Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

V Sudcových starostiach sa maskéri vybláznia

Dej sa bude odohrávať na točni, rozdelenej na tri rôzne priestory. Diváci sa ocitnú v salóne, pracovni a hoteli.

Diana Strauszová s maketou scény komédie Sudcove starosti.(Zdroj: (ČE))

Dej sa bude odohrávať na točni, rozdelenej na tri rôzne priestory. Diváci sa ocitnú v salóne, pracovni a hoteli.

NITRA. Divadlo Andreja Bagara už pomaly finišuje na naštudovaní veselohry s pesničkami a tancom s názvom Sudcove starosti. Hru, ktorej autorom je Angličan Arthur Wing Pinero, divadlo v celoslovenskej premiére uvedie 4. apríla o 18.30 hodine.

Výpravná dobová komédia nás zavedie do obdobia viktoriánskeho Anglicka - ponúkne nielen dobrú zábavu, vtip, šarm, noblesu a nonšalantnosť, ale aj krásne kostýmy a pozoruhodnú scénu. Autorkami kostýmov a scény je overený tandem Dorota Cigánková a Diana Strauszová, ktoré sa v DAB podpísali pod viacej úspešných predstavení.

Výrazná štylizácia

Ako Dorota Cigánková hovorí, pri vymýšľaní návrhov šiat sa striktne držala doby viktoriánskeho Anglicka. A vraj sa pritom úžasne vybláznila. „V kostýmoch bude vidieť len maličký posun. V tej dobovej móde sme hľadali niečo, čo by sme mohli štylizovať a trochu prehnať. V hre budú mať dámy honosné šaty, korzety, velikánske aranžované sukne, páni veľké škrobené goliere. Pre hercov tu bude iste nepohodlné, ale istým spôsobom im oblečenie bude určovať pohyb,“ konštatuje Cigánková.

„Všetci herci by mali mať aj značne štylizované parochne, u pánov neprehliadneme výrazné fúziky, u žien pôjdeme v účesoch do veľkých objemov. No maskéri sa jednoducho vybláznia.“

Nepohodlná a drahá

Pánske obleky, ktoré sa nosili v tej dobe, podľa Cigánkovej v podstate fungujú dodnes. U žien je to presný opak. „Ich móda bola vo vtedajšom období druhej turníry iracionálna, nefunkčná, nepohodlná, náročná na peniaze. Na zadkoch pod sukňami nosili veľké vankúše, alebo mali celé konštrukcie krinolíny. Ženská móda sa vtedy snáď každých päť rokov obmieňala. Dnes si niečo podobné na sebe nedokážeme ani predstaviť,“ usmieva sa návrhárka kostýmov.

Šaty budú pôsobiť patrične honosne – nielen formou, ale aj použitými materiálmi. „Z finančných dôvodov sme však hľadali alternatívy drahých látok. Metráž na jedny ženské šaty je veľmi veľká, môže byť spolu aj desať metrov. V tom čase sa na dámske šaty používali dekoračné látky ako na čalúnený nábytok alebo závesy,“ doplnila Cigánková.

Vizuálny zážitok

Diana Strauszová scénu predstavenia poňala dynamicky. Dej sa bude odohrávať na točni, rozdelenej na tri rôzne priestory, ktoré sa budú podľa situácie meniť. „Diváci sa ocitnú v salóne, pracovni a hoteli. Každý z nich má vlastnú farebnosť – salón je do modra, pracovňa v zelenom tóne, hotel je ladený do červena,“ popisuje scénu Strauszová.

„Volili sme takéto farby kvôli tomu, aby sa hodili ku kostýmom a nerozbíjali celkový dojem. Časti scény a nábytok sa vyrábal v nitrianskych divadelných dielňach. Celkovo bude scéna pôsobiť honosne a výtvarne výrazne, aby mali diváci vizuálny zážitok.“

Dorota Cigánková a jej návrhy kostýmov. FOTO: (ČE)

Ďalšie články z rubriky Spoločnosť

Najčítanejšie správy

Nitra

Polícia vykoná v šiestich okresoch Nitrianskeho kraja osobitnú dopravnú kontrolu

Policajti budú dokumentovať tie porušenia pravidiel cestnej premávky, ktoré sú na základe analýz dopravnej nehodovosti hlavnými príčinami dopravných nehôd.

Technické služby majú nového riaditeľa

Branislav Varga, doterajší zástupca riaditeľky podniku, ktorá je na materskej, sa svojej funkcie vzdal.

UKF pripravuje študentom nový internát

Univerzita dostala v poslednom období tritisíc žiadostí o ubytovanie. Vyhovie len približne každému druhému žiadateľovi o internát.

Zúfalí ľudia: Sused po nás strieľa a hádže na nás výkaly, no polícia to roky nerieši

K mladíkovi chodia policajti ako na hodiny klavíra. Iba mestských policajtov si vlani zavolal neuveriteľných 66 ráz a v tomto roku už 21-krát, podľa náčelníka vždy neopodstatnene.

Údajný objednávateľ vraždy je na slobode, strelec uzavrel dohodu

Miroslav Ž. tvrdí, že na Dalibora nonstop nadával a Štefan si to zobral k srdcu. Likvidáciu kontroverzného podnikateľa si vraj neobjednal.

Blízke regióny

Na okraji Trnavy chcú postaviť nové byty. Problémových susedov sa vraj neobávajú +foto

Na rozľahlej ploche za supermarketom na Linčianskej plánujú postaviť 249 bytov. O pozemok, ktorý bol po prevrate v súkromných rukách, sa roky nikto nestaral. Teraz tam chcú začať stavať, čakajú iba na povolenie.

Nové tváre Mestskej polikliniky Šurany

Mestská poliklinika v Šuranoch prešla v poslednom období viacerými zmenami. Pacientov ošetria noví lekári, pribudlo tiež moderné vybavenie ambulancie.

Dôchodcu zrazil vedľa nemocnice, ten zomrel priamo na mieste

Tragická nehoda sa stala dnes na priechode na Tamaškovičovej ulice vedľa bývalých potravín Jednota.

Začiatok výstavby novej kruhovej križovatky sa blíži

Dopravné zápchy má vyriešiť ďalší kruhový objazd v Leviciach.

Veteráni obsadili piate miesto

V Liptovskom Mikuláši sa konali hokejové majstrovstvá veteránov – starých pánov.

Všetky správy

Pozrite, čo sa stalo na Slovensku, hromží Trump pred kamerami

Preceňovanie utečeneckej témy, a najmä jej vplyvu na Slovensko odpútava pozornosť od toho, čo na nás dopadá dnes a plnou váhou - od úplatkov, kriminality, amnestií.

Kaufland mení predajne. Pozrite sa, ako budú vyzerať

Nemecká sieť už začala s prestavbou niektorých svojich pobočiek a postupne plánuje meniť ďalšie.

Blíži sa voľba šéfa RTVS, Rezník z TASR by bol pre poslancov schodnejší než Mika

Bývalá šéfka Markízy Zuzana Ťapáková sa po kauze Evka ako kandidátka na riaditeľku RTVS už nespomína.

Chaos okolo cien elektriny pokračuje. Koľko vlastne zaplatíte po novom?

Začiatkom roka v niektorých prípadoch neúmerne stúpli ceny za elektrinu. Po politickom tlaku preto z postu šéfa regulátora odstúpil Jozef Holjenčík.

Ako dávni migranti zmenili Európsku DNA? Prišli len muži a kone

Tretia hlavná migračná vlna zanechala stopu v Európanoch až dodnes.

Kam vyraziť