Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Humorné príhody obe zažívajú aj bez kamery

K najobľúbenejším reláciám Eleny Vacvalovej patrili Ružové okuliare, ktoré štyri roky robila v nitrianskom divadle. Práve tu sa zoznámila s Oľgou Feldekovou.

Elena Vacvalová a Oľga Feldeková si zaspomínali v Nitre na humorné príhody a prvoaprílové žarty.(Zdroj: (ČE))

K najobľúbenejším reláciám Eleny Vacvalovej patrili Ružové okuliare, ktoré štyri roky robila v nitrianskom divadle. Práve tu sa zoznámila s Oľgou Feldekovou.

NITRA. Veľmi príjemný podvečer strávili Nitrania v spoločnosti Eleny Vacvalovej a Oľgy Feldekovej. Známe humoristky a glosátorky boli hosťami besedy, ktorú v kaviarni DAB pripravil Literárny klub Janka Jesenského.

Dlhoročné priateľky sa vzájomne výborne dopĺňali, doberali sa a jedna na druhú prezradili úsmevné príbehy a zážitky. Témou rozprávania bolo motto Ako sme sa s ľuďmi hrali na ulici.

Už sa im nechcelo

Eňu – ako Vacvalovú v šoubiznise volajú – urobila známou a divácky obľúbenou televízna obrazovka. Začínala v rozhlasových Variáciách, Pod Pyramídou, neskôr sa objavila v programoch Humorikon, Čo dokáže ulica, Dereš, Aj múdri schybí, Nikto nie je dokonalý, Sedem s.r.o... Jej nerozlučným kolegom bol dlhé roky Oliver Andrásy. Mnohých preto prekvapilo, keď nedávno reláciu Aj múdry schybí s Oliverom skončili.

„Už sa nám jednoducho nechcelo. Nebola za tým žiadna aféra, ani nás nikto nevyhodil. Program sme robili 17 rokov a už sme to na sebe pociťovali. Niekto múdry povedal, že ako je umenie včas prísť, tak je umením aj včas odísť. Milan Markovič poznamenal, že to sme mali urobiť už dávno,“ pousmiala sa Vacvalová.

K jej najobľúbenejším reláciám, ktoré robila, patril program Čo dokáže ulica a najmä Ružové okuliare, ktoré štyri roky sama pripravovala v DAB v Nitre. Práve tu sa prvýkrát stretla s Oľgou Feldekovou. „To bola moja srdcová záležitosť. Keď som teraz išla sem tou chodbou, mala som až taký fyzický pocit, že ma s týmto miestom niečo bytostne spája. V týchto chodbách som sa ešte pred začiatkom nakrúcania učila naspamäť úvodné texty,“ spomína Vacvalová, ktorá v DAB chvíľu robila Aj múdry schybí a Dereš.

„Nitra a špeciálne toto divadlo je mi snáď najmilšie zo všetkých miest, kde sme vôbec naše relácie nahrávali. A to nehovorím preto, že sme v Nitre. Je to pravda.“

Stovka do škatule

Vacvalová nezažívala vtipné momenty len pri natáčaní svojich relácií, ale aj bežne v uliciach a bez kamery. Často napríklad s bezdomovcami. „Išla som raz popod Michalskú bránu

a tam sedel bezdomovec so škatuľou s pár drobnými. Povedala som si - urobím veľkú vec, nech to čert berie a hodila som mu stokorunáčku,“ vraví humoristka. „Čakala som, že vyskočí celý šťastný, a on len sklonený pozeral do škatule. Hovorím si - tak toto teda nie, počkám si, možno ju nezbadal... Po hodnej chvíli však zdvihol hlavu, pozrel na mňa a vyhŕkol: A ty čo čakáš? Že ti vydám?“

S bezdomovcami má podarené príhody aj Oľga Feldeková. Oproti vchodu do ich domu vraj jeden sedáva na zemi a vykrikuje na nich. „Išli sme s manželom von a on zrazu na mňa - pani Vašáryová, nedáte aspoň na polévku? Ja som nereagovala, ale môj muž sa mu prihovoril: Tá? Taká skupaňa? Tá vám nedá ani cent. Na druhý deň som si išla sama kúpiť noviny a on zase: pani Vašáryová, tak nedáte? Keď som zase nereagovala, skríkol: Aj tak na vás zarobím. Dám vás do Nového Času, že sa vláčite s tým bradatým spisovateľom.“

Podpísala sa za Radičovú

Oľgu Feldekovú si vraj veľa ľudí pletie s inými známymi ženami. Raz si ju istý starý pán počas oslavy výročia vzniku Československej republiky pomýlil s Ivetou Radičovou. „Bolo už tak šero. Motala som sa okolo tribúny, na ktorej sa striedali viacerí rečníci,“ spomína Feldeková.

