Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Nech z detí vyrastú milujúci rodičia. Rodina je základ

V Nitre sa konalo jedno zo štyroch regionálnych kôl Najmilšieho koncertu roka. Vystúpilo na ňom asi sto detí z detských domovov a náhradných rodín.

S Campanou Batucadou si zahrali aj domováci.(Zdroj: (ČE))

Nitre sa konalo jedno zo štyroch regionálnych kôl Najmilšieho koncertu roka. Vystúpilo na ňom asi sto detí z detských domovov a náhradných rodín.

NITRA. Na všetkých tvárach sa zračila radosť, dobrá nálada a hrdosť na to, že niečo dokážu. Zhruba sto detí z detských domovov a náhradných rodín sa na pódiu predstavilo v tom, čo im ide najlepšie – tancovali balet, hip-hop, moderný tanec, spievali, bubnovali, predviedli beatbox. Odmenou za Najmilší koncert roka, ktorý moderoval Roman Juraško,im bol búrlivý potlesk zaplnenej sály Starého divadla Karola Spišáka.

Publikum tlieskalo aj temperamentnému výkonu nitrianskej Campany Batucady s Igorom Holkom, ktorý svoj ansámbel tentoraz doplnil o deti z detského charitného domu sv. Lujzy v Nitre a detského domova v Kolíňanoch. Bodku za vydareným koncertom dal Štefan Itcho Pčelár a Jamestown.

Dodáva deťom sebavedomie

Prehliadku umeleckých talentov detí z detských domovov a náhradných rodín už po 24-krát pripravil Úsmev ako dar.V Nitre sa konalo jedno zo štyroch regionálnych kôl pre Bratislavský, Trnavský a Nitriansky kraj, po ktorých sa 5. júna v Bratislave uskutoční celoslovenské finále. Postúpia doň tí najlepší z regionálnych prehliadok.

„Na koncerte sa predstavili deti z detských domovov Žitavce, Skalica, Kolíňany, Topoľčany, z detského charitného domu sv. Lujzy v Nitre, deti z reedukačného centra vo Vrábľoch, z nízkoprahového centra MAK v Trnave a voľnočasového klubu Bublleogy v Bratislave,“ vymenoval Roman Hajdák, predseda nitrianskej pobočky Úsmev ako dar.

K „Úsmevu“ sa dostal pred 13 rokmi cez svojho spolužiaka. V marci tohto roka nitrianska pobočka oslávila už 15. výročie svojho vzniku a na koncerte v Starom divadle Roman Hajdák prevzal symbolický občiansky preukaz pobočky. K výročiu si zaželal, aby z detí, ktorí sa zúčastňovali na „úsmeváckych“ podujatiach, vyrástli raz zodpovední a milujúci rodičia, lebo rodina je základ.

Najmilší koncert roka je zameraný na vyhľadávanie talentov. Umožňuje deťom rozvíjať ich fantáziu, tvorivosť, sebarealizáciu, dáva im pocit väčšieho sebavedomia. Deti sa tu rady stretávajú, utužujú staré priateľstvá a nadväzujú nové.

Výkony detí posudzuje regionálna i celoslovenská porota. „Regionálni porotcovia vlastne ocenia každé dieťa, ktoré vystúpi v regionálnej prehliadke. Dostane malú drobnosť, ktorá mu bude pripomínať jeho úspech,“ doplnil Roman Hajdák.

Život je o pocitoch

Medzi členmi regionálnej poroty v Nitre boli aj Ján Greššo a Ján Herák. Riaditeľ Divadla Andreja Bagara v nej nebol po prvý raz. „Dostávam sa pomaly do veku, kedy sú pre mňa spomienky milšie ako súčasnosť. To je šialené... Ale mám úžasné spomienky na tie rané začiatky tohto podujatia. Vtedy s nami chodili ešte aj Jožko Dóczy, Milanko Kiš, prvýkrát sme sa stretli aj s Mekkym Žbirkom,“ zalovil v pamäti Ján Greššo.

„Tých 15 rokov, čo je koncert v Nitre, tak vždy, keď mi vyjde čas a dovolia moje povinnosti, som tu. Tá myšlienka akcie je úžasná. Život je o pocitoch a keď si jeden druhému vieme dať pekný pocit, radosť a lásku, to je to najkrajšie.“

Nakoniec vyjadril prianie, aby už detské domovy nemuseli byť. Aby mamy a otcovia mali v sebe toľko zodpovednosti, že keď ich deti prídu na svet, budú ich ľúbiť a budú im chcieť vytvoriť jednu krásnu rodinu.

