Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Nech z detí vyrastú milujúci rodičia. Rodina je základ

V Nitre sa konalo jedno zo štyroch regionálnych kôl Najmilšieho koncertu roka. Vystúpilo na ňom asi sto detí z detských domovov a náhradných rodín.

S Campanou Batucadou si zahrali aj domováci.(Zdroj: (ČE))

Nitre sa konalo jedno zo štyroch regionálnych kôl Najmilšieho koncertu roka. Vystúpilo na ňom asi sto detí z detských domovov a náhradných rodín.

NITRA. Na všetkých tvárach sa zračila radosť, dobrá nálada a hrdosť na to, že niečo dokážu. Zhruba sto detí z detských domovov a náhradných rodín sa na pódiu predstavilo v tom, čo im ide najlepšie – tancovali balet, hip-hop, moderný tanec, spievali, bubnovali, predviedli beatbox. Odmenou za Najmilší koncert roka, ktorý moderoval Roman Juraško,im bol búrlivý potlesk zaplnenej sály Starého divadla Karola Spišáka.

Publikum tlieskalo aj temperamentnému výkonu nitrianskej Campany Batucady s Igorom Holkom, ktorý svoj ansámbel tentoraz doplnil o deti z detského charitného domu sv. Lujzy v Nitre a detského domova v Kolíňanoch. Bodku za vydareným koncertom dal Štefan Itcho Pčelár a Jamestown.

Dodáva deťom sebavedomie

Prehliadku umeleckých talentov detí z detských domovov a náhradných rodín už po 24-krát pripravil Úsmev ako dar.V Nitre sa konalo jedno zo štyroch regionálnych kôl pre Bratislavský, Trnavský a Nitriansky kraj, po ktorých sa 5. júna v Bratislave uskutoční celoslovenské finále. Postúpia doň tí najlepší z regionálnych prehliadok.

„Na koncerte sa predstavili deti z detských domovov Žitavce, Skalica, Kolíňany, Topoľčany, z detského charitného domu sv. Lujzy v Nitre, deti z reedukačného centra vo Vrábľoch, z nízkoprahového centra MAK v Trnave a voľnočasového klubu Bublleogy v Bratislave,“ vymenoval Roman Hajdák, predseda nitrianskej pobočky Úsmev ako dar.

K „Úsmevu“ sa dostal pred 13 rokmi cez svojho spolužiaka. V marci tohto roka nitrianska pobočka oslávila už 15. výročie svojho vzniku a na koncerte v Starom divadle Roman Hajdák prevzal symbolický občiansky preukaz pobočky. K výročiu si zaželal, aby z detí, ktorí sa zúčastňovali na „úsmeváckych“ podujatiach, vyrástli raz zodpovední a milujúci rodičia, lebo rodina je základ.

Najmilší koncert roka je zameraný na vyhľadávanie talentov. Umožňuje deťom rozvíjať ich fantáziu, tvorivosť, sebarealizáciu, dáva im pocit väčšieho sebavedomia. Deti sa tu rady stretávajú, utužujú staré priateľstvá a nadväzujú nové.

Výkony detí posudzuje regionálna i celoslovenská porota. „Regionálni porotcovia vlastne ocenia každé dieťa, ktoré vystúpi v regionálnej prehliadke. Dostane malú drobnosť, ktorá mu bude pripomínať jeho úspech,“ doplnil Roman Hajdák.

Život je o pocitoch

Medzi členmi regionálnej poroty v Nitre boli aj Ján Greššo a Ján Herák. Riaditeľ Divadla Andreja Bagara v nej nebol po prvý raz. „Dostávam sa pomaly do veku, kedy sú pre mňa spomienky milšie ako súčasnosť. To je šialené... Ale mám úžasné spomienky na tie rané začiatky tohto podujatia. Vtedy s nami chodili ešte aj Jožko Dóczy, Milanko Kiš, prvýkrát sme sa stretli aj s Mekkym Žbirkom,“ zalovil v pamäti Ján Greššo.

„Tých 15 rokov, čo je koncert v Nitre, tak vždy, keď mi vyjde čas a dovolia moje povinnosti, som tu. Tá myšlienka akcie je úžasná. Život je o pocitoch a keď si jeden druhému vieme dať pekný pocit, radosť a lásku, to je to najkrajšie.“

Nakoniec vyjadril prianie, aby už detské domovy nemuseli byť. Aby mamy a otcovia mali v sebe toľko zodpovednosti, že keď ich deti prídu na svet, budú ich ľúbiť a budú im chcieť vytvoriť jednu krásnu rodinu.

Ján Herák nespieval

Účastníci predchádzajúcich ročníkov Najmilšieho koncertu roka si Jána Heráka pamätajú ešte ako účinkujúceho speváka, ktorý žil v detskom domove v Žitavciach. Spievať mal aj tentoraz, ale technika pred jeho vystúpením „zaštrajkovala“ a z pesničky nebolo nič.

„Spolu s vychovávateľom Petrom Bartom a ostatnými deťmi som v tomto koncerte účinkoval ešte ako 9-10-ročný. Do 17 rokov som aktívne vystupoval na každom koncerte,“ zaspomínal si Herák.

