Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Hnacím motorom sú pre ňu reakcie čitateľov

Ty kokso, ty ako dobre píšeš! – pochválil autorku jej manžel. Ale až pri piatej knižke...

Všetky knihy Kristína Mišovičová písala, keď už mala deti - po večeroch a nociach.(Zdroj: (ČE))

Ty kokso, ty ako dobre píšeš! – pochválil autorku jej manžel. Ale až pri piatej knižke...

NITRA. Pracuje na obecnom úrade v obci Sekule na Záhorí – má na starosti kultúru, obecnú stránku, knižnicu, ale aj dane, matriku či evidenciu. Popri náročnej robote sa Kristína Mišovičová snaží po večeroch ukradnúť čas na ďalšie písanie – tentoraz literárne. Pokračuje v úspešne naštartovanej spisovateľskej kariére - je autorkou piatich románov pre ženy o vzťahoch, láske a sklamaní.

V prvej vlne domácich spisovateliek

V škole sa Kristína Mišovičová nejako veľmi aktívne nezúčastňovala literárnych súťaží, i keď pár cien vyhrala, ani nerecitovala, ale slohy ju nesmierne bavili – písala ich ľavou zadnou. „Nemala som nejaké ambície venovať sa písaniu kníh - až kým mi v roku 2008 nevyšla moja prvá, ani mi nenapadalo, že budem niekedy písať romány,“ konštatuje autorka.

Svoju prvú knihu Nezabudni milovať začala písať po etapách vlastne už od svojich 17 rokov – vymýšľala jednotlivé kapitoly, ktoré odkladala do šuplíka. K tomu, že sa rukopis po rokoch odhodlala poslať do vydavateľstva, ju povzbudila vtedajšia situácia na slovenskom knižnom trhu. „Začali tak viac vychádzať slovenské autorky. Predtým bola len Kelleová-Vasilková a nikto. Svojím debutom som sa potom zaradila do prvej vlny vychádzajúcich domácich autoriek.“

Po prvotine nasledovali ďalšie tri knihy a po nich vlani jej aktuálny príbeh Čakanka. Ako vraví, všetky knihy sú výsledkom jej fantázie, nikto by sa v nich „nenašiel“, ale, samozrejme, isté inšpirácie zo skutočnosti v nich sú.

Únik z reality

Od vyjdenia prvej knihy píše pravidelne, pomaly každý rok jej vyjde jeden titul. „Všetky moje knihy som písala, keď som už mala deti. Dnes má dcéra 8 a syn 4 roky. Vždy som písala neskoro po večeroch, po nociach, alebo potom skoro ráno. Bolo to ťažké, keď už o jedenástej večer človeku mozog po celom dni pomaly nefungoval. Keby sa dalo písať počas najproduktívnejšej časti dňa, nebolo by to také náročné,“ hodnotí rodáčka z Bratislavy.

„V poslednom čase, odkedy chodím do prác, už na to takmer vôbec nemám čas. Ale snažím napriek tomu niečo vytvoriť, aby som nevyšla z cviku. Keď je pauza príliš dlhá, ťažko sa k tomu vracia.“

Na písaní ju baví únik z reality – asi ako väčšinu autorov. Keď zapracuje fantázia, môže sa odpútať od bežného skutočného života. Baví ju na tom aj možnosť prežívať osudy svojich literárnych postáv. „Hnacím motorom sú tiež reakcie mojich čitateľov, ktorí sa pýtajú, kedy už budem mať niečo nové. To človeka veľmi motivuje, aby s tým neprestal, aj keď je to koľkokrát ťažké nájsť si čas na písanie, aj sa presadiť v knižnom biznise. Ale keď to človek robí rád, nájde si na to čas aj trpezlivosť a urobí všetko preto, aby jeho kniha uzrela svetlo sveta.“

Jej knihy číta ako prvá jej mama. Texty vidí aj v priebehu tvorby príbehu, pomáha dcére vychytať nejaké logické chyby.