„Vtom sa ku mne priblížil starý pán o barličke, s papierom a ceruzkou a hovorí mi: Pani Radičová, mohli by ste mi dať autogram? Poobzerala som sa, Radičovú som nikde nevidela, tak som si povedala, že mu urobím radosť a podpísala som sa mu. V tej chvíli ako na potvoru moderátor zahlásil: A teraz sa vám prihovorí Iveta Radičová. Starý pán sa na mňa pozrel a vraví: A toto čo má byť? Ktorá z vás je podvodníčka?“

Nehodila sa k účesu

S bývalou pani premiérkou – i keď nepriamo – má skúsenosť aj Eňa Vacvalová. Obe chodili do jedného kaderníctva. „Pamätám sa, že keď raz išla na nejaké medzinárodné stretnutie, kaderník Peter jej veľmi dobre urobil vlasy. Na stretnutie však odišiel spolu s ňou, tak som poprosila moju kaderníčku, či by mi nespravila rovnako dobrý účes ako Ivetke,“ spomína humoristka. Plne sa odovzdala do jej rúk a posmelila ju vetou, „nech si s ňou robí, čo chce“. A to nemala.

„Bolo to niečo hrozné, čo so mnou robila. Nechápem, prečo som to nezastavila. Stále som si myslela, že výsledok môže byť nakoniec dobrý, napriek tomu, že cesta k nemu vyzerala hrozne. Keď som zbadala, čo to mám na hlave, bedákala som, že čo je to za účes, veď takto nemôžem vyjsť na ulicu. A ona, že vraj účes je v poriadku, len ja sa k nemu nehodím.“

Sadla do auta inému

Eňa na Oľgu Feldekovú prezradila, že patrí k ľuďom, ktorí zažívajú neobyčajné veci. „Keď príde k nám, porozpráva mi také príbehy, čo by som neverila, že je vôbec možné zažiť. K takým patrí aj vtipná príhoda o tom, ako sa pri všetkej počestnosti zoznámila s mojím mužom,“ prezradila Vacvalová.

„Už sme sa poznali dlhšie, keď ma Eňa pozvala k nim do Devínskej Novej Vsi. Nikdy predtým som u nich nebola. Dohodli sme sa, že ma na rohu Špitálskej a Mariánskej autom vyzdvihne jej muž Juraj,“ spomína Feldeková.

„A keďže ja všade chodím predčasne, ešte som stihla kúpiť kyticu, fľašu som už mala. Keď som sa vrátila na miesto, stále som mala nejakú časovú rezervu. Zrazu pri mne zastalo jedno auto a pán sa ma spýtal, či čakám na neho. Áno, tak zrejme na vás, povedala som mu, mysliac si, že kto iný by sa ma to pýtal, ak nie Enin muž, tak som nasadla. Cestou sa ma ten muž naraz spytuje: A kam to bude? No to musíte vedieť lepšie ako ja, tak asi k vám domov – vravím mu. On na to, že to nie je veľmi dobrý nápad. Nakoniec som zistila, že to nie je ten, na koho som čakala. Tak ma pri starom moste vyložil, fľašu som v aute zabudla a len s kyticou som ešte včas dobehla na dohovorené miesto. Už som sa bála, takže keď zastalo vedľa mňa druhé auto, spýtala som sa: Vy ste...? Samozrejme, bol to Juraj Vacval, a bol rozhodne krajší ako ten prvý muž.“

Prvoaprlílové žartíky

Humoristky pospomínali aj prvoaprílové žarty, ktoré sa im stali alebo samy vyviedli. V tomto je vraj preborníčka Oľga Feldeková. Vacvalovú napríklad nabláznila, ako vraj v rádiu hlásili, že sa nedávno havarované malajzijské lietadlo našlo v Moskve a všetci ľudia tam normálne žijú. „Povedala som si, že nemôžem byť len ja taká sprostá. Zavolala som dcére, ale tá ma hneď „odrovnala“, logika ju nepustila,“ zasmiala sa Vacvalová.

Feldekovej sa podarilo nachytať aj Jozefa Banáša – údajne hlásili v rádiu, že na Karlovu Ves, kde on býva, padnú zvyšky družice. Medzi 12. a 13. sa nemá vychádzať z domu a autá treba dať do garáže. Banáš jej poďakoval a až po niekoľkých rokoch sa priznal, že na jeho radu ľudia v celej ulici zakrývali autá dekami či matracmi. „Po 13. hodine mi zavolal a povedal, že nič tu nespadlo, čo je to za blbosť. Jaj, prepáč, zabudla som ti zavolať, na Pezinok to padlo.“

Pekný žartík sa podaril nedávno Ľubovi Feldekovi. Ich dobrú známu – istú redaktorku nabláznil, že manželka Oľga je „v tom“. Na to sa ona úplne nevinne spýtala: Vážne? To je neuveriteľné! A necháte si to?

