Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

FC ViOn neprekročil svoj tieň, Mráz avizuje väčšie zmeny

Zlaté Moravce sa na jar znovu trápili. Z jesenného ôsmeho miesta je tak v konečnej tabuľke desiate.

Branislava Mráza teší, že tím sa vyhol boju o záchranu.(Zdroj: Patrik Levický)S trénerom ViOnu Branislavom Mrázom sme sa rozprávali po jeho prvej corgoňligovej sezóne. Naznačil aj prichádzajúce zmeny.

Po vydarenej jeseni prišla slabšia jar. Skúste pomenovať príčiny, prečo mužstvo získalo za 14 kôl iba 11 bodov.
- Opäť to bola taká „moravecká“ jar. Jedným z našich cieľov pred sezónou bolo, aby bola celá súťaž v našom podaní vyrovnaná. Znovu sa nám to však nepodarilo. Veľa sme rozmýšľali nad tým, kde sa mohla stať chyba. Jedným z faktorov bolo určite aj vyžrebovanie súťaže, keď sme z prvých siedmich zápasov šesť hrali na súperových ihriskách. ViOn je predsa len silnejší doma, a preto sa to na jar takto prejavilo. Ďalšia vec je, že ako prichádzali negatívne výsledky, podpísalo sa to aj na sebavedomí mužstva. Navyše po sérii zápasov vonku prišiel domáci duel s Banskou Bystricou, kde sme očakávali, že vyhráme, no nestalo sa tak. Okrem toho nás hlavne v závere sezóny postihli zranenia. Na jeseň sme veľa zápasov vyhrávali o gól, pomerne veľa gólov sme dávali po štandardkách, kedy zakončoval Mišo Pintér a potom sme už výsledok ubránili. Teraz nám to chýbalo. Príčin je teda viac.

Boj o záchranu sa vás netýkal, takže z tohto pohľadu vládne spokojnosť?
- Áno. Najtrefnejšie hodnotenie by bolo, že sme neprekročili svoj tieň. Predsezónne prognózy nás pasovali do roly kandidáta na vypadnutie. Sezóna pre nás neskončila nijako tragicky, ani nijako oslňujúco. Nepodarilo sa nám prejsť cez svoje optimum. Mali sme síce iné predstavy, chceli sme skončiť v strede tabuľky. V závere súťaže sme si dali cieľ získať 40 bodov, boli by sme omnoho spokojnejší, keby sa nám to bolo bývalo podarilo. Nerobíme však z toho tragédiu a môžeme hovoriť o určitej relatívnej spokojnosti, že sme sa vyhli ťažkým zápasom o záchranu. Je to však varovanie do budúcnosti, hľadať príčiny slabších výsledkov hlbšie.

Ako ste boli spokojný s jednotlivými formáciami?
- V prípade brankárskeho postu je to jasné. Maťo Kuciak sa prakticky celú sezónu vyhýbal slabším výkonom, stabilne dobre chytal. Z hľadiska obrany bola škoda, že Pintér neabsolvoval celú zimnú prípravu a dva mesiace laboroval so zranením. Inkasovali sme veľa zbytočných gólov a defenzíva mužstva nie je iba o obrane. V tomto smere to mohlo byť lepšie. V žiadnom stretnutí, možno s výnimkou dvoch, sme neboli vyslovene slabším tímom. Urobili sme však chyby, individuálne aj kolektívne, a stálo nás to body. Najväčšia naša slabina bola v strieľaní gólov. Vrátil sa Karol Pavelka, ktorý nám mohol pomôcť, opäť však prišlo po piatom kole zranenie a problémy s kolenom. Tam vznikli problémy, pretože sme očakávali, že by mohol priniesť nielen góly, ale aj nejaké asistencie. Ako ďalší nám vypadol Irfan Hadžič, ktorý mal problémy s vízami a zostal tak iba Lukáš Szabó, ktorého forma počas jari nebola optimálna, aj keď dal tri góly. Znovu ale, ofenzíva nie je iba o útočníkoch.

