Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Vo Výtvarnom spektre bol víťazom každý

Porota udelila 1 hlavnú cenu,1 cenu riaditeľky KOS Nitra, 9 cien a 19 čestných uznaní.

Tatiana Karvayová, držiteľka hlavnej ceny, s víťaznou čajovou súpravou.(Zdroj: (ČE))

NITRA.V Krajskom osvetovom stredisku vyhodnotili Výtvarné spektrum 2014 - krajskú postupovú súťaž pre neprofesionálnych výtvarníkov Nitrianskeho samosprávneho kraja. Bol to už 51. ročník súťaže, ktorá je najstaršou svojho druhu na Slovensku. Akcia bola spojená s otvorením výstavy výtvarných diel účastníkov a s prezentáciou fotografií z bývalého ročníka súťaže. Súčasťou boli tiež tvorivé dielne, venované veľkonočným sviatkom.

Výstavili 126 diel

Podľa zmeny v štatúte súťaže boli súťažiaci zaradení do štyroch vekových kategórií - A do 25 rokov, B do 60 rokov, C nad 60 rokov a D od 15 rokov so špecifickým výtvarným vyjadrením. V tomto roku do krajského kola postúpilo z 95 autorov so 189 dielami, na krajskú výstavu sa dostalo 126 prác.

Práce posudzovala odborná porota v zloženíKarol Felix, Eva Dénesová, Klára Šmídová, Daniel Szalai a Marián Žilík. Udelila 1 hlavnú cenu,1 cenu riaditeľky KOS Nitra, 9 cien a 19 čestných uznaní. Dohodla sa na tom , že v krajskom kole vystaví aspoň jedno dielo od jedného autora. Celoštátne kolo súťaže bude v septembri v Trenčíne.

Minulý štvrtok si ocenenia v KOS v Nitre prebralo spolu 30 neprofesionálnych výtvarníkov z Nitry, Močenku, Veľkého Zálužia, Pohraníc, Velčíc, Topoľčian, Levíc, Komárna, Polárikova a ďalších miest a obcí kraja. Ceny si odniesli za originálne maľby, drevorezby, grafiky, monotypie, drôtované výrobky, maľby na hodváb, linoryty, pastely či keramiku. Práce Výtvarného spektra si v KOS Nitra môžete pozrieť do 22. mája.

Nie je to beh na 100 metrov

Ako povedal predseda poroty – akademický maliar Karol Felix, snažili sa uprednostniť práce s autenticitou autorského myslenia a výtvarného prejavu. „V porovnaní s predošlým ročníkom súťaže nás potešilo, že k tradične prevládajúcej maľbe pribudlo viac grafických prác, voľnej plastiky či keramiky. Medzi vystavujúcimi sa objavili nové mená so sľubným potenciálom. Pri autoroch, ktorých práce sme mali možnosť hodnotiť už v predchádzajúcich ročníkoch, bolo zaujímavé sledovať ich výtvarný posun,“ hovorí Felix.

„U niektorých ide o kontinuálne rozvíjanie osobného výtvarného programu, u iných vidieť snahu o zmenu a tvorivý experiment. Aj tento pohľad sme sa snažili zohľadniť pri našom hodnotení. Kvalita jednotlivých diel bola pomerne rôznorodá, čo je prirodzené, vzhľadom na vekové a skúsenostné rozdiely. Toto je však výtvarná súťaž, nie beh na 100 metrov či hokej, takže si pri udeľovaní cien neosobujeme právo jedinej svätej pravdy. To, že niekto nezískal cenu, nie je žiadna prehra. Budúci rok to môže byť inak.“

Prvýkrát a hneď ceny

Hlavnú cenu si odniesla Tatiana Karvayová z Topoľčian. Vyštudovanú aranžérku vždy bavilo kresliť, cenu si však neodniesla nie za obraz, ale glazovanú keramickú čajovú súpravu. „Šťastie v súťaži som skúsila po prvýkrát, nahovorili ma kamaráti,“ hovorí víťazka.

„V poslednom čase som sa venovala najmä keramike, to ma tak chytilo. Baví ma na tom tá práca s materiálom. Cena ma, samozrejme, veľmi potešila. Zrejme sa porote páčilo to, že čajová súprava nie je bežného vzhľadu. Pri jej tvorbe som sa inšpirovala geometriou, je v nej výrazný kontrast hranatého tvaru a jemnej ružovej farby.“

Mária Dičérová z Močenku získala Cenu riaditeľky KOS Nitra za drôtovaného anjela a misku. Umeleckej práci s drôtom sa ako lektorka venuje osem rokov, do súťaže sa zapojila po prvýkrát. Drôtovať sa naučila počas štúdia na Univerzite tretieho veku. „Nie je na tom nič zložité, treba však dávku fantázie, trpezlivosti a veľmi dobrý drôt,“ prezradila Mária Dičérová, ktorá pred vernisážou v KOS predvádzala ukážky drôtovania.

