Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Ballayová: Nikto nemá jediný recept na dobré divadlo

Na doskách Starého divadla stála po prvýkrát ako Panna Mária v Slovenskom Betleheme. Hráva už do 16 rokov – začínala v Prorokovi Iľjovi v Teatro Tatro.

Andrea Ballayová v úspešnom študentskom predstavení Ja hrdina.(Zdroj: ARCHÍV A. B.)

Na doskách Starého divadla stála po prvýkrát ako Panna Mária v Slovenskom Betleheme. Hráva už do 16 rokov – začínala v Prorokovi Iľjovi v Teatro Tatro.

NITRA. Je ešte študentkou 5. ročníka na DAMU v Prahe a pritom už výborne zapadla do kolektívu Starého divadla Karola Spišáka. Nitrianska herečka Andrea Ballayová má rada komické, veselé postavy, jej výrazné herectvo však vynikne aj v silných dramatických charakteroch.

Muca si užíva

Prvým Andreiným profesionálnym kontaktom so Starým divadlom bol pred Vianocami 2012 záskok za Lujzu Schramekovú v predstavení Slovenský Betlehem. O pol roka neskôr už s kolegami skúšala exteriérovú verziu inscenácie Po stopách vierozvestcov Cyrila a Metoda.

„V Betleheme som hrala postavu Panny Márie. Pár dní pred záskokom mi z divadla poslali DVD z predstavenia, aby som sa svoju rolu naučila. Dalo sa to zvládnuť,“ spomína Andrea Ballayová

„Na doskách Starého divadla som vtedy stála po prvýkrát. Bol to výborný pocit, aj keď som mala trému, ale len trošku. Veď riaditeľa Ondreja Spišáka a väčšinu hercov poznám od 16 rokov, kedy som v Teatro Tatro začala hrávať v predstavení Prorok Iľja. S Katkou Petrusovou si dokonca píšem ešte od čias konzervatória, spoznali sme sa na jednom divadelnom workshope “

Dnes môžete herečku vidieť aj v ďalších predstaveniach SDKS – okrem Betlehemu a „Cyrila a Metoda“ hrá aj kráľovnú v Svetskej kráse a Muca v Troch prasiatkach. „Najbližšie ma ešte čakajú postavy v inscenácii Chrám Matky Božej a Dogville. Všetky moje roly mám rada, ale asi najviac som si zatiaľ zgustla na Mucovi. Skúšobný proces Troch prasiatok bol veľmi príjemný a uvoľnený.“

Vraj bola viac otravná ako nadaná

Andrea po základnej škole absolvovala Štátne konzervatórium v Bratislave. Nečudo, že si vybrala „komediantstvo“, divadlo má v krvi už odmala. „Nemyslím, že som prekypovala výrazným talentom, skôr som mala veľa energie a bola som viac otravná ako nadaná,“ smeje sa sympatická dlhovláska.

„Tak sa to rodičia snažili využiť. Keď som mala 7-8 rokov, zapísali ma do dramatického krúžku ku Kamile Ševelovej na ZUŠ Jozefa Rosinského. Pohnútkou bolo i to, že do krúžku chodila aj dcéra mamininej kamarátky, tak či to nechcem skúsiť aj ja. Chcela som a začalo ma to veľmi baviť. Chodila som tiež na scénický tanec do tanečného divadla A.T.Ď... Naopak, kamarátkina dcéra to po pár rokoch vzdala.“

Tvorivé hľadanie

Po konzervatóriu sa Andrea rozhodovala medzi ďalším štúdiom na VŠMU a DAMU. Prijali ju na obe školy a tak zvažovala, čo bude pre ňu lepšie. „Za prestížnu pražskú školu hovoril fakt, že systém výučby na bratislavskom konzervatóriu a VŠMU bol podobný. A tak vyhrala DAMU – katedra alternativní a loutkové tvorby,“ hovorí Andrea. Prezradila, že keby jej nevyšla ani jedna z vybraných škôl, odišla by zrejme do zahraničia.

„Pre mnohých je spomínaný názov pražskej katedry trochu strašiakom, ale neznamená nič iné len širší, slobodnejší pohľad na divadlo. Herec môže byť viac súčasťou tvorivého procesu, viac pracovať s vlastnými autorskými textami,“ vysvetľuje herečka.

„Z vlastných skúseností ako študentky môžem povedať, že sme aktívne pristupovali k zadaným textom, hľadali sme nové prístupy a podoby stvárnenia. Na to, ako robiť dobré divadlo, neexistuje jeden jediný recept, je to tvorivé hľadanie.“

Hrá v inscenácii o bratoch Mašínovcoch

Začiatkom roka Andrea odovzdala diplomovú prácu, čakajú ju štátnice, obhajoba a potom hor sa zo školy do života. Zatiaľ by herečka chcela zostať v Starom divadle, zmluvu má na jeden rok. „V Nitre som doma, mám tu rodinu. V divadle sa tiež cítim výborne. Zatiaľ ale nič neplánujem, veci sa menia, môže prísť niečo iné a ja som otvorená novým výzvam.“

Nitrianka by si rada udržala aj pražské kontakty, ktoré získala počas štúdia na DAMU. Ešte stále chodí do Čiech hrávať úspešné školské predstavenie „Ja hrdina“ o bratoch Ctiradovi a Josefovi Mašínovcoch, ktorí sa začiatkom 50. rokov z komunistického Československa prestrieľali na Západ.

