Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Planetárium deti zaujalo hviezdnou oblohou aj filmami

Dataprojektor s počítačom simuluje reálnu hviezdnu oblohu - polohu Slnka, Mesiaca, planét a hviezd.

Planetárium si užili aj deti z MŠ na Zvolenskej ulici v Nitre.(Zdroj: (ČE))

Dataprojektor s počítačom simuluje reálnu hviezdnu oblohu - polohu Slnka, Mesiaca, planét a hviezd.

NITRA. Výkriky wau a jéj sa ozývali zvnútra nafúknutej čiernej pologule. Nadšenie bolo opodstatnené – deti v mobilnom digitálnom planetáriu mohli vidieť nočnú oblohu tak, ako ju v osvetlených mestách zažiť nemôžu.

Planetárium z Partizánskeho s kupolou s priemerom päť metrov sa na jeden deň „nafúklo“ v koncertnej sále Župného domu. Stalo sa atraktívnou súčasťou výstavného projektu Nitrianskej galérie Skúsime to cez vesmír.

Didaktická pomôcka

Program návštev planetária bol minulú stredu nabitý už od deviatej rána. Striedali sa v ňom škôlkari a žiaci základných škôl, ale aj individuálne návštevy dospelých s deťmi.

„Planetárium je netradičnou ale veľmi podnetnou didaktickou pomôckou, ktorá slúži na zobrazovania vesmíru. Je to vlastne dataprojektor s počítačom, ktorý simuluje reálnu hviezdnu oblohu, teda polohu Slnka, Mesiaca, planét a hviezd,“ hovorí Vladimír Mešter, riaditeľ Hvezdárne v Partizánskom, ktoré mobilné digitálne planetárium využíva tri roky. Navštevujú s ním najmä školy po celom Slovensku – program planetária videlo už vyše 15-tisíc žiakov vo viac ako 160 školách. V Nitre bolo planetárium druhý raz.

„Deti na stenách planetária vidia Slnečnú sústavu aj súhvezdia, ktoré prezentujeme astronomickým aj mytologickým spôsobom. Najmä mytológia s rozprávaním príbehov deti veľmi baví – zaujíma ich Orion, Býk, Jednorožec, princezná Andromeda, okrídlený kôň Pegas, zlý Kraken aj hrdinský Perseus s hlavou Medúzy.“

Premietli aj filmy

Okrem nočnej oblohy sa deti s vesmírom oboznámili aj prostredníctvom filmov, ktoré tematicky nadväzujú na školské učivo. Premietli deťom filmy O neobyčajnej hviezdičke (vznik Slnka a Slnečnej sústavy), Pôvod života (o živote na Zemi a vo vesmíre), Dva malé kúsky skla (vznik astronomického ďalekohľadu), Hľadanie hraníc Slnečnej sústavy a Úsvit kozmického veku (o dejinách svetovej kozmonautiky).

„Deťom sa z planetária neraz ani nechce vyjsť. Počas prezentácie sa zaujímajú prakticky všetko. Sú fascinované krásnou hviezdnou oblohou, o ktorú sme pre verejné osvetlenie miest ochudobnení. V planetáriu deti vidia oblohu takú, aká je ďaleko v horách mimo civilizácie. Je to úžasná vzdelávacia pomôcka, v ktorej majú hodiny ako matematika, biológia, geografia, fyzika, chémia či prírodoveda úplne inú podobu ako v školách. To, čo sa deti teoreticky učia, planetárium názorne vizualizuje,“ zdôraznil Vladimír Mešter. Dodal, že v Partizánskom plánujú vybudovať kamenné planetárium, ktoré by fungovalo tiež na princípe dataprojektora s počítačom.

Prírodoveda naživo

Planetárium navštívili aj žiaci 3. B zo ZŠ kráľa Svätopluka v Nitre. „Teraz máme prírodovedu a učivo o Slnečnej sústave už máme v treťom ročníku. Cez ňu sa vyvodzuje čas, koľko trvá deň, aké sú názvy planét a podobne. Neskôr sa s učivom pokračuje v štvrtom ročníku, kedy zvykneme navštíviť hvezdáreň v Hlohovci„“ hovorí učiteľka Blanka Berecová. „Keď nás galéria oslovila s touto ponukou, zaujalo ma to. Deti sa potešili, keď sa dozvedeli, že si do galérie ideme pozrieť nie obrazy, ale vesmír.“

„Viem už niečo o vesmíre a hviezdach, učili sme sa v škole a prečítal som si aj v encyklopédii u dedka. Najviac sa teším na pozorovanie hviezdnej oblohy,“ hovorí Paľko Dávid a vzápätí hneď menuje všetky planéty Slnečnej sústavy. „Prírodoveda baví aj mňa, teším sa na pozorovanie pohybu planét,“ doplnila Simonka Nováková.

