Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Obľúbený učiteľ prežil 13 súrodencov. Zomrel ako 96-ročný

Ešte pred tromi rokmi oslavoval Karol Jedlička s manželkou Miladou krásne 70. výročie sobáša. Krátko po jej smrti ju na druhý svet nasledoval aj on.

Pred necelými tromi rokmi oslavoval Karol s manželkou Miladou ťažko uveriteľné 70. výročie spoločného života.(Zdroj: TOMÁŠ HOLÚBEK)

Ešte pred tromi rokmi oslavoval Karol Jedlička s manželkou Miladou krásne 70. výročie sobáša. Krátko po jej smrti ju na druhý svet nasledoval aj on.

NITRA. Učiteľ srdcom aj dušou. Tak opisujú profesora Karola Jedličku z obchodných akadémií v Nitre a Nových Zámkoch tí, čo ho poznali. Zanietený pedagóg a riaditeľ zomrel začiatkom apríla vo veku 96 rokov v Nitre.

Pritom pred necelými tromi rokmi oslavoval Karol s manželkou Miladou ťažko uveriteľné 70. výročie spoločného života. Milada však tento svet opustila v januári 2012 a krátko po nej odišiel aj Karol.

Šesť holičov v rodine

Pán Jedlička sa narodil v Osľanoch pri Partizánskom. Pochádzal z početnej rodiny – mal až trinástich súrodencov, dospelosti sa však štyria nedožili. Karol bol tretím najmladším a súčasne už posledným žijúcim spomedzi štrnástich detí.

Odmalička bol zvyknutý pomáhať mame v domácnosti, inak sa ani pri toľkých deťoch nedalo. Starý pán si spomínal, ako mu doma dali na starosti zásoby dreva. Jeho úlohou bolo narúbať ho a dopĺňať do debničiek. V miestnom holičstve zase pomáhal otcovi. A keďže o vode z kohútika mohli vtedy len snívať, Karol holičstvo zásoboval vodou z neďalekého potoka.

Päť z jeho bratov pokračovalo v otcových šľapajach, stali sa holičmi. Spomedzi chlapcov bol v rodine výnimkou iba Karol a jeho najstarší brat. Karola zlákalo štúdium histórie a geografie a keďže bol šikovný, dostal štipendium. Bez neho by na vzdelávanie mohol zabudnúť, v mnohodetnej rodine nemali rodičia šancu finančne potiahnuť ešte aj vzdelávanie všetkých detí.

Hirošima z Nových Zámkov

Práve počas univerzitného štúdia v Bratislave stretol Karol svoju 'femme fatale'. S mladou maturantkou Miladou to boli najskôr len ostýchavé stretnutia, až neskôr zaľúbenci neváhali a vymenili si prstienky. Také, ktoré im vyrytými číslicami pripomínali dátum svadby.

Obaja manželia sa venovali vzdelávaniu mladých, Karol dostal miesto profesora na vtedy vychytenej Obchodnej akadémii v Nitre, Milada učila v Kovarciach. Neskôr Karola vymenovali za riaditeľa Obchodnej akadémie v Nových Zámkoch. „Po vojne to mesto vyzeralo ako malá Hirošima – videli sme na námestí len ruiny. Všetko sme museli zakladať odznovu. Prvý deň sme miesto veľkých parád trhali burinu na školskom dvore,“ spomínal pred troma rokmi dlhoročný pedagóg na pohnuté a vojnou výrazne ovplyvnené školské roky.

Z Nových Zámkov prešiel Karol znovu do Nitry, akadémiu ale komunisti premenovali na Vyššiu hospodársku školu. Slovo 'obchod' vtedajší režim naozaj nemusel. Karol na tie roky nespomínal rád. V škole panovalo napätie, tajní do nej chodili ako na hodiny klavíra.

Napriek ťažkostiam sa manželia snažili viesť normálny život. Vychovávali tri dcéry, jedna zomrela, keď mala 40 rokov.

Láska až za hrob

S láskou na Karola Jedličku spomínajú aj jeho študenti. Označujú ho za „priekopníka v počiatkoch výchovy stredoškolských komerčných odborníkov“.

„My sme nastúpili do 1. ročníka Obchodnej akadémie v Nových Zámkoch v roku 1947, teda ešte za neskonsolidovaných pomerov po vojne. Boli sme tretím maturitným ročníkom akadémie. Do školy sa denne dochádzalo aj zo vzdialenosti 30 kilometrov. Mnohí sme pochádzali zo skromnejších pomerov, a možno aj preto sme sa o to zanietenejšie snažili ukončiť školu a načerpať čo najviac vedomostí,“ opisuje Ľudovít Priecel, bývalý študent akadémie pod vedením Karola Jedličku.

