Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Dana Browna nekopírujem, hovorí autor Potomkyne

K tematike, ktorú v knihe spracúva, ho priviedol nález smolenického dokumentu. Pásku s kamarátom objavili v jaskyni.

Vojtech Czobor sa v Nitre zastavil v rámci svojho slovenského turné.(Zdroj: (ČE))

K tematike, ktorú v knihe spracúva, ho priviedol nález smolenického dokumentu. Pásku s kamarátom objavili v jaskyni.

NITRA. Kontroverzným románom Potomkyňa debutoval až ako 71-ročný. Vojtech Czobor, ktorý má korene pri Nitre, námet na knihu o pátraní po potomkoch Ježišovho rodu nosil v sebe už ako mladík. Ako na besede v krajskej knižnici prezradil, na jeho napísanie však celé dlhé roky nemal čas ani výdrž.

Do Nemecka deň pred revolúciou

Pracoval ako učiteľ. „Bolo sa treba starať o rodinu, deti, zarábať peniaze a tak dokola,“ vraví spisovateľ, ktorý posledný deň pred revolúciou – 16. novembra 1989 - odišiel s rodinou do Nemecka. Socialistického učiteľa tu nepotrebovali, nové štátnice sa mu nechcelo robiť, tak sa preorientoval na niečo celkom iné. Zamestnal sa v strojárskej firme, kde robil až do odchodu do dôchodku. V Nemecku žije s rodinou doteraz, na Slovensko sa na čas vrátil prezentovať svoju tvorbu.

„Teraz konečne robím, čo ma baví. Píšem,“ vraví Vojtech Czobor, o ktorom mnohí tvrdia, že kopíruje Dana Browna. „Nie je to pravda. Prekvapilo ma, čo napísal, ale o týchto veciach som vedel už predtým. Boli aj iné knihy, kde sa to spomínalo. Táto tematika ma vždy zaujímala. Pochopil som, že cirkev podľa môjho názoru mnohé veci robí nesprávne. Zatajuje, robí nátlak a to ja nemám rád.“

Z Vatikánu na Slovensko

Ešte ako malý chlapec sa vraj štveral po kostolnej veži v Smoleniciach, kde žil. Matka ho nútila miništrovať, čo podmieňovala kúpu svetra. „Keď v nedeľu nepôjdem, nebude sveter,“ spomína spisovateľ s úsmevom. „V tejto súvislosti mám isté nepríjemné zážitky, ktoré popisujem aj v mojej druhej knihe Hrdzavý kríž. Vtedy som si to ešte ako malý chlapec neuvedomoval, ale dnes viem, že v tom boli náznaky obťažovania. Keď sme sa ako miništranti obliekali, pán farár nám veľmi rád zastrkával košieľky za sukničky,“ spomína Vojtech Czobor.

„K tematike, ktorú v knihe spracúvam, ma priviedol nález smolenického dokumentu. Ide o pásku, ktorú istý biskup od pápeža z Vatikánu priniesol na Slovensko. Mal som vtedy nejakých 18-19 rokov, bol som akurát náhodou na fare, keď pásku priniesol nášmu kňazovi, aby ju niekde schoval. Začul som, ako ju ten jednému pánovi, ktorý sa vyznal v okolí, dal ukryť.“ S kamarátom sa ju Vojtech vybral hľadať, objavili ju vraj v kovovej škatuli v diere v skalnej jaskyni. Bol to zrejme dočasný úkryt, pretože zatiaľ na faru chodili eštebáci a robili prehliadky.

„Pásku sme si nechali. Nemali sme dobrý magnetofón, takže keď sme si ju púšťali, veľa sme nerozumeli, akurát to, že je to po taliansky. Zobral som teda pásku do Bratislavy, kde som študoval na univerzite, profesorovi taliančiny. Text mi preložil – bolo to vyznanie Márie Magdalény Ježišovi,“ tvrdí Czobor.

Text na rube maturitného vysvedčenia

Od objavenia pásky až po napísanie knihy uplynuli desiatky rokov. Prečo Vojtech Czobor nespísal príbeh skôr?

