Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Ars Organi Nitra začína už v poslednú aprílovú nedeľu

Festival ponúkne koncerty organistov zo Švédska, Veľkej Británie, Nórska, Rakúska a Slovenska.

Festival ponúkne päť organových koncertov vždy v nedeľu o 19. hodine striedavo v piaristickom kostole sv. Ladislava a v evanjelickom kostole Svätého Ducha.(Zdroj: PETER FRANK)

Festival ponúkne koncerty organistov zo Švédska, Veľkej Británie, Nórska, Rakúska a Slovenska.

NITRA. Koncom apríla sa milovníci organovej hudby môžu tešiť na „svoj“ festival, ktorý sa už stal pevnou súčasťou nitrianskeho kultúrneho života. Už siedmy ročník medzinárodného festivalu Ars Organi Nitra 2014 opäť ponúkne skvelé koncerty špičkových organistov od nás i zo zahraničia.

Ako po minulé roky, aj tentoraz sa cyklus piatich organových koncertov bude konať vždy v nedeľu o 19. hodine striedavo v piaristickom Kostole sv. Ladislava a v evanjelickom Kostole Svätého Ducha v Nitre.

Ako povedala Mária Plšeková, organizátorka, dramaturgička festivalu i koncertná organistka, jeho posolstvo je šíriť organové umenie, ktoré sa stáva akýmsi zjednocujúcim prvkov, spájajúcim ľudí rôznych národov a národností, vierovyznania, vzdelania i veku.

„Festival už od svojho začiatku dáva priestor nielen renomovaným osobnostiam organového života z celého sveta, ale tiež mladým, talentovaným interpretom. Priaznivcom organového umenia program festivalu okrem známych skladieb prináša aj nové, neznáme skladby pochádzajúce z krajín interpretov, ktoré majú na Slovensku premiéru,“ poznamenala Plšeková.

Inak tomu nebude ani tento rok. Otvárací koncert v nedeľu 27. apríla v piaristickom kostole bude patriť Hansovi Fagiusovi, špičkovému švédskemu organistovi a profesorovi organovej hry na Kráľovskej hudobnej akadémii v Kodani. Celosvetovo uznávaná osobnosť, ktorá okrem mnohých vystúpení v Európe účinkovala aj v Severnej Amerike, Austrálii, Južnej Kórei a Japonsku, nitrianskemu publiku svoje interpretačné umenie predvedie v dielach J. S. Bacha, C. Ph. E. Bacha, G. A. Homiliusa, J. G. Müthela a J. Rheinbergera.

„Terence Charlston, profesor na londýnskej Royal College of Music, uvedie svoj recitál 4. mája v evanjelickom kostole. Tento organista, ale aj výnimočný čembalista a muzikológ sa predstaví dielami Ch. Racqueta, A. Vivaldiho, O. Gibbonsa, S. Wesleyho, J. S. Bacha, ale i súčasného anglického skladateľa J. Caldwella,“ pokračuje Mária Plšeková.

„Tretím profesorom organovej hry bude na festivale Nór Terje Winge, ktorý pôsobí na Kráľovskej hudobnej akadémii v Oslo. V jeho podaní si 11. mája u piaristov okrem diel Ch. Widora, J. S. Bacha, L. Vierna, Camille Saint-Saënsa a P. Ebena vypočujeme aj skladby nórskych súčasných autorov Kjell Flema a Kjell Mörk Karlsena. Rakúska organová škola sa k slovu dostane v nedeľu 18. mája - dielami J. S. Bacha, G. F. Kauffmanna, W. A. Mozarta, J. Brahmsa a súčasného belgického skladateľa B. Merniera sa v evanjelickom kostole predstaví mladá organistka Marina Ragger.“

Ars Organi Nitra 2014 25. mája uzavrie domácemu publiku dobre známa koncertná organistka Mária Plšeková. V jej interpretácii okrem diel J. S. Bacha, J. Stanleyho a J. Rheibergera zaznie i slovenská premiéra Troch skladieb pre organ slovenského skladateľa Petra Kolmana.

