Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Príhody Ferda Mravca v deväťmetrovej tráve

Dramatizácia rozprávky sa nezaobíde bez akrobacie. Herci budú skákať na trampolíne aj šplhať sa po šáloch.

Prvá čítačka hercov s režisérom Jakubom Nvotom.(Zdroj: (ČE))

Dramatizácia rozprávky sa nezaobíde bez akrobacie. Herci budú skákať na trampolíne aj šplhať sa po šáloch.

NITRA. Na motívy známej detskej knihy Ondřeja Sekoru pripravujú v Divadle Andreja Bagara predstavenie Ferdo Mravec. Réžie sa chopil všestranný Jakub Nvota, pre ktorého bude táto rozprávková hra prvou spoluprácou s DAB. Premiéra je naplánovaná na 30. mája o 18.30 h.

Absolvujú špeciálnu prípravu

Na javisku ožije pestré hmyzie spoločenstvo a jeho príhody. Malí i veľkí diváci sa stretnú s mravcom Ferdom, chrobákom Truhlíkom, lienkou, lúčnym koníkom, slimákom, cvrčkom aj plošticou.

„Literárnej predlohy sme sa držali pomerne verne, akurát sme museli jednotlivé epizódy skombinovať do jedného vyše hodinového celku. V hre sú všetky známe postavy z knižky, ich príbehy a celé je to namiešané do jedného pestrého kokteilu,“ hovorí režisér Jakub Nvota.

„Pre deti bude predstavenie zaujímavé nielen rozprávkovou predlohou a jej postavami, ale aj pohybom, v ktorom nebudú chýbať akrobatické prvky. Chceme, aby na scéne bola napríklad šálová akrobacia, trampolína či rôzne gymnastické prvky. Všetky tieto veci budú pomáhať zobrazovať pulzujúci život na lúke, kde každý hmyz má svoj špecifický pohyb.“

Herci DAB už usilovne nacvičujú akrobatické prvky, ktoré podľa režiséra môžu byť aj nebezpečné. „Počítame aj s nejakými stratami, preto bude na javisku zhruba desať hercov, ktorých budeme podľa potreby dopĺňať,“ neodpustil si Nvota jeho typické žartovanie. „Herci, samozrejme absolvujú špeciálnu prípravu s Helenou Škovierovou, ktorá sa zaoberá novým cirkusom, šálovou akrobaciou a pomáha nám s tými ťažšími prvkami.“

Hra je podľa Nvotu určená pre deti od 1. stupňa až po dôchodcov, ktorí by sa chceli aspoň na chvíľu vrátiť do detských čias.

„Verím, že publikum hra osloví pohybom, pestrosťou a humorom – Sekorovým a mojím,“ pousmial sa režisér. „Keďže knihu autor písal v 30. rokoch minulého storočia, dialógy sú krásne – také ako keby sa bavil Oldřich Nový s Adinou Mandlovou. Majú v sebe istú dávkou elegancie, skrytého pôvabu a humoru.“

Mikrokozmos na javisku

Scéna bude skutočne zaujímavá – divákom ponúkne rozprávkovo krásny pohľad na lúku s trávou vysokou miestami až 9 metrov. A medzi ňou sa budú pohybovať chrobáčikovia vo viac-menej ľudských kostýmoch s pre diváka čitateľnými znakmi profesie či povahy.

Scénu a kostýmy pre Ferda Mravca navrhla Lucia Šedivá. Pre 33-ročnú Bratislavčanku je to prvá spolupráca s DAB. Vyštudovala scénografiu a kostýmové výtvarníctvo. Už počas školy robila na mnohých kreatívnych projektoch pre divadlo, film, reklamu i styling.

„Mojou základnou ideou bolo vytvoriť veľký mikrokozmos a hercom dať pocit, že sú skutočne ako maličký hmyz vo vysokej tráve. Tá by mala byť z látok, ktoré budú vystužené,“ popisuje scénu Lucia Šedivá.

„Pohyb hercom umožnia spustené šály a trampolína v podlahe, ktorá bežný krok nahradí skákavým. Lienka bude napríklad sedieť na spúšťajúcom sa kruhu, čo bude zas evokovať lietanie. Súčasťou scény budú aj kamene z polystyrénu či veľká zápalková škatuľka – drevená, kašírovaná, s koľajničkou, aby sa vnútorná časť vedela vysunúť.“

Kostýmy autorka poňala civilnejšie, tvarom, farbou či funkciou budú pripomínať konkrétny hmyz.

Hudba v súlade s dianím na javisku

Hudbu pre rozprávku komponuje Andrej Kalinka. Prispôsobuje ju koncepcii, scéne i konkrétnym obrazom v hre.

