Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Trafolk v Trafačke

Budú workshopy tanca, háčkovania i vyšívania. Počas oboch dní tiež návštevníci ochutnajú tradičné špeciality z rôznych slovenských regiónov.

NITRA. Trafačka pozýva všetkých, ktorí sa zaujímajú o kultúru našich predkov, o ich hudbu či tance, ktorí chcú spoznať tradície jednotlivých oblastí či regiónov, na podujatie Trafolk. Uskutoční sa 29. a 30. apríla. Vstup je voľný.

Všetci účastníci Trafolku budú môcť počas dvoch dní tiež ochutnať tradičné špeciality z rôznych slovenských regiónov. Pripravia a predstavia ich študenti Katedry manažmentu kultúry a turizmu a Katedry etnológie a folkloristiky UKF v Nitre. Súčasťou Trafolku bude i netradičná módna prehliadka krojov.

Trafolk sa začne v utorok od 17. h, o 17.15 h vystúpeni spevácka skupina Vranky, o 18. h otvoria výstavu zameranú na odievanie našich prarodičov, o 19. h príde na rad módna prehliadka Módne trendy rokov minulých. Folklórna skupina Modrovanky – Krojovanky vystúpi o 20. h Sprievodný program ponúkne workshop háčkovania a vyšívania.

V stredu 30. apríla sa budú môcť návštevníci priučiť tanečným prvkom z rôznych slovenských regiónov a za sprievodu folklórnej skupiny tancom osláviť sviatok práce. O 17. h bude pod názvom Ako chutia slovenské regióny? prednáška o stravovaní a ochutnávka tradičnej stravy našich predkov z rôznych kútov Slovenska. O 18.30 h sa predstavia tanečníci z FS Inovec, o 19. h sa uskutoční tanečný workshop Vykrúcaj sa na ľudovú nôtu. Vystúpenie dievčenskej hudobnej skupiny, ktorá trošku netradične za sprievodu gitary zaspieva známe ľudové piesne, je naplánované na 20. h. Od 21. h až do rána bude ľudová veselica so živou hudbou.

V priebehu oboch dní si bude môcť verejnosť pozrieť aj fotografie jednotlivých krojov a oblečení. Výstavu pripravili študenti Katedry etnológie a folkloristiky UKF v Nitre.

Ďalšie články z rubriky Spoločnosť

Najčítanejšie správy

Nitra

Zúfalí ľudia: Sused po nás strieľa a hádže na nás výkaly, no polícia to roky nerieši

K mladíkovi chodia policajti ako na hodiny klavíra. Iba mestských policajtov si vlani zavolal neuveriteľných 66 ráz a v tomto roku už 21-krát, podľa náčelníka vždy neopodstatnene.

Pohár Antona Malatinského pre Nitru

Druhý ročník halového turnaja priniesol do Trnavy množstvo skvelých bývalých ligových futbalistov a na svoje si prišli aj diváci.

Valent si zápas užíval, ako keby bol posledný

Najlepším mužom zápasu s Liptákmi bol Tibor Kutálek, pre dcéru získal med do čaju.

Zlatý bod a skazený sen

Vionisti v nedeľu večer vydreli remízu v hodine dvanástej.

Krajský súd potvrdil, že mladých ľudí zrazil opitý Ľubomír. Obaja zomreli

Muž sa najskôr priznal, potom tvrdil, že šoféroval policajt a on ho len kryl. Súd vyhodnotil zmenu výpovede ako účelovú.

Blízke regióny

Päťročné ticho okolo Družby konečne prelomili

K prijatému návrhu sa primátor neprikláňa. Podľa neho bude pre mesto do budúcnosti nákladnejší.

V meste môže vyrásť hala s ľadovou plochou. Pozrite sa, ako bude vyzerať

Radnica prejavila záujem o projekt SZĽH, vďaka ktorému má na Slovensku vyrásť množstvo menších športových hál. Okrem ľadovej plochy by nová hala poskytla priestor aj pre ostatné športy.

Bratia v noci lúpežne prepadli a zbili muža v jeho dome

Trúfli si na muža, ktorý má takmer toľko rokov ako oni dvaja dohromady.

Nasadol do autobusu a odvtedy ho nikto nevidel

Pavol Smatana je vysoký asi 180 cm, zavalitej postavy.

Dávid zo Suchej sa našiel, prihlásil sa na polícii

Polícia po mladíkovi pátrala od piatku.

Všetky správy

Křetínský: Desím sa, aby napätie v koalícii neohrozilo Slovensko

Väčšina ľudí mohla na nových pravidlách platieb za distribúciu elektriny ušetriť. Politici to však neboli schopní pochopiť. Regulačný úrad vrátil ceny podľa ich príkazu na minuloročné hodnoty. A preto budú domácnosti aj podniky platiť viac.

Mnohí mlčia, on nie. Služba vlasti z neho spravila lovca ľudí

Mikuláš Tóth tvrdí, že si z vojenčiny priniesol domov traumu. A rozhodol sa, že nebude mlčať. Protestuje.

Nespávajú, aby mohli prekladať titulky. Zadarmo a za pár hodín

I love you, povie filmová postava a v titulkoch sa objaví: Ja láska vy. Amatérskemu prekladaniu titulkov sa venujú stovky ľudí. Niekedy stojí prebdená noc za námahu, inokedy divák zápasí s nezmyselnými vetami

Land Rover z Nitry budú rozvážať Nemci, slovenské Cargo v súťaži neuspelo

Štátny nákladný prepravca rokuje s Deutsche Bahn Cargo o subdodávkach na slovenskom a českom úseku.

Pozrite si rebríček 50 najpredávanejších áut sveta

Jediným nováčikom v prvej desiatke poradia je Honda Civic.

Kam vyraziť