Podľa neho mali študenti veľké šťastie na učiteľov, zvlášť na riaditeľa, ktorý súčasne učil dejepis, zemepis a telesnú výchovu. „On úspešne riadil profesorský zbor nielen po pedagogickej a odbornej stránke, ale kládol dôraz aj na sociálne cítenie. Nenápadne, ale o to účinnejšie nám vštepoval základy mravného postoja k životu,“ povedal Priecel. Silné sociálne cítenie riaditeľa pripisovali študenti tomu, že samotný Jedlička pochádzal zo štrnástich detí. Okrem učenia kládol riaditeľ akadémie dôraz aj na šport, kolektívnu a krúžkovú činnosť.

Ľudovít Priecel označil Karola Jedličku za prísneho, ale súčasne ústretového a spravodlivého pedagóga. „Aj preto sme ho mali radi, že nám bol všetkým blízky, ľudský – akoby bol náš druhý otecko...“

V partnerskom živote Karol vždy veril na lásku až za hrob. Aj preto možno až prirýchlo nasledoval svoju Miladu.

Ďalšie články z rubriky Spoločnosť


  1. Nadzemný tunel bude drahší. Nemocnica musela vrátiť dotáciu 3 782
  2. Pri požiari reziva zasahuje takmer 40 hasičov 734
  3. Salibské behy s rekordnou účasťou Foto 515
  4. Záchytné parkoviská nebudú v Nitre zadarmo 371
  5. Podmienky parkovania pri nitrianskej nemocnici zmenia už v júli 350
  6. Tretie preteky vo westernovom jazdení 291
  7. Nočné podniky zatiaľ neobmedzia. Mesto chce, aby mladí prišli na diskotéky skôr Foto 261
  8. Tri nové triedy pre škôlkarov na sídliskách 178
  9. Mesto dá opraviť most v Krškanoch aj lávku nad železničnou traťou 162
  10. Žiak predával na základnej škole marihuanu, už ho obvinili 103

Najčítanejšie správy

Nitra

Nadzemný tunel bude drahší. Nemocnica musela vrátiť dotáciu

Problémy sú aj s výstavbou heliportu na streche pavilónu. Bude mať veľké meškanie.

Pri požiari reziva zasahuje takmer 40 hasičov

Oheň sa rozšíril na plochu 200 x 300 metrov.

Salibské behy s rekordnou účasťou

Mladé bežecké podujatie má za sebou vydarený piaty ročník.

Záchytné parkoviská nebudú v Nitre zadarmo

Jedna lavička s operadlom má stáť 1344 eur! Radnica sa uchádza o dotáciu.

Podmienky parkovania pri nitrianskej nemocnici zmenia už v júli

V súčasnosti je v nemocničnom areáli zadarmo len prvá pol hodina. Potvrdenie od lekára netreba.

Blízke regióny

Karhan bez servítky skritizoval systém v Spartaku

Tlačová konferencia po poslednom zápase sezóny medzi Spartakom Trnava a ViOnom Zlaté Moravce sa niesla v znamení emócii. Jarábek skritizoval správanie trnavskej nemocnice, Karhan celé vedenie Spartaka.

Evu otvoria už zajtra, niektoré kúpaliská zvýšia vstupné

Kúpaliská v regióne už onedlho otvoria ďalšiu sezónu. Na Družbe napúšťajú vodu, v Kamennom Mlyne sa pripravujú na sezónu. Kúpalisko na Slávii je už pripravené, piešťanskú Evu otvoria už zajtra.

Kraj ocenil najlepších zdravotníkov. Dve ceny išli do levickej nemocnice

Ocenenie získali aj zástupkyne levickej nemocnice - vedúca sestra gynekologicko-pôrodníckeho oddelenia Eva Moravská a primárka oddelenia klinickej biochémie Vlasta Macková.

Pri stavbe domu v Kamenáči našiel Trnavčan lebku

Pri kopaní základov rodinného domu v lokalite IBV Kamenný mlyn našiel Trnavčan lebku. Najskôr upozornil políciu, následne bol kontaktovaný pamiatkový úrad.

Agro je bronzové

Topoľčianski hádzanári zakončili sezónu výhrou a v Extralige obsadili tretie miesto.

Všetky správy

Ďalší spor v slovenskom hokeji? Pálffy kritizoval Lintnera, ten okamžite reagoval

Pálffy je ochotný na júnovom kongrese navrhnúť hlasovanie na Kohútovo odvolanie.

Pozerať ale nedotýkať sa. Pľuzgiernik lekársky je náš najjedovatejší chrobák

O prvé miesto v nelichotivom rebríčku sa delí so svojimi príbuznými – májkami, ktorých telo tiež obsahuje jedovatý kantaridín.

Pri požiari bytovky v Prešove evakuovali tridsať ľudí

Horelo na sídlisku Sekčov, po uhasení sa ľudia vrátili domov, nikto sa nezranil.

Architekt Petrovič: Nikde som nezažil to, čo na Námestí slobody

Socializmus na Námestí slobody architektovi neprekáža, dôležitá je funkčnosť.

Merkelová už Trumpovi neverí. Za svoju budúcnosť musíme bojovať sami, odkázala

Na summite G7 sa Američania k podpore klimatickej dohody nepridali.

Kam vyraziť