Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Cesty vody, cesty k sebe: DNA vŕba aj Vlnenie

Česko-slovenské umelecké či prírodné diela vznikajú vo viacerých mestách a obciach. V nitrianskom regióne sú v Lukáčovciach, Alekšinciach, Hruboňove, Čabe i v Nových Sadoch.

Soňa Mrázová žije a tvorí vo svojom ateliéri v Lukáčovciach.(Zdroj: ŠAŇO DANIŠ)

Česko-slovenské umelecké či prírodné diela vznikajú vo viacerých mestách a obciach. V nitrianskom regióne sú v Lukáčovciach, Alekšinciach, Hruboňove, Čabe i v Nových Sadoch.

NITRA. Slovenských a českých výtvarníkov spojil medzinárodný umelecký projekt Cesty vody, cesty k sebe, ktorý finančne podporuje EÚ. Projekt sa začal ešte vlani, ale pre rozsiahle záplavy v Čechách sa jeho realizácia posunula. Stretnutia umelcov sa u našich západných susedov konali v októbri, spoločné umelecké diela začali na Slovensku vznikať v máji. Slovenskí výtvarníci sa začiatkom júna presunú do Čiech, kde bude projekt pokračovať workshopmi a inštaláciu ďalších spoločných diel.

Plány prekazili povodne

Autorkami myšlienky projektu je Renáta Lelovská za slovenskú stranu a Kateřina Hejduková za českú. V rámci neho sa vyše desať slovenských a českých výtvarníkov podieľa na vytváraní spoločných exteriérových objektov u nás i v Čechách.

„Cieľom projektu je spojiť oba národy, vytvoriť spoluprácu, nadviazať priateľstvá a skultúrniť obyčajné priestranstvá. Je to po prvýkrát, čo sa Slovensko do takéhoto niečoho zapojilo,“ hovorí výtvarníčka Soňa Mrázová, ktorá tvorí v Lukáčovciach. „Dúfam, že týmto projekt neskončí. Bol pre mňa obohatením a zároveň výzvou, lebo ja sa skôr venujem scénografii, maľbe a objektom v interiéri.“

Česko-slovenské umelecké či prírodné diela vznikajú vo viacerých mestách a obciach – najmä v oblasti povodí, kadiaľ vedú cyklotrasy. Paradoxne, mnohé tieto lokality zaliali povodne - Čechách pred realizáciou projektu, na Slovensku po inštalácii diel. Preto v Česku mnoho z plánovaných objektov ani nevzniklo.

Kamene z Váhu v lavičke

V rámci projektu sa v nitrianskom regióne podarilo vytvoriť niekoľko zaujímavých diel. Michaela Kuželová, Roman Režo a Juliana a Elena Hadvigové urobili v Alekšinciach náučný chodník, Les rýb a Rákosníka. Na zatopených miestach v Hruboňove český umelec Lukáš Gavlovský postavil Zelené tunely a Labyrinty z vŕbového prútia so zvukovodmi, vďaka ktorým môžu deti medzi sebou komunikovať.

„S českými tvorcami sme si symbolicky vymenili kamene a vŕbu. Okruhliaky z Váhu, ktoré som nazbierala na brehu rieky v Piešťanoch, budú súčasťou lavičky v školskej záhrade v obci Pečky. Českí umelci nám zas darovali vŕbu, ktorú sme navzájom spoločne preplietli so slovenskou a tvorí v Nových Sadoch, časti Kotrbál, takzvanú DNA vŕbu. Je to autorské dielo už spomínaného Lukáša Gavlovského,“ hovorí Soňa Mrázová, ktorá do projektu ponúkla tri návrhy. Dva sa realizujú - z toho jeden v Lukáčovciach a druhý v obci Dobříchov.

„V Lukáčovciach sme inštalovali Rytmickú vlnu. Je to umelecký objekt, ktorý v sebe spája lavičku a odkladač bicyklov s hracími prvkami. Dá sa chápať ako vlna vody, ale aj hudobná skladba na tému voda, ktorú svojou improvizáciou do života uviedli hudobníci Barbora Kolářová, Ján Kostolány a Štefan Haládik. Na tvorbe jej komponentov sa podieľali viacerí autori. Najvyššie tóny predstavujú kovové oblúky zapustené do zeme, ktoré vyrobil český umelecký kováč Leo Pivoňka. Slúžia na odkladanie bicyklov. Drevenú časť - lavičku, ktorá predstavuje stredné tóny, vytvoril český umelecký rezbár Martin Matěj Holub. Poslednú hraciu časť, skoro „utopenú“ v zemi, tvoria porcelánové časti, ktoré som robila s keramičkou Vierou Fusekovou.“

Táto časť spoločného výtvoru ešte nie dokončená – dorábať sa budú väčšie, zhruba pol metra vysoké komponenty, ktoré explodovali vo vypaľovacej peci v Čabe. „Pravdepodobne neboli dostatočne vyschnuté, porušili sme tak technológiu spracovania porcelánovej hliny,“ vysvetľuje Mrázová.

„Technológ z Čabu vyšpekuloval, že ich budeme robiť zo suchej hliny. Bloky budeme opracovávať dlátkami, šmirgľami a rašpľami. Bude to náročnejšie ako práca s mokrou hlinou.“

Vlnenie na zatopenom mieste

Mrázovej druhé dielo s názvom Vlnenie bude krášliť prostredie Dobřichova. Na jeho tvorbe priamo v tejto obci v stredných Čechách sa budú podieľať Soňa Mrázová, Viera Fuseková a český výtvarník a reštaurátor Jarmil Plachý.