Ján Herák nespieval

Účastníci predchádzajúcich ročníkov Najmilšieho koncertu roka si Jána Heráka pamätajú ešte ako účinkujúceho speváka, ktorý žil v detskom domove v Žitavciach. Spievať mal aj tentoraz, ale technika pred jeho vystúpením „zaštrajkovala“ a z pesničky nebolo nič.

„Spolu s vychovávateľom Petrom Bartom a ostatnými deťmi som v tomto koncerte účinkoval ešte ako 9-10-ročný. Do 17 rokov som aktívne vystupoval na každom koncerte,“ zaspomínal si Herák.

„Dnes pracujem ako sociálny pracovník s cieľovou skupinou mladých dospelých v Domovskom vzdelávacom centre v Dunajskej Lužnej. Spolu s riaditeľom Danielom Mikloškom sa snažíme pomáhať tým, ktorí už opustili brány detských domovov.“

Deti z DD Žitavce.

Moderátor Roman Juraško a Ján Herák.

Deti z tanečnej skupiny TLOB z voľnočasového klubu Bublleogy v Bratislave.

Deti z nízkoprahového centra Mak v Trnave.

Mladí umelci z DD Topoľčany. FOTKY: (ČE)

Ďalšie články z rubriky Spoločnosť

Najčítanejšie správy

Nitra

Rokovania o obnove železničnej stanice v Nitre sa začali, sú štyri varianty

O najvhodnejšej alternatíve rozhodnú na základe štúdie. Zaplatia ju železnice.

Valent si zápas užíval, ako keby bol posledný

Najlepším mužom zápasu s Liptákmi bol Tibor Kutálek, pre dcéru získal med do čaju.

Zaberačka na Morave s dvoma prehrami

Český test vyzliekol Nitru donaha. Tréner Galád sa teší, že jeho hráčov preverili silní súperi.

Nitra zostavila rebríček. Jednotkou je hradný areál

Do topky sa dostala aj pešia zóna s umeleckými dielami. Najfotogenickejším miestom je Dražovský kostolík.

Kolár išiel do Poľska za trénerom Kocianom

Nitriansky odchovanec bude pôsobiť v druholigovom celku Bielsko-Biala.

Blízke regióny

Potraviny po desaťročiach zatvorili, domáci sa obávajú

Zatvorenie predajne okrem ekonomických dôvodov urýchlila aj ponuka na predaj budovy.

Kluka štyrmi gólmi umlčal Skalicu

Topoľčianski hokejisti prehrávali v sérii už 0:2, po nedeli je však vyrovnané – 2:2. Rozhodujúci piaty zápas sa odohrá v utorok – 21. februára na ľade v Skalici. A víťaz berie všetko...

Séria je vyrovnaná, štyrikrát udrel Kluka

Aj vo štvrtom zápase platilo, že vyhral domáci celok. Na zimný štadión si našlo cestu až 2100 fanúšikov, ktorí videli opäť výborný hokej. A tento zápas po prvýkrát rozhodovali až dvaja hlavní arbitri.

Dvory nad Žitavou žili fašiangovými slávnosťami

Fašiangy spojené so zabíjačkou, prípravou dobrôt a ľudovou veselicou prežili počas uplynulého víkendu obyvatelia Dvorov nad Žitavou.

Šafárikovu aj Tajovského opraví Skanska za 268-tisíc

Už v pondelok 20. februára sa má podľa zmluvy so spoločnosťou Skanska začať oprava Šafárikovej ulice v Trnave. Hotová má byť do polovice apríla, nasledovať bude ulica Jozefa Gregora Tajovského.

Všetky správy

Trainspotting po slovensky. Ako žijú narkomani v Bratislave

Strávili sme víkend v spoločnosti ľudí závislých od drog.

Na letiskách pýtajú mobil aj heslá. Ako sa brániť strate súkromia?

Američan musel na letisku colníkom prezradiť heslá, aj keď tam mal citlivé informácie z NASA.

Žena, ktorá močila na Korán, ohrozila bezpečnosť Slovenska

Na videu obvinenej Sheily Sz., kde vyzývala na boj proti moslimom, viala v pozadí slovenská vlajka.

Štátna poisťovňa chce obmedziť liečbu pre ľudí, ktorí strácajú zrak

Všeobecná zdravotná poisťovňa je v niekoľkomiliónovej strate. Šetriť plánuje aj tak, že bude pacientom liečiť iba jedno oko, aj to neskôr a iba dva roky. Sama sa tak plánuje uzdraviť.

Uzavretá križovatka VSS bude pre vodičov v Košiciach zaberák

Chystané obmedzenia spomalia zrejme v čase špičiek premávku aj na moste.

Kam vyraziť