Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Počas fotenia v nepokojnom Turecku mal v žilách adrenalín

Na svojom konte má Ondrej Synak cenu Zlatý klinec za reklamný plagát k filmovému festivalu Áčko. Je to najvyššia cena za reklamu v kategórii poster a outdoor.

Ondrej Synak má rovnako rád prácu kameramana aj fotografa.(Zdroj: ARCHÍV O.S.)

Na svojom konte má Ondrej Synak cenu Zlatý klinec za reklamný plagát k filmovému festivalu Áčko. Je to najvyššia cena za reklamu v kategórii poster a outdoor.

NITRA. K svojej súčasnej profesii fotografa a kameramana sa Ondrej Synak dostal ako 13-14-ročný - cez tvorbu webstránok, na ktoré potreboval snímky. Dnes je 25–ročný Nitran už interným doktorandom Ateliéru kameramanskej tvorby a fotografie VŠMU a za sebou má množstvo úspešných projektov – výstav fotografií, filmov, dokumentov, reklám i klipov pre spevákov a skupiny. Vlani sa mu spolu s kolegami podarilo získať cenu Zlatý klinec za reklamný plagát k filmovému festivalu Áčko, čo je najvyššia cena za reklamu v kategórii poster a outdoor.

Robil aj v talentovej šou

V Nitre sa Ondrej Synak pred dvoma rokmi prezentoval svojou prvou samostatnou výstavou fotografií Portréty. Podľa autora zachytila charaktery ľudí, ich vizuálny životopis. Ako asistent kamery sa Ondrej podieľal na tvorbe filmov Lóve, Miluj ma alebo odíď, ako asistent produkcie aj na snímke Tigre v meste, je tiež autorom dokumentu o Vlkolínci - Skanzen V rokoch 2011 a 2012 spolupracoval na šou Česko Slovensko má talent, ako externý kameraman robí pre viaceré televízie.

„Kamera je rozpohybovaný obraz, foto statický. Oboje je zložité vystavať. Kamera, dalo by sa povedať, je umelecko-technickou časťou umenia. Kameraman músí myslieť aj na technológie, ktoré mu dávajú možnosti vyjadriť sa v obraze. Je to ako keby sme porovnávali maliarske postupy, napríklad olejomaľbu, kresbu uhlíkom alebo akvarel. Všetko má svoje pre a proti. Zaujímavú a umelecky hodnotnú fotografiu spravíte dnes už aj s lepším telefónom. S fotkou môžem pracovať aj ako jednotlivec, ale pri filme ide vždy o kolektívne dielo, čo je v konečnom dôsledku oveľa zaujímavejšie,“ porovnáva Ondrej aspekty tvorby fotografie a filmu. „Čo ma baví viac, sa nedá povedať, je to tak 50 na 50. Človek musí u oboch vnímať priestor pred objektívom, svetlo a iné podstatné detaily.“

Tanečný film na festivaloch

Najnovšie sa Ondrej Synak môže pochváliť tanečným filmom Povedal som TY, ktorý vznikol ako zadanie v škole. K spolupráci oslovili choreografa Sľuku Jána Ševčíka, réžiu mala Ľubica Sopková.

„Ide o krátku snímku, kde sme filmovo spracovali reálne choreografie tancov Sľuku. Film okrem tradičných snímacích postupov využíva spomalené sekvecie, ktoré vyobrazujú detailne pohyby tanečníkov,“ popisuje Ondrej Synak. „Momentálne film putuje na filmové festivaly, sme v očakávaní, či prinesie nejaké ceny.“

K zaujímavým projektom, ktorý Nitran realizoval opäť s Ľubicou Sopkovou, patrí aj Medzihra - filmový portrét Roba Rotha. „S Robom sme strávili pol roka a mapovali sme prípravy divadelnej hry Čajka v SND. Portrét herca predstavujeme cez skúškové obdobie i cez inštrumentálne „beckettovské“ scény točené na Záhorí.“

Zaujímavú, aj keď trochu nebezpečnú skúsenosť mal Ondrej na jar minulého roka na filmovom festivale v Istanbule, ktorý sa nakoniec neuskutočnil. „Vypukli tam vtedy protivládne protesty, takže jediné čo ostávalo bolo fotiť. V takýchto vyhrotených situáciách to bolo náročné, ale hlavne akčné. Človek musí rýchlo reagovať, hľadať vhodné momenty. Adrenalín v žilách často človeka ženie tam, kam by normálne nešiel, napríklad do priestoru, kde je slzný plyn,“ spomína Nitran na nepokojné Turecko.

