Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

V synagóge ocenili tridsiatich dobrovoľníkov

Od 18 organizácií dostali 26 nominácií vrátane kolektívnych. Ocenenie Srdce na dlani odovzdali 18 dobrovoľníkom, ďakovné listy si prevzali ďalší 12 dobrovoľníci.

Ceny dobrovoľníkom odovzdáva viceprimátor Štefan Štefek.(Zdroj: (ČE))

Od 18 organizácií dostali 26 nominácií vrátane kolektívnych. Ocenenie Srdce na dlani odovzdali 18 dobrovoľníkom, ďakovné listy si prevzali ďalší 12 dobrovoľníci.

NITRA. Synagóga minulý štvrtok podvečer patrila dobrovoľníkom. Nitrianske centrum dobrovoľníctva (NCD) v spolupráci s mestom odovzdávali dobrovoľníkom symbolické ocenenie za rok 2013 Srdce na dlani.

Tretí ročník slávnosti bol pokračovaním tradície, ktorú v roku 2011 zaviedlo NCD. Cieľom je poďakovať dobrovoľníkom za ich prácu, prispieť k ich zviditeľneniu a k propagácii dobrovoľníckych aktivít.

Dostali 26 nominácií

V tomto roku posielali nominácie na ocenenie organizácie pôsobiace v sociálnej, zdravotníckej, kultúrnej, enviromentálnej sfére, v oblasti práce s deťmi a mládežou. Svojich dobrovoľníkov mohli nominovať v siedmich kategóriách. „Od 18 organizácií sme spolu dostali 26 nominácií vrátane kolektívnych. Ocenenie Srdce na dlani, ktorým je hlinené srdiečko od výtvarníčky Viery Fusekovej, sme odovzdali 18 dobrovoľníkom. Ďakovné listy si prevzali ďalší 12 dobrovoľníci. Po prvý raz sme udelili aj ceny v kategórii dobrovoľník vo veku do 18 rokov. Mimoriadne ocenenie si v kategórii dlhodobej pomoci organizácii odniesla Oľga Csákayová, “ povedala Jana Andreasová, riaditeľka Nitrianskeho centra dobrovoľníctva.

„Teší nás, že je stále koho odmeňovať, každý rok dostávame ďalšie a ďalšie nominácie. Rozhodovanie, komu cenu udeliť, je pre 5-člennú komisiu vždy veľmi ťažké. Každý dobrovoľník dáva do svojej práce celú dušu, preto sa snaží byť v posudzovaní čo najobjektívnejšia.“

Prichádza aj viac mladých

Podľa Jany Andreasovej NCD v súčasnosti eviduje okolo 100 dobrovoľníkov. Najviac z nich pracuje v sociálnej, zdravotníckej sfére a v oblasti dlhodobej pomoci organizáciám. Rezervy sú zatiaľ v oblasti životného prostredia a kultúry. „Potešiteľné je, že oproti začiatkom sa nám zvyšuje počet mladých ľudí, preto sme pri oceňovaní zaviedli aj kategóriu dobrovoľníkov do 18 rokov,“ doplnila riaditeľka NCD.

Dobrovoľníkov centrum oceňuje s presvedčením, že ľudia, ktorí robia množstvo práce pre iných bez nároku na odmenu, sú takmer „neviditeľní“. „Preto si aspoň raz do roka zaslúžia, aby ich Nitrania spoznali. Bez pomoci týchto ľudí by bol chod mnohých organizácií iste oveľa ťažší,“ dodala Andreasová.

Fyzická práca ako relax

Cenu Srdce na dlani si odniesol aj 26-ročný Daniel Macko. Od roku 2012 pomáha svojimi aktivitami v Hideparku, ktorý ponúka alternatívne formy spoločensko-kultúrnej zábavy a športového vyžitia.

„My, čo pracujeme duševne, si tu vždy oddýchneme, lebo vykonávame hlavne fyzickú prácu,“ hovorí Daniel. „Keď som do Hideparku prišiel, bola tam len jedna unimobunka, kde sa skladovali nejaké veci. Dnes je tu postavená budova s WC, veľký stage na koncerty, vytvorili sme aj komunitnú záhradu.“

Dávať a prijímať

Jednou z ocenených bola aj 28-ročná Andrea Hugáňová z 20-členného združenia Storm, v ktorom pracuje od roku 2005. „Naše občianske združenie okrem práce vyvíja aj dobrovoľnícke aktivity. Pomáhame, kde je treba. Venujem sa najmä prevencii, robili sme napríklad Sviečkový pochod za boj proti AIDS, bezpečný Valentín orientovaný na boj proti pohlavne prenosným chorobám, realizovali sme ďalšie podobné aktivity v Hideparku a podobne,“ hovorí Hugáňová.

Dobrovoľníctvo jej dáva pocit zmysluplnosti, radosti z toho, že môže svoje schopnosti využiť v prospech niekoho iného. „Nakoniec sa z toho stáva niečo pekné, taký kolobeh dobra, keď niekto pomôže zas nám, keď čosi potrebujeme. Dobrovoľníctvo je, myslím si, aj o tomto – dávať a prijímať.“

Herec dobrovoľníkom

Moderátorom akcie bol herec Ivan Gontko, ktorý je svojimi početnými aktivitami vlastne tiež dobrovoľníkom. Pôsobí napríklad v Nitrianskej komunitnej nadácii a od leta 2012 takmer každú sobotu dopoludnia čítava v Libresse deťom rozprávky. „Prečo sa ľudia venujú dobrovoľníctvu? - zamýšľa sa Gontko.

