Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Pavol Duchoň: Dáni sa mi smejú, že som dedinčan

Kto vraj v Dánsku nemá bicykel, ani neexistuje. Mladý Nitran vlani do školy, práce a vo voľnom čase najazdil už asi 3 500 km.

Pavol Duchoň v Boat Trip - pohľad z kanála, vpravo je obytná štvrť z 19. storočia.(Zdroj: ARCHÍV P. D.)

Kto vraj v Dánsku nemá bicykel, ani neexistuje. Mladý Nitran vlani do školy, práce a vo voľnom čase najazdil už asi 3 500 km.

NITRA/DÁNSKO. Má len 24 rokov a už je diplomatom. Pavol Duchoň je jedným zo štyroch Slovákov, ktorí získali titul Youth Goodwill Ambassador of Denmark. Nitran spolu s dvomi Bratislavčanmi a Martinčankou študuje v Dánsku a jeho úlohou ako diplomata je podporovať výmenné programy do Dánska a rozvíjať medzikúlturne znalosti a kariérne príležitosti v tejto krajine.

Jeho kolegami – ambasadormi je zhruba 350 súčasných aj bývalých zahraničných študentov, študujúcich na piatich najlepších univerzitách v Dánsku. Pavol ako rodák z Nitry má na starosti naše mesto a okolie, kde rozširuje informácie o možnostiach štúdia a práce v Dánsku. Prostredníctvom programu Youth Goodwill Ambassador Corps sa dánske ministerstvo školstva snaží koncentrovať medzinárodné talenty z celého sveta do Danska, pretože podľa štatistických odhadov bude mať táto severská krajina v roku 2020 deficit 21-tisíc odborníkov s vyšším vzdelaním.

Služobne do Číny aj na Slovensko

Pavol Duchoň je ambiciózny mladý muž. Ako sa zdá, v živote nič nenecháva na náhodu. Aj ponuka z Dánska „k nemu neprišla” z ničoho nič… „Po skončení Párovského gymnázia som bol rozhodnutý študovať za elektrotechnického inžiniera. Na STU v Bratislave ma prijali bez prijímačiek,” spomína Pavol Duchoň.

„Ale s prihláškami som trochu experimentoval – poslal som ich tiež do Dánska, Holandska a na Havaj. Zovšadiaľ sa mi ozvali, že ma berú, tak som musel zvažovať. Ponuka z Dánska sa mi aj vďaka univerzitnému programu Value Chain Management zdala najlukratívnejšia, takže som sa stal poslucháčom VIA University College v dánskom meste Horsens.”

Tu Nitran študoval 3,5 roka – do získania titulu bakalára, z toho pol roka strávil v Holandsku, kde pracoval pre istú firmu. Praxoval najma v oblasti optimalizovania výroby, ale aj zákazníckeho servisu a nakupovania, jeho práca si vyžadovala aj služobné cesty do Číny a domov na Slovensko.

Vzdelávanie trochu inak

Po ukončení bakalárskeho šúdia prešiel Pavol na Aalborg University v Kodani. „Chcel som po Horsens vyskúšať niečo nové, niekam sa posunúť, pretože som už vyčerpal možnosti tohto mesta,” vysvetľuje dôvod zmeny školy, v ktorej sa nielen učil, ale pedagógom robil aj asistenta a študentom nadstavby kunzultanta.

„Práve tu v Kodani som natrafil na ponuku, určenú pre študentov dánskych univerzít. Podmienky konkurzu som splnil a tak som sa stal jedným z dobrovoľných ambasadorov. Naším cieľom je prezentovať Dánsko ako vyspelú krajinu s atraktívnym pracovným trhom,” objasňuje Pavol. Robí to popri svojej práci a štúdiu na univerzite. Pracuje pre inžiniersku firmu, ktorá sa zaoberá produkciou technológií pre výrobu cementu a ťažbu nerastných surovín.

„Pre Dánsko sú cenní vysokoškoláci, ktorí sú ochotní vzdelávať sa inak ako na Slovensku a počas štúdia aj pracovať. Napríklad ja mám po 3,5-ročnom štúdiu v Dánsku už ročnú prax v konkrétnej firme,” pokračuje Nitran.