„Najradšej robím s medeným drôtom, ale používam aj taký technický drôt, z akého sa robia ploty. Z takého je aj ocenený anjel a miska.“

Z Čestného uznania sa za obraz Jeseň tešila aj novinárka Henrieta Ďurovová, ktorá vo Výtvarnom spektre súťažila prvý raz - v kategórii autorov od 25 do 60 rokov. „Z ocenenia mám veľkú radosť, nečakala som ju. Nesmierne ma to posúva dopredu, povzbudzuje v ďalšej tvorbe. Ale tu je vlastne každý víťazom bez ohľadu na cenu,“ skonštatovala Ďurovová.

Vyhlasovateľom súťaže Výtvarné spektrum je každý rok Národné osvetové centrum a jej cieľom je aktivizovať a podporovať rozvoj výtvarnej tvorivosti a poskytovať priestor autorom pre prezentáciu a konfrontáciu.

Porota udeľuje ceny a diplomy oceneným neprofesionálnym výtvarníkom.

Výstavu si v KOS Nitra môžete pozrieť do 22. mája.

Objavila sa aj maľba na hodváb.

Pred svojím obrazom Jeseň držiteľka Čestného uznania Henrieta Ďurovová s predsedom poroty Karolom Felixom.

Ocenený drôtovaný anjel od Márie Dičérovej.

Mária Dičérov

Počas vernisáže zahrali žiačky SZUŠ Tralaškola. FOTKY: (ČE)

Ďalšie články z rubriky Spoločnosť

Najčítanejšie správy

Nitra

Auto zabilo muža ležiaceho na ceste

Či bol 45-ročný muž opitý, ukáže až pitva.

V ústrety prvému cieľu

Ivan Galád je realista. Vie, že mužstvo ešte nemá takú výkonnosť, aby naň opäť chodili plné tribúny. Ale verí, že je na správnej ceste.

Zlatého medveďa získal film, v ktorom zažiarila herečka z Veľkého Cetína

Príbeh lásky v ocenenom filme sa odohráva v dosť naturalistickom prostredí - na bitúnku.

Ako v Hornej Dolnej: Ženy v Kostoľanoch cvičia pod oltárom

Obec nemôže naplno využívať vlastný kultúrny dom už sedem rokov. Sú v ňom omše.

V sobotu štartuje druhá liga

Druhá najvyššia futbalová súťaž má najskôr na programe zvyšné štyri kolá základnej časti. Pozrime sa na kádre Nitry, Serede a Šamorína.

Blízke regióny

Tatranské doliny sú zážitkom, v akomkoľvek období + foto

Velická dolina za Sliezskym domom je frekventovaná hlavne v lete. Ponúka viacero zaujímavých vrcholov.

V Želiezovciach by mohla pribudnúť viacúčelová hala

Mesto aj obyvatelia sú za vybudovanie nového centra pre viac druhov športu. Výstavbu podporuje hokejový zväz.

Otvorený list poslancom: Osud Vianočných trhov je na vás

Ivan Novotný z agentúry Mediaflash, ktorá od roku 2011 organizuje v Trnave Vianočné trhy, poslal médiám otvorený list adresovaný poslancom. Vyzýva ich, aby sa pre hlasovaním zamysleli nad desiatimi otázkami.

Cukrovar pred poslancov nejde, stopla ho križovatka

Ozmene územného plánu zóny Trnava – Cukrovar dnes poslanci nerozhodnú. Rada sa nezhodla na tom, či trvať na vybudovaní okružnej križovatky ulíc Šrobárova – Trstínska – T. Vansovej – Hospodárska.

Mesto presúva peniaze, ujsť sa má cykloveži aj bejzbalistom

V návrhu aktualizácie rozpočtu je presun časti peňazí z rekonštrukcie Halenárskej na parkovací dom pre bicykle a opravu strechy škôlky na Čajkovského ulici.

Všetky správy

Pozrite si, na čom chce šetriť štátna poisťovňa, aby sa dostala zo straty

Denník SME prináša zoznam úsporných opatrení, ako ho navrhla štátna poisťovňa a schválil Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou.

Británia sa rozhodla, hranice aj pre Slovákov chce zatvoriť už v marci

Theresa Mayová chystá obmedzenie voľného pohybu oznámiť v rovnaký deň, keď oficiálne spustí rokovania o brexite.

UPC zvyšuje ceny internetu a televízie. Čo môžete robiť?

Káblová spoločnosť mení služby a ceny uprostred viazanosti, ľudia sa búria.

V Prahe vôbec nedokážu pochopiť, čo za reláciu o folklóre máme

Šou Zem spieva hodnotí Marína Mrázková zo súboru Limbora.

Pri nemocnici v Prešove sa prepadla cesta, po dni ju sprejazdnili

Dieru na Hollého ulici spôsobila porucha kanalizácie.

Kam vyraziť