Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Ars Organi Nitra začína už v poslednú aprílovú nedeľu

Festival ponúkne koncerty organistov zo Švédska, Veľkej Británie, Nórska, Rakúska a Slovenska.

Festival ponúkne päť organových koncertov vždy v nedeľu o 19. hodine striedavo v piaristickom kostole sv. Ladislava a v evanjelickom kostole Svätého Ducha.(Zdroj: PETER FRANK)

Festival ponúkne koncerty organistov zo Švédska, Veľkej Británie, Nórska, Rakúska a Slovenska.

NITRA. Koncom apríla sa milovníci organovej hudby môžu tešiť na „svoj“ festival, ktorý sa už stal pevnou súčasťou nitrianskeho kultúrneho života. Už siedmy ročník medzinárodného festivalu Ars Organi Nitra 2014 opäť ponúkne skvelé koncerty špičkových organistov od nás i zo zahraničia.

Ako po minulé roky, aj tentoraz sa cyklus piatich organových koncertov bude konať vždy v nedeľu o 19. hodine striedavo v piaristickom Kostole sv. Ladislava a v evanjelickom Kostole Svätého Ducha v Nitre.

Ako povedala Mária Plšeková, organizátorka, dramaturgička festivalu i koncertná organistka, jeho posolstvo je šíriť organové umenie, ktoré sa stáva akýmsi zjednocujúcim prvkov, spájajúcim ľudí rôznych národov a národností, vierovyznania, vzdelania i veku.

„Festival už od svojho začiatku dáva priestor nielen renomovaným osobnostiam organového života z celého sveta, ale tiež mladým, talentovaným interpretom. Priaznivcom organového umenia program festivalu okrem známych skladieb prináša aj nové, neznáme skladby pochádzajúce z krajín interpretov, ktoré majú na Slovensku premiéru,“ poznamenala Plšeková.

Inak tomu nebude ani tento rok. Otvárací koncert v nedeľu 27. apríla v piaristickom kostole bude patriť Hansovi Fagiusovi, špičkovému švédskemu organistovi a profesorovi organovej hry na Kráľovskej hudobnej akadémii v Kodani. Celosvetovo uznávaná osobnosť, ktorá okrem mnohých vystúpení v Európe účinkovala aj v Severnej Amerike, Austrálii, Južnej Kórei a Japonsku, nitrianskemu publiku svoje interpretačné umenie predvedie v dielach J. S. Bacha, C. Ph. E. Bacha, G. A. Homiliusa, J. G. Müthela a J. Rheinbergera.

„Terence Charlston, profesor na londýnskej Royal College of Music, uvedie svoj recitál 4. mája v evanjelickom kostole. Tento organista, ale aj výnimočný čembalista a muzikológ sa predstaví dielami Ch. Racqueta, A. Vivaldiho, O. Gibbonsa, S. Wesleyho, J. S. Bacha, ale i súčasného anglického skladateľa J. Caldwella,“ pokračuje Mária Plšeková.

„Tretím profesorom organovej hry bude na festivale Nór Terje Winge, ktorý pôsobí na Kráľovskej hudobnej akadémii v Oslo. V jeho podaní si 11. mája u piaristov okrem diel Ch. Widora, J. S. Bacha, L. Vierna, Camille Saint-Saënsa a P. Ebena vypočujeme aj skladby nórskych súčasných autorov Kjell Flema a Kjell Mörk Karlsena. Rakúska organová škola sa k slovu dostane v nedeľu 18. mája - dielami J. S. Bacha, G. F. Kauffmanna, W. A. Mozarta, J. Brahmsa a súčasného belgického skladateľa B. Merniera sa v evanjelickom kostole predstaví mladá organistka Marina Ragger.“

Ars Organi Nitra 2014 25. mája uzavrie domácemu publiku dobre známa koncertná organistka Mária Plšeková. V jej interpretácii okrem diel J. S. Bacha, J. Stanleyho a J. Rheibergera zaznie i slovenská premiéra Troch skladieb pre organ slovenského skladateľa Petra Kolmana.

