Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Učiteľ a žiak sa predstavujú spoločným Exposició

Výstava predstavuje komornú maliarsku tvorbu oboch maliarov, ktorých okrem umenia spája i viacročné priateľstvo.

Zľava Stano Bajer, Jozef Jelenák, Marta Hučková a Mária Žilíková počas vernisáže v SDKS.(Zdroj: VERONIKA MOSZOROVÁ)

NITRA. V Starom divadle Karola Spišáka otvorili výstavu Jozefa Jelenáka (*1935) a Stanislava Bajera (*1984). Výstavu s názvom Exposició tvorí zhruba 50 diel od oboch autorov.

Jozef Jelenák počas svojho pedagogického pôsobenia vychoval množstvo žiakov umeleckého zamerania, z ktorých mnohí v súčasnosti patria k renomovaným umelcom slovenskej výtvarnej scény. Jeho žiakom je aj jeho spoluvystavujúci Stano Bajer.

Výstava predstavuje komornú maliarsku tvorbu oboch maliarov, ktorých okrem umenia spája i viacročné priateľstvo a, samozrejme, mladšieho úcta k výnimočnej osobnosti svojho pedagóga.

Príroda sprítomnená v obrazoch

Jozef Jelenák, rodák z Merašíc, absolvoval Pedagogickú fakultu v Nitre. Bol umelcom i pedagógom, 13 rokov vykonával funkciu riaditeľa ZUŠ v Partizánskom.

Svojou tvorbou sa do slovenskej výtvarnej scény začlenil začiatkom 70. rokov 20. storočia. V jeho rannom maliarskom prednese boli dominantné svieže krajinné scenérie, tiché dedinské zákutia v technike akvarelu, tempery a oleja. V technike pastelu prevládajú čisté tvary, harmonická kompozícia, ktorá je dotvorená kultivovanou farebnosťou.

Autor miluje prírodu, prechádzky krajinou, ktoré s pátosom dokáže sprítomniť. Nemiznú v autorových spomienkach, ale zostávajú pre potešenie a obdiv nás všetkých.

Druhým námetovým okruhom autora sú figurálne kompozície. V nich dominuje motív devy, ženy, v ktorých odhaľuje krásu ženského tela. Posledné obdobie jeho tvorby charakterizuje abstraktná maľba, v nej cítiť uvoľnenie a rozlet.

Realitu idealizuje prostredníctvom farby

Žiak Jozefa Jelenáka Stano Bajer študoval na SPŠ v Partizánskom v odbore modelárstvo a návrhárstvo obuvi a módnych doplnkov. Vo svojej tvorbe inklinuje k pollockovskému výtvarnému prejavu. Jeho svet maľby je autonómny a nezávislý. Na súčasnej výstave sa v prevažnej miere prezentuje kolekciou diel v duchu expresívnej abstrakcie. V jeho farebnej škále prevládajú chladnejšie tóny modrej, striedajúce sa s teplou impresívnou paletou zachádzajúcou až zlatisto-červeným tónom.

Abstraktný obraz necháva priestor aj pre fantáziu vnímateľa. Bajerove diela vizualizujú vnútorné, neviditeľné stavy a emócie, ako sám autor vraví, „idealizuje realitu prostredníctvom farby". Z posledného tvorivého obdobia autora zaujali najmä diela geometrickej abstrakcie.

Záber z vernisáže výstavy.


Diela Jozefa Jelenáka a Stana Bajera zdobia steny Galérie Foyer v SDKS. FOTKY: STANO BAJER

Ďalšie články z rubriky Spoločnosť

Najčítanejšie správy

Nitra

Polícia vykoná v šiestich okresoch Nitrianskeho kraja osobitnú dopravnú kontrolu

Policajti budú dokumentovať tie porušenia pravidiel cestnej premávky, ktoré sú na základe analýz dopravnej nehodovosti hlavnými príčinami dopravných nehôd.

Technické služby majú nového riaditeľa

Branislav Varga, doterajší zástupca riaditeľky podniku, ktorá je na materskej, sa svojej funkcie vzdal.

Zúfalí ľudia: Sused po nás strieľa a hádže na nás výkaly, no polícia to roky nerieši

K mladíkovi chodia policajti ako na hodiny klavíra. Iba mestských policajtov si vlani zavolal neuveriteľných 66 ráz a v tomto roku už 21-krát, podľa náčelníka vždy neopodstatnene.

UKF pripravuje študentom nový internát

Univerzita dostala v poslednom období tritisíc žiadostí o ubytovanie. Vyhovie len približne každému druhému žiadateľovi o internát.

Údajný objednávateľ vraždy je na slobode, strelec uzavrel dohodu

Miroslav Ž. tvrdí, že na Dalibora nonstop nadával a Štefan si to zobral k srdcu. Likvidáciu kontroverzného podnikateľa si vraj neobjednal.

Blízke regióny

Na okraji Trnavy chcú postaviť nové byty. Problémových susedov sa vraj neobávajú +foto

Na rozľahlej ploche za supermarketom na Linčianskej plánujú postaviť 249 bytov. O pozemok, ktorý bol po prevrate v súkromných rukách, sa roky nikto nestaral. Teraz tam chcú začať stavať, čakajú iba na povolenie.

Nové tváre Mestskej polikliniky Šurany

Mestská poliklinika v Šuranoch prešla v poslednom období viacerými zmenami. Pacientov ošetria noví lekári, pribudlo tiež moderné vybavenie ambulancie.

Dôchodcu zrazil vedľa nemocnice, ten zomrel priamo na mieste

Tragická nehoda sa stala dnes na priechode na Tamaškovičovej ulice vedľa bývalých potravín Jednota.

Začiatok výstavby novej kruhovej križovatky sa blíži

Dopravné zápchy má vyriešiť ďalší kruhový objazd v Leviciach.

Veteráni obsadili piate miesto

V Liptovskom Mikuláši sa konali hokejové majstrovstvá veteránov – starých pánov.

Všetky správy

Pozrite, čo sa stalo na Slovensku, hromží Trump pred kamerami

Preceňovanie utečeneckej témy, a najmä jej vplyvu na Slovensko odpútava pozornosť od toho, čo na nás dopadá dnes a plnou váhou - od úplatkov, kriminality, amnestií.

Kaufland mení predajne. Pozrite sa, ako budú vyzerať

Nemecká sieť už začala s prestavbou niektorých svojich pobočiek a postupne plánuje meniť ďalšie.

Blíži sa voľba šéfa RTVS, Rezník z TASR by bol pre poslancov schodnejší než Mika

Bývalá šéfka Markízy Zuzana Ťapáková sa po kauze Evka ako kandidátka na riaditeľku RTVS už nespomína.

Chaos okolo cien elektriny pokračuje. Koľko vlastne zaplatíte po novom?

Začiatkom roka v niektorých prípadoch neúmerne stúpli ceny za elektrinu. Po politickom tlaku preto z postu šéfa regulátora odstúpil Jozef Holjenčík.

Ako dávni migranti zmenili Európsku DNA? Prišli len muži a kone

Tretia hlavná migračná vlna zanechala stopu v Európanoch až dodnes.

Kam vyraziť