V prvom koncerte sa v nedeľu 27. apríla v piaristickom kostole predstaví Hans Fagius, špičkový švédsky organista. FOTO: ARCHÍV AO

Ďalšie články z rubriky Spoločnosť

Najčítanejšie správy

Nitra

Údajný objednávateľ vraždy je na slobode, strelec uzavrel dohodu

Miroslav Ž. tvrdí, že na Dalibora nonstop nadával a Štefan si to zobral k srdcu. Likvidáciu kontroverzného podnikateľa si vraj neobjednal.

Smrť dieťaťa v šachte: Súd vidí zodpovednosť aj na strane vodární

Sudkyňa zohľadní aj postoj žalovaného, ktorý do dnešného dňa nijakým spôsobom nezmiernil žiaľ rodičov Vanesky, ani sa neospravedlnil.

Inšpektorát sa vyjadril, kto je zodpovedný za pád stropu v obchodnom centre

Incident spôsobila uvoľnená vzduchotechnika. Nikto sa našťastie nezranil.

Polícia vykoná v šiestich okresoch Nitrianskeho kraja osobitnú dopravnú kontrolu

Policajti budú dokumentovať tie porušenia pravidiel cestnej premávky, ktoré sú na základe analýz dopravnej nehodovosti hlavnými príčinami dopravných nehôd.

Súťaž na parkovacie domy v Nitre budú opakovať

Jednu parcelu už neponúknu. Dôvodom sú problémy so statikou.

Blízke regióny

Väzenský dozorca sa pokúsil obesiť, na následky zranení zomrel

Väzenský dozorca, ktorý sa pokúsil v utorok počas služby v ústave Hrnčiarovce nad Parnou, okres Trnava obesiť, podľahol zraneniam.

Na okraji Trnavy chcú postaviť nové byty. Problémových susedov sa vraj neobávajú +foto

Na rozľahlej ploche za supermarketom na Linčianskej plánujú postaviť 249 bytov. O pozemok, ktorý bol po prevrate v súkromných rukách, sa roky nikto nestaral. Teraz tam chcú začať stavať, čakajú iba na povolenie.

Nové tváre Mestskej polikliniky Šurany

Mestská poliklinika v Šuranoch prešla v poslednom období viacerými zmenami. Pacientov ošetria noví lekári, pribudlo tiež moderné vybavenie ambulancie.

Aký je program na umelej tráve v Topoľčanoch?

Pozrite si program zápasov na najbližší víkend.

Čilejkárske dediny pôjdu cez rozhlas do celého Slovenska

Tradície, miestne zvyky a folklór z nášho regiónu priblíži Rybníčanka v sobotňajšej relácii.

Všetky správy

Sagan začal sezónu klasík druhým miestom, opäť ho zdolal van Avermaet

Belgičan porazil slovenského cyklistu na belgickej klasike Omloop Het Nieuswblad aj minulý rok.

Pozrite, čo sa stalo na Slovensku, hromží Trump pred kamerami

Preceňovanie utečeneckej témy, a najmä jej vplyvu na Slovensko odpútava pozornosť od toho, čo na nás dopadá dnes a plnou váhou - od úplatkov, kriminality, amnestií.

Chodník na námestí sa prepadol do päťmetrovej hĺbky

Pokojná prechádzka po Námestí slobody sa pre staršiu pani mohla skončiť tragicky. Takmer sa zrútila do stovky rokov starej pivnice.

Civilizáciu Aztékov zničila európska zbraň, nevedeli proti nej bojovať

Za kolapsom rozvinutej juhoamerickej civilizácie môže byť aj pandémia paratýfusu.

Bol priekopník – utečenec. Jeho meno zmizlo z novín aj z histórie

Najlepší kanonier československej reprezentácie Václav Nedomanský má zo svetových šampionátov deväť medailí. Na úzke klziská v zámorí sa po emigrácii dostal ako tridsiatnik.

Kam vyraziť