Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Jelene a muflóny sa sťahujú do poľných revírov

Mimoriadny odstrel je povolený najmä kvôli predchádzaniu škodám na poľnohospodárskych plodinách.

Výstava v Ponitrianskom múzeu potrvá do 20. apríla.(Zdroj: (ČE))

Mimoriadny odstrel je povolený najmä kvôli predchádzaniu škodám na poľnohospodárskych plodinách.

NITRA. Za zvukov slávnostnej halali fanfáry otvorili v Ponitrianskom múzeu tradičnú marcovú výstavu Trofeje poľovnej zveri. Už 28. ročník výstavy prezentuje výsledky chovateľskej práce za uplynulú sezónu v 53 revíroch Nitrianskeho okresu.

Najviac trofejí v histórii

„Je tu spolu 406 trofejí, čo je doteraz najviac v histórii tejto výstavy. Z toho je 335 trofejí srnčej zveri, 33 trofejí jeleních, 2 muflonie, 4 danielie, 13 diviačích a 19 lebiek malých šeliem. Stavy malej zveri – bažantov a zajacov - však v revíroch značne poklesli,“ popisuje Štefan Bleho, poľovník a zoológ Ponitrianskeho múzea.

„Dominantnou zverou je srnčia, tej máme na výstave najviac. Hoci nemáme žiadnu zlatú medailu, po päť trofejí dosiahlo striebornú a bronzovú medailu. Z hľadiska medailových miest je to určitý pokles oproti minulému roku, ale keď vezmeme do úvahy takú strednú trofejovú hodnotu, máme dosť pekných srncov s 90-100 bodmi CIC, takže z celkového hľadiska kvalita nešla veľmi dolu.“

U jelenej zveri je podľa Štefana Bleha dosť veľa jedincov v prvej vekovej kategórii – jedno- a dvojročných, prakticky tvoria vyše 50 percent všetkých jeleních trofejí. „Z hľadiska medailového umiestnenia máme tento rok jedného strieborného a tri bronzové jelene, vlani bolo o jedného bronzového jeleňa menej. Niektoré jelene sú dosť mladé, aj keď sú medailové, ale podľa kritérií chovateľskej rady patria medzi výraďové.“

Daniele len z Teliniec

Oku odborníka neujdú ani 4 krásne danielie trofeje, ktoré prakticky chodia len z jedného poľovného združenia - z Teliniec. Tento rok sú dve strieborné, vlani bola jedna trofej zlatá a jedna strieborná.

Diviačie trofeje, z ktorých dve sú bronzové, sú z dosť mladých jedincov, najsilnejšia je od asi 6-ročného diviaka.

Výstavu dopĺňajú dve muflónie trofeje, jedna z nich je bronzová. „V rámci okresu pomaly nemáme muflónov z lesných, ale z poľných revírov. Aj veľa trofejí jednoročných jeleňov pochádza z poľných revírov. Jelenia zver dosť expanduje. V revíroch s malou zverou, ako napríklad Rišňovce, Nová Ves nad Žitavou či Lehota, sa dnes jelene bežne vyskytujú,“ vysvetľuje Štefan Bleho.

„Sťahujú sa sem najmä za potravou, napríklad vo vysokých porastoch kukurice či slnečnice majú pokoj a dostatok obživy. Mimoriadny odstrel je povolený najmä kvôli predchádzaniu škodám na poľnohospodárskych plodinách.“

Životný úlovok

Krásny daniel sa ako životný úlovok podaril Jánovi Trungelovi z Tajnej. Za takmer 60 rokov, čo je poľovníkom, ulovil 12 jeleňov, srnčiu zver ani nerátal a pred 20 rokmi prestal počítať aj diviakov a vtedy ich už bolo 50.

„Uplynulú sezónu som mal mimoriadne úspešnú. Vlani v septembri som strelil môjho najlepšieho daniela, ktorý na výstave získal striebornú medailu,“ pochválil sa Ján Trungel.

„Poľujem od roku 1957. V roku 1963 som zakladal poľovné združenie Dva cery v Telinciach, v ktorom som doteraz členom a 40 rokov som bol jeho poľovným hospodárom. V roku 1998 sme v revíri zriadili generačnú danieliu zvernicu - nakúpili sme chovnú danieliu zver z najlepších maďarských lokalít a zazverili sme ňou 11-tisíc hektárov na Pohronskej pahorkatine. V chove dosahujeme pekné výsledky, genetika maďarských danielov sa tu je jednoznačne odrazila a prejavila aj v trofejových hodnotách.“

Podľa Jána Trungela v minulosti v tejto lokalite tvorili dominantné úlovky zajace, jarabice a bažanty. Dnes jarabice takmer nevidieť, menej je aj bažantov a zajacov, naopak, premnožili sa diviaci.

