil v závere skvelý šprint a dosiahol prvé víťazstvo v roku

Slovák vyhral druhú klasiku sezóny. Na Kuurne - Brusel - Kuurne uspel v šprinte päťčlenného úniku.

Film roka vyhlásili dvakrát, Oscara má Moonlight (minúta po minúte)

Muzikál La La Land vyhral šesť cien, ale na konci večera sa udial veľký trapas.

Nokii sa podarilo vstať z mŕtvych. Ukázali novú Nokiu 3310

Nové smartfóny Nokie majú čistý Android, nízku cenu a dobrý hardvér.

Michael Kocáb: Som hrdý slniečkar, s tvrdou silou nemáme šancu

Hudobník Michael Kocáb pre SME hovorí, že nie je žiadny rusofób. Aj to mohlo podľa neho prispieť k bezproblémovému odsunu sovietskych vojsk z Československa.

Ako prvá žena pred takmer sedemsto rokmi prežila cisársky rez

Až do minulého roka bol najznámejším prvým cisárskym rezom, keď prežili žena aj dieťa, prípad z roku 1500. Tím českých vedcov však prišiel s novým objavom.

Kam vyraziť