„Viete, boli sme mladí, ovplyvnení komunistickou ideológiou. Veľmi ma vtedy cirkev nezaujímala, navyše tam bol ten matkin nátlak,“ vysvetľuje autor. „Pásku som si odložil, neskôr som si na ňu nahral nejakú hudbu. Text som však mal prepísaný na rube maturitného vysvedčenia. Netušil som vtedy, aký to má význam, až keď som si prečítal Dana Browna, mi trklo, aká je to vec! Až po rokoch som sa k tomu vrátil a začal intenzívne pátrať v mnohých miestach, ktoré v knihe spomínam.“

V románe Potomkyňa sa prelína súčasnosť s minulosťou – dej nás zavedie do 50. rokov 20. storočia a 13. storočia, do obdobia fyzickej likvidácie obyvateľov katarského vyznania. Podľa príbehu katari strážili jedno veľké bohatstvo - Emuelu, potomkyňu Ježišovho rodu, ktorá sa z územia dnešného Francúzka dobrodružnou cestou dostala až na východné Slovensko, do Štítnika. Už v súčasnom svete slovenský študent Alex s kamarátom objaví záhadnú nahrávku. Jej význam si uvedomí až ako dôchodca a pustí sa do pátrania...

Momentálne autorovi vydavateľstvo posudzuje tretiu knihu s tematikou Habánov „Majú pôvod tam, kde dnes žijem ja, v južnom Nemecku, a tiež v severnom Švajčiarsku. Odvšadiaľ ich vyháňali, až sa dostali na územie Slovenska a tu sa usadili,“ dodáva Vojtech Czobor.

Ďalšie články z rubriky Spoločnosť

Najčítanejšie správy

Nitra

Smrť dieťaťa v šachte: Súd vidí zodpovednosť aj na strane vodární

Sudkyňa zohľadní aj postoj žalovaného, ktorý do dnešného dňa nijakým spôsobom nezmiernil žiaľ rodičov Vanesky, ani sa neospravedlnil.

Nitrania píšu petície proti výstavbe bytových domov v susedstve

Na jednom zo stavebných pozemkov v centre mesta stojí rodinný dom. Investor ho dá zbúrať.

Údajný objednávateľ vraždy je na slobode, strelec uzavrel dohodu

Miroslav Ž. tvrdí, že na Dalibora nonstop nadával a Štefan si to zobral k srdcu. Likvidáciu kontroverzného podnikateľa si vraj neobjednal.

Inšpektorát sa vyjadril, kto je zodpovedný za pád stropu v obchodnom centre

Incident spôsobila uvoľnená vzduchotechnika. Nikto sa našťastie nezranil.

Fotogaléria: Olomouc - FC Nitra 1:0

Prípravné stretnutie bolo generálkou pre oba tímy, ktoré účinkujú vo svojej krajine v druhej lige.

Blízke regióny

Väzenský dozorca sa pokúsil obesiť, na následky zranení zomrel

Väzenský dozorca, ktorý sa pokúsil v utorok počas služby v ústave Hrnčiarovce nad Parnou, okres Trnava obesiť, podľahol zraneniam.

Podmaníková najlepšou plavkyňou, po maturite má namierené do USA

Minulý piatok vyhlásili najlepších plavcov Slovenska. Medzi ženami sa z premiérového triumfu radovala topoľčianska plavecká nádej – Andrea Podmaníková.

Bugina, ktorú maturant sám vyrobil, priniesla zlato

Levickí priemyslováci boli úspešní na strojárskej olympiáde v Bratislave.

Dva dôležité body zostali doma

Topoľčianski hádzanári po dvoch prehrách porazili doma Nové Zámky.

Tovarníky zaskočili štvrtoligistu

Až v štyroch góloch mal prsty Adrián Candrák, prvé dva strelil, na ďalšie dva nahrával.

Všetky správy

Osem zásadných zmien v hypotékach, ktoré odštartujú od marca

Kto si málo sporí a príliš často mení zamestnanie, dostane o niečo nižší úver ako doteraz.

Sagan nasadil v závere skvelý šprint a dosiahol prvé víťazstvo v roku

Slovák vyhral druhú klasiku sezóny. Na Kuurne - Brusel - Kuurne uspel v šprinte päťčlenného úniku.

Vincent Lukáč nesúhlasí s vyvesením jeho dresu v Steel Aréne

Vedenie oceliarov rozhodnutie bývalého hokejistu prekvapilo.

Bol priekopník – utečenec. Jeho meno zmizlo z novín aj z histórie

Najlepší kanonier československej reprezentácie Václav Nedomanský má zo svetových šampionátov deväť medailí. Na úzke klziská v zámorí sa po emigrácii dostal ako tridsiatnik.

Sagan pobavil otázkou na súpera aj odpoveďou, prečo bol na toalete

Saganova dobrá nálada sa prejavila aj v tom, že počas čakania na interview sa rozhodol aj on zmeniť z respondenta na novinára.

Kam vyraziť