Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

V synagóge ocenili tridsiatich dobrovoľníkov

Od 18 organizácií dostali 26 nominácií vrátane kolektívnych. Ocenenie Srdce na dlani odovzdali 18 dobrovoľníkom, ďakovné listy si prevzali ďalší 12 dobrovoľníci.

Ceny dobrovoľníkom odovzdáva viceprimátor Štefan Štefek.(Zdroj: (ČE))

Od 18 organizácií dostali 26 nominácií vrátane kolektívnych. Ocenenie Srdce na dlani odovzdali 18 dobrovoľníkom, ďakovné listy si prevzali ďalší 12 dobrovoľníci.

NITRA. Synagóga minulý štvrtok podvečer patrila dobrovoľníkom. Nitrianske centrum dobrovoľníctva (NCD) v spolupráci s mestom odovzdávali dobrovoľníkom symbolické ocenenie za rok 2013 Srdce na dlani.

Tretí ročník slávnosti bol pokračovaním tradície, ktorú v roku 2011 zaviedlo NCD. Cieľom je poďakovať dobrovoľníkom za ich prácu, prispieť k ich zviditeľneniu a k propagácii dobrovoľníckych aktivít.

Dostali 26 nominácií

V tomto roku posielali nominácie na ocenenie organizácie pôsobiace v sociálnej, zdravotníckej, kultúrnej, enviromentálnej sfére, v oblasti práce s deťmi a mládežou. Svojich dobrovoľníkov mohli nominovať v siedmich kategóriách. „Od 18 organizácií sme spolu dostali 26 nominácií vrátane kolektívnych. Ocenenie Srdce na dlani, ktorým je hlinené srdiečko od výtvarníčky Viery Fusekovej, sme odovzdali 18 dobrovoľníkom. Ďakovné listy si prevzali ďalší 12 dobrovoľníci. Po prvý raz sme udelili aj ceny v kategórii dobrovoľník vo veku do 18 rokov. Mimoriadne ocenenie si v kategórii dlhodobej pomoci organizácii odniesla Oľga Csákayová, “ povedala Jana Andreasová, riaditeľka Nitrianskeho centra dobrovoľníctva.

„Teší nás, že je stále koho odmeňovať, každý rok dostávame ďalšie a ďalšie nominácie. Rozhodovanie, komu cenu udeliť, je pre 5-člennú komisiu vždy veľmi ťažké. Každý dobrovoľník dáva do svojej práce celú dušu, preto sa snaží byť v posudzovaní čo najobjektívnejšia.“

Prichádza aj viac mladých

Podľa Jany Andreasovej NCD v súčasnosti eviduje okolo 100 dobrovoľníkov. Najviac z nich pracuje v sociálnej, zdravotníckej sfére a v oblasti dlhodobej pomoci organizáciám. Rezervy sú zatiaľ v oblasti životného prostredia a kultúry. „Potešiteľné je, že oproti začiatkom sa nám zvyšuje počet mladých ľudí, preto sme pri oceňovaní zaviedli aj kategóriu dobrovoľníkov do 18 rokov,“ doplnila riaditeľka NCD.

Dobrovoľníkov centrum oceňuje s presvedčením, že ľudia, ktorí robia množstvo práce pre iných bez nároku na odmenu, sú takmer „neviditeľní“. „Preto si aspoň raz do roka zaslúžia, aby ich Nitrania spoznali. Bez pomoci týchto ľudí by bol chod mnohých organizácií iste oveľa ťažší,“ dodala Andreasová.

Fyzická práca ako relax

Cenu Srdce na dlani si odniesol aj 26-ročný Daniel Macko. Od roku 2012 pomáha svojimi aktivitami v Hideparku, ktorý ponúka alternatívne formy spoločensko-kultúrnej zábavy a športového vyžitia.

„My, čo pracujeme duševne, si tu vždy oddýchneme, lebo vykonávame hlavne fyzickú prácu,“ hovorí Daniel. „Keď som do Hideparku prišiel, bola tam len jedna unimobunka, kde sa skladovali nejaké veci. Dnes je tu postavená budova s WC, veľký stage na koncerty, vytvorili sme aj komunitnú záhradu.“

Dávať a prijímať

Jednou z ocenených bola aj 28-ročná Andrea Hugáňová z 20-členného združenia Storm, v ktorom pracuje od roku 2005. „Naše občianske združenie okrem práce vyvíja aj dobrovoľnícke aktivity. Pomáhame, kde je treba. Venujem sa najmä prevencii, robili sme napríklad Sviečkový pochod za boj proti AIDS, bezpečný Valentín orientovaný na boj proti pohlavne prenosným chorobám, realizovali sme ďalšie podobné aktivity v Hideparku a podobne,“ hovorí Hugáňová.

Dobrovoľníctvo jej dáva pocit zmysluplnosti, radosti z toho, že môže svoje schopnosti využiť v prospech niekoho iného. „Nakoniec sa z toho stáva niečo pekné, taký kolobeh dobra, keď niekto pomôže zas nám, keď čosi potrebujeme. Dobrovoľníctvo je, myslím si, aj o tomto – dávať a prijímať.“

Herec dobrovoľníkom

Moderátorom akcie bol herec Ivan Gontko, ktorý je svojimi početnými aktivitami vlastne tiež dobrovoľníkom. Pôsobí napríklad v Nitrianskej komunitnej nadácii a od leta 2012 takmer každú sobotu dopoludnia čítava v Libresse deťom rozprávky. „Prečo sa ľudia venujú dobrovoľníctvu? - zamýšľa sa Gontko.

