Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Putovnú výstavu bude možné vidieť v stredných školách v našom kraji

Do súťaže Plagát roka 2014 sa zapojilo 173 žiakov so 191 prácami z 32 stredných škôl.

Ocenení študenti súťaže Plagát roka 2014.(Zdroj: PETER BAKAY)

NITRA. V Krajskom osvetovom stredisku (KOS) vyhodnotili a ocenili víťazov súťaže Plagát roka 2014. IX. ročník výtvarnej súťaže pre stredné školy Nitrianskeho samosprávneho kraja vyhlásili vlani v novembri pri príležitosti Európskeho týždňa boja proti drogám.

Ako povedala Jana Ondrušková, vedúca oddelenia vzdelávania KOS, do súťaže sa zapojilo 173 žiakov so 191 prácami z 32 stredných škôl v našom kraji. Putovnú výstavu tvorí 63 prác, ktoré bude možné vidieť v stredných školách v Nitrianskom kraji.

Žiaci mohli podľa Ondruškovej výtvarne spracovať dve témy - Aj malé činy môžu naštartovať veľké zmeny a Postavenie muža a ženy vo verejnom živote. Mohli si vybrať z dvoch techník – počítačová grafika a rôzne výtvarné techniky. V rámci prvej témy žiacke práce odrážajú medziľudské vzťahy, dôsledky nášho správania, skutočné hodnoty života či zmeny životného prostredia. Diela s druhou témou, zameranou na rodovú rovnosť, dokumentujú deľbu práce medzi ženami a mužmi vo verejnom živote a presadzovanie princípu rovnosti príležitostí.

Porota udelila 13 ocenení. Práca Posolstvo života od Norberta Kočerhu zo SOŠ z Kalnej nad Hronomsa stala podkladom na plagát a pozvánku akcie. Za počítačové grafiky si v rámci prvej témy ceny odniesli Silvia Juríková a Bianka Beláková z Pedagogickej a sociálnej akadémie v Leviciach, Soňa Gyűrösyiová zo SUŠ L. Bielika v Leviciach aAlexandra Sládečková z Gymnázia na Golianovej ulici v Nitre. Od poroty ceny získali aj počítačové grafiky s druhou témou od Kristíny Palackovej zo SOŠ v Nových Zámkoch, Michaela Selecká z Gymnázia v Topoľčanoch a Eva Zemanová zo SUŠ L. Bielika v Leviciach.

V kategórii výtvarné techniky v rámci v prvej témy ocenili diela Lucie Opálenej a Ivany Rapavej zo SUŠ L. Bielika v Leviciach a Adriány Kmeťovej z Gymnázia v Topoľčanoch. Za výtvarné techniky s druhou témou si ceny odniesli Michaela Čikelová a Pavlína Bugriová z Pedagogickej a sociálnej akadémie v Leviciach, Miriama Poláková zo SUŠ L. Bielika v Leviciach a Katarína Krajčovičová z Gymnázia Andreja Vrábla v Leviciach.

Organizátorom súťaže je Úrad NSK - odbor školstva, mládeže, športu a kultúry, spoluorganizátormi KOS Nitra a Inštitút rodovej rovnosti - Krajské kontaktné miesto Nitra.

Ďalšie články z rubriky Spoločnosť

Najčítanejšie správy

Nitra

Údajný objednávateľ vraždy je na slobode, strelec uzavrel dohodu

Miroslav Ž. tvrdí, že na Dalibora nonstop nadával a Štefan si to zobral k srdcu. Likvidáciu kontroverzného podnikateľa si vraj neobjednal.

Polícia vykoná v šiestich okresoch Nitrianskeho kraja osobitnú dopravnú kontrolu

Policajti budú dokumentovať tie porušenia pravidiel cestnej premávky, ktoré sú na základe analýz dopravnej nehodovosti hlavnými príčinami dopravných nehôd.

Technické služby majú nového riaditeľa

Branislav Varga, doterajší zástupca riaditeľky podniku, ktorá je na materskej, sa svojej funkcie vzdal.

UKF pripravuje študentom nový internát

Univerzita dostala v poslednom období tritisíc žiadostí o ubytovanie. Vyhovie len približne každému druhému žiadateľovi o internát.

Zúfalí ľudia: Sused po nás strieľa a hádže na nás výkaly, no polícia to roky nerieši

K mladíkovi chodia policajti ako na hodiny klavíra. Iba mestských policajtov si vlani zavolal neuveriteľných 66 ráz a v tomto roku už 21-krát, podľa náčelníka vždy neopodstatnene.

Blízke regióny

Na okraji Trnavy chcú postaviť nové byty. Problémových susedov sa vraj neobávajú +foto

Na rozľahlej ploche za supermarketom na Linčianskej plánujú postaviť 249 bytov. O pozemok, ktorý bol po prevrate v súkromných rukách, sa roky nikto nestaral. Teraz tam chcú začať stavať, čakajú iba na povolenie.

Nové tváre Mestskej polikliniky Šurany

Mestská poliklinika v Šuranoch prešla v poslednom období viacerými zmenami. Pacientov ošetria noví lekári, pribudlo tiež moderné vybavenie ambulancie.

Veteráni obsadili piate miesto

V Liptovskom Mikuláši sa konali hokejové majstrovstvá veteránov – starých pánov.

Dôchodcu zrazil vedľa nemocnice, ten zomrel priamo na mieste

Tragická nehoda sa stala dnes na priechode na Tamaškovičovej ulice vedľa bývalých potravín Jednota.

Žiaci Kalinčiakova získali už tretí titul v rade

Športovú halu v Leviciach aj tento rok ovládli futbaloví žiaci z Kalinčiakova. Vo finále jednoznačne zdolali Kalnú nad Hronom.

Všetky správy

Pozrite, čo sa stalo na Slovensku, hromží Trump pred kamerami

Preceňovanie utečeneckej témy, a najmä jej vplyvu na Slovensko odpútava pozornosť od toho, čo na nás dopadá dnes a plnou váhou - od úplatkov, kriminality, amnestií.

Spiatočné letenky do Ameriky sa už predávajú za menej ako 150 eur

Nórska nízkonákladová letecká spoločnosť Norwegian už predáva letenky za menej ako sto eur.

Tisíce ton ľadu sa valili do dedín v povodí Bielej Oravy

Ľudia sa bezmocne prizerali na upchaté koryto rieky a stúpajúcu vodu. Povodeň nechala na poliach obrovské kryhy.

Kaufland mení predajne. Pozrite sa, ako budú vyzerať

Nemecká sieť už začala s prestavbou niektorých svojich pobočiek a postupne plánuje meniť ďalšie.

Kažimír dostal košom. Sulík odmietol zmenu dlhovej brzdy

Šéf liberálov Richard Sulík sa stretol s ministrom financií Petrom Kažimírom. Investičnú výnimku z ústavnej dlhovej brzdy však odmietol.

Kam vyraziť