Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Obľúbený učiteľ prežil 13 súrodencov. Zomrel ako 96-ročný

Ešte pred tromi rokmi oslavoval Karol Jedlička s manželkou Miladou krásne 70. výročie sobáša. Krátko po jej smrti ju na druhý svet nasledoval aj on.

Pred necelými tromi rokmi oslavoval Karol s manželkou Miladou ťažko uveriteľné 70. výročie spoločného života.(Zdroj: TOMÁŠ HOLÚBEK)

Ešte pred tromi rokmi oslavoval Karol Jedlička s manželkou Miladou krásne 70. výročie sobáša. Krátko po jej smrti ju na druhý svet nasledoval aj on.

NITRA. Učiteľ srdcom aj dušou. Tak opisujú profesora Karola Jedličku z obchodných akadémií v Nitre a Nových Zámkoch tí, čo ho poznali. Zanietený pedagóg a riaditeľ zomrel začiatkom apríla vo veku 96 rokov v Nitre.

Pritom pred necelými tromi rokmi oslavoval Karol s manželkou Miladou ťažko uveriteľné 70. výročie spoločného života. Milada však tento svet opustila v januári 2012 a krátko po nej odišiel aj Karol.

Šesť holičov v rodine

Pán Jedlička sa narodil v Osľanoch pri Partizánskom. Pochádzal z početnej rodiny – mal až trinástich súrodencov, dospelosti sa však štyria nedožili. Karol bol tretím najmladším a súčasne už posledným žijúcim spomedzi štrnástich detí.

Odmalička bol zvyknutý pomáhať mame v domácnosti, inak sa ani pri toľkých deťoch nedalo. Starý pán si spomínal, ako mu doma dali na starosti zásoby dreva. Jeho úlohou bolo narúbať ho a dopĺňať do debničiek. V miestnom holičstve zase pomáhal otcovi. A keďže o vode z kohútika mohli vtedy len snívať, Karol holičstvo zásoboval vodou z neďalekého potoka.

Päť z jeho bratov pokračovalo v otcových šľapajach, stali sa holičmi. Spomedzi chlapcov bol v rodine výnimkou iba Karol a jeho najstarší brat. Karola zlákalo štúdium histórie a geografie a keďže bol šikovný, dostal štipendium. Bez neho by na vzdelávanie mohol zabudnúť, v mnohodetnej rodine nemali rodičia šancu finančne potiahnuť ešte aj vzdelávanie všetkých detí.

Hirošima z Nových Zámkov

Práve počas univerzitného štúdia v Bratislave stretol Karol svoju 'femme fatale'. S mladou maturantkou Miladou to boli najskôr len ostýchavé stretnutia, až neskôr zaľúbenci neváhali a vymenili si prstienky. Také, ktoré im vyrytými číslicami pripomínali dátum svadby.

Obaja manželia sa venovali vzdelávaniu mladých, Karol dostal miesto profesora na vtedy vychytenej Obchodnej akadémii v Nitre, Milada učila v Kovarciach. Neskôr Karola vymenovali za riaditeľa Obchodnej akadémie v Nových Zámkoch. „Po vojne to mesto vyzeralo ako malá Hirošima – videli sme na námestí len ruiny. Všetko sme museli zakladať odznovu. Prvý deň sme miesto veľkých parád trhali burinu na školskom dvore,“ spomínal pred troma rokmi dlhoročný pedagóg na pohnuté a vojnou výrazne ovplyvnené školské roky.

Z Nových Zámkov prešiel Karol znovu do Nitry, akadémiu ale komunisti premenovali na Vyššiu hospodársku školu. Slovo 'obchod' vtedajší režim naozaj nemusel. Karol na tie roky nespomínal rád. V škole panovalo napätie, tajní do nej chodili ako na hodiny klavíra.

Napriek ťažkostiam sa manželia snažili viesť normálny život. Vychovávali tri dcéry, jedna zomrela, keď mala 40 rokov.

Láska až za hrob

S láskou na Karola Jedličku spomínajú aj jeho študenti. Označujú ho za „priekopníka v počiatkoch výchovy stredoškolských komerčných odborníkov“.

„My sme nastúpili do 1. ročníka Obchodnej akadémie v Nových Zámkoch v roku 1947, teda ešte za neskonsolidovaných pomerov po vojne. Boli sme tretím maturitným ročníkom akadémie. Do školy sa denne dochádzalo aj zo vzdialenosti 30 kilometrov. Mnohí sme pochádzali zo skromnejších pomerov, a možno aj preto sme sa o to zanietenejšie snažili ukončiť školu a načerpať čo najviac vedomostí,“ opisuje Ľudovít Priecel, bývalý študent akadémie pod vedením Karola Jedličku.

