Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Vo Výtvarnom spektre bol víťazom každý

Porota udelila 1 hlavnú cenu,1 cenu riaditeľky KOS Nitra, 9 cien a 19 čestných uznaní.

Tatiana Karvayová, držiteľka hlavnej ceny, s víťaznou čajovou súpravou.(Zdroj: (ČE))

NITRA.V Krajskom osvetovom stredisku vyhodnotili Výtvarné spektrum 2014 - krajskú postupovú súťaž pre neprofesionálnych výtvarníkov Nitrianskeho samosprávneho kraja. Bol to už 51. ročník súťaže, ktorá je najstaršou svojho druhu na Slovensku. Akcia bola spojená s otvorením výstavy výtvarných diel účastníkov a s prezentáciou fotografií z bývalého ročníka súťaže. Súčasťou boli tiež tvorivé dielne, venované veľkonočným sviatkom.

Výstavili 126 diel

Podľa zmeny v štatúte súťaže boli súťažiaci zaradení do štyroch vekových kategórií - A do 25 rokov, B do 60 rokov, C nad 60 rokov a D od 15 rokov so špecifickým výtvarným vyjadrením. V tomto roku do krajského kola postúpilo z 95 autorov so 189 dielami, na krajskú výstavu sa dostalo 126 prác.

Práce posudzovala odborná porota v zloženíKarol Felix, Eva Dénesová, Klára Šmídová, Daniel Szalai a Marián Žilík. Udelila 1 hlavnú cenu,1 cenu riaditeľky KOS Nitra, 9 cien a 19 čestných uznaní. Dohodla sa na tom , že v krajskom kole vystaví aspoň jedno dielo od jedného autora. Celoštátne kolo súťaže bude v septembri v Trenčíne.

Minulý štvrtok si ocenenia v KOS v Nitre prebralo spolu 30 neprofesionálnych výtvarníkov z Nitry, Močenku, Veľkého Zálužia, Pohraníc, Velčíc, Topoľčian, Levíc, Komárna, Polárikova a ďalších miest a obcí kraja. Ceny si odniesli za originálne maľby, drevorezby, grafiky, monotypie, drôtované výrobky, maľby na hodváb, linoryty, pastely či keramiku. Práce Výtvarného spektra si v KOS Nitra môžete pozrieť do 22. mája.

Nie je to beh na 100 metrov

Ako povedal predseda poroty – akademický maliar Karol Felix, snažili sa uprednostniť práce s autenticitou autorského myslenia a výtvarného prejavu. „V porovnaní s predošlým ročníkom súťaže nás potešilo, že k tradične prevládajúcej maľbe pribudlo viac grafických prác, voľnej plastiky či keramiky. Medzi vystavujúcimi sa objavili nové mená so sľubným potenciálom. Pri autoroch, ktorých práce sme mali možnosť hodnotiť už v predchádzajúcich ročníkoch, bolo zaujímavé sledovať ich výtvarný posun,“ hovorí Felix.

„U niektorých ide o kontinuálne rozvíjanie osobného výtvarného programu, u iných vidieť snahu o zmenu a tvorivý experiment. Aj tento pohľad sme sa snažili zohľadniť pri našom hodnotení. Kvalita jednotlivých diel bola pomerne rôznorodá, čo je prirodzené, vzhľadom na vekové a skúsenostné rozdiely. Toto je však výtvarná súťaž, nie beh na 100 metrov či hokej, takže si pri udeľovaní cien neosobujeme právo jedinej svätej pravdy. To, že niekto nezískal cenu, nie je žiadna prehra. Budúci rok to môže byť inak.“

Prvýkrát a hneď ceny

Hlavnú cenu si odniesla Tatiana Karvayová z Topoľčian. Vyštudovanú aranžérku vždy bavilo kresliť, cenu si však neodniesla nie za obraz, ale glazovanú keramickú čajovú súpravu. „Šťastie v súťaži som skúsila po prvýkrát, nahovorili ma kamaráti,“ hovorí víťazka.

„V poslednom čase som sa venovala najmä keramike, to ma tak chytilo. Baví ma na tom tá práca s materiálom. Cena ma, samozrejme, veľmi potešila. Zrejme sa porote páčilo to, že čajová súprava nie je bežného vzhľadu. Pri jej tvorbe som sa inšpirovala geometriou, je v nej výrazný kontrast hranatého tvaru a jemnej ružovej farby.“

Mária Dičérová z Močenku získala Cenu riaditeľky KOS Nitra za drôtovaného anjela a misku. Umeleckej práci s drôtom sa ako lektorka venuje osem rokov, do súťaže sa zapojila po prvýkrát. Drôtovať sa naučila počas štúdia na Univerzite tretieho veku. „Nie je na tom nič zložité, treba však dávku fantázie, trpezlivosti a veľmi dobrý drôt,“ prezradila Mária Dičérová, ktorá pred vernisážou v KOS predvádzala ukážky drôtovania.

„Najradšej robím s medeným drôtom, ale používam aj taký technický drôt, z akého sa robia ploty. Z takého je aj ocenený anjel a miska.“

Z Čestného uznania sa za obraz Jeseň tešila aj novinárka Henrieta Ďurovová, ktorá vo Výtvarnom spektre súťažila prvý raz - v kategórii autorov od 25 do 60 rokov. „Z ocenenia mám veľkú radosť, nečakala som ju. Nesmierne ma to posúva dopredu, povzbudzuje v ďalšej tvorbe. Ale tu je vlastne každý víťazom bez ohľadu na cenu,“ skonštatovala Ďurovová.