Žiaci 3. B zo ZŠ kráľa Svätopluka v planetáriu absolvovali živú hodinu prírodopisu. FOTO: (ČE)

Takto krásne sa v planetáriu vizualizujú súhvezdia mytologickým spôsobom. FOTO: VALENTIN KORINEK

Ďalšie články z rubriky Spoločnosť

Najčítanejšie správy

Nitra

Zúfalí ľudia: Sused po nás strieľa a hádže na nás výkaly, no polícia to roky nerieši

K mladíkovi chodia policajti ako na hodiny klavíra. Iba mestských policajtov si vlani zavolal neuveriteľných 66 ráz a v tomto roku už 21-krát, podľa náčelníka vždy neopodstatnene.

Fuska s Frišom sú v Alekšinciach, Füle ide do Nevidzian

Dlhá futbalová prestávka prináša ďalšie zaujímavé transfery. Nazreli sme do piatej ligy.

Lapáš dobíjal na Počúvadle, Lehota v Bojniciach

Február je vhodným termínom na zimné sústredenia futbalových mužstiev.

Polícia vykoná v šiestich okresoch Nitrianskeho kraja osobitnú dopravnú kontrolu

Policajti budú dokumentovať tie porušenia pravidiel cestnej premávky, ktoré sú na základe analýz dopravnej nehodovosti hlavnými príčinami dopravných nehôd.

Výmena zábradlia na moste sa opäť posúva

Čaká sa na vyhlásenie verejného obstarávania, bez neho sa výmena neuskutoční.

Blízke regióny

(FOTOGALÉRIA) Nadchod postavili s atómkou. Po 30 rokoch ho idú takto zmeniť

Do obnovy zanedbaného nadchodu v Kalnej nad Hronom sa pustí obec. Elektrárne jeho stav desiatky rokov neriešili.

Dôchodcu zrazil vedľa nemocnice, ten zomrel priamo na mieste

Tragická nehoda sa stala dnes na priechode na Tamaškovičovej ulice vedľa bývalých potravín Jednota.

Koniec plechovým hangárom? Trnava chce veľké obchody už len za mestom

Do konca februára môžu Trnavčania pripomienkovať štyri zmeny územného plánu. Jedna z nich by mohla znamenať koniec výstavby veľkých hangárových obchodných centier priamo v meste.

Fajčil pred vchodom a pes pobehoval bez dozoru. Majiteľ tvrdil, že ho podviedol

O kuriózne prípady nemajú mestskí policajti núdzu. V tomto období sa zameriavajú hlavne na psičkárov.

Päťročné ticho okolo Družby konečne prelomili

K prijatému návrhu sa primátor neprikláňa. Podľa neho bude pre mesto do budúcnosti nákladnejší.

Všetky správy

Krajina znásilnení a útočiacich migrantov? Prečo vo Švédsku vidia krach multikulturalizmu

Švédsko priznáva problémy so začlenením utečencov, no štatistiky o kriminalite a správy o no-go zónach sú často zdeformované.

Veľký objav astronómov, ďaleké planéty môžu mať vodu aj život

V systéme Trappist-1 je sedem Zemi podobných planét. Tri z nich môžu mať oceány z tekutej vody.

Prieskum Focusu: Smer mierne klesá, vládu by skladal ťažko

Voliči, ktorých odradila v januári kauza kapitán, si k SNS nenašli cestu späť.

Idem sa vycikať

Ten nešťastný islam domotal Slováčikov, debatujeme o ňom do omrzenia v čase robotizácie a editovania ľudského genómu, v čase, keď máme šance aj na lepšiu budúcnosť.

Prečo čakal Pánik tak dlho? Tichých hráčov v NHL nemajú radi

Slovenský hokejista je pre Chicago skvelou voľbou – darí sa mu a je lacný. Po sezóne to však nemusí platiť.

Kam vyraziť