Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Dobré slovo je soľou zeme, vraví Milan Hodál

Verše na prvý pohľad môžu vyzerať jednoducho, jasne, ale práve to je to najťažšie – niečo zložité povedať zrozumiteľne a zľahka pár slovami.

Verše na prvý pohľad môžu vyzerať jednoducho, jasne, ale práve to je to najťažšie – niečo zložité povedať zrozumiteľne a zľahka pár slovami.

NITRA. Cennosti. Tak nazval svoju najnovšiu zbierku veršov nitriansky básnik a epigramatik Milan Hodál. V kaviarni DAB ju do života uviedli spisovateľka Drahomíra Pechočiaková a Ivan Godál z Literárneho klubu Janka Jesenského. Posypali ju soľou a zaželali jej, nech otvára ľuďom srdcia. Hodálove verše recitoval Michael Vrzala.

Báseň živá ako ulica

„Prečo soľou? Pri výbere som sa inšpiroval názvom zbierky a známou rozprávkou. Že je soľ nad zlato a je cenná, všetci vieme,“ vysvetľuje Milan Hodál. „Zbierku som symbolicky nazval Cennosti. Neskromne dúfam, že myšlienky a slová, ktoré v nej sú, sú istým spôsobom cenné. Dobré slovo je soľou zeme, tak aj preto tá soľ.“

Po Rozcvičke a Zázračnej planéte sú Cennosti treťou samostatnou zbierkou Milana Hodála. Ako vraví, do knihy sa snažil vybrať také svoje „bestofky“. „Mojou ambíciou bolo, aby v nej boli dobré a ešte lepšie básne. Myslím, že podľa doterajších ohlasov čitateľov aj odbornej kritiky sa mi to snáď aj podarilo,“ hovorí básnik. „Oproti predchádzajúcim zbierkam som možno nový v tom, že som sa snažil byť ešte zrozumiteľnejší – nielen témami, v ktorých sa čitateľ môže nájsť, ale aj metaforicky. Stále sa držím zásady, že báseň má byť živá ako ulica.“

Autora v tejto súvislosti veľmi teší, že jeho verše možno počuť aj z éteru. Ako zhudobnené texty ich spievajú kapely Gladiator a PAS. A v poslednom čase po jeho básňach siahajú aj študenti, ktorí ich recitujú v Hviezdoslavovom Kubíne. „Vážim si to, že ich moja tvorba oslovila, zrejme svojou súčasnosťou.“

Hodál nepíše len verše o láske, priateľstve, vzťahoch, ale aj o bežných veciach dneška, ktoré sa nás nepríjemne dotýkajú. „Nastavujem zrkadlo dobe, jej neduhom - kariérizmu, cynizmu, klamstvu, pretvárke, neprajnosti či závisti.“

Zostal verný číslu 77

Zbierku autor rozdelil na štyri kapitoly – tri tvoria básne vážnejšej poézie, štvrtú satirická poézia. Ako v predchádzajúcej zbierke, aj tu zostal verný číslu 77 – 44 je básní a 33 epigramov, ktoré ho sprevádzajú celou jeho tvorbou. Texty vhodne dopĺňajú kresby dcéry Lenky, ktorá je už takou jeho dvornou ilustrátorkou.

„Musím poďakovať celej mojej rodine, že mi vytvára potrebné zázemie a tvorivú atmosféru. Manželka a dcéry sú moji prví čitatelia, kritici, ale aj spolutvorcovia námetov a podieľajú sa na hodnotovom posolstve básní. Na ich názor dosť dám, keď povedia, že „toto nie“, zamyslím sa a urobím korektúry,“ priznáva poet. „Kedysi som písal viac spontánne, dnes už tak rozvážnejšie. S každou básňou sa „hrám“, cizelujem ju a vraciam sa k nej aj viac týždňov. Hľadám najvhodnejšie výrazy tak, aby každé slovo bolo na svojom mieste. Verše na prvý pohľad vyzerajú jednoducho, jasne, ale práve to je to najťažšie – niečo zložité povedať zrozumiteľne a zľahka pár slovami.“

Plánuje knihu epigramov

Popri básňach sa v Hodálových zbierkach vždy objavujú aj jeho obľúbené epigramy. Autor zvažuje, že zhruba o dva roky by novú knižku venoval len týmto drobným satirickým útvarom.

„S uverejňovaním epigramov a aforizmov som začal ešte v 80. rokoch minulého storočia v Pravde na nedeľu a Smene. Neskôr som robil externého redaktora humoristického časopisu Roháč. Spolupracoval som aj so Slovenským rozhlasom. V košickom Maratóne som asi päť rokov robil rubriku Epigramiáda, rubriky satirickej poézie a epigramov som mal aj v Banskobystrickom sobotníku a nedeľných Variáciách,“ spomína spisovateľ.

