Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Československo vo videách aj v podobe skejtbordu

Lucie Kordačová v denníku vtipne radí - v prípade, že sa chcete naučiť po slovensky, priviažte sa na 14 dní k Slovákovi.

Kurátorka výstavy Eva Nováková pri spoločnom denníkovom projekte Lucie Kordačovej a Lucie Kotvanovej.(Zdroj: (ČE))

Lucie Kordačová v denníku vtipne radí - v prípade, že sa chcete naučiť po slovensky, priviažte sa na 14 dní k Slovákovi.

NITRA. Do čias Československa sa môžete vrátiť v Nitrianskej galérii. Spoločnou výstavu sa v Bunkri galérie do 13. apríla predstavuje deväť mladých českých a slovenských autorov. Hlavným médiom výstavy sú videá a videoprojekcie, po jednej sú inštalácia, objekt a grafika.

Prechody bez colníc

Jednou z vystavujúcich autoriek je Gabriela Zigová, študentka VŠVU. Svojím videoprojektom mapovala hraničné priechody pozdĺž česko-slovenskej hranice.

„V podstate išlo o opustené budovy na bývalých colniciach. Keď aj teraz prechádzate cez hranice, objekt tej minulosti je tam stále prítomný,” hovorí Gabriela Zigová, ktorá tieto priestory osobne navštívila a fotografovala. Ich snímky ukazuje jej videoprezentácia.

„Dohromady je šestnásť oficiálnych hraničných priechodov, bola som z nich na štrnástich. Z nich na štyroch nebolo už vôbec nič, takže prezentáciu tvorí 10 snímok objektov,” pokračuje Zigová. „Projektom som chcela zdokumentovať skutočnosť, že vstupom do Šengenu sme sa tak metaforicky opäť stali jedným spoločným územím v rámci Európskej únie. Tým, že sú otvorené hranice, je konštrukt vnímania národa ako ohraničeného územia zrušený a stávame sa ako keby jedným veľkým národom Únie.“

V nohaviciach s motívom vlajky Európskej únie a v tričku s nápisom vepřo-knedlo-zelo a pívo svoj projekt prezentoval Tomáš Beňadik, študent fakulty umenia na ostravskej univerzite.

„Moja práca sa nazýva Longboard. Je to vlastne skejtbord v tvare prvej spoločnej republiky Česka, Slovenska a Podkarpatskej Rusi, teda model akéhosi nášho fungovania medzi Východom a Západom, ” vysvetľuje Tomáš. „Model je na kolieskach, je teda interaktívny a návštevník si môže na ňom aj zajazdiť.“

Pripútali sa retiazkou

Zmiešaná dvojica Lucie Kordačová a Lucia Kotvanová majú v Bunkri spoločný projekt, ktorým sa snažili preklenúť kultúrne i jazykové bariéry. V rámci neho boli 14 dní k sebe pripútané retiazkou, všetko robili spolu, dokonca si nedali dolu ani počas spánku. Jeden týždeň žili v Česku, druhý na Slovensku. Videá a denníky, ktoré v Bunkri vystavujú, dokumentujú pocity, ktoré mali autorky počas experimentálnej performancie. V jednom texte svojho denníka Lucie Kordačová vtipne radí: V prípade, že sa chcete naučiť po slovensky, priviažte sa na 14 dní k Slovákovi.

Kurátorkami výstavy sú Eva Nováková a Lucie Kordačová. Podľa Novákovej prišla s prvotným nápadom na takýto projekt jej kolegyňa Lucie. „Cieľom bolo zistiť, ako sa mladá generácia pozerá na tému Československa. Je príslušníci síce majú v rodnom liste zapísaný tento štát, ale vyrastali už v inom geopolitckom zoskupení,” vysvetľuje Nováková.

„V projekte nejde o spracovávanie historických motívov. Autori sa k tejto téme vyjadrujú skôr rekonštrukciou osobných spomienok, rodinných skutočností alebo s nadsádzkou či iróniou komentujú udalosti spred 21 rokov.”

Tomáš Beňadik s modelom Československa v podobe skejtbordu.

Gabriela Zigová svojím videoprojektom mapovala hraničné priechody pozdĺž česko-slovenskej hranice. FOTKY: (ČE)

Ďalšie články z rubriky Spoločnosť

Najčítanejšie správy

Nitra

Auto zabilo muža ležiaceho na ceste

Či bol 45-ročný muž opitý, ukáže až pitva.

V ústrety prvému cieľu

Ivan Galád je realista. Vie, že mužstvo ešte nemá takú výkonnosť, aby naň opäť chodili plné tribúny. Ale verí, že je na správnej ceste.

Zlatého medveďa získal film, v ktorom zažiarila herečka z Veľkého Cetína

Príbeh lásky v ocenenom filme sa odohráva v dosť naturalistickom prostredí - na bitúnku.

Ako v Hornej Dolnej: Ženy v Kostoľanoch cvičia pod oltárom

Obec nemôže naplno využívať vlastný kultúrny dom už sedem rokov. Sú v ňom omše.

V sobotu štartuje druhá liga

Druhá najvyššia futbalová súťaž má najskôr na programe zvyšné štyri kolá základnej časti. Pozrime sa na kádre Nitry, Serede a Šamorína.

Blízke regióny

Tatranské doliny sú zážitkom, v akomkoľvek období + foto

Velická dolina za Sliezskym domom je frekventovaná hlavne v lete. Ponúka viacero zaujímavých vrcholov.

V Želiezovciach by mohla pribudnúť viacúčelová hala

Mesto aj obyvatelia sú za vybudovanie nového centra pre viac druhov športu. Výstavbu podporuje hokejový zväz.

Otvorený list poslancom: Osud Vianočných trhov je na vás

Ivan Novotný z agentúry Mediaflash, ktorá od roku 2011 organizuje v Trnave Vianočné trhy, poslal médiám otvorený list adresovaný poslancom. Vyzýva ich, aby sa pre hlasovaním zamysleli nad desiatimi otázkami.

Cukrovar pred poslancov nejde, stopla ho križovatka

Ozmene územného plánu zóny Trnava – Cukrovar dnes poslanci nerozhodnú. Rada sa nezhodla na tom, či trvať na vybudovaní okružnej križovatky ulíc Šrobárova – Trstínska – T. Vansovej – Hospodárska.

Mesto presúva peniaze, ujsť sa má cykloveži aj bejzbalistom

V návrhu aktualizácie rozpočtu je presun časti peňazí z rekonštrukcie Halenárskej na parkovací dom pre bicykle a opravu strechy škôlky na Čajkovského ulici.

Všetky správy

Pozrite si, na čom chce šetriť štátna poisťovňa, aby sa dostala zo straty

Denník SME prináša zoznam úsporných opatrení, ako ho navrhla štátna poisťovňa a schválil Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou.

Británia sa rozhodla, hranice aj pre Slovákov chce zatvoriť už v marci

Theresa Mayová chystá obmedzenie voľného pohybu oznámiť v rovnaký deň, keď oficiálne spustí rokovania o brexite.

UPC zvyšuje ceny internetu a televízie. Čo môžete robiť?

Káblová spoločnosť mení služby a ceny uprostred viazanosti, ľudia sa búria.

V Prahe vôbec nedokážu pochopiť, čo za reláciu o folklóre máme

Šou Zem spieva hodnotí Marína Mrázková zo súboru Limbora.

Pri nemocnici v Prešove sa prepadla cesta, po dni ju sprejazdnili

Dieru na Hollého ulici spôsobila porucha kanalizácie.

Kam vyraziť