Spolu s režisérom Ivanom Bobčíkom v súčasnosti pripravuje ich spoločný debutový film - jeho režijný a Ondrejov kameramanský. Pôjde o 55-minúrovú krimikomédiu, ktorá sa bude točiť na jar.

Dva dni ako v Toskánsku

Ondrej sa podpísal pod spoluprácu s mnohými umelcami. Točil napríklad pre Máriu Čírovú, Itcha Pčelára a Jamestown, Mika Spirita, Divadlo Aréna, DAB Nitra či Bratislavské bábkové divadlo.

„Pesnička Márie Čírovej, ku ktorej sme točili klip, vznikla na podporu týraných žien, poukazuje na tento celospoločensky závažný problém,“ vraví Ondrej. „Spolupráca s Máriou bola super, presne vedela, čo chce povedať ľuďom nielen textom piesne, ale aj v obraze.“

K čerstvým novinkám patrí jeho spolupráca na klipe Rieka k singlu strieborného superstaristu Itcha Pčelára a Jamestown. S Itchom sa pozná už dlhšie, predtým spolu s režisérom Heňom Vargom točili klip pre Bijouterrier, v ktorom účinkuje Itcho a Alena Pajtinková.

„K natočeniu klipu kapela Jamestown mňa a režiséra Juraja Krásnohorského oslovila v začiatkoch nahrávania jej debutového albumu. Klip sme točili na Južnej Morave, v okolí Valtíc a Mikulova. Je to jedinečné prostredie, kde na jednom mieste nájdete historické budovy a zároveň nádhernú krajinu, miestami pripomínajúcu až Toskánsko,“ hovorí kameraman. „Natáčali sme intenzívne dva dni, zhruba 14 hodín denne. Boli sme super kolektív, stále bola nejaká zábava, a tak to šlo ako keby samo.“

Jamestownu drží palce

Jeho úlohou ako kameramana bolo všetkými dostupnými prostriedkami vystihnúť režisérove predstavy o tom, čo chce povedať a spolu s ním vymyslieť, ako by mal útržkovitý príbeh klipu vyzerať.

„Kameraman musí byt v tomto smere nielen umelec, ale z malej časti aj technológ, aby si vedel všetky veci okolo stavby obrazu skombinovať s vhodne vybranou kamerou, objektívmi, filtrami a podobne. Je to ako keď si maliar chystá plátno a mieša farby. Musí tiež vedieť nájsť vhodné svetlo či už umelé alebo reálne v danom priestore, pre daný záber, použiť vhodné typy lámp a hlavne koordinovať celú kamerovú zložku štábu,“ konštatuje Ondrej.

„Dúfam, že fanúšikom Jamestownu sa klip i skladba budú páčiť. Držím im palce, je to kapela plná úžasných ľudí, ktorí to, čo robia, robia perfektne.“

Ondrej Synak a jeho prvá nitrianska výstava Portréty.

Synak spolupracoval s Máriou Čírovou ...

...aj sesterským duom Tweens.

Ondrej Synak s Itchom a modelkou Dianou Matysovou klip natáčali v krásnom prostredí Južnej Moravy.

FOTKY: ARCHÍV O.S.