„Vysokoškolské štúdium je v tejto krajine úzko prepojené s praxou, študenti v rámci nej riešia reálne problémy. Takáto prax je pre tých najlepších jednodudchou cestou, ako získať dobré zamestnanie.”

Dánčina je veľmi ťažká

Hoci bežne sa na dánskej akademickej pôde hovorí po anglicky, šancu nájsť si dobrý džob majú hlavne tí zahraniční študenti, ktorí ovládajú aj dánčinu. „Ja som sa tento jazyk naučil až tu počas kurzov, predtým som nevedel ani slovko. Problémom bolo, keď som išiel praxovať do Holandska, kde som musel hovoriť po nemecky, takže sa mi jazyky plietli. Nemčinu sčasti ovládam ešte z gymnaziálnych štúdií v Nitre, tak som si ju v krajine tulipánov oprášil,” konštatuje Pavol.

Maturitu z dánčiny si urobil pred pol rokom. Z vlastnej skúsenosti vraví, že tento jazyk je veľmi ťažký, na výslovnosť oveľa náročnejší ako angličtina. „V Dánsku sa v jednotlivých regiónoch bežne hovorí akýmsi dialektom s charakteristickou melodikou reči. Tú, samozrejme ešte úplne neovládam, tak sa mi tamojší Dáni smejú, že som dedinčan,” vraví Pavol.

Auto je na príťaž

Pavol sa cíti nesvoj, keď nemá čo robiť. Aj Vianočných sviatkov, ktoré strávil v Nitre s rodičmi, sa trochu obával, pre neho to bolo až príliš veľa oddychu. Je naučený aktívne tráviť každú chvíľu. „Nedávno som pracoval 10 týždňov v kuse bez víkendov, čo je, uznávam, extrém. Systém práca, škola, fitko, kurzy salsy, ambasadorstvo a ďalšie aktivity mi však vyhovuje,” vysvetľuje Pavol.

Aktívny životný štýl Dánov podľa neho reprezentuje aj veľká tradícia bicyklovania. Kto tu vraj nemá bicykel, ani neexistuje. „Ja sám som vlani do školy, do práce a vo voľnom čase najazdil už asi 3 500 km. Denne Dáni „nabicyklujú” trasu dlhú toľko kilometrov, ako je zo Zeme na Mesiac a späť,” prezrádza Pavol, ktorý v Dánsku navštívil napríklad Legoland, obrovský zábavný park Tivoli či úžasné botanické záhrady.

„Za prepravu bicyklom hovorí aj skutočnosť, že rýchlosť pohybu auta v centre mesta je 17 km za hodinu a bicykla 15. Auto je tu doslova príťažou, ťažko sa tu s ním parkuje. Kam sa nedostanete na dvoch kolesách, tam vás pohodlne a rýchlo prepravia vlaky a metro.”

Má rád veľké mestá s letiskami

Dánsko je podľa Pavla jednou z krajín s najvyššími daňami, tento fakt sa však spätne odráža vo výbornej sociálnej starostlivosti o občanov. Takmer všetky úrady sú elektronicky prepojené, a tak človek nemusí absolvovať túry za úradníkmi a potrebné veci vybaví z domu cez počítač.

Pavol veľmi oceňuje aj potravinovú základňu severskej krajiny. „Cítiť, že strava je ekologická, má takú chuť, akú má mať. Ceny nie sú oveľa vyššie ako u nás, pričom kvalita potravín a platy Dánov sú so Slovenskom neporovnateľné,” hodnotí študent.

Pavol je mimo domova už takmer 5 rokov, na život v zahraničí si zvykol. Dánsko mu prirástlo k srdcu, ale ako vraví, je otvorený aj novým výzvam. Rád by vraj vyskúšal viacej krajín.

„Baví ma život vo veľkých mestách, kde sa stále niečo deje. Mám rád mestá, v ktorých žije aspoň milión obyvateľov a ktoré majú letiská. S priateľmi totiž cez víkendy podnikáme výlety po európskych krajinách, takže rýchla a pohodlná preprava je pre nás dôležitá,” hovorí Pavol.