„Objekt bude tvoriť chodník z pieskovcových barokových schodov, ktoré uložíme do štrkového lôžka. Dielo symbolizuje spojenie vody a zeme – brehu a vody potoka, pretože celá táto lokalita bola vlani zatopená,“ popisuje Mrázová. „Tento priestor slúži ako ihrisko pre deti, tadiaľto idú aj cyklistické preteky, pretože práve na mieste, kde bude Vlnenie, je brod.“

Ako Soňa Mrázová v závere dodala, medzinárodný projekt jej umožnil stretnúť a spoznať veľa nových umelcov, nahliadnuť do ich tvorby, čo je pre ňu ako výtvarníčku veľmi inšpirujúce.

„Spomeniem Zdeňka Hůlu, ktorého dielo v Čabe sa bude ešte len bude realizovať, Lukáša Gavlovského, ktorého cit pre prírodu je výnimočný. Michaelu Kuželovú, ktorá riešila ako architektka realizačné procesy, Jarmila Plachého aj charizmatických umelcov Matěja Holuba a Lea Pivoňku."

Fotky dokumentujú poces výroby a inštalácie Rytmickej vlny - umeleckého objektu, ktorý v sebe spája lavičku a odkladač bicyklov s hracími prvkami.

FOTKY: ROMAN HRAŠKA

Hniezdo z vŕb od Lukáša Gavlovského. FOTO: (SM)

Česko-slovenská DNA vŕbam, autorom návrhu je tiež Lukáš Gavlovský. FOTO: (SM)

Ďalšie články z rubriky Spoločnosť


  1. Dedinu napoja na R1, pomôže to aj Nitre 5 151
  2. Šampionát naturálnych kulturistov a fitnesiek (+FOTO) 866
  3. Smer chce v Nitre zabrániť tomu, aby sa moci chytili kotlebovci 509
  4. Pozrite si majstrov okresu v atletike 443
  5. Britský reťazec oznámil, kedy zatvorí predajňu v nitrianskych Mlynoch 350
  6. Prvá výhra V. Zálužia vonku 329
  7. Nový Život môže doma spečatiť triumf 297
  8. Štartuje play-off Ligy internacionálov 238
  9. V štyridsiatke mi skončila puberta a teraz som vo veku mladíka, hovorí Rudo Kratochvíl 175
  10. Európska komisia vyšetruje, či štátna podpora pre Jaguar Land Rover je v súlade s európskou legislatívou 168

Najčítanejšie správy

Nitra

Dedinu napoja na R1, pomôže to aj Nitre

Pozemky sú už podľa ministerstva dopravy vysporiadané. V júni prídu archeológovia.

Šampionát naturálnych kulturistov a fitnesiek (+FOTO)

Na majstrovstvách Slovenska sa darilo aj pretekárom z nášho regiónu,

Smer chce v Nitre zabrániť tomu, aby sa moci chytili kotlebovci

Opozícia v krajskom parlamente je ochotná rokovať o spolupráci s kýmkoľvek okrem kotlebovcov. SMK chce urobiť všetko preto, aby sa extrémisti k moci v Nitrianskom kraji nedostali.

Pozrite si majstrov okresu v atletike

V Nitre sa dnes uskutočnili atletické majstrovstvá základných škôl okresu Nitra. V akcii boli deti z 28 škôl.

Britský reťazec oznámil, kedy zatvorí predajňu v nitrianskych Mlynoch

Po obchode sa uvoľnia priestory na dvoch poschodiach.

Blízke regióny

Podgurážený vodič zdemoloval stĺp, našťastie nikoho nezrazil

Vodiča, ktorý zdemoloval v Nových Zámkoch stĺp verejného osvetlenia zatiaľ nemôžu vypočuť. Najprv bude musieť vytriezvieť.

Škody po včerajšom požiari lakovne odhadli na 200 tisíc eur +foto

Príčina vzniku požiaru sa v súčasnosti vyšetruje. Jeho likvidácia zamestnala viac 24 hasičov.

Opravy ciest v Partizánskom môžu trvať ešte mesiac

Kvôli tomu, že práce prebiehajú na viacerých miestach sú zápchy v Partizánskom na každodennom poriadku.

Hasiči zasahujú pri požiari lakovne na Koniarekovej ulici

Viac ako tucet hasičov momentálne zasahuje pri požiari lakovne na Koniarekovej ulici v Trnave. Požiar zachvátil halu a strechu.

Žiarovo zelenú farbu jazierka by čakal málokto

Len niečo vyše mesiaca bola umelá vodná nádrž v mestskom parku napustená.

Všetky správy

Lipšicova advokátka: S takým postupom prokuratúry som sa ešte nestretla

Exposlanec zrazil 72-ročného chodca v septembri. Hrozí mu za to trest na dva až päť rokov väzenia.

Bankár: Bezúročné pôžičky nie sú charita. Slúžia na prilákanie

Martin Techman tvrdí, že polovica hypoték už čoskoro zdražie.

V stane pod vrcholom Everestu našli štyri mŕtve telá

Telá našli záchranári, ktorí sa vydali pre telo slovenského horolezca Vladimíra Štrbu.

Zelenina z Lidla pohorela v amatérskom teste. Dá sa veriť domácim meračom?

Internetom sa šíri video, v ktorom neznámy muž meria dusičnany v zelenine a ovocí.

Cíger neprišiel diskutovať s Lintnerom, Kohútovi povie, aby odstúpil

Reprezentačný tréner má v stredu absolvovať diskusiu s prezidentom SZĽH Martinom Kohútom.

Kam vyraziť