Ďalšie články z rubriky Spoločnosť


  1. Fotogaléria: hokejisti Nitry už trénujú Foto 966
  2. Parkovanie: Na sídliskách obmedzia dodávky, spoplatnia ďalšie ulice 842
  3. Ivan Veľký 735
  4. Priateľské derby Nitra - Trnava sa hralo až do večera 711
  5. Reprezentant Hrnka zatiaľ bez klubu, v hre je aj Nitra 709
  6. Časť autobusovej stanice uzavreli, našli muníciu 565
  7. Pozemky, ktoré kúpila firma, patria dedičom. Hrozí obci nútená správa? 457
  8. Kraj spustil nový cykloportál so všetkými cyklotrasami v regióne 409
  9. Titul pre juniorky z Levíc a Nitry 374
  10. Konateľ Byspravu vydržal vo funkcii iba 15 dní 371

Najčítanejšie správy

Nitra

Fotogaléria: hokejisti Nitry už trénujú

Po mesačnej prestávke sa opäť stretli hokejisti HK Nitra a odštartovali prvý blok letnej prípravy.

Parkovanie: Na sídliskách obmedzia dodávky, spoplatnia ďalšie ulice

Na parkovanie dodávok dlhších ako päť metrov vyčlenilo mesto tri ulice. Pred panelákmi chce takto získať voľné miesta.

Ivan Veľký

Ako korálky navlieka Ivan Galád na postupovú niť jedno víťazstvo za druhým.

Priateľské derby Nitra - Trnava sa hralo až do večera

Karhan to stále vie. Bitke starých známych chýbala len kulisa.

Reprezentant Hrnka zatiaľ bez klubu, v hre je aj Nitra

Rodák spod Zobora nad ponukou reprezentovať nerozmýšľal. Na MS vydal zo seba sto percent, hovorí.

Blízke regióny

Hradby majú byť lákadlom, mesto chce zmenu pravidiel

V júni by sa mala uskutočniť interná konferencia, na ktorej by sa zástupcovia mesta Trnava stretli s pamiatkarmi. Hovoriť chcú o zmene metodiky obnovy hradieb, cieľom radnice je urobiť z nich skutočnú atrakciu.

Románsky kostol pri Leviciach je považovaný za najkrajší na Slovensku

Starobylý kostolík v Kalinčiakove sa opäť dostal do pozornosti pamiatkových výskumov.

Rušná Hospodárska má byť širšia,radnica plánuje pruhy pre autobusy

Koncom minulého roka si mesto Trnava nechalo spracovať novú overovaciu štúdiu preferenčných jazdných pásov na Hospodárskej ulici. Tie by mali zrýchliť autobusovú dopravu v rannej špičke .

Prichytený priamo pri čine. Zlodej sa pokúsil ukradnúť úle v Palárikove

Zlodej sa pod rúškom tmy pokúsil ukradnúť úle za vyše tisíc eur. Zachytila ho však nastražená fotopasca.

Blšák na Hviezdoslavovej sa osvedčil, organizátorov zaujíma názor ľudí +foto

Stovky zvedavcov prilákal v sobotu Trnavský blšák. Organizátori ho presunuli z pešej zóny na vynovenú Hviezdoslavovu.

Všetky správy

Na Evereste zahynul horolezec Vladimír Štrba

Štrba zdolal južný predvrchol najvyššej hory sveta, na návrat mu však nezostalo dostatok síl.

Jeho fotografia obletela svet, on dostal päsťou do tváre

Tri dni od rána do večera dvíhal telefóny a e-mailoval. Vladimírovi Čičmancovi volali a písali z takmer všetkých významných svetových médií.

Švédi sú novými majstrami sveta, Kanadu zdolali po nájazdoch

Kanada po triumfoch v rokoch 2015 a 2016 nezavŕšila zlatý hetrik. Švédi získali titul opäť po štyroch rokoch.

Nájomní vrahovia a detské porno. Darknet je pre silné povahy

Komunita na darknete funguje cez známosti a dobré referencie.

Whisky: Severná Kórea je jediná krajina, z ktorej som odchádzal s depresiou

Pchjongjang nie je pekný, odchádzal som z neho s depresiou, hovorí spevák Slobodnej Európy a cestovateľ MILOSLAV LÁBER známy ako Whisky.

Kam vyraziť