„Je to viac-menej dokumentárne divadlo, ktoré rozoberá fakty, citácie dotknutých osôb, kladie divákom otázky, ale nedáva žiadne jednoznačné odpovede. Snažíme sa byť objektívni. Hra má u divákov veľký ohlas, lebo téma kontroverzných činov bratov Mašínovcov v českej spoločnosti stále rezonuje. Hrávame ju na profesionálnych scénach, zaujala aj na mnohých festivaloch,“ hovorí Ballayová.

„Keďže takmer všetci herci sme viazaní niekde inde, zložito sa nám plán týchto predstavení zosúlaďuje. Všetci sme sa však zhodli, že ho chceme hrať aj ďalej.“

Samotní herci počas skúšania búrlivo diskutovali o tejto téme, priam ich pohltila, hoci viacerí z nich predtým o bratoch Mašínovcoch ani nepočuli. „Rozoberáme názory a citáty samotných bratov, príslušníkov ŠtB, politikov, historikov, lekárov i právnikov. Je to ťažká ale veľmi sugestívna inscenácia.“

Andrea Ballayová je študentkou 5. ročníka na DAMU v Prahe.

Andrea (v strede) s Agátou Spišákovou (vľavo) a Katkou Vargovou v hre Tri prasiatka.

Herečka ako kráľovná v predstavení Svetská krása. FOTKY: COLLAVINO

Ďalšie články z rubriky Spoločnosť

Najčítanejšie správy

Nitra

Zúfalí ľudia: Sused po nás strieľa a hádže na nás výkaly, no polícia to roky nerieši

K mladíkovi chodia policajti ako na hodiny klavíra. Iba mestských policajtov si vlani zavolal neuveriteľných 66 ráz a v tomto roku už 21-krát, podľa náčelníka vždy neopodstatnene.

Pohár Antona Malatinského pre Nitru

Druhý ročník halového turnaja priniesol do Trnavy množstvo skvelých bývalých ligových futbalistov a na svoje si prišli aj diváci.

Valent si zápas užíval, ako keby bol posledný

Najlepším mužom zápasu s Liptákmi bol Tibor Kutálek, pre dcéru získal med do čaju.

Zlatý bod a skazený sen

Vionisti v nedeľu večer vydreli remízu v hodine dvanástej.

Krajský súd potvrdil, že mladých ľudí zrazil opitý Ľubomír. Obaja zomreli

Muž sa najskôr priznal, potom tvrdil, že šoféroval policajt a on ho len kryl. Súd vyhodnotil zmenu výpovede ako účelovú.

Blízke regióny

Päťročné ticho okolo Družby konečne prelomili

K prijatému návrhu sa primátor neprikláňa. Podľa neho bude pre mesto do budúcnosti nákladnejší.

V meste môže vyrásť hala s ľadovou plochou. Pozrite sa, ako bude vyzerať

Radnica prejavila záujem o projekt SZĽH, vďaka ktorému má na Slovensku vyrásť množstvo menších športových hál. Okrem ľadovej plochy by nová hala poskytla priestor aj pre ostatné športy.

Bratia v noci lúpežne prepadli a zbili muža v jeho dome

Trúfli si na muža, ktorý má takmer toľko rokov ako oni dvaja dohromady.

Nasadol do autobusu a odvtedy ho nikto nevidel

Pavol Smatana je vysoký asi 180 cm, zavalitej postavy.

Dávid zo Suchej sa našiel, prihlásil sa na polícii

Polícia po mladíkovi pátrala od piatku.

Všetky správy

Křetínský: Desím sa, aby napätie v koalícii neohrozilo Slovensko

Väčšina ľudí mohla na nových pravidlách platieb za distribúciu elektriny ušetriť. Politici to však neboli schopní pochopiť. Regulačný úrad vrátil ceny podľa ich príkazu na minuloročné hodnoty. A preto budú domácnosti aj podniky platiť viac.

Mnohí mlčia, on nie. Služba vlasti z neho spravila lovca ľudí

Mikuláš Tóth tvrdí, že si z vojenčiny priniesol domov traumu. A rozhodol sa, že nebude mlčať. Protestuje.

Nespávajú, aby mohli prekladať titulky. Zadarmo a za pár hodín

I love you, povie filmová postava a v titulkoch sa objaví: Ja láska vy. Amatérskemu prekladaniu titulkov sa venujú stovky ľudí. Niekedy stojí prebdená noc za námahu, inokedy divák zápasí s nezmyselnými vetami

Land Rover z Nitry budú rozvážať Nemci, slovenské Cargo v súťaži neuspelo

Štátny nákladný prepravca rokuje s Deutsche Bahn Cargo o subdodávkach na slovenskom a českom úseku.

Pozrite si rebríček 50 najpredávanejších áut sveta

Jediným nováčikom v prvej desiatke poradia je Honda Civic.

Kam vyraziť