Obe vyštudovali žurnalistiku

Elena Vacvalová sa narodila v Tisovci. Chcela študovať na VŠMU, ale ako vraví, nevzali ju pre nedostatok talentu. Vybrala si teda televíznu a filmovú žurnalistiku. Všetky relácie, ktoré kedy robila, mala rada, ale podľa jej slov v nich nebolo jej srdce. To plne vkladá do aktivít pre zvieratá, ktoré miluje. Angažuje sa za vytvorenie zvieracieho cintorína v Bratislave.

Oľga Feldeková vyrastala v Tvrdošíne. Vyštudovala žurnalistiku na UK v Bratislave. Pracovala ako redaktorka, scenáristka i dramaturgička. Okrem vlastnej tvorby sa tiež venovala prekladom z poľštiny.

Ďalšie články z rubriky Spoločnosť

Najčítanejšie správy

Nitra

Údajný objednávateľ vraždy je na slobode, strelec uzavrel dohodu

Miroslav Ž. tvrdí, že na Dalibora nonstop nadával a Štefan si to zobral k srdcu. Likvidáciu kontroverzného podnikateľa si vraj neobjednal.

Smrť dieťaťa v šachte: Súd vidí zodpovednosť aj na strane vodární

Sudkyňa zohľadní aj postoj žalovaného, ktorý do dnešného dňa nijakým spôsobom nezmiernil žiaľ rodičov Vanesky, ani sa neospravedlnil.

Polícia vykoná v šiestich okresoch Nitrianskeho kraja osobitnú dopravnú kontrolu

Policajti budú dokumentovať tie porušenia pravidiel cestnej premávky, ktoré sú na základe analýz dopravnej nehodovosti hlavnými príčinami dopravných nehôd.

Inšpektorát sa vyjadril, kto je zodpovedný za pád stropu v obchodnom centre

Incident spôsobila uvoľnená vzduchotechnika. Nikto sa našťastie nezranil.

MFsK po základnej časti bez víťazstva

Zverenci Antona Suchana po minuloročnom treťom mieste musia bojovať o zotrvania v extralige v baráži.

Blízke regióny

Väzenský dozorca sa pokúsil obesiť, na následky zranení zomrel

Väzenský dozorca, ktorý sa pokúsil v utorok počas služby v ústave Hrnčiarovce nad Parnou, okres Trnava obesiť, podľahol zraneniam.

Nové tváre Mestskej polikliniky Šurany

Mestská poliklinika v Šuranoch prešla v poslednom období viacerými zmenami. Pacientov ošetria noví lekári, pribudlo tiež moderné vybavenie ambulancie.

Na okraji Trnavy chcú postaviť nové byty. Problémových susedov sa vraj neobávajú +foto

Na rozľahlej ploche za supermarketom na Linčianskej plánujú postaviť 249 bytov. O pozemok, ktorý bol po prevrate v súkromných rukách, sa roky nikto nestaral. Teraz tam chcú začať stavať, čakajú iba na povolenie.

Aký je program na umelej tráve v Topoľčanoch?

Pozrite si program zápasov na najbližší víkend.

Čilejkárske dediny pôjdu cez rozhlas do celého Slovenska

Tradície, miestne zvyky a folklór z nášho regiónu priblíži Rybníčanka v sobotňajšej relácii.

Všetky správy

Pozrite, čo sa stalo na Slovensku, hromží Trump pred kamerami

Preceňovanie utečeneckej témy, a najmä jej vplyvu na Slovensko odpútava pozornosť od toho, čo na nás dopadá dnes a plnou váhou - od úplatkov, kriminality, amnestií.

Sagan začal sezónu klasík druhým miestom, opäť ho zdolal van Avermaet

Belgičan porazil slovenského cyklistu na belgickej klasike Omloop Het Nieuswblad aj minulý rok.

Tisíce ton ľadu sa valili do dedín v povodí Bielej Oravy

Ľudia sa bezmocne prizerali na upchaté koryto rieky a stúpajúcu vodu. Povodeň nechala na poliach obrovské kryhy.

Chodník na námestí sa prepadol do päťmetrovej hĺbky

Pokojná prechádzka po Námestí slobody sa pre staršiu pani mohla skončiť tragicky. Takmer sa zrútila do stovky rokov starej pivnice.

Exminister Janušek, ktorého súdia za nástenku, dohliada v Žiline na transparentnosť

Hlavní aktéri nástenkového tendra dnes žijú bežným životom. Napriek obžalobe a hrozbe dlhoročného trestu má byť jeden z nich prvkom verejnej kontroly.

Kam vyraziť