Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Nora Beňačková: Osud bol ku mne veľmi štedrý

Patrí do kolektívu prvých interných televíznych hlásateliek, na čo je patrične hrdá. Tento rok oslavuje polstoročie spolupráce s televíziou.

Nora Beňačková bola jednou z prvých interných televíznych hlásateliek.(Zdroj: (ČE))

Patrí do kolektívu prvých interných televíznych hlásateliek, na čo je patrične hrdá. Tento rok oslavuje polstoročie spolupráce s televíziou.

NITRA. Husté blond vlasy, široký, milý úsmev a príjemný, melodický hlas. Tak si my skôr narodení pamätáme známu slovenskú hlásateľku, redaktorku a neskôr moderátorku Noru Beňačkovú. Nedávno sympatická dáma, ktorá snáď vôbec nestarne, zavítala do Nitry, kde sa v synagóge stala hosťom jednej z cyklu besied so zaujímavými ľuďmi. Akciu moderovala známa slovenská výtvarníčka Ivett Aksamitová.

Chcela byť baletkou

Ako malá chcela byť herečkou a najmä baletkou, keďže sa v detstve venovala baletu. Keď sa k jej záujmom pridal klavír, rozmýšľala o tom, že bude klaviristka alebo speváčka. „To sa mi napokon aj splnilo, pretože som išla študovať na konzervatórium. Po štúdiu sa vtedy dostávali umiestnenky, ja som mala ísť niekde do Bošácej. Všetci mi hovorili - á, budeš tam mať dobrú slivovicu,“ smeje sa bratislavská rodáčka, ktorá neskôr vyštudovala aj jazyky na FF UK.

„Keď som už ako externá moderátorka Slovenskej televízie uvádzala folklórny program, posťažovala som sa umeleckému vedúcemu SĽUK-u Jurajovi Kubánkovi, že neviem, čo bude ďalej. Keď zistil, že práve končím hru na klavíri na konzervatóriu, ponúkol mi u nich prácu korepetítorky, neskôr som robila aj konferansiérku. V SĽUK-u som potom prežila krásne dva roky, vytvorila som aj pár tanečných programov a čísel. Dodnes som zostala úzko spätá so slovom, hudbou i folklórom.“

Pozícia moderátorky nebola

Popri práci v SĽUK-u aj naďalej externe pôsobila v televízii ako hlásateľka a konferansiérka. Pozícia moderátorky vtedy neexistovala, pretože nebol ani typ programu, ktorý by si takýto post vyžadoval. „Uvádzali sme, robili rozhovory, síce pri mikrofóne, ale nie v takej podobe, ako to moderátori robia dnes,“ vysvetľuje Beňačková.

Jej prvou externou spoluprácou bolo konferovanie celoštátnej prehliadky mladých talentov Televízna liga mladých. Konala sa v niekdajšej synagóge, ktorá bola zároveň aj štúdiom Slovenskej televízie.

Od roku 1965 začala s televíziou spolupracovať trvalejšie a neskôr, keď sa uvoľnilo miesto, ju vzali nastálo. V rámci internej spolupráce spočiatku konferovala televízne predpoludnia a popoludnia, večerné programy prišli na rad trochu neskôr.

Vždy išli naostro

„Ako dieťa som rada recitovala, chodila som aj do bábkohereckého krúžku. Dostala som tu dobrý základ slovenského jazyka, práce s textom aj rukami. Slovenčinu milujem, je to nádherný jazyk, hlavne keď sa nerozpráva tak ako na ulici, ale tou vyššou formou jazyka,“ pokračuje Nora Beňačková.

„V televízii nás pripravoval náš šéf Dušan Gábor, ale zároveň sme chodili aj na javiskovú reč, logopedické cvičenia a chôdzu, venovali sa nám profesori z VŠMU.“ Profesori Mistrík a Števček sledovali ich prejav na obrazovke, dávali im pripomienky a ony sa s nimi radili, čo môžu, čo nie, kde pridať, kde ubrať.