Podľa neho mali študenti veľké šťastie na učiteľov, zvlášť na riaditeľa, ktorý súčasne učil dejepis, zemepis a telesnú výchovu. „On úspešne riadil profesorský zbor nielen po pedagogickej a odbornej stránke, ale kládol dôraz aj na sociálne cítenie. Nenápadne, ale o to účinnejšie nám vštepoval základy mravného postoja k životu,“ povedal Priecel. Silné sociálne cítenie riaditeľa pripisovali študenti tomu, že samotný Jedlička pochádzal zo štrnástich detí. Okrem učenia kládol riaditeľ akadémie dôraz aj na šport, kolektívnu a krúžkovú činnosť.

Ľudovít Priecel označil Karola Jedličku za prísneho, ale súčasne ústretového a spravodlivého pedagóga. „Aj preto sme ho mali radi, že nám bol všetkým blízky, ľudský – akoby bol náš druhý otecko...“

V partnerskom živote Karol vždy veril na lásku až za hrob. Aj preto možno až prirýchlo nasledoval svoju Miladu.

Ďalšie články z rubriky Spoločnosť

Najčítanejšie správy

Nitra

Polícia vykoná v šiestich okresoch Nitrianskeho kraja osobitnú dopravnú kontrolu

Policajti budú dokumentovať tie porušenia pravidiel cestnej premávky, ktoré sú na základe analýz dopravnej nehodovosti hlavnými príčinami dopravných nehôd.

Technické služby majú nového riaditeľa

Branislav Varga, doterajší zástupca riaditeľky podniku, ktorá je na materskej, sa svojej funkcie vzdal.

UKF pripravuje študentom nový internát

Univerzita dostala v poslednom období tritisíc žiadostí o ubytovanie. Vyhovie len približne každému druhému žiadateľovi o internát.

Údajný objednávateľ vraždy je na slobode, strelec uzavrel dohodu

Miroslav Ž. tvrdí, že na Dalibora nonstop nadával a Štefan si to zobral k srdcu. Likvidáciu kontroverzného podnikateľa si vraj neobjednal.

Zúfalí ľudia: Sused po nás strieľa a hádže na nás výkaly, no polícia to roky nerieši

K mladíkovi chodia policajti ako na hodiny klavíra. Iba mestských policajtov si vlani zavolal neuveriteľných 66 ráz a v tomto roku už 21-krát, podľa náčelníka vždy neopodstatnene.

Blízke regióny

Na okraji Trnavy chcú postaviť nové byty. Problémových susedov sa vraj neobávajú +foto

Na rozľahlej ploche za supermarketom na Linčianskej plánujú postaviť 249 bytov. O pozemok, ktorý bol po prevrate v súkromných rukách, sa roky nikto nestaral. Teraz tam chcú začať stavať, čakajú iba na povolenie.

Nové tváre Mestskej polikliniky Šurany

Mestská poliklinika v Šuranoch prešla v poslednom období viacerými zmenami. Pacientov ošetria noví lekári, pribudlo tiež moderné vybavenie ambulancie.

Dôchodcu zrazil vedľa nemocnice, ten zomrel priamo na mieste

Tragická nehoda sa stala dnes na priechode na Tamaškovičovej ulice vedľa bývalých potravín Jednota.

Začiatok výstavby novej kruhovej križovatky sa blíži

Dopravné zápchy má vyriešiť ďalší kruhový objazd v Leviciach.

Veteráni obsadili piate miesto

V Liptovskom Mikuláši sa konali hokejové majstrovstvá veteránov – starých pánov.

Všetky správy

Pozrite, čo sa stalo na Slovensku, hromží Trump pred kamerami

Preceňovanie utečeneckej témy, a najmä jej vplyvu na Slovensko odpútava pozornosť od toho, čo na nás dopadá dnes a plnou váhou - od úplatkov, kriminality, amnestií.

Kaufland mení predajne. Pozrite sa, ako budú vyzerať

Nemecká sieť už začala s prestavbou niektorých svojich pobočiek a postupne plánuje meniť ďalšie.

Chaos okolo cien elektriny pokračuje. Koľko vlastne zaplatíte po novom?

Začiatkom roka v niektorých prípadoch neúmerne stúpli ceny za elektrinu. Po politickom tlaku preto z postu šéfa regulátora odstúpil Jozef Holjenčík.

Blíži sa voľba šéfa RTVS, Rezník z TASR by bol pre poslancov schodnejší než Mika

Bývalá šéfka Markízy Zuzana Ťapáková sa po kauze Evka ako kandidátka na riaditeľku RTVS už nespomína.

Spiatočné letenky do Ameriky sa už predávajú za menej ako 150 eur

Nórska nízkonákladová letecká spoločnosť Norwegian už predáva letenky za menej ako sto eur.

Kam vyraziť