Vyhlasovateľom súťaže Výtvarné spektrum je každý rok Národné osvetové centrum a jej cieľom je aktivizovať a podporovať rozvoj výtvarnej tvorivosti a poskytovať priestor autorom pre prezentáciu a konfrontáciu.

Porota udeľuje ceny a diplomy oceneným neprofesionálnym výtvarníkom.

Výstavu si v KOS Nitra môžete pozrieť do 22. mája.

Objavila sa aj maľba na hodváb.

Pred svojím obrazom Jeseň držiteľka Čestného uznania Henrieta Ďurovová s predsedom poroty Karolom Felixom.

Ocenený drôtovaný anjel od Márie Dičérovej.

Mária Dičérov

Počas vernisáže zahrali žiačky SZUŠ Tralaškola. FOTKY: (ČE)

Ďalšie články z rubriky Spoločnosť


  1. Dedinu napoja na R1, pomôže to aj Nitre 1 230
  2. Neded prekvapil v Galante Foto 519
  3. Šampionát naturálnych kulturistov a fitnesiek (+FOTO) 398
  4. Nitra rozhodla na Spiši v druhom polčase (+FOTO) 319
  5. Tipovacia súťaž - poradie po 11. kole 308
  6. Fotogaléria: Golianovo - Lehota 5:2 Foto 257
  7. Pozrite si majstrov okresu v atletike 225
  8. Polícia s cyklistami na pešej zóne predbežne nesúhlasí. Aj pre alkohol 212
  9. Sereď opäť doma remizovala 202
  10. Plávať budú už po deviatykrát 170

Najčítanejšie správy

Nitra

Dedinu napoja na R1, pomôže to aj Nitre

Pozemky sú už podľa ministerstva dopravy vysporiadané. V júni prídu archeológovia.

Neded prekvapil v Galante

III. LIGA: Veľký Meder vyhral po 10 zápasoch. Nové Zámky nestačili na rezervu DAC-u. Gabčíkovo si delilo body s lídrom z Komárna.

Šampionát naturálnych kulturistov a fitnesiek (+FOTO)

Na majstrovstvách Slovenska sa darilo aj pretekárom z nášho regiónu,

Nitra rozhodla na Spiši v druhom polčase (+FOTO)

V desiatom kole nadstavbovej časti sa v Spišskej Novej Vsi stretli dve mužstvá z opačných pólov druholigovej tabuľky.

Tipovacia súťaž - poradie po 11. kole

Víťazom kola je Vincent Komačka z Topoľčian, ktorý uhádol 9 zápasov. Poradie na čele: 65 - Jozef Zima, Vráble, 63 - Iveta Matejová, Nitra, atď.

Blízke regióny

O titul Dedina roka 2017 zabojujú aj dve obce z nášho okresu

Bátovce a Santovka sa uchádzajú o titul v celoslovenskej súťaži. Zahlasovať sa dá aj cez internet.

V Hlohovci pritvrdili pravidlá, psov uviazaných pred obchodmi nechcú

Vyššiu sumu za prevydanie registračnej známky, vymedzenie miest, kam sa so psom nesmie, aj zákaz nechať psa uviazaného napríklad pred obchodom rieši nové nariadenie v Hlohovci.

Mikuš: Voderady mali šesť rokov možnosť internát kúpiť alebo si ho prenajať

Obavy obce Voderady v okrese Trnava o nárast nepriaznivých vplyvov na život obyvateľov v súvislosti s avizovaným prísunom zahraničných robotníkov do miestneho internátu kraj nezdieľa.

Opravy ciest v Partizánskom môžu trvať ešte mesiac

Kvôli tomu, že práce prebiehajú na viacerých miestach sú zápchy v Partizánskom na každodennom poriadku.

Partizánčan sa mal svojej sestre a otcovi vyhrážať zabitím

Obvineniu z prečinu nebezpečného vyhrážania čelí 41-ročný muž z Partizánskeho.

Všetky správy

Generálny prokurátor navrhol zrušiť Kotlebovu stranu

Najvyšší súd obdržal podnet na rozpustenie ĽSNS.

Jedia štipľavé a po dome chodia nahí. Čo prezrádzajú bežné činnosti o vašej osobnosti

Psychologický výskum ukázal, čo najčastejšie robia neurotickí, extrovertní, prívetiví. svedomití či ľudia s otvorenou mysľou.

Čo by nasledovalo, ak by súd ĽSNS rozpustil?

Poslanci ĽSNS by o svoj mandát neprišli. Ich stranícka kasa by sa však zrejme vyprázdnila

Návrh na rozpustenie ĽSNS vyvolá diskusiu, politici reagujú na Čižnárov krok

Smer pripomína Adolfa Hitlera, Most-híd hovorí o logickom kroku.

Cigaretový gigant našiel spôsob, ako vybabrať s nechutnými obalmi

Spoločnosť Philip Morris začala distribuovať puzdrá na cigarety s logom Marlboro.

Kam vyraziť