„Mojím cieľom je stále žiť aktívne a hlavne trochu inak ako väčšina ľudí. Nemyslím tým ísť proti prúdu, len sa trochu oddialiť…”

Pavol Duchoň v Legolande, ulica Nyhavn.

Univerzita, kde Pavol študuje, je bývalým komplexom Nokie. Kampus tvorí 25 budov.

Nitran vo svojej práci.

Pavol Duchoň v kodaňskej ulici Nyhavn zo 17. storočia. FOTKY: ARCHÍV P. D.

Ďalšie články z rubriky Spoločnosť

Najčítanejšie správy

Nitra

Auto zabilo muža ležiaceho na ceste

Či bol 45-ročný muž opitý, ukáže až pitva.

V ústrety prvému cieľu

Ivan Galád je realista. Vie, že mužstvo ešte nemá takú výkonnosť, aby naň opäť chodili plné tribúny. Ale verí, že je na správnej ceste.

Zlatého medveďa získal film, v ktorom zažiarila herečka z Veľkého Cetína

Príbeh lásky v ocenenom filme sa odohráva v dosť naturalistickom prostredí - na bitúnku.

Ako v Hornej Dolnej: Ženy v Kostoľanoch cvičia pod oltárom

Obec nemôže naplno využívať vlastný kultúrny dom už sedem rokov. Sú v ňom omše.

V sobotu štartuje druhá liga

Druhá najvyššia futbalová súťaž má najskôr na programe zvyšné štyri kolá základnej časti. Pozrime sa na kádre Nitry, Serede a Šamorína.

Blízke regióny

Tatranské doliny sú zážitkom, v akomkoľvek období + foto

Velická dolina za Sliezskym domom je frekventovaná hlavne v lete. Ponúka viacero zaujímavých vrcholov.

V Želiezovciach by mohla pribudnúť viacúčelová hala

Mesto aj obyvatelia sú za vybudovanie nového centra pre viac druhov športu. Výstavbu podporuje hokejový zväz.

Otvorený list poslancom: Osud Vianočných trhov je na vás

Ivan Novotný z agentúry Mediaflash, ktorá od roku 2011 organizuje v Trnave Vianočné trhy, poslal médiám otvorený list adresovaný poslancom. Vyzýva ich, aby sa pre hlasovaním zamysleli nad desiatimi otázkami.

Cukrovar pred poslancov nejde, stopla ho križovatka

Ozmene územného plánu zóny Trnava – Cukrovar dnes poslanci nerozhodnú. Rada sa nezhodla na tom, či trvať na vybudovaní okružnej križovatky ulíc Šrobárova – Trstínska – T. Vansovej – Hospodárska.

Mesto presúva peniaze, ujsť sa má cykloveži aj bejzbalistom

V návrhu aktualizácie rozpočtu je presun časti peňazí z rekonštrukcie Halenárskej na parkovací dom pre bicykle a opravu strechy škôlky na Čajkovského ulici.

Všetky správy

Pozrite si, na čom chce šetriť štátna poisťovňa, aby sa dostala zo straty

Denník SME prináša zoznam úsporných opatrení, ako ho navrhla štátna poisťovňa a schválil Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou.

Británia sa rozhodla, hranice aj pre Slovákov chce zatvoriť už v marci

Theresa Mayová chystá obmedzenie voľného pohybu oznámiť v rovnaký deň, keď oficiálne spustí rokovania o brexite.

UPC zvyšuje ceny internetu a televízie. Čo môžete robiť?

Káblová spoločnosť mení služby a ceny uprostred viazanosti, ľudia sa búria.

V Prahe vôbec nedokážu pochopiť, čo za reláciu o folklóre máme

Šou Zem spieva hodnotí Marína Mrázková zo súboru Limbora.

Pri nemocnici v Prešove sa prepadla cesta, po dni ju sprejazdnili

Dieru na Hollého ulici spôsobila porucha kanalizácie.

Kam vyraziť