Najlepší jeleň

Strieborným jeleňom sa môže popýšiť Jozef Gašpar z Jelenca. „Striehol som na neho dva týždne, pozoroval som ho v oblasti Žirany – Jelenec. Už trikrát som ho mal na muške, len som si nebol istý, či nie je chovný. Posledný deň mi vyšiel z kalužiska, tak som si ho „prečítal“, odistil zbraň a bol môj,“ vraví Jozef Gašpar. „Ulovil som už viacej jeleňov, ale toto je zatiaľ moja najlepšia trofej.“

Otvorenie výstavy.

Zoológ múzea Štefan Bleho pri najpočetnejších trofejách srncov.

Ján Trungel so svojím strieborným danielom.

Obrazy s poľovníckou tematikou od amatérskeho výtvarníka Milana Harangozó. FOTKY: (ČE)

Ďalšie články z rubriky Spoločnosť

Najčítanejšie správy

Nitra

Polícia vykoná v šiestich okresoch Nitrianskeho kraja osobitnú dopravnú kontrolu

Policajti budú dokumentovať tie porušenia pravidiel cestnej premávky, ktoré sú na základe analýz dopravnej nehodovosti hlavnými príčinami dopravných nehôd.

Technické služby majú nového riaditeľa

Branislav Varga, doterajší zástupca riaditeľky podniku, ktorá je na materskej, sa svojej funkcie vzdal.

UKF pripravuje študentom nový internát

Univerzita dostala v poslednom období tritisíc žiadostí o ubytovanie. Vyhovie len približne každému druhému žiadateľovi o internát.

Zúfalí ľudia: Sused po nás strieľa a hádže na nás výkaly, no polícia to roky nerieši

K mladíkovi chodia policajti ako na hodiny klavíra. Iba mestských policajtov si vlani zavolal neuveriteľných 66 ráz a v tomto roku už 21-krát, podľa náčelníka vždy neopodstatnene.

Údajný objednávateľ vraždy je na slobode, strelec uzavrel dohodu

Miroslav Ž. tvrdí, že na Dalibora nonstop nadával a Štefan si to zobral k srdcu. Likvidáciu kontroverzného podnikateľa si vraj neobjednal.

Blízke regióny

Na okraji Trnavy chcú postaviť nové byty. Problémových susedov sa vraj neobávajú +foto

Na rozľahlej ploche za supermarketom na Linčianskej plánujú postaviť 249 bytov. O pozemok, ktorý bol po prevrate v súkromných rukách, sa roky nikto nestaral. Teraz tam chcú začať stavať, čakajú iba na povolenie.

Nové tváre Mestskej polikliniky Šurany

Mestská poliklinika v Šuranoch prešla v poslednom období viacerými zmenami. Pacientov ošetria noví lekári, pribudlo tiež moderné vybavenie ambulancie.

Dôchodcu zrazil vedľa nemocnice, ten zomrel priamo na mieste

Tragická nehoda sa stala dnes na priechode na Tamaškovičovej ulice vedľa bývalých potravín Jednota.

Začiatok výstavby novej kruhovej križovatky sa blíži

Dopravné zápchy má vyriešiť ďalší kruhový objazd v Leviciach.

Veteráni obsadili piate miesto

V Liptovskom Mikuláši sa konali hokejové majstrovstvá veteránov – starých pánov.

Všetky správy

Pozrite, čo sa stalo na Slovensku, hromží Trump pred kamerami

Preceňovanie utečeneckej témy, a najmä jej vplyvu na Slovensko odpútava pozornosť od toho, čo na nás dopadá dnes a plnou váhou - od úplatkov, kriminality, amnestií.

Kaufland mení predajne. Pozrite sa, ako budú vyzerať

Nemecká sieť už začala s prestavbou niektorých svojich pobočiek a postupne plánuje meniť ďalšie.

Chaos okolo cien elektriny pokračuje. Koľko vlastne zaplatíte po novom?

Začiatkom roka v niektorých prípadoch neúmerne stúpli ceny za elektrinu. Po politickom tlaku preto z postu šéfa regulátora odstúpil Jozef Holjenčík.

Blíži sa voľba šéfa RTVS, Rezník z TASR by bol pre poslancov schodnejší než Mika

Bývalá šéfka Markízy Zuzana Ťapáková sa po kauze Evka ako kandidátka na riaditeľku RTVS už nespomína.

Spiatočné letenky do Ameriky sa už predávajú za menej ako 150 eur

Nórska nízkonákladová letecká spoločnosť Norwegian už predáva letenky za menej ako sto eur.

Kam vyraziť