„Manžel nečítal ani jednu moju knižku. Ale pri poslednej Čakanke som na neho vymyslela fintu. Posielala som mu mailom také úryvky, že čo na to povie. Pochválil ma: Ty kokso, ty ako dobre píšeš! Pomyslela som si – no, to je pekné, že si to zistil až pri piatej knižke!“ dodala so smiechom Kristína Mišovičová.

Ďalšie články z rubriky Spoločnosť

Najčítanejšie správy

Nitra

Rokovania o obnove železničnej stanice v Nitre sa začali, sú štyri varianty

O najvhodnejšej alternatíve rozhodnú na základe štúdie. Zaplatia ju železnice.

Valent si zápas užíval, ako keby bol posledný

Najlepším mužom zápasu s Liptákmi bol Tibor Kutálek, pre dcéru získal med do čaju.

Zaberačka na Morave s dvoma prehrami

Český test vyzliekol Nitru donaha. Tréner Galád sa teší, že jeho hráčov preverili silní súperi.

Nitra zostavila rebríček. Jednotkou je hradný areál

Do topky sa dostala aj pešia zóna s umeleckými dielami. Najfotogenickejším miestom je Dražovský kostolík.

Kolár išiel do Poľska za trénerom Kocianom

Nitriansky odchovanec bude pôsobiť v druholigovom celku Bielsko-Biala.

Blízke regióny

Potraviny po desaťročiach zatvorili, domáci sa obávajú

Zatvorenie predajne okrem ekonomických dôvodov urýchlila aj ponuka na predaj budovy.

Kluka štyrmi gólmi umlčal Skalicu

Topoľčianski hokejisti prehrávali v sérii už 0:2, po nedeli je však vyrovnané – 2:2. Rozhodujúci piaty zápas sa odohrá v utorok – 21. februára na ľade v Skalici. A víťaz berie všetko...

Dvory nad Žitavou žili fašiangovými slávnosťami

Fašiangy spojené so zabíjačkou, prípravou dobrôt a ľudovou veselicou prežili počas uplynulého víkendu obyvatelia Dvorov nad Žitavou.

Šafárikovu aj Tajovského opraví Skanska za 268-tisíc

Už v pondelok 20. februára sa má podľa zmluvy so spoločnosťou Skanska začať oprava Šafárikovej ulice v Trnave. Hotová má byť do polovice apríla, nasledovať bude ulica Jozefa Gregora Tajovského.

Séria je vyrovnaná, štyrikrát udrel Kluka

Aj vo štvrtom zápase platilo, že vyhral domáci celok. Na zimný štadión si našlo cestu až 2100 fanúšikov, ktorí videli opäť výborný hokej. A tento zápas po prvýkrát rozhodovali až dvaja hlavní arbitri.

Všetky správy

Trainspotting po slovensky. Ako žijú narkomani v Bratislave

Strávili sme víkend v spoločnosti ľudí závislých od drog.

Žena, ktorá močila na Korán, ohrozila bezpečnosť Slovenska

Na videu obvinenej Sheily Sz., kde vyzývala na boj proti moslimom, viala v pozadí slovenská vlajka.

Bývalý minister práce Mihál odchádza pre postoje Sulíka z SaS

Mihál vraj nesúhlasí s niektorými postojmi predsedu strany Sulíka.

Nespávajú, aby mohli prekladať titulky. Zadarmo a za pár hodín

I love you, povie filmová postava a v titulkoch sa objaví: Ja láska vy. Amatérskemu prekladaniu titulkov sa venujú stovky ľudí. Niekedy stojí prebdená noc za námahu, inokedy divák zápasí s nezmyselnými vetami

Na letiskách pýtajú mobil aj heslá. Ako sa brániť strate súkromia?

Američan musel na letisku colníkom prezradiť heslá, aj keď tam mal citlivé informácie z NASA.

Kam vyraziť