Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Chrám Matky Božej v Paríži prináša aktuálne posolstvo

Forma predstavenia variuje medzi prvkami činoherného a bábkového divadla. Bábky predstavujú duše jednotlivých postáv. Jednu mužskú úlohu hrá dokonca žena.

V popredí Katarína Petrusová ako Esmeralda a Radovan Hudec ako Quasimodo.(Zdroj: COLLAVINO)

Forma predstavenia variuje medzi prvkami činoherného a bábkového divadla. Bábky predstavujú duše jednotlivých postáv. Jednu mužskú úlohu hrá dokonca žena.

Esmeralda, Quasimodo, Frollo, Phoebus a ďalšie postavy skvostu svetovej literatúry sa dostali na javisko Starého divadla Karola Spišáka. Tentoraz netradične s bábkami. Román Victora Huga Chrám Matky Božej v Paríži režijne spracoval Jakub Nvota, v premiére ho divadlo uviedlo 4. apríla. Scénu a bábky mal na starosti Szilárd Boráros, hudbu robil Andrej Kalinka.

Silný príbeh a hodnoty

Pre Staré divadlo je to po predstaveniach Žena, Pánboh, Čertisko a sedem zaliatych a Sherlock Holmes tretia Nvotova inscenácia. Jeho príznačný režisérsky rukopis je čitateľný aj v tejto novej hre.

„Človek by mal na jednej strane zostávať verný svojim predstavám a zásadám, ale na druhej strane aj objavovať niečo nové. V tomto prípade je to veľmi silný príbeh a hodnoty, ktoré sú v ňom zakódované,“ povedal nám režisér Jakub Nvota.

„Hra prináša posolstvo o tom, do akej miery sme schopní byť sami sebou v spoločnosti, ktorá nám veľmi prísne vymedzuje priestor a pravidlá, do akej miery vieme byť tolerantní voči sebe a iným. Predloha je síce historická, ale tieto vzorce a modely vzťahov sú stále veľmi aktuálne. Verím, že príbeh bude v tomto ohľade pre diváka zaujímavý a odčítateľný.“

Z literárnej predlohy tvorcovia vyselektovali hlavnú dejovú líniu. Forma predstavenia podľa Jakuba Nvotu variuje medzi prvkami činoherného a bábkového divadla. Bábky tu slúžia ako malí manekýni, ktorí predstavujú duše jednotlivých postáv. Bábka a herec vytvárajú istý komplet, v jednom momente sa dej viac zameriava na herca, v druhom na bábku.

Dej je akčný

Hrdinkou javiskovej adaptácie je krásna Esmeralda (Katarína Petrusová) a štyria muži, ktorí ju nerovnakým spôsobom milovali, obdivovali, chceli len pre seba, zbožňovali a zároveň trápili až tak, že zomrela. Hluchého, hrbatého zvonára Quasimoda si zahral Radovan Hudec, kňaza Frolla Roman Valkovič, básnika Gringoira Miloš Kusenda a kapitána kráľovskej stráže Phoeba prekvapivo žena - Andrea Sabová.

„O tomto kapitánovi sme začali uvažovať ako o takej narcistickej, až ženskej postave, ktorá sa páči sama sebe. Pozreli sme sa na to cez vzťah voči Esmeralde, ale tiež sme zvážili praktické hľadisko: keďže Staré divadlo už neponúka herca – muža, ktorý by sa tejto postavy mohol zhostiť, tak sme sa rozhodli trošku zariskovať a obsadiť ženu. Prinieslo to zaujímavé súvislosti a iskrenie,“ poznamenal Nvota.

Hra je podľa režiséra určená divákom od siedmej až deviatej triedy, cez stredoškolákov až po dospelých. „Verím, že hru pochopia aj tie mladšie spomínané kategórie. Nie je v nej nič také, čomu by sa nedalo rozumieť. Každý divák môže inscenáciu hodnotiť podľa svojej životnej skúsenosti, koľko sa natrápil či potešil v láske a vzťahoch, koľko toho prežil, teda hĺbka vnímania príbehu bude u každého človeka individuálna,“ vysvetľuje Nvota.