„Asi to bude tým, že majú potrebu niečo zmeniť, realizovať, čo by bez ich osobného vkladu asi nikto neurobil alebo by to dlho trvalo. Je úžasné, že je v Nitre toľko dobrovoľníkov, ktorí majú potrebu sa takto – bez nároku na odmenu - angažovať. Netreba sa vyhovárať, že nie sú na nič peniaze, nedostatok financií nie je dôvod na to, aby sme nič nerobili.“

Prvý raz odovzdali aj cenu dobrovoľníkom vo veku do 18 rokov. Získali ju Michal Orolín pracujúci pre Hidepark a kolektív dobrovoľníkov NCD Hana a Filip Šikoví a Ema a Martin Horskí, ktorí pravidelne čistia Borinu.

Zľava Jozef Zaujec získal cenu za aktivity v rámci festivalu Divadelná Nitra, Daniel Macko si cenu odniesol za dobrovoľnícku prácu v Hideparku. Ceny im odovzádva Anna Šmehilová.

Za dobrovoľnícke aktivity si cenu odniesol aj 20-členný kolektív združenia Storm. Prevzala ju Andrea Hugáňová.

FOTKY: (ČE)

Ďalšie články z rubriky Spoločnosť

Najčítanejšie správy

Nitra

Polícia vykoná v šiestich okresoch Nitrianskeho kraja osobitnú dopravnú kontrolu

Policajti budú dokumentovať tie porušenia pravidiel cestnej premávky, ktoré sú na základe analýz dopravnej nehodovosti hlavnými príčinami dopravných nehôd.

Technické služby majú nového riaditeľa

Branislav Varga, doterajší zástupca riaditeľky podniku, ktorá je na materskej, sa svojej funkcie vzdal.

UKF pripravuje študentom nový internát

Univerzita dostala v poslednom období tritisíc žiadostí o ubytovanie. Vyhovie len približne každému druhému žiadateľovi o internát.

Zúfalí ľudia: Sused po nás strieľa a hádže na nás výkaly, no polícia to roky nerieši

K mladíkovi chodia policajti ako na hodiny klavíra. Iba mestských policajtov si vlani zavolal neuveriteľných 66 ráz a v tomto roku už 21-krát, podľa náčelníka vždy neopodstatnene.

Údajný objednávateľ vraždy je na slobode, strelec uzavrel dohodu

Miroslav Ž. tvrdí, že na Dalibora nonstop nadával a Štefan si to zobral k srdcu. Likvidáciu kontroverzného podnikateľa si vraj neobjednal.

Blízke regióny

Na okraji Trnavy chcú postaviť nové byty. Problémových susedov sa vraj neobávajú +foto

Na rozľahlej ploche za supermarketom na Linčianskej plánujú postaviť 249 bytov. O pozemok, ktorý bol po prevrate v súkromných rukách, sa roky nikto nestaral. Teraz tam chcú začať stavať, čakajú iba na povolenie.

Nové tváre Mestskej polikliniky Šurany

Mestská poliklinika v Šuranoch prešla v poslednom období viacerými zmenami. Pacientov ošetria noví lekári, pribudlo tiež moderné vybavenie ambulancie.

Dôchodcu zrazil vedľa nemocnice, ten zomrel priamo na mieste

Tragická nehoda sa stala dnes na priechode na Tamaškovičovej ulice vedľa bývalých potravín Jednota.

Začiatok výstavby novej kruhovej križovatky sa blíži

Dopravné zápchy má vyriešiť ďalší kruhový objazd v Leviciach.

Veteráni obsadili piate miesto

V Liptovskom Mikuláši sa konali hokejové majstrovstvá veteránov – starých pánov.

Všetky správy

Pozrite, čo sa stalo na Slovensku, hromží Trump pred kamerami

Preceňovanie utečeneckej témy, a najmä jej vplyvu na Slovensko odpútava pozornosť od toho, čo na nás dopadá dnes a plnou váhou - od úplatkov, kriminality, amnestií.

Kaufland mení predajne. Pozrite sa, ako budú vyzerať

Nemecká sieť už začala s prestavbou niektorých svojich pobočiek a postupne plánuje meniť ďalšie.

Blíži sa voľba šéfa RTVS, Rezník z TASR by bol pre poslancov schodnejší než Mika

Bývalá šéfka Markízy Zuzana Ťapáková sa po kauze Evka ako kandidátka na riaditeľku RTVS už nespomína.

Chaos okolo cien elektriny pokračuje. Koľko vlastne zaplatíte po novom?

Začiatkom roka v niektorých prípadoch neúmerne stúpli ceny za elektrinu. Po politickom tlaku preto z postu šéfa regulátora odstúpil Jozef Holjenčík.

Ako dávni migranti zmenili Európsku DNA? Prišli len muži a kone

Tretia hlavná migračná vlna zanechala stopu v Európanoch až dodnes.

Kam vyraziť