„Bola som hlásateľkou spolu s Blaženkou Koštúchovou, Jarkou Košťovou a Elenkou Galanovou. Doteraz som pyšná, že patrím do kolektívu prvých interných televíznych hlásateliek,“ s hrdosťou v hlase vraví Beňačková. „Vždy sme išli naostro. Existovali programové listy, kde sme mali všetko. Texty sme si domov brali deň predtým, pracovali sme na nich aj redakčne, a, samozrejme, učili sme sa ich. Preto aj máme do dneška dobrú pamäť.“

Dobré vzťahy pretrvali

Ako interná hlásateľka pracovala Nora Beňačková v televízii vyše 45 rokov, no tento rok oslávi už polstoročie spolupráce so Slovenskou televíziou. „Som na to veľmi hrdá. Kto už môže aj po toľkých rokoch stále pracovať a byť na javisku... Osud bol ku mne veľmi štedrý,“ tvrdí Beňačková. V súčasnosti sa venuje moderátorskej práci. Robí v bratislavskej TV 8. „S Adkou Strakovou sa striedame v relácii gratulácií a pesničiek Živio. V ďalšej regionálnej televízii v relácii Hviezdy na zemi predstavujem známe i menej známe osobnosti zo sveta kultúry, športu, vedy či šoubiznisu, ktoré niečo dokázali.“

Hlásateľkin manžel, lekár a skladateľ, mal pre špecifiká jej profesie pochopenie. „Dvakrát do týždňa som mala večernú službu. Vydržal to - komponoval alebo pozeral televíziu. Ani som nemohla „zaklamať“, že idem do práce, a pritom sa vytratiť niekam inam, lebo by ma na obrazovke nevidel,“ smeje sa Beňačková.

Podľa nej jej profesia priniesla veľa krásneho, aj keď to bolo spoločensko-politicky náročné obdobie. „Ale mala som šťastie, že to bolo veľmi tvorivé obdobie, televízia vyrábala veľa filmov, inscenácií, programov pre deti, výchovných relácií, publicistiky, uvádzali sme rôzne festivaly. Nikam sme sa neponáhľali, po porade sme išli spolu na kávičku,“ spomína pani Nora.

„Keď sa dnes ako bývalí kolegovia stretneme, pospomíname si, že boli aj ťažkosti, no na tie človek zabudol. Ale tie dobré, nadštandardné vzťahy pretrvali dodnes. Bolo to krásne obdobie, dokonca aj 1989 rok, ktorý som odslúžila vo vysielacom pracovisku, takže viem, ako „to“ naozaj bolo, a nie tak, ako to zavše počujem.“

19 hodín 30 halierov

Povestné brepty bývalej hlásateľke „ušli“ aj napriek starostlivej príprave. Za všetky spomenula aspoň jeden. „Mala som vtedy práve taký nákupný deň, prišla som domov a pripravovala som sa do služby. V mojom vstupe tesne pred televíznymi novinami pred pol ôsmou sa mi podarilo zahlásiť: milí diváci, to je všetko o našom dnešnom večernom programe, o chvíľu bude 19. hodín 30 halierov,“ prezradila Nora Beňačková.

Jej besedu v Nitre pripravili Nitrianska humanitná spoločnosť Homo Nitriensis a mesto. Podujatie poslúžilo na podporu združovania financií na prístroj pre brachyterapiu, ktorý sa používa na liečbu onkologických pacientov.