„Asi to bude tým, že majú potrebu niečo zmeniť, realizovať, čo by bez ich osobného vkladu asi nikto neurobil alebo by to dlho trvalo. Je úžasné, že je v Nitre toľko dobrovoľníkov, ktorí majú potrebu sa takto – bez nároku na odmenu - angažovať. Netreba sa vyhovárať, že nie sú na nič peniaze, nedostatok financií nie je dôvod na to, aby sme nič nerobili.“

Prvý raz odovzdali aj cenu dobrovoľníkom vo veku do 18 rokov. Získali ju Michal Orolín pracujúci pre Hidepark a kolektív dobrovoľníkov NCD Hana a Filip Šikoví a Ema a Martin Horskí, ktorí pravidelne čistia Borinu.

Zľava Jozef Zaujec získal cenu za aktivity v rámci festivalu Divadelná Nitra, Daniel Macko si cenu odniesol za dobrovoľnícku prácu v Hideparku. Ceny im odovzádva Anna Šmehilová.

Za dobrovoľnícke aktivity si cenu odniesol aj 20-členný kolektív združenia Storm. Prevzala ju Andrea Hugáňová.

FOTKY: (ČE)

Ďalšie články z rubriky Spoločnosť


  1. Nadzemný tunel bude drahší. Nemocnica musela vrátiť dotáciu 4 085
  2. Riaditeľ školy, na ktorej boli Slovenskí branci, podľa inšpekcie pochybil 1 165
  3. Süttö: Futbalový atentát spáchaný na ŠKF Sereď 901
  4. Štefanka končí s kariérou, pri hokeji však zostáva 895
  5. Pri požiari reziva zasahuje takmer 40 hasičov 842
  6. Záchytné parkoviská nebudú v Nitre zadarmo 516
  7. Začal sa výkup pozemkov pod obchvat 486
  8. Liptákov zlomil Balaj 418
  9. Salibské behy s rekordnou účasťou Foto 270
  10. Tri nové triedy pre škôlkarov na sídliskách 197

Najčítanejšie správy

Nitra

Nadzemný tunel bude drahší. Nemocnica musela vrátiť dotáciu

Problémy sú aj s výstavbou heliportu na streche pavilónu. Bude mať veľké meškanie.

Riaditeľ školy, na ktorej boli Slovenskí branci, podľa inšpekcie pochybil

Ministerstvo pripravuje materiál, ktorý pomôže školám zorientovať sa.

Süttö: Futbalový atentát spáchaný na ŠKF Sereď

II. LIGA: Nitra musela proti L. Mikulášu otáčať skóre, ale hrá už iba o druhé miesto. Súťaž vyvrcholí v stredu.

Štefanka končí s kariérou, pri hokeji však zostáva

Nitriansky hokejista získal počas bohatej 23-ročnej kariéry dva tituly. Jeden vo Francúzsku, druhý v rodnej Nitre. Trikrát si zahral na MS.

Pri požiari reziva zasahuje takmer 40 hasičov

Oheň sa rozšíril na plochu 200 x 300 metrov.

Blízke regióny

Karhan bez servítky skritizoval systém v Spartaku

Tlačová konferencia po poslednom zápase sezóny medzi Spartakom Trnava a ViOnom Zlaté Moravce sa niesla v znamení emócii. Jarábek skritizoval správanie trnavskej nemocnice, Karhan celé vedenie Spartaka.

Kraj ocenil najlepších zdravotníkov. Dve ceny išli do levickej nemocnice

Ocenenie získali aj zástupkyne levickej nemocnice - vedúca sestra gynekologicko-pôrodníckeho oddelenia Eva Moravská a primárka oddelenia klinickej biochémie Vlasta Macková.

Pri stavbe domu v Kamenáči našiel Trnavčan lebku

Pri kopaní základov rodinného domu v lokalite IBV Kamenný mlyn našiel Trnavčan lebku. Najskôr upozornil políciu, následne bol kontaktovaný pamiatkový úrad.

Evu otvoria už zajtra, niektoré kúpaliská zvýšia vstupné

Kúpaliská v regióne už onedlho otvoria ďalšiu sezónu. Na Družbe napúšťajú vodu, v Kamennom Mlyne sa pripravujú na sezónu. Kúpalisko na Slávii je už pripravené, piešťanskú Evu otvoria už zajtra.

Radnica chce rátať cyklistov, plánuje aj chodníky mimo mesta

V súčasnej dobe je v celej Trnave takmer pätnásť kilometrov cyklochodníkov. Koncepcia ich rozvoja ráta s vybudovaním okruhu okolo centra, na ktorý sa bude dať napojiť z každej mestskej časti.

Všetky správy

Od štyridsatky po sedemdesiatku. Ako sa vekom mení sexualita?

Kvalita sexuálneho života každým rokom čoraz viac závisí od psychiky milencov.

Kaliňák nechal schátrať ubytovňu pre policajtov. Teraz sa jej chce zbaviť

V roku 2008 vláda schválila rekonštrukciu objektu. Za projekt opravy, ktorý sa nikdy nevyužil, ministerstvo zaplatilo takmer 175-tisíc eur.

Pri požiari bytovky v Prešove evakuovali tridsať ľudí

Horelo na sídlisku Sekčov, po uhasení sa ľudia vrátili domov, nikto sa nezranil.

Sudca Hrubala: Podozrenia na politické objednávky sú vždy, Súdnu radu treba otvoriť

Proreformné združenie sudcov Za otvorenú justíciu sa zrejme zmení na think-tank. Jeho podpredseda JÁN HRUBALA hovorí o neochote sudcov robiť zmeny.

Merkelová už Trumpovi neverí. Za svoju budúcnosť musíme bojovať sami, odkázala

Na summite G7 sa Američania k podpore klimatickej dohody nepridali.

Kam vyraziť