Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

V galérii zažijete aj dozvuky veľkého tresku

Chcete mať pocit dvojnásobnej zemskej príťažlivosti? Vyskúšajte si v galérii dvojgravitačný skafander.

Vernisáž otvoril kurátor Omar Mirza v skafandri.(Zdroj: MARTIN DANIŠ)

Chcete mať pocit dvojnásobnej zemskej príťažlivosti? Vyskúšajte si v galérii dvojgravitačný skafander.

NITRA. Výstavu Skúsime to cez vesmír otvoril kurátor Omar Mirza veľmi príznačne – v skafandri. Interaktívny projekt inštalovaný v reprezentačných sálach Nitrianskej galérie vytvorili autori z piatich krajín - Slovenska, Česka, Maďarska, Slovinska a Nemecka, potrvá do 2. februára.

Súčasťou projektu sú viaceré sprievodné podujatia. Ešte v decembri sa uskutočnil večer na tému Dizajn vo filmoch budúcnosti s filmovým kritikom Petrom Konečným. V rámci akcie Vesmír pre všetkých bude dnes 15. januára počas celého dňa v koncertnej sále galérie nafukovacie digitálne planetárium z Partizánskeho s rozmermi zhruba 6x10 metrov, v ktorom budú premietať filmy. O 17. h budú prednášky Jakuba Kapuša zo Slovenskej organizácie pre vesmírne aktivity a Michala Václavíka z Českej kozmickej kancelárie.

Šum vesmíru je všade

Prehliadka výstavy, ktorú tvoria obrazy, fotografie, videá, objekty a inštalácie, sa začína originálne a efektne – zvukovo-obrazovou inštaláciou Čecha Richarda Loskota. Šum predstavuje neviditeľné mikrovlnné elektromagnetické žiarenie. Ako autor uvádza, počúvanie tohto dozvuku je cestou uvedomenia si počiatku dejov, z ktorých pochádza všetko, vrátane nás samých.

„Vedci zistili, že ten šum je zvyškom veľkého tresku, ktorým vznikol celý vesmír. Tento šum podľa nich počuť všade, na Zemi, v celom vesmíre, len my ho nepočujeme, lebo sa dá len zachytiť špeciálnymi prístrojmi,“ objasňuje kurátor Omar Mirza. „Svetelno-zvuková inštalácia má evokovať vznik vesmíru, rozpínanie časopriestoru a fakt, že ešte stále môžeme počuť prvopočiatok tohto vzniku.“

Kozmický oblek so závažiami

Návštevníci výstavy si môžu vyskúšať zaujímavý exponát - dvojgravitačný skafander maďarského autora Antala Laknera, ktorý obsahuje ergonomické závažia. Ľudia v ňom majú pocit dvojnásobnej zemskej príťažlivosti. Ako uvádza popis vedľa kozmického obleku, jeho nosenie si vyžaduje veľké fyzické úsilie, človek musí všetku pozornosť sústrediť na držanie tela a základné pohyby, ktoré sa stávajú spomalenými, až meditatívnymi.

Čech Jan Pfeiffer vystavuje inštaláciu – tvorí ju štúdiová fotografia dievčaťa, ktoré sa klenie nad drevenou konštrukciou. Vizuálne evokuje staroegyptskú bohyňu Nut, zobrazovanú ako ženu napnutú na špičkách prstov rúk a nôh s telom pokrytým hviezdami. Zosobňovala nebesá, ochraňovala mŕtvych a bola považovaná za obrannú bariéru medzi silami chaosu a poriadkom kozmu. Fotografiu dopĺňa veľký čierny monolit so schémou expedície lunárneho modulu amerických astronautov Neila Armstronga a Buzza Aldrina v júli 1969.

Eskapizmus

„Tému vesmíru som vybral ja. Hľadal som potom diela, ktoré sa k tejto téme hodia, mnohé z nich vznikli priamo pre túto výstavu,“ vysvetľuje opäť Omar Mirza. „Keďže vesmír je nekonečný a tých tém, ktoré sa ho týkajú, by mohlo byť veľmi veľa, zúžili sme výber. Jednou z prezentovaných tém je eskapizmus – únik od problémov na Zemi do sveta predstáv, fantázie, do diaľav vesmíru, ktorý sa stáva akýmsi útočiskom. Preto má aj výstava názov Skúsime to cez vesmír, ktorý sme si požičali z hitu Tublatanky.“

Ďalšou z tém, ktoré výstava prináša, je podľa Mirzu pohľad na Zem z vesmíru. „Kozmonauti, ktorí túto skutočnosť zažili, svorne tvrdia, že pri pohľade na našu krásnu planétu z diaľky sa všetky pozemské problémy zdajú úplne malicherné,“ dodal kurátor.

