Fanúšikovia si finále zaslúžia, netají Lelkeš

Nitra je vo finále hokejovej extraligy, po prvý raz vo svojej histórii. Zverenci trénera Stavjaňu spečatili svoj postup víťazstvom v piatom zápase série s Banskou Bystricou po predĺžení.

O víťazný gól sa postarala dvojica Lukáš Novák - Richard Lelkeš (vpravo).O víťazný gól sa postarala dvojica Lukáš Novák - Richard Lelkeš (vpravo). (Zdroj: Dušan Tarko)

Nitra je vo finále hokejovej extraligy, po prvý raz vo svojej histórii. Zverenci trénera Stavjaňu spečatili svoj postup víťazstvom v piatom zápase série s Banskou Bystricou, ktorú zdolali na vlastnom ľade 4:3 po predĺžení a v sérii vyhrali 4:1 na zápasy.

SkryťVypnúť reklamu

Do posledného miestečka zaplnený nitriansky zimný štadión priniesol v stredu skvelý športový zážitok. O elektrizujúcu atmosféru sa postarali najlepší hokejoví fanúšikovia na Slovensku a svojím nemalým dielom prispeli aj hráči v modrom.

Nitrania potvrdili výbornú prvú časť zápasu druhým gólom v prostrednej časti, následne však zase Bystrica potvrdila, že v semifinále nie je náhodou. Rýchlo znížila a ešte do druhej prestávky vyrovnala. V záverečnej tretine najprv vypukla ohlušujúca radosť po tom, ako si hlavný arbiter overil Segľov gól na 3:2 u videorozhodcov a uznal ho, aby v závere riadneho hracieho času hostia schladili nadšenie nitrianskeho publika vyrovnaním.

Nitra aréna si to ale vynahradila necelé tri minúty pred koncom predĺženia, keď Lukáš Novák našiel voľného Lelkeša, ktorý blafákom a svojím druhým gólom v stretnutí ukončil dramatický zápas aj sériu. Štadión sa triasol ešte dvadsať minút po rozhodujúcom góle.

Zavrel oči

„Bol to neskutočný zápas. Mali sme ho vynikajúco rozbehnutý, ale aj po mojej chybe sme dostali gól, hneď na to druhý. Za stavu 2:2 sa nám hralo ťažko. Boli sme nervózni. Bolo to cítiť v kabíne a ani výkon nebol taký, ako mal byť. Nevzdávali sme sa však, boli sme odhodlaní. Po takomto víťazstve je to krásny pocit,“ povedal strelec víťazného gólu tesne po zápase.

„Pred predĺžením sme si v kabíne hovorili, že musíme zostať pokojní. Prakticky celý zápas sme viedli a verili sme, že to zvládneme. Bystrica už ťahala nohy, bolo to na nich vidieť a na konci to tam padlo. Myslím si, že z únavy ma už ten bek nepokryl,“ pokračoval Richard Lelkeš.

„Nevymýšľal som. Jednoducho som zavrel oči, urobil blafák a keď som sa potom pozrel, videl som prázdnu bránu. Bolo to všetko v stotine sekundy a chvalabohu to skončilo v sieti. Sú to krásne pocity. O to viac, že gól na 2:1, ktorý sme inkasovali, bol po mojej chybe. Nakoniec som ale zápas v podstate rozhodol,“ dodal spokojne.

Historické finále

Vytúžená účasť vo finále hokejovej extraligy je tak skutočnosťou a pre nitriansky hokej historickým míľnikom. Stalo sa tak po prvý raz v novodobej histórii Slovenska a niet pochýb o tom, že najviac si to zaslúžia fanúšikovia spod Zobora, ktorí aj v stredu ukázali, že povesť tých najlepších na Slovensku nie je iba prázdnou frázou. Nie je to len rekordný transparent, ale hlavne atmosféra, ktorá Nitre jednoducho nedovolí zápas „odfláknuť“ a súperovi roztrasie kolená. Banská Bystrica bude na posledné semifinále v Nitre určite dlho spomínať. Ak jej aj nezostane v pamäti samotný hokej, fanúšikovia Nitry určite áno.

A pritom to bolo iba semifinále. Čo prinesie finálová séria, robí starosti Košiciam a Piešťanom už teraz. „Neviem, neviem či to môže byť ešte „horšie“, ako to bolo teraz. Divákom musíme poďakovať. Celý zápas nás hnali dopredu. Atmosféra u nás sa ani zďaleka nedá porovnať s ostatnými štadiónmi. Finále je určite aj ich zásluhou. Bojujeme hlavne kvôli nim, zaslúžia si to,“ povedal Lelkeš na margo enormnej podpory publika.

Jediná prehra v play-off

Ešte v polovici tretieho semifinále, ktoré sa nevyvíjalo v prospech Nitry, vystriedal slovinského brankára Roberta Kristana v nitrianskej bráne Vlastimil Lakosil. Zápas zverenci trénera Stavjaňu napokon prehrali ako jediný v doterajšom priebehu play-off. Lakosil však nastúpil aj vo štvrtom a piatom stretnutí série, tentoraz od začiatku a oba Nitra vyhrala.

„Bola škoda, že sme po našom druhom góle rýchlo inkasovali. Po druhej tretine sme sa ale dokázali pozbierať. Keď sme dali na 3:2, hrali sme pasívne, nebránili sme tak dobre stredné pásmo. Bystrica má kvalitných hráčov, ktorý cez stred dokážu prejsť. Na to sme si mali dať trošku viac pozor, ale zvládli sme to,“ okomentoval posledné semifinále český brankár, ktorý Nitru dôverne pozná zo svojich predchádzajúcich pôsobení. „Pre mňa to bol dnes veľmi ťažký zápas. Nemal som veľa zákrokov. Navyše, keď šancu mali, tak to bola gólová situácia. To je pre gólmana vždy náročné. Nakoniec sme to zvládli a som za to veľmi rád, pretože Nitra do finále určite patrí,“ pokračoval.

Obísť nemohol ani fanúšikov. „Bola to skrátka paráda. Zažil som to už predtým dvakrát a som rád, že sme fanúšikom vytúžené finále splnili. Samozrejme, ešte to pre nás nekončí. Ideme do finále a chceme vyhrať. Ľudia tu vytvárajú neskutočnú atmosféru a hrá sa tu parádne. Vždy sa sem rád vraciam a teraz som veľmi rád aj za tých ľudí, že sme im to finále vybojovali, pretože oni si to najviac zaslúžia,“ dodal Lakosil.

Veľkou devízou nitrianskeho tímu pred finálovými zápasmi je fakt, že hokejisti spod Zobora prehrali doteraz iba jeden zápas vo vyraďovacích bojoch. „Bolo by skvelé, keby sa nám tak darilo aj vo finále. Jednotlivé série boli síce výsledkovo jasné, ale herne veľmi vyrovnané. Ako so Zvolenom, tak aj teraz s Bystricou. Vždy sa rozhodovalo až v závere a tie zápasy neboli vôbec jednoduché,“ uzavrel Vlasto Lakosil.