„Ale na druhej strane Victor Hugo ten príbeh tak dobe vymyslel, že je akčný, udalosti sa menia, stále sa niečo deje, takže sa na predstavenie dá pozerať rôzne – ako na akčný dobrodružný príbeh či romantickú drámu.

Scéna v tvare písmen IHS

Scénu, bábky a kostýmy „Chrámu“ navrhol Szilárd Boráros. Scénu tvoria drevené konštrukcie v tvare troch symbolických písmen IHS, ktoré v sebe nesú symboliku kresťanského sveta.

„Máme tu dve symbolické postavy - živly, ktoré dianie posúvajú a dopĺňajú – duchovnú postavu chrámu hrá Andrea Ballayová a ľudový duch Paríža zastupuje Agáta Solčianska,“ vysvetľuje režisér.

„Kostýmy v niektorých prípadoch vychádzajú z tradičných predstáv o postavách, niekedy sú výrazom istých predsudkov. Esmeralda má klasický kostým cigánky, a pritom v z príbehu dozvedáme, že cigánkou nie je. Narážame na fenomén, že šaty robia človeka – ľudia často súdia tých druhých podľa zovňajšku, pritom pravda pod tým povrchom môže byť úplne iná.“

FOTKY: COLLAVINO

Ďalšie články z rubriky Spoločnosť

Najčítanejšie správy

Nitra

Nitrania píšu petície proti výstavbe bytových domov v susedstve

Na jednom zo stavebných pozemkov v centre mesta stojí rodinný dom. Investor ho dá zbúrať.

Kutálek: Vydreté, ale vzácne víťazstvo

Všetky štyri góly Nitranov proti Trenčínu mali skalický podpis.

Kapitána Nitry si zvolia hráči, jediným otáznikom Lupčo

Kabínu futbalistov Nitry čakajú voľby, o kapitánovi rozhodnú hráči.

Pod Zoborom je Kamerunčan z kanadského Toronta

Nitra ulovila na trhu hráčov exotickú posilu, novou tvárou je stopér Macdonald Niba.

Štúdio divadla zrekonštruujú, 235 javiskových stolov bude ovládať počítač

Verejné obstarávania na dodávateľov aj samotné práce chcú stihnúť tak, aby zmodernizované Štúdio bolo k dispozícii už na budúcu divadelnú sezónu.

Blízke regióny

Tatranské doliny sú zážitkom, v akomkoľvek období + foto

Velická dolina za Sliezskym domom je frekventovaná hlavne v lete. Ponúka viacero zaujímavých vrcholov.

Ako dopadli zápasy cez víkend?

Opäť sa odohrala bohatá porcia zápasov.

Tovarníky zaskočili štvrtoligistu

Až v štyroch góloch mal prsty Adrián Candrák, prvé dva strelil, na ďalšie dva nahrával.

Bánovce nad Bebravou hľadajú nového dopravcu MHD

Predpokladanú hodnotu zákazky odhadla samospráva na 430 000 eur.

Problémy s parkovaním trápia obyvateľov Cisárskej bašty

Problémy s parkovaním v meste pozná každý Novozámčan. Pretrvávajúci problém vládne aj na Cisárskej bašte. Prehovorili nespokojní obyvatelia.

Všetky správy

Británia sa rozhodla, hranice aj pre Slovákov chce zatvoriť už v marci

Theresa Mayová chystá obmedzenie voľného pohybu oznámiť v rovnaký deň, keď oficiálne spustí rokovania o brexite.

Nokii sa podarilo vstať z mŕtvych. Ukázali novú Nokiu 3310

Nové smartfóny Nokie majú čistý Android, nízku cenu a dobrý hardvér.

Film roka vyhlásili dvakrát, Oscara má Moonlight (minúta po minúte)

Muzikál La La Land vyhral šesť cien, ale na konci večera sa udial veľký trapas.

Michael Kocáb: Som hrdý slniečkar, s tvrdou silou nemáme šancu

Hudobník Michael Kocáb pre SME hovorí, že nie je žiadny rusofób. Aj to mohlo podľa neho prispieť k bezproblémovému odsunu sovietskych vojsk z Československa.

Kam vyraziť