Tréner Nitry Hudec sa vyjadril, že škrt cez záchranárske plány im urobila domáca prehra s ViOnom. Bol to váš najlepší jarný zápas? Nie je vám ľúto, že Nitra vypadla?
- Zápasy s Nitrou sú vždy špeciálne. Hovoril som to aj chalanom v šatni, je to derby a pre mnohých možno tak trošku sviatok. Z regionálneho hľadiska je to pre Moravce veľmi prestížny zápas. V minulosti bola vo vzájomných zápasoch favoritom väčšinou Nitra, takže motivácia bola veľká. Situáciu Nitry sme však pred zápasom vôbec nevnímali, sústredili sme sa na seba. Vtedy sme boli v pozícii, že sme veľmi nebodovali. Išli sme tak do stretnutia s veľkou vervou a využili sme situáciu, že psychický tlak na Nitru bol veľký. Iným sme sa nezaoberali. Z hľadiska cestovania boli pre nás zápasy pod Zoborom výhodné, navyše Nitra patrí k baštám slovenského futbalu a je liaheň talentov. Dunajská Streda na druhej strane ukázala, že môže priniesť oživenie do ligy. Dopadlo to tak, ako to dopadlo. Verím však tomu, že nitriansky klub urobí správne rozhodnutia a čo najskôr sa vráti do najvyššej súťaže.

Keď sa na ten rok pozriete z nadhľadu, čo pozitívne a čo negatívne vám priniesla prvá sezóna v Corgoň lige?
- Z osobného hľadiska je pre mňa veľmi pozitívne, že som nadobudol množstvo skúseností a budem ich môcť zúročiť ďalej. Tie sa nedajú kúpiť a treba ich prácne získať. Na ViOn som prišiel s veľkým nadšením, vedel som, do čoho idem. Že som dostal možnosť pracovať v tíme hrajúcom najvyššiu súťaž, si veľmi vážim a snažím sa to maximálne využiť. Negatívne ma prekvapil stále veľmi nízky divácky záujem. Nemyslím zlatomoravský, ale vo všeobecnosti našu súťaž. Liga sa momentálne pasuje s akýmsi nezáujmom ľudí. No my musíme popracovať na tom, aby sa to zlepšilo. Ponúkame produkt, ktorý by mal divákov prilákať, a na to musíme popracovať, aby bola liga kvalitnejšia.

Dohodli ste sa na pokračovaní vo ViOne. Predpokladáte veľké zmeny v kádri? Dáte znova šancu menej známym hráčom?
- Za tie roky možno nastane väčší prerod kádra a myslím si, že je to aj potrebné. Aby prišla nová krv, mladí hráči. Pomaly na tom začíname pracovať. Mnohým hráčom končia hosťovania, viacerým ich nepredĺžime. Rovnako však musíme dbať aj na finančné možnosti klubu, takže aj s prihliadnutím na túto oblasť budeme riešiť ďalšie veci. Aj keď v lete to možno nie je až taká vhodná doba, vzhľadom na krátkosť času do začiatku ďalšieho ročníka, určite do toho pôjdeme a vyzerá to tak, že obmena bude pomerne rozsiahla. Verím však, že to zvládneme.

Jarné štatistiky FC ViOn
* MINÚTY: Kuciak 1260, Babic 1254, Orávik 1186, Chrappan 1116, Kováč 991, Pribula 987, Pintér 954, Pavlenda 903, Chren 872, Bolinha 789, Majerník 683, Szabó 655, atď.
* ZÁPASY: 14 - Kuciak, Babic, Pribula, Orávik, 13 - Chrappan, 12 - Kováč, Szabó, 11 - Majerník, Pintér, Pavlenda, Bolinha, 10 - Chren, Candrák, Mazan, 8 - Charizopulos, 7 - Žák, 5 - Pavelka, atď.
* GÓLY (12): 3 - L. Szabó, Orávik, 1 - Pribula, Babic, Hadžič, Chrappan, Pa- velka, Charizopulos.
* ČK (1): Charizopulos.

