Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

V galérii zažijete aj dozvuky veľkého tresku

Chcete mať pocit dvojnásobnej zemskej príťažlivosti? Vyskúšajte si v galérii dvojgravitačný skafander.

Vernisáž otvoril kurátor Omar Mirza v skafandri.(Zdroj: MARTIN DANIŠ)

Chcete mať pocit dvojnásobnej zemskej príťažlivosti? Vyskúšajte si v galérii dvojgravitačný skafander.

NITRA. Výstavu Skúsime to cez vesmír otvoril kurátor Omar Mirza veľmi príznačne – v skafandri. Interaktívny projekt inštalovaný v reprezentačných sálach Nitrianskej galérie vytvorili autori z piatich krajín - Slovenska, Česka, Maďarska, Slovinska a Nemecka, potrvá do 2. februára.

Súčasťou projektu sú viaceré sprievodné podujatia. Ešte v decembri sa uskutočnil večer na tému Dizajn vo filmoch budúcnosti s filmovým kritikom Petrom Konečným. V rámci akcie Vesmír pre všetkých bude dnes 15. januára počas celého dňa v koncertnej sále galérie nafukovacie digitálne planetárium z Partizánskeho s rozmermi zhruba 6x10 metrov, v ktorom budú premietať filmy. O 17. h budú prednášky Jakuba Kapuša zo Slovenskej organizácie pre vesmírne aktivity a Michala Václavíka z Českej kozmickej kancelárie.

Šum vesmíru je všade

Prehliadka výstavy, ktorú tvoria obrazy, fotografie, videá, objekty a inštalácie, sa začína originálne a efektne – zvukovo-obrazovou inštaláciou Čecha Richarda Loskota. Šum predstavuje neviditeľné mikrovlnné elektromagnetické žiarenie. Ako autor uvádza, počúvanie tohto dozvuku je cestou uvedomenia si počiatku dejov, z ktorých pochádza všetko, vrátane nás samých.

„Vedci zistili, že ten šum je zvyškom veľkého tresku, ktorým vznikol celý vesmír. Tento šum podľa nich počuť všade, na Zemi, v celom vesmíre, len my ho nepočujeme, lebo sa dá len zachytiť špeciálnymi prístrojmi,“ objasňuje kurátor Omar Mirza. „Svetelno-zvuková inštalácia má evokovať vznik vesmíru, rozpínanie časopriestoru a fakt, že ešte stále môžeme počuť prvopočiatok tohto vzniku.“

Kozmický oblek so závažiami

Návštevníci výstavy si môžu vyskúšať zaujímavý exponát - dvojgravitačný skafander maďarského autora Antala Laknera, ktorý obsahuje ergonomické závažia. Ľudia v ňom majú pocit dvojnásobnej zemskej príťažlivosti. Ako uvádza popis vedľa kozmického obleku, jeho nosenie si vyžaduje veľké fyzické úsilie, človek musí všetku pozornosť sústrediť na držanie tela a základné pohyby, ktoré sa stávajú spomalenými, až meditatívnymi.

Čech Jan Pfeiffer vystavuje inštaláciu – tvorí ju štúdiová fotografia dievčaťa, ktoré sa klenie nad drevenou konštrukciou. Vizuálne evokuje staroegyptskú bohyňu Nut, zobrazovanú ako ženu napnutú na špičkách prstov rúk a nôh s telom pokrytým hviezdami. Zosobňovala nebesá, ochraňovala mŕtvych a bola považovaná za obrannú bariéru medzi silami chaosu a poriadkom kozmu. Fotografiu dopĺňa veľký čierny monolit so schémou expedície lunárneho modulu amerických astronautov Neila Armstronga a Buzza Aldrina v júli 1969.

Eskapizmus

„Tému vesmíru som vybral ja. Hľadal som potom diela, ktoré sa k tejto téme hodia, mnohé z nich vznikli priamo pre túto výstavu,“ vysvetľuje opäť Omar Mirza. „Keďže vesmír je nekonečný a tých tém, ktoré sa ho týkajú, by mohlo byť veľmi veľa, zúžili sme výber. Jednou z prezentovaných tém je eskapizmus – únik od problémov na Zemi do sveta predstáv, fantázie, do diaľav vesmíru, ktorý sa stáva akýmsi útočiskom. Preto má aj výstava názov Skúsime to cez vesmír, ktorý sme si požičali z hitu Tublatanky.“

Ďalšou z tém, ktoré výstava prináša, je podľa Mirzu pohľad na Zem z vesmíru. „Kozmonauti, ktorí túto skutočnosť zažili, svorne tvrdia, že pri pohľade na našu krásnu planétu z diaľky sa všetky pozemské problémy zdajú úplne malicherné,“ dodal kurátor.