„Základnú predstavu mám, ako to asi bude vyzerať. Zatiaľ môžem povedať – a platí to všeobecne, keď robím pre divadlo – že nerobím rozdiel v prístupe k tvorbe hudby pre detského a dospelého diváka. Overil som si už, že deti sú dokonca schopné poňať často omnoho náročnejšiu hudbu, pokiaľ vychádza z logiky situácie, textu a charakteru,“ vysvetľuje Andrej Kalinka.

„V tomto prípade si môžeme dovoliť istý druh hravosti a komunikatívnosti, ktorý je pri deťoch i dospelých dosť podobný. Hudba bude určite korešpondovať s pohybovým prejavom, ktorý bude v hre výrazný.“

Popri hudbe budú v predstavení aj rytmizované textové vložky – takmer spievané, ale pesničky v tradičnom ponímaní to nebudú.

Rozprávku režíruje Jakub Nvota.

Lucia Šedivá s návrhom scény. FOTKY: (ČE)

Ďalšie články z rubriky Spoločnosť

Najčítanejšie správy

Nitra

Údajný objednávateľ vraždy je na slobode, strelec uzavrel dohodu

Miroslav Ž. tvrdí, že na Dalibora nonstop nadával a Štefan si to zobral k srdcu. Likvidáciu kontroverzného podnikateľa si vraj neobjednal.

Smrť dieťaťa v šachte: Súd vidí zodpovednosť aj na strane vodární

Sudkyňa zohľadní aj postoj žalovaného, ktorý do dnešného dňa nijakým spôsobom nezmiernil žiaľ rodičov Vanesky, ani sa neospravedlnil.

Inšpektorát sa vyjadril, kto je zodpovedný za pád stropu v obchodnom centre

Incident spôsobila uvoľnená vzduchotechnika. Nikto sa našťastie nezranil.

Súťaž na parkovacie domy v Nitre budú opakovať

Jednu parcelu už neponúknu. Dôvodom sú problémy so statikou.

Polícia vykoná v šiestich okresoch Nitrianskeho kraja osobitnú dopravnú kontrolu

Policajti budú dokumentovať tie porušenia pravidiel cestnej premávky, ktoré sú na základe analýz dopravnej nehodovosti hlavnými príčinami dopravných nehôd.

Blízke regióny

Väzenský dozorca sa pokúsil obesiť, na následky zranení zomrel

Väzenský dozorca, ktorý sa pokúsil v utorok počas služby v ústave Hrnčiarovce nad Parnou, okres Trnava obesiť, podľahol zraneniam.

Na okraji Trnavy chcú postaviť nové byty. Problémových susedov sa vraj neobávajú +foto

Na rozľahlej ploche za supermarketom na Linčianskej plánujú postaviť 249 bytov. O pozemok, ktorý bol po prevrate v súkromných rukách, sa roky nikto nestaral. Teraz tam chcú začať stavať, čakajú iba na povolenie.

Nové tváre Mestskej polikliniky Šurany

Mestská poliklinika v Šuranoch prešla v poslednom období viacerými zmenami. Pacientov ošetria noví lekári, pribudlo tiež moderné vybavenie ambulancie.

Dva dôležité body zostali doma

Topoľčianski hádzanári po dvoch prehrách porazili doma Nové Zámky.

Aký je program na umelej tráve v Topoľčanoch?

Pozrite si program zápasov na najbližší víkend.

Všetky správy

Sagan začal sezónu klasík druhým miestom, opäť ho zdolal van Avermaet

Belgičan porazil slovenského cyklistu na belgickej klasike Omloop Het Nieuswblad aj minulý rok.

Bol priekopník – utečenec. Jeho meno zmizlo z novín aj z histórie

Najlepší kanonier československej reprezentácie Václav Nedomanský má zo svetových šampionátov deväť medailí. Na úzke klziská v zámorí sa po emigrácii dostal ako tridsiatnik.

Osem zásadných zmien v hypotékach, ktoré odštartujú od marca

Kto si málo sporí a príliš často mení zamestnanie, dostane o niečo nižší úver ako doteraz.

Chodník na námestí sa prepadol do päťmetrovej hĺbky

Pokojná prechádzka po Námestí slobody sa pre staršiu pani mohla skončiť tragicky. Takmer sa zrútila do stovky rokov starej pivnice.

Civilizáciu Aztékov zničila európska zbraň, nevedeli proti nej bojovať

Za kolapsom rozvinutej juhoamerickej civilizácie môže byť aj pandémia paratýfusu.

Kam vyraziť