Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Život pastierov oviec približuje výstava

Exponáty budú v nedávnom opravenom kaštieli do budúceho marca.

Riaditeľka múzea Zuzana Krčmárová ukazuje časť vystavených exponátov.(Zdroj: TOMÁŠ HOLÚBEK)

NOVÉ SADY. Ako žili pastieri oviec, čo nosili, ako jedli aj čím si krátili dlhé chvíle v kopcoch. To všetko približuje unikátna výstava v Múzeu Nové Sady.

Jedenásť exponátov pre miestne múzeum zabezpečilo Ovčiarske múzeum v Liptovskom Hrádku. Návštevníci múzea si v priestoroch nedávno zrekonštruovaného kaštieľa môžu pozrieť pastierske predmety až do marca 2015.

Výstava má dve časti. Prvá sa zameriava na odevy a artefakty ovčiarov z Liptova, Horehronia, Spiša, Malohontu, Hontu a Podpoľania. Druhá časť približuje remeslá, ktorým sa venovali a predstavuje ovčiarstvo ako špecifickú formu zamestnania, ktorá obohatila ľudovú kultúru.

„Valaská kolonizácia v 15. až 17. storočí zasiahla viaceré krajiny, ale najvýraznejšie stopy zanechala na území Slovenska. Táto téma si preto zaslúži našu pozornosť,“ povedala riaditeľka múzea Zuzana Krčmárová.

FOTO - TOMÁŠ HOLÚBEK

Veľká časť výstavy je zameraná na spôsob oblečenia pastierov. Len dve postavičky majú na sebe repliky oblečenia, ostatné sú odeté do zachovaných originálov. Pôvodné sú napríklad aj doplnky, napríklad gajdy či opasky.

Odevy pastierov sa líšili v závislosti od regiónu ale aj od toho, aké postavenie mal pastier v komunite. Svoje zohralo aj to, či šlo o nížinný alebo horský chov, prípadne to, či sa ovce každodenne vracali z pastvy do dediny, alebo išlo o dlhodobý pobyt oviec a ich pastierov na salašoch mimo trvalých sídel.

Základ odevov vždy tvorilo ľanové a konopné plátno, ovčia vlna a kožušiny z oviec. Ovčiari na Liptove si po príchode na salaš impregnovali ľanovú košeľu namočením do roztopeného ovčieho masla. Potom ju zavesili nad vatru v kolibe, kde sa dymom zaúdila do tmava. Takáto čierna košeľa podľa nich neprepúšťala vodu, v zime hriala a v horúčave chladila. Výhodou tiež bolo, že sa v nej nedržal žiaden hmyz.

Nosili sa aj rôzne doplnky, hlavne viacprackové opasky a remene na prevesenie kapsy. Opasky chránili pás muža pri namáhavej telesnej práci, ale aj pred chladom a úrazmi. Ovčiari mali opasky širšie, zopnuté až šiestimi mosadznými spínadlami, boli aj výraznejšie ornamentálne zdobené. Šírka remeňa a výzdoba kapsy hovorili veľa o postavení ovčiara v hierarchii pastierskeho stavu. Len bačovia mohli mať remeň široký 6,5 centimetra, remeň na kapsách valachov dosahoval šírku 5 centimetrov a pastieri iných hospodárskych zvierat takéto kapsy ani používať nemohli.

Ozdobou ovčiara bol aj jeho klobúk. V niektorých oblastiach čierne klobúky napúšťali roztopeným ovčím lojom, čím súkno spevnelo a stalo sa nepremokavým. Ovčiari z goralských obcí si na klobúky pridávali mušličky kúpené na jarmokoch.

O pastieroch sa tiež hovorilo, že vďaka dlhodobému pobytu vonku poznali dokonale prírodu. Vedeli predpovedať počasie, dokázali odhadnúť dianie vonku podľa správania zvierať a boli známi ako liečitelia, keďže sa vyznali v bylinkách.


Riaditeľka Zuzana Krčmárová hovorí, že téma ovčiarstva si vzhľadom na našich predkov pozornosť zaslúži.