Počas prehliadky výstavy sa môžete začítať do Vesmírneho večerníka. Čitateľom ponúka články a zaujímavosti o vesmíre, pohľad do sveta intergalaktickej módy a ďalšie záhadné i zábavné rubriky, v ktorých sa mieša realita s fikciou.

Omar Mirza návštevníkom predviedol i dvojgravitačný skafander, vpravo je v obyčajnom skafandri aj riaditeľka galérie Renáta Niczová.

Návštevníci vernisáže si mohli pozrieť aj film.

Zvukovo-obrazová inštalácia Čecha Richarda Loskota. Šum predstavuje neviditeľné mikrovlnné elektromagnetické žiarenie -je zvyškom veľkého tresku, ktorým vznikol celý vesmír. FOTKY: MARTIN DANIŠ

Čech Jan Pfeiffer vystavuje inštaláciu – tvorí ju štúdiová fotografia dievčaťa, ktoré sa klenie nad drevenou konštrukciou. Vizuálne evokuje staroegyptskú bohyňu Nut (vpravo). FOTO: (ČE)

Ďalšie články z rubriky Spoločnosť

Najčítanejšie správy

Nitra

Údajný objednávateľ vraždy je na slobode, strelec uzavrel dohodu

Miroslav Ž. tvrdí, že na Dalibora nonstop nadával a Štefan si to zobral k srdcu. Likvidáciu kontroverzného podnikateľa si vraj neobjednal.

Smrť dieťaťa v šachte: Súd vidí zodpovednosť aj na strane vodární

Sudkyňa zohľadní aj postoj žalovaného, ktorý do dnešného dňa nijakým spôsobom nezmiernil žiaľ rodičov Vanesky, ani sa neospravedlnil.

Polícia vykoná v šiestich okresoch Nitrianskeho kraja osobitnú dopravnú kontrolu

Policajti budú dokumentovať tie porušenia pravidiel cestnej premávky, ktoré sú na základe analýz dopravnej nehodovosti hlavnými príčinami dopravných nehôd.

Inšpektorát sa vyjadril, kto je zodpovedný za pád stropu v obchodnom centre

Incident spôsobila uvoľnená vzduchotechnika. Nikto sa našťastie nezranil.

MFsK po základnej časti bez víťazstva

Zverenci Antona Suchana po minuloročnom treťom mieste musia bojovať o zotrvania v extralige v baráži.

Blízke regióny

Väzenský dozorca sa pokúsil obesiť, na následky zranení zomrel

Väzenský dozorca, ktorý sa pokúsil v utorok počas služby v ústave Hrnčiarovce nad Parnou, okres Trnava obesiť, podľahol zraneniam.

Na okraji Trnavy chcú postaviť nové byty. Problémových susedov sa vraj neobávajú +foto

Na rozľahlej ploche za supermarketom na Linčianskej plánujú postaviť 249 bytov. O pozemok, ktorý bol po prevrate v súkromných rukách, sa roky nikto nestaral. Teraz tam chcú začať stavať, čakajú iba na povolenie.

Nové tváre Mestskej polikliniky Šurany

Mestská poliklinika v Šuranoch prešla v poslednom období viacerými zmenami. Pacientov ošetria noví lekári, pribudlo tiež moderné vybavenie ambulancie.

Aký je program na umelej tráve v Topoľčanoch?

Pozrite si program zápasov na najbližší víkend.

Čilejkárske dediny pôjdu cez rozhlas do celého Slovenska

Tradície, miestne zvyky a folklór z nášho regiónu priblíži Rybníčanka v sobotňajšej relácii.

Všetky správy

Sagan začal sezónu klasík druhým miestom, opäť ho zdolal van Avermaet

Belgičan porazil slovenského cyklistu na belgickej klasike Omloop Het Nieuswblad aj minulý rok.

Pozrite, čo sa stalo na Slovensku, hromží Trump pred kamerami

Preceňovanie utečeneckej témy, a najmä jej vplyvu na Slovensko odpútava pozornosť od toho, čo na nás dopadá dnes a plnou váhou - od úplatkov, kriminality, amnestií.

Chodník na námestí sa prepadol do päťmetrovej hĺbky

Pokojná prechádzka po Námestí slobody sa pre staršiu pani mohla skončiť tragicky. Takmer sa zrútila do stovky rokov starej pivnice.

Civilizáciu Aztékov zničila európska zbraň, nevedeli proti nej bojovať

Za kolapsom rozvinutej juhoamerickej civilizácie môže byť aj pandémia paratýfusu.

Bol priekopník – utečenec. Jeho meno zmizlo z novín aj z histórie

Najlepší kanonier československej reprezentácie Václav Nedomanský má zo svetových šampionátov deväť medailí. Na úzke klziská v zámorí sa po emigrácii dostal ako tridsiatnik.

Kam vyraziť