Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Dobré slovo je soľou zeme, vraví Milan Hodál

Verše na prvý pohľad môžu vyzerať jednoducho, jasne, ale práve to je to najťažšie – niečo zložité povedať zrozumiteľne a zľahka pár slovami.

Verše na prvý pohľad môžu vyzerať jednoducho, jasne, ale práve to je to najťažšie – niečo zložité povedať zrozumiteľne a zľahka pár slovami.

NITRA. Cennosti. Tak nazval svoju najnovšiu zbierku veršov nitriansky básnik a epigramatik Milan Hodál. V kaviarni DAB ju do života uviedli spisovateľka Drahomíra Pechočiaková a Ivan Godál z Literárneho klubu Janka Jesenského. Posypali ju soľou a zaželali jej, nech otvára ľuďom srdcia. Hodálove verše recitoval Michael Vrzala.

Báseň živá ako ulica

„Prečo soľou? Pri výbere som sa inšpiroval názvom zbierky a známou rozprávkou. Že je soľ nad zlato a je cenná, všetci vieme,“ vysvetľuje Milan Hodál. „Zbierku som symbolicky nazval Cennosti. Neskromne dúfam, že myšlienky a slová, ktoré v nej sú, sú istým spôsobom cenné. Dobré slovo je soľou zeme, tak aj preto tá soľ.“

Po Rozcvičke a Zázračnej planéte sú Cennosti treťou samostatnou zbierkou Milana Hodála. Ako vraví, do knihy sa snažil vybrať také svoje „bestofky“. „Mojou ambíciou bolo, aby v nej boli dobré a ešte lepšie básne. Myslím, že podľa doterajších ohlasov čitateľov aj odbornej kritiky sa mi to snáď aj podarilo,“ hovorí básnik. „Oproti predchádzajúcim zbierkam som možno nový v tom, že som sa snažil byť ešte zrozumiteľnejší – nielen témami, v ktorých sa čitateľ môže nájsť, ale aj metaforicky. Stále sa držím zásady, že báseň má byť živá ako ulica.“

Autora v tejto súvislosti veľmi teší, že jeho verše možno počuť aj z éteru. Ako zhudobnené texty ich spievajú kapely Gladiator a PAS. A v poslednom čase po jeho básňach siahajú aj študenti, ktorí ich recitujú v Hviezdoslavovom Kubíne. „Vážim si to, že ich moja tvorba oslovila, zrejme svojou súčasnosťou.“

Hodál nepíše len verše o láske, priateľstve, vzťahoch, ale aj o bežných veciach dneška, ktoré sa nás nepríjemne dotýkajú. „Nastavujem zrkadlo dobe, jej neduhom - kariérizmu, cynizmu, klamstvu, pretvárke, neprajnosti či závisti.“

Zostal verný číslu 77

Zbierku autor rozdelil na štyri kapitoly – tri tvoria básne vážnejšej poézie, štvrtú satirická poézia. Ako v predchádzajúcej zbierke, aj tu zostal verný číslu 77 – 44 je básní a 33 epigramov, ktoré ho sprevádzajú celou jeho tvorbou. Texty vhodne dopĺňajú kresby dcéry Lenky, ktorá je už takou jeho dvornou ilustrátorkou.

„Musím poďakovať celej mojej rodine, že mi vytvára potrebné zázemie a tvorivú atmosféru. Manželka a dcéry sú moji prví čitatelia, kritici, ale aj spolutvorcovia námetov a podieľajú sa na hodnotovom posolstve básní. Na ich názor dosť dám, keď povedia, že „toto nie“, zamyslím sa a urobím korektúry,“ priznáva poet. „Kedysi som písal viac spontánne, dnes už tak rozvážnejšie. S každou básňou sa „hrám“, cizelujem ju a vraciam sa k nej aj viac týždňov. Hľadám najvhodnejšie výrazy tak, aby každé slovo bolo na svojom mieste. Verše na prvý pohľad vyzerajú jednoducho, jasne, ale práve to je to najťažšie – niečo zložité povedať zrozumiteľne a zľahka pár slovami.“

Plánuje knihu epigramov

Popri básňach sa v Hodálových zbierkach vždy objavujú aj jeho obľúbené epigramy. Autor zvažuje, že zhruba o dva roky by novú knižku venoval len týmto drobným satirickým útvarom.