„Dnes pracujem ako sociálny pracovník s cieľovou skupinou mladých dospelých v Domovskom vzdelávacom centre v Dunajskej Lužnej. Spolu s riaditeľom Danielom Mikloškom sa snažíme pomáhať tým, ktorí už opustili brány detských domovov.“

Deti z DD Žitavce.

Moderátor Roman Juraško a Ján Herák.

Deti z tanečnej skupiny TLOB z voľnočasového klubu Bublleogy v Bratislave.

Deti z nízkoprahového centra Mak v Trnave.

Mladí umelci z DD Topoľčany. FOTKY: (ČE)

Ďalšie články z rubriky Spoločnosť


  1. Nadzemný tunel bude drahší. Nemocnica musela vrátiť dotáciu 3 998
  2. Pri požiari reziva zasahuje takmer 40 hasičov 828
  3. Riaditeľ školy, na ktorej boli Slovenskí branci, podľa inšpekcie pochybil 637
  4. Süttö: Futbalový atentát spáchaný na ŠKF Sereď 605
  5. Záchytné parkoviská nebudú v Nitre zadarmo 481
  6. Salibské behy s rekordnou účasťou Foto 477
  7. Tretie preteky vo westernovom jazdení 329
  8. Podmienky parkovania pri nitrianskej nemocnici zmenia už v júli 274
  9. Tri nové triedy pre škôlkarov na sídliskách 227
  10. Liptákov zlomil Balaj 205

Najčítanejšie správy

Nitra

Nadzemný tunel bude drahší. Nemocnica musela vrátiť dotáciu

Problémy sú aj s výstavbou heliportu na streche pavilónu. Bude mať veľké meškanie.

Pri požiari reziva zasahuje takmer 40 hasičov

Oheň sa rozšíril na plochu 200 x 300 metrov.

Riaditeľ školy, na ktorej boli Slovenskí branci, podľa inšpekcie pochybil

Ministerstvo pripravuje materiál, ktorý pomôže školám zorientovať sa.

Süttö: Futbalový atentát spáchaný na ŠKF Sereď

II. LIGA: Nitra musela proti L. Mikulášu otáčať skóre, ale hrá už iba o druhé miesto. Súťaž vyvrcholí v stredu.

Záchytné parkoviská nebudú v Nitre zadarmo

Jedna lavička s operadlom má stáť 1344 eur! Radnica sa uchádza o dotáciu.

Blízke regióny

Karhan bez servítky skritizoval systém v Spartaku

Tlačová konferencia po poslednom zápase sezóny medzi Spartakom Trnava a ViOnom Zlaté Moravce sa niesla v znamení emócii. Jarábek skritizoval správanie trnavskej nemocnice, Karhan celé vedenie Spartaka.

Kraj ocenil najlepších zdravotníkov. Dve ceny išli do levickej nemocnice

Ocenenie získali aj zástupkyne levickej nemocnice - vedúca sestra gynekologicko-pôrodníckeho oddelenia Eva Moravská a primárka oddelenia klinickej biochémie Vlasta Macková.

Evu otvoria už zajtra, niektoré kúpaliská zvýšia vstupné

Kúpaliská v regióne už onedlho otvoria ďalšiu sezónu. Na Družbe napúšťajú vodu, v Kamennom Mlyne sa pripravujú na sezónu. Kúpalisko na Slávii je už pripravené, piešťanskú Evu otvoria už zajtra.

Pri stavbe domu v Kamenáči našiel Trnavčan lebku

Pri kopaní základov rodinného domu v lokalite IBV Kamenný mlyn našiel Trnavčan lebku. Najskôr upozornil políciu, následne bol kontaktovaný pamiatkový úrad.

Agro je bronzové

Topoľčianski hádzanári zakončili sezónu výhrou a v Extralige obsadili tretie miesto.

Všetky správy

Od štyridsatky po sedemdesiatku. Ako sa vekom mení sexualita?

Kvalita sexuálneho života každým rokom čoraz viac závisí od psychiky milencov.

Pozerať ale nedotýkať sa. Pľuzgiernik lekársky je náš najjedovatejší chrobák

O prvé miesto v nelichotivom rebríčku sa delí so svojimi príbuznými – májkami, ktorých telo tiež obsahuje jedovatý kantaridín.

Pri požiari bytovky v Prešove evakuovali tridsať ľudí

Horelo na sídlisku Sekčov, po uhasení sa ľudia vrátili domov, nikto sa nezranil.

Kaliňák nechal schátrať ubytovňu pre policajtov. Teraz sa jej chce zbaviť

V roku 2008 vláda schválila rekonštrukciu objektu. Za projekt opravy, ktorý sa nikdy nevyužil, ministerstvo zaplatilo takmer 175-tisíc eur.

Merkelová už Trumpovi neverí. Za svoju budúcnosť musíme bojovať sami, odkázala

Na summite G7 sa Američania k podpore klimatickej dohody nepridali.

Kam vyraziť