Ďalšie články z rubriky Šport


  1. Žiak predával na základnej škole marihuanu, už ho obvinili 1 736
  2. Petíciu proti korupcii môžete podpísať na Pešej zóne 867
  3. Lancz už nie je trénerom Šale 665
  4. Dedinu napoja na R1, pomôže to aj Nitre 427
  5. Gól jari č. 12: Vlado Pleva namieril pod brvno (+VIDEO) 279
  6. Moravce nemajú kam pochovávať 218
  7. Nitránsky rínek predstaví tvorbu umelcov a ponúkne aj farmárske produkty 152
  8. Veriaci oslávili Nanebovstúpenie Pána omšou v ruinách kláštorného kostola 141
  9. Behúlová víťazne na medzinárodnom turnaji 131
  10. Neded prekvapil v Galante Foto 121

Najčítanejšie správy

Nitra

Žiak predával na základnej škole marihuanu, už ho obvinili

Na podozrivého ôsmaka upozornili učitelia. Polícia prišla do školy s vycvičeným psom.

Petíciu proti korupcii môžete podpísať na Pešej zóne

Študenti chcú vyzbierať stotisíc podpisov. V takom prípade sa ich požiadavkami musí zaoberať parlament.

Lancz už nie je trénerom Šale

Klubová legenda končí po vzájomnej dohode.

Dedinu napoja na R1, pomôže to aj Nitre

Pozemky sú už podľa ministerstva dopravy vysporiadané. V júni prídu archeológovia.

Gól jari č. 12: Vlado Pleva namieril pod brvno (+VIDEO)

Kapitán Alekšiniec čakal na prvý tohtosezónny gól do 26. kola. Stál však za to!

Blízke regióny

V nemocnici chýbajú lekári. Novým ponúkajú náborový príspevok 5-tisíc eur

Akútny nedostatok minimálne desiatich lekárov chce vedenie levickej nemocnice vyriešiť nemalým náborovým príspevkom.

Treťoligové Šurany odvolali trénera

Milan Pavlovič už nie je trénerom nováčika

Žiak predával v škole marihuanu

Vyšetrovateľ odboru kriminálnej polície obvinil z drogovej trestnej činnosti len 14 ročného chlapca.

FOTOGALÉRIA: Rozlúčková slávnosť šurianskych maturantov

Čerství absolventi školy obdržali maturitné vysvedčenia z rúk riaditeľky.

Športová hala už dosluhuje, problémom je voda aj teplo

Rozsiahly objekt využívajú pravidelne športovci, konajú sa tu aj príležitostné predajné či kultúrno-spoločenské akcie. Hala je však na konci životnosti, náklady na rekonštrukciu sa šplhajú do miliónov.

Všetky správy

Američania obkľučujú Severnú Kóreu. Tentoraz nejde o bluf

Pri Kórejskom polostrove sú dve americké lietadlové lode. Ďalšie môžu čoskoro pribudnúť.

V Bratislave žije štvrť milióna cépečkárov, najviac ich nie je v Petržalke

Dáta z mobilov tiež ukázali, že kancelárske centrá pojmú toľko ľudí ako stredne veľké mesto.

Mesiac som žil v inteligentnej domácnosti. A takto to dopadlo

Moderná, zábavná a zaujímavá. Inteligentná domácnosť je ale drahá a slovenským príkazom zatiaľ nerozumie.

Funkcionár Zvolena neveril vlastným očiam, keď čítal požiadavky niektorých hráčov

Dušan Mráz priznal, že je v kontakte s brankárom Jánom Lašákom. Radi by sme ho videli v štruktúrach nášho klubu, tvrdí.

Policajný odborár: Útočiť na ženu od chrbta nie je normálny zákrok

Ak by mali policajti kvalitnú výbavu, počet incidentov by klesol, tvrdí policajný odborár MARIÁN MAGDOŠKO.

Kam vyraziť