„V roku 1991 som napísal rozhlasový kabaret Podnikový erobik, ktorý mal tri reprízy. Básne, epigramy a aforizmy mi v súčasnosti uverejňujú v Telepluse, Literárnom týždenníku a v periodiku Rodina a škola. Veľmi si cením, že si moju dlhoročnú činnosť všimli aj odborníci a vlani ma poctili svojím členstvom v Spolku slovenských spisovateľov.“

Dcéra Lenka je už otcovou dvornou ilustrátorkou. FOTO: (ČE)

Ďalšie články z rubriky Spoločnosť


  1. Reprezentant Hrnka zatiaľ bez klubu, v hre je aj Nitra 6 864
  2. Vargová z Veselí do Šale 682
  3. Smer chce v Nitre zabrániť tomu, aby sa moci chytili kotlebovci 567
  4. Časť autobusovej stanice uzavreli, našli muníciu 562
  5. Britský reťazec oznámil, kedy zatvorí predajňu v nitrianskych Mlynoch 516
  6. Štúrovo rozhodlo šláger v 90. minúte 387
  7. Neded s cenným víťazstvom 257
  8. Fotogaléria: hokejisti Nitry už trénujú Foto 242
  9. Kraj spustil nový cykloportál so všetkými cyklotrasami v regióne 145
  10. Konateľ Byspravu vydržal vo funkcii iba 15 dní 128

Najčítanejšie správy

Nitra

Reprezentant Hrnka zatiaľ bez klubu, v hre je aj Nitra

Rodák spod Zobora nad ponukou reprezentovať nerozmýšľal. Na MS vydal zo seba sto percent, hovorí.

Vargová z Veselí do Šale

Odchovankyňa nitrianskej hádzanej mení dres v rámci česko-slovenskej interligy.

Smer chce v Nitre zabrániť tomu, aby sa moci chytili kotlebovci

Opozícia v krajskom parlamente je ochotná rokovať o spolupráci s kýmkoľvek okrem kotlebovcov. SMK chce urobiť všetko preto, aby sa extrémisti k moci v Nitrianskom kraji nedostali.

Časť autobusovej stanice uzavreli, našli muníciu

Muníciu našiel bagrista pri výkopových prácach.

Britský reťazec oznámil, kedy zatvorí predajňu v nitrianskych Mlynoch

Po obchode sa uvoľnia priestory na dvoch poschodiach.

Blízke regióny

Riaditeľ múzea prosí zlodejov, aby prsteň vrátili. Polícia stále pátra + foto

Ani po polroku nie sú známi páchatelia krádeže v piešťanskom múzeu. Polícia vraj stále intenzívne pátra po dvoch mužoch.

Hasiči zasahujú pri požiari lakovne na Koniarekovej ulici

Viac ako tucet hasičov momentálne zasahuje pri požiari lakovne na Koniarekovej ulici v Trnave. Požiar zachvátil halu a strechu.

Odkryli základy zaniknutej veže opevnenia

Stredovekú vežu plánuje vedenie mesta postaviť nanovo, slúžiť by mala ako výstavný priestor susednej Galérie Jána Koniarka.

Erik Karvai zo Šiah je v tridsiatich rokoch už sedemnásobný majster Európy

Tridsaťročný Šahan Erik Karvai je 7-násobný majster Európy v silovom trojboji. Okrem toho je držiteľ niekoľkých rekordov a viacnásobný majster Slovenska.

Medzi Novými Zámkami a Bánovom bude výluka

Železnice Slovenskej republiky (ŽSR) upozorňujú na výluku medzi stanicami Nové Zámky a Bánov.

Všetky správy

Polícia má meno i záznam s útočníkom v Manchestri (minúta po minúte)

Britská polícia potvrdila Salmana Abediho ako útočníka, ktorý zabil 22 ľudí.

Zelenina z Lidla pohorela v amatérskom teste. Dá sa veriť domácim meračom?

Internetom sa šíri video, v ktorom neznámy muž meria dusičnany v zelenine a ovocí.

Americká dizajnérka zhodnotila naše značky: Kto nazve čipsy, že Slovakia?

Debbie Millmanová pracovala s Pepsi, či so Star Wars. Ukázali sme jej naše výrobky.

Kajínek opustil väzenie a ďakoval Zemanovi za milosť

Miloš Zeman v utorok podpísal milosť pre Jiřího Kajínka.

Zomierali najmä mladí a deti. Manchester sa zomkol

V čase útoku bolo na koncerte Ariany Grandovej až 21-tisíc ľudí.

Kam vyraziť