(ČE)

Ďalšie články z rubriky Spoločnosť


  1. Začal sa výkup pozemkov pod obchvat 2 266
  2. Štefanka končí s kariérou, pri hokeji však zostáva 1 912
  3. Herečka Alena Pajtinková smeruje do Martina, z Nitry sa jej neodchádza ľahko 1 212
  4. Süttö: Futbalový atentát spáchaný na ŠKF Sereď 879
  5. Je prvenstvo VSS zaslúžené? 857
  6. Riaditeľ školy, na ktorej boli Slovenskí branci, podľa inšpekcie pochybil 688
  7. Liptákov zlomil Balaj 343
  8. Oslávte deň detí v Nitre - v parku, divadlách, múzeu aj obchodných centrách 286
  9. Štumpf je hladný po úspechu 266
  10. Nadzemný tunel bude drahší. Nemocnica musela vrátiť dotáciu 245

Najčítanejšie správy

Nitra

Začal sa výkup pozemkov pod obchvat

Aktuálne prebieha kontrola konceptu štúdie uskutočniteľnosti.

Štefanka končí s kariérou, pri hokeji však zostáva

Nitriansky hokejista získal počas bohatej 23-ročnej kariéry dva tituly. Jeden vo Francúzsku, druhý v rodnej Nitre. Trikrát si zahral na MS.

Herečka Alena Pajtinková smeruje do Martina, z Nitry sa jej neodchádza ľahko

Nitrianske divadlo je jej domov, jej rodina, preto verí, že sa do neho ešte vráti.

Süttö: Futbalový atentát spáchaný na ŠKF Sereď

II. LIGA: Nitra musela proti L. Mikulášu otáčať skóre, ale hrá už iba o druhé miesto. Súťaž vyvrcholí v stredu.

Je prvenstvo VSS zaslúžené?

Druhá futbalová liga pozná svojho víťaza. Reč čísiel však hovorí jasne o tom, že tento formát súťaže je hlúposť.

Blízke regióny

Tragická nehoda, Daewoo Matiz sa čelne zrazilo s kamiónom + foto

Nehoda sa stala dnes krátko pred pol dvanástou na ceste medzi Bíňovcami a Bolerázom. Policajti cestu uzatvorili.

Mladý muž spadol zo strechy, zasahoval vrtuľník

Pri stavbe rodinného domu v obci Majcichov spadol zo strechy mladý muž. Priletel po neho záchranársky vrtuľník, podľa našich informácií má zranenia hlavy a ramena.

V Leviciach už pripravujú výstavbu detských ihrísk

V súčasnosti sa pripravujú súťažné podklady, do konca júla by sa malo uskutočniť verejné obstarávanie.

Karhan bez servítky skritizoval systém v Spartaku

Tlačová konferencia po poslednom zápase sezóny medzi Spartakom Trnava a ViOnom Zlaté Moravce sa niesla v znamení emócii. Jarábek skritizoval správanie trnavskej nemocnice, Karhan celé vedenie Spartaka.

Koncert Lucie bude skúškou pre dopravu

Legendárni Česi odohrajú svoj jediný slovenský koncert už v sobotu 3. júna v trnavskej City Arene. Organizátori tu čakajú pätnásťtisíc ľudí.

Všetky správy

Miliardy ľudí čoskoro zažijú nevídanú klímu

Klimatická zmena prebieha nad zemou rýchlejšie ako nad oceánmi. Takmer polovica dnes žijúcich ľudí zažije podnebie aké nepoznáme

Nemecko zakázalo prespávanie v kamiónoch, vodičom za to hrozia pokuty

Európska komisia chce v najbližších dňoch ukázať nové pravidlá, ktoré sa týkajú uplatňovania predpisov pre vyslaných pracovníkov v oblasti cestnej dopravy.

Peter Veľký zdvihol francúzskeho kráľa na ruky. Macron Putinovi neustúpil

Francúzsky a ruský líder sa stretli v zámku, kde sa rozhodlo o súčasných hraniciach Slovenska a Maďarska.

Rybáriková šokovala favoritku a postúpila do druhého kola Roland Garros

Slovenská tenistka nestratila na úvod turnaja ani set.

Riadenie slovenského futbalu je trápne, tvrdil. A potom klub odhlásil

Čo ukázal uplynulý ročník futbalovej ligy? Pozrite si odpovede na sedem otázok.

Kam vyraziť