„S uverejňovaním epigramov a aforizmov som začal ešte v 80. rokoch minulého storočia v Pravde na nedeľu a Smene. Neskôr som robil externého redaktora humoristického časopisu Roháč. Spolupracoval som aj so Slovenským rozhlasom. V košickom Maratóne som asi päť rokov robil rubriku Epigramiáda, rubriky satirickej poézie a epigramov som mal aj v Banskobystrickom sobotníku a nedeľných Variáciách,“ spomína spisovateľ.

„V roku 1991 som napísal rozhlasový kabaret Podnikový erobik, ktorý mal tri reprízy. Básne, epigramy a aforizmy mi v súčasnosti uverejňujú v Telepluse, Literárnom týždenníku a v periodiku Rodina a škola. Veľmi si cením, že si moju dlhoročnú činnosť všimli aj odborníci a vlani ma poctili svojím členstvom v Spolku slovenských spisovateľov.“

Dcéra Lenka je už otcovou dvornou ilustrátorkou. FOTO: (ČE)

Ďalšie články z rubriky Spoločnosť

Najčítanejšie správy

Nitra

Nitrania píšu petície proti výstavbe bytových domov v susedstve

Na jednom zo stavebných pozemkov v centre mesta stojí rodinný dom. Investor ho dá zbúrať.

Smrť dieťaťa v šachte: Súd vidí zodpovednosť aj na strane vodární

Sudkyňa zohľadní aj postoj žalovaného, ktorý do dnešného dňa nijakým spôsobom nezmiernil žiaľ rodičov Vanesky, ani sa neospravedlnil.

Atletické tituly aj do Nitry, Galanty a Dunajskej Stredy

V Bratislave sa v sobotu uskutočnili halové majstrovstvá Slovenska v atletike mladšieho žiactva.

Fotogaléria: Olomouc - FC Nitra 1:0

Prípravné stretnutie bolo generálkou pre oba tímy, ktoré účinkujú vo svojej krajine v druhej lige.

Inšpektorát sa vyjadril, kto je zodpovedný za pád stropu v obchodnom centre

Incident spôsobila uvoľnená vzduchotechnika. Nikto sa našťastie nezranil.

Blízke regióny

Tovarníky zaskočili štvrtoligistu

Až v štyroch góloch mal prsty Adrián Candrák, prvé dva strelil, na ďalšie dva nahrával.

Podmaníková najlepšou plavkyňou, po maturite má namierené do USA

Minulý piatok vyhlásili najlepších plavcov Slovenska. Medzi ženami sa z premiérového triumfu radovala topoľčianska plavecká nádej – Andrea Podmaníková.

Bugina, ktorú maturant sám vyrobil, priniesla zlato

Levickí priemyslováci boli úspešní na strojárskej olympiáde v Bratislave.

Problémy s parkovaním trápia obyvateľov Cisárskej bašty

Problémy s parkovaním v meste pozná každý Novozámčan. Pretrvávajúci problém vládne aj na Cisárskej bašte. Prehovorili nespokojní obyvatelia.

Väzenský dozorca sa pokúsil obesiť, na následky zranení zomrel

Väzenský dozorca, ktorý sa pokúsil v utorok počas služby v ústave Hrnčiarovce nad Parnou, okres Trnava obesiť, podľahol zraneniam.

Všetky správy

Sagan nasadil v závere skvelý šprint a dosiahol prvé víťazstvo v roku

Slovák vyhral druhú klasiku sezóny. Na Kuurne - Brusel - Kuurne uspel v šprinte päťčlenného úniku.

Film roka vyhlásili dvakrát, Oscara má Moonlight (minúta po minúte)

Muzikál La La Land vyhral šesť cien, ale na konci večera sa udial veľký trapas.

Nokii sa podarilo vstať z mŕtvych. Ukázali novú Nokiu 3310

Nové smartfóny Nokie majú čistý Android, nízku cenu a dobrý hardvér.

Osem zásadných zmien v hypotékach, ktoré odštartujú od marca

Kto si málo sporí a príliš často mení zamestnanie, dostane o niečo nižší úver ako doteraz.

Michael Kocáb: Som hrdý slniečkar, s tvrdou silou nemáme šancu

Hudobník Michael Kocáb pre SME hovorí, že nie je žiadny rusofób. Aj to mohlo podľa neho prispieť k bezproblémovému odsunu sovietskych vojsk z Československa.

Kam vyraziť