Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Napriek hendikepu sú to veľkí profesionáli

Divadlo z Pasáže odohralo v Nitre Dobrého človeka so Sečuanu. Práca s mentálne postihnutými hercami je pre režisérov novou tvorivou skúsenosťou.

Divadlo z Pasáže v Nitre uviedlo predstavenie Dobrý človek zo Sečuanu.(Zdroj: (ČE))

Divadlo z Pasáže odohralo v Nitre Dobrého človeka so Sečuanu. Práca s mentálne postihnutými hercami je pre režisérov novou tvorivou skúsenosťou.

NITRA. Prvé tri dni uplynulého týždňa patrili v Starom divadle festivalu krajín V4. Hostia 16. ročníka festivalu Stretnutie, Setkání, Spotkanie, Találkozás si mohli pozrieť tradičné i alternatívne divadelné predstavenia, bábkové inscenácie i koncerty z divadiel a divadelných škôl zo Slovenska, Česka, Poľska, Maďarska a Slovinska. Horúce počasie sa v spoločnosti divadelného umenia v chladnejších priestoroch SDKS prežívalo veľmi príjemne.

Hrá v ňom 14 členov

Jedným z účinkujúcich, ktorí sa na prehliadke predstavili po prvýkrát, bolo Divadlo z Pasáže z Banskej Bystrice. Je to komunitné profesionálne slovenské divadlo, ktoré ako jediné svojho druhu pracuje s ľuďmi s mentálnym postihnutím. Funguje od roku 1995, v súčasnosti v ňom hrá 14 členov vo veku od 23 do 46 rokov, pričom asi polovica z nich pôsobí v divadle od jeho začiatkov.

Divadlo z Pasáže uviedlo predstavenie Bertolda Brechta Dobrý človek zo Sečuanu. Keď sa bohovia rozhodnú, že nezničia svet, pokiaľ objavia aspoň jedného dobrého človeka, nájdu v uliciach Sečuanu Šen Te. Čím viac dobra však Šen Te s pomocou bohov vykoná, tým sa má sama horšie. Hra sa zamýšľa na večnými otázkami dobra a zla. Je možné konať iba dobro? Ako sa vôbec robia dobré skutky? Nie je podstata dobra - rovnako ako zla – subjektívna? Existuje vôbec nejaké všeobecné dobro?

Predstavenie s hercami z Divadla z Pasáže naštudoval Šimon Spišák zo SDKS. V ich divadle sa ocitol prvýkrát na stáži ešte počas vysokej školy. Nie to jeho prvá spolupráca s týmto kolektívom – pred dvoma rokmi u nich režíroval Rómea a Júliu. Ak ho vraj oslovia aj inokedy, príde k nim pracovať veľmi rád. „Robí sa mi s nimi najlepšie na svete. Sú to perfektní herci, veľkí profesionáli. Sú medzi nimi aj takí, čo sa divadlu venujú už skoro 20 rokov,“ hovorí Šimon. „Výber predstavenia vyšiel náhodne aktuálne pre obe podujatia – pre nitriansky festival Stretnutie, ale aj pre festival s témou Slabí hrajú silným, ktorý tento rok organizuje Divadlo z Pasáže.“

Keď replika vypadne, musí si poradiť sám

So Šimonom Spišákom pri naštudovaní spolupracovala Eva Ogurčáková, umelecká vedúca divadla. Na festivale uviedli svoju najnovšiu inscenáciu, ktorú premiérovali v apríli. V repertoári ich majú spolu 22, z toho 6 aktívne hrávajú.

„Pracujeme ako každé iné divadlo. Na niektoré veci však potrebujeme možno viacej času, lebo fungujeme veľmi individuálnym prístupom vzhľadom na hendikep našich hercov. Je to náročná práca a pre našich režisérov nová tvorivá skúsenosť. Je to ťažšie napríklad v tom, že veľakrát ego režiséra musí ustúpiť, ale na druhej strane objavuje schopnosť komunikácie, lebo pri naštudovaní sa medzi sebou veľa rozprávame,“ hovorí Eva Ogurčáková.