FOTO - TOMÁŠ HOLÚBEK


FOTO - TOMÁŠ HOLÚBEK


Tieto dva odevy sú jedinými replikami na výstave v Nových Sadoch, ostatné kúsky sú zachované originály.

FOTO - TOMÁŠ HOLÚBEK


FOTO - TOMÁŠ HOLÚBEK

Ďalšie články z rubriky Spoločnosť

Najčítanejšie správy

Nitra

Polícia vykoná v šiestich okresoch Nitrianskeho kraja osobitnú dopravnú kontrolu

Policajti budú dokumentovať tie porušenia pravidiel cestnej premávky, ktoré sú na základe analýz dopravnej nehodovosti hlavnými príčinami dopravných nehôd.

Technické služby majú nového riaditeľa

Branislav Varga, doterajší zástupca riaditeľky podniku, ktorá je na materskej, sa svojej funkcie vzdal.

Zúfalí ľudia: Sused po nás strieľa a hádže na nás výkaly, no polícia to roky nerieši

K mladíkovi chodia policajti ako na hodiny klavíra. Iba mestských policajtov si vlani zavolal neuveriteľných 66 ráz a v tomto roku už 21-krát, podľa náčelníka vždy neopodstatnene.

UKF pripravuje študentom nový internát

Univerzita dostala v poslednom období tritisíc žiadostí o ubytovanie. Vyhovie len približne každému druhému žiadateľovi o internát.

Slovenské cherry rajčiny z Babindolu získali Značku kvality SK Gold

Farma pestuje od roku 2014 na ploche 2,4 hektára od októbra do júla nasledujúceho roku cherry paradajky odrôd Tramezzino a McDreamy.

Blízke regióny

Na okraji Trnavy chcú postaviť nové byty. Problémových susedov sa vraj neobávajú +foto

Na rozľahlej ploche za supermarketom na Linčianskej plánujú postaviť 249 bytov. O pozemok, ktorý bol po prevrate v súkromných rukách, sa roky nikto nestaral. Teraz tam chcú začať stavať, čakajú iba na povolenie.

Nové tváre Mestskej polikliniky Šurany

Mestská poliklinika v Šuranoch prešla v poslednom období viacerými zmenami. Pacientov ošetria noví lekári, pribudlo tiež moderné vybavenie ambulancie.

Dôchodcu zrazil vedľa nemocnice, ten zomrel priamo na mieste

Tragická nehoda sa stala dnes na priechode na Tamaškovičovej ulice vedľa bývalých potravín Jednota.

Začiatok výstavby novej kruhovej križovatky sa blíži

Dopravné zápchy má vyriešiť ďalší kruhový objazd v Leviciach.

Veteráni obsadili piate miesto

V Liptovskom Mikuláši sa konali hokejové majstrovstvá veteránov – starých pánov.

Všetky správy

Pozrite, čo sa stalo na Slovensku, hromží Trump pred kamerami

Preceňovanie utečeneckej témy, a najmä jej vplyvu na Slovensko odpútava pozornosť od toho, čo na nás dopadá dnes a plnou váhou - od úplatkov, kriminality, amnestií.

Kaufland mení predajne. Pozrite sa, ako budú vyzerať

Nemecká sieť už začala s prestavbou niektorých svojich pobočiek a postupne plánuje meniť ďalšie.

Blíži sa voľba šéfa RTVS, Rezník z TASR by bol pre poslancov schodnejší než Mika

Bývalá šéfka Markízy Zuzana Ťapáková sa po kauze Evka ako kandidátka na riaditeľku RTVS už nespomína.

Chaos okolo cien elektriny pokračuje. Koľko vlastne zaplatíte po novom?

Začiatkom roka v niektorých prípadoch neúmerne stúpli ceny za elektrinu. Po politickom tlaku preto z postu šéfa regulátora odstúpil Jozef Holjenčík.

Ako dávni migranti zmenili Európsku DNA? Prišli len muži a kone

Tretia hlavná migračná vlna zanechala stopu v Európanoch až dodnes.

Kam vyraziť