V prvom koncerte sa v nedeľu 27. apríla v piaristickom kostole predstaví Hans Fagius, špičkový švédsky organista. FOTO: ARCHÍV AO

Ďalšie články z rubriky Spoločnosť


  1. Štefanka končí s kariérou, pri hokeji však zostáva 1 925
  2. Riaditeľ školy, na ktorej boli Slovenskí branci, podľa inšpekcie pochybil 1 589
  3. Začal sa výkup pozemkov pod obchvat 1 397
  4. Süttö: Futbalový atentát spáchaný na ŠKF Sereď 1 355
  5. Herečka Alena Pajtinková smeruje do Martina, z Nitry sa jej neodchádza ľahko 1 140
  6. Liptákov zlomil Balaj 639
  7. Nadzemný tunel bude drahší. Nemocnica musela vrátiť dotáciu 306
  8. Oslávte deň detí v Nitre - v parku, divadlách, múzeu aj obchodných centrách 289
  9. Fotí od 12 rokov. Má výstavu Collavino - 13 sezón 210
  10. Je prvenstvo VSS zaslúžené? 164

Najčítanejšie správy

Nitra

Štefanka končí s kariérou, pri hokeji však zostáva

Nitriansky hokejista získal počas bohatej 23-ročnej kariéry dva tituly. Jeden vo Francúzsku, druhý v rodnej Nitre. Trikrát si zahral na MS.

Riaditeľ školy, na ktorej boli Slovenskí branci, podľa inšpekcie pochybil

Ministerstvo pripravuje materiál, ktorý pomôže školám zorientovať sa.

Začal sa výkup pozemkov pod obchvat

Aktuálne prebieha kontrola konceptu štúdie uskutočniteľnosti.

Süttö: Futbalový atentát spáchaný na ŠKF Sereď

II. LIGA: Nitra musela proti L. Mikulášu otáčať skóre, ale hrá už iba o druhé miesto. Súťaž vyvrcholí v stredu.

Herečka Alena Pajtinková smeruje do Martina, z Nitry sa jej neodchádza ľahko

Nitrianske divadlo je jej domov, jej rodina, preto verí, že sa do neho ešte vráti.

Blízke regióny

Tragická nehoda, Daewoo Matiz sa čelne zrazilo s kamiónom + foto

Nehoda sa stala dnes krátko pred pol dvanástou na ceste medzi Bíňovcami a Bolerázom. Policajti cestu uzatvorili.

Mladý muž spadol zo strechy, zasahoval vrtuľník

Pri stavbe rodinného domu v obci Majcichov spadol zo strechy mladý muž. Priletel po neho záchranársky vrtuľník, podľa našich informácií má zranenia hlavy a ramena.

Karhan bez servítky skritizoval systém v Spartaku

Tlačová konferencia po poslednom zápase sezóny medzi Spartakom Trnava a ViOnom Zlaté Moravce sa niesla v znamení emócii. Jarábek skritizoval správanie trnavskej nemocnice, Karhan celé vedenie Spartaka.

V Leviciach už pripravujú výstavbu detských ihrísk

V súčasnosti sa pripravujú súťažné podklady, do konca júla by sa malo uskutočniť verejné obstarávanie.

Mesto má už málo miesta na výsadbu nových stromov

V Trnave sa začína prejavovať nedostatok miesta na výsadbu nových stromov na mestských pozemkoch.

Všetky správy

Miliardy ľudí čoskoro zažijú nevídanú klímu

Klimatická zmena prebieha nad zemou rýchlejšie ako nad oceánmi. Takmer polovica dnes žijúcich ľudí zažije podnebie aké nepoznáme

Nemecko zakázalo prespávanie v kamiónoch, vodičom za to hrozia pokuty

Európska komisia chce v najbližších dňoch ukázať nové pravidlá, ktoré sa týkajú uplatňovania predpisov pre vyslaných pracovníkov v oblasti cestnej dopravy.

Slovenka dvakrát zdolala olympijskú víťazku. Len pár hodín po maturite

Andrea Podmaníková vraj veľkú favoritku rozplakala. Ak je to pravda, to už je iný kaliber rozplakať olympijskú šampiónku, tvrdí.

Peter Veľký zdvihol francúzskeho kráľa na ruky. Macron Putinovi neustúpil

Francúzsky a ruský líder sa stretli v zámku, kde sa rozhodlo o súčasných hraniciach Slovenska a Maďarska.

Sudca Hrubala: Podozrenia na politické objednávky sú vždy, Súdnu radu treba otvoriť

Proreformné združenie sudcov Za otvorenú justíciu sa zrejme zmení na think-tank. Jeho podpredseda JÁN HRUBALA hovorí o neochote sudcov robiť zmeny.

Kam vyraziť