„Herci sa texty učia naspamäť – sú takí, ktorí sa ich učia bez problémov, a máme aj takých, ktorým pomáhame. Ak ale hercovi na javisku replika vypadne, musí si vedieť poradiť.“

Najnovšiu hru skúšali tri mesiace – je takou veľkou úvahou o konaní dobra, o ľudských hraniciach, pri ktorých pomoc iným začína či končí. „Túto hru sme sa rozhodli inscenovať aj kvôli situácii, ktorá je na Slovensku. Brecht píše tak, že nabáda divákov k tomu, aby rozmýšľali. Myslíme si, že téma dobra v ľuďoch je veľmi dôležitá a stále aktuálna,“ dodala Ogurčáková.

Ďalšie články z rubriky Spoločnosť

Najčítanejšie správy

Nitra

Nitrania píšu petície proti výstavbe bytových domov v susedstve

Na jednom zo stavebných pozemkov v centre mesta stojí rodinný dom. Investor ho dá zbúrať.

Kutálek: Vydreté, ale vzácne víťazstvo

Všetky štyri góly Nitranov proti Trenčínu mali skalický podpis.

Kapitána Nitry si zvolia hráči, jediným otáznikom Lupčo

Kabínu futbalistov Nitry čakajú voľby, o kapitánovi rozhodnú hráči.

Pod Zoborom je Kamerunčan z kanadského Toronta

Nitra ulovila na trhu hráčov exotickú posilu, novou tvárou je stopér Macdonald Niba.

Štúdio divadla zrekonštruujú, 235 javiskových stolov bude ovládať počítač

Verejné obstarávania na dodávateľov aj samotné práce chcú stihnúť tak, aby zmodernizované Štúdio bolo k dispozícii už na budúcu divadelnú sezónu.

Blízke regióny

Tatranské doliny sú zážitkom, v akomkoľvek období + foto

Velická dolina za Sliezskym domom je frekventovaná hlavne v lete. Ponúka viacero zaujímavých vrcholov.

V Želiezovciach by mohla pribudnúť viacúčelová hala

Mesto aj obyvatelia sú za vybudovanie nového centra pre viac druhov športu. Výstavbu podporuje hokejový zväz.

Otvorený list poslancom: Osud Vianočných trhov je na vás

Ivan Novotný z agentúry Mediaflash, ktorá od roku 2011 organizuje v Trnave Vianočné trhy, poslal médiám otvorený list adresovaný poslancom. Vyzýva ich, aby sa pre hlasovaním zamysleli nad desiatimi otázkami.

Ako dopadli zápasy cez víkend?

Opäť sa odohrala bohatá porcia zápasov.

Novozámčania spoznávajú diela nadaného výtvarníka zo Šurian

Výtvarné vlohy zdedil po svojich rodičoch. Diela nadaného výtvarníka Ivana Habaja prezentuje aktuálna výstava.

Všetky správy

Británia sa rozhodla, hranice aj pre Slovákov chce zatvoriť už v marci

Theresa Mayová chystá obmedzenie voľného pohybu oznámiť v rovnaký deň, keď oficiálne spustí rokovania o brexite.

Film roka vyhlásili dvakrát, Oscara má Moonlight (minúta po minúte)

Muzikál La La Land vyhral šesť cien, ale na konci večera sa udial veľký trapas.

Dankovi poškodilo bozkávanie výložiek, za premiéra ho už väčšina nechce

Kým v decembri bol podľa agentúry Focus Andrej Danko favoritom na budúceho premiéra, dnes jeho akceptácia u ľudí výrazne klesla.

Dva roky sedí v zastupiteľstve. Prehovoril raz. Keď skladal sľub

Riaditeľ košickej UNLP Milan Maďar iba stláča hlasovacie zariadenie.

Kam vyraziť