Počas prehliadky výstavy sa môžete začítať do Vesmírneho večerníka. Čitateľom ponúka články a zaujímavosti o vesmíre, pohľad do sveta intergalaktickej módy a ďalšie záhadné i zábavné rubriky, v ktorých sa mieša realita s fikciou.

Omar Mirza návštevníkom predviedol i dvojgravitačný skafander, vpravo je v obyčajnom skafandri aj riaditeľka galérie Renáta Niczová.

Návštevníci vernisáže si mohli pozrieť aj film.

Zvukovo-obrazová inštalácia Čecha Richarda Loskota. Šum predstavuje neviditeľné mikrovlnné elektromagnetické žiarenie -je zvyškom veľkého tresku, ktorým vznikol celý vesmír. FOTKY: MARTIN DANIŠ

Čech Jan Pfeiffer vystavuje inštaláciu – tvorí ju štúdiová fotografia dievčaťa, ktoré sa klenie nad drevenou konštrukciou. Vizuálne evokuje staroegyptskú bohyňu Nut (vpravo). FOTO: (ČE)

Ďalšie články z rubriky Spoločnosť


  1. Nadzemný tunel bude drahší. Nemocnica musela vrátiť dotáciu 3 760
  2. Pri požiari reziva zasahuje takmer 40 hasičov 715
  3. Salibské behy s rekordnou účasťou Foto 510
  4. Záchytné parkoviská nebudú v Nitre zadarmo 357
  5. Podmienky parkovania pri nitrianskej nemocnici zmenia už v júli 352
  6. Tretie preteky vo westernovom jazdení 287
  7. Nočné podniky zatiaľ neobmedzia. Mesto chce, aby mladí prišli na diskotéky skôr Foto 269
  8. Mesto dá opraviť most v Krškanoch aj lávku nad železničnou traťou 171
  9. Tri nové triedy pre škôlkarov na sídliskách 168
  10. Žiak predával na základnej škole marihuanu, už ho obvinili 102

Najčítanejšie správy

Nitra

Nadzemný tunel bude drahší. Nemocnica musela vrátiť dotáciu

Problémy sú aj s výstavbou heliportu na streche pavilónu. Bude mať veľké meškanie.

Pri požiari reziva zasahuje takmer 40 hasičov

Oheň sa rozšíril na plochu 200 x 300 metrov.

Salibské behy s rekordnou účasťou

Mladé bežecké podujatie má za sebou vydarený piaty ročník.

Záchytné parkoviská nebudú v Nitre zadarmo

Jedna lavička s operadlom má stáť 1344 eur! Radnica sa uchádza o dotáciu.

Podmienky parkovania pri nitrianskej nemocnici zmenia už v júli

V súčasnosti je v nemocničnom areáli zadarmo len prvá pol hodina. Potvrdenie od lekára netreba.

Blízke regióny

Karhan bez servítky skritizoval systém v Spartaku

Tlačová konferencia po poslednom zápase sezóny medzi Spartakom Trnava a ViOnom Zlaté Moravce sa niesla v znamení emócii. Jarábek skritizoval správanie trnavskej nemocnice, Karhan celé vedenie Spartaka.

Evu otvoria už zajtra, niektoré kúpaliská zvýšia vstupné

Kúpaliská v regióne už onedlho otvoria ďalšiu sezónu. Na Družbe napúšťajú vodu, v Kamennom Mlyne sa pripravujú na sezónu. Kúpalisko na Slávii je už pripravené, piešťanskú Evu otvoria už zajtra.

Kraj ocenil najlepších zdravotníkov. Dve ceny išli do levickej nemocnice

Ocenenie získali aj zástupkyne levickej nemocnice - vedúca sestra gynekologicko-pôrodníckeho oddelenia Eva Moravská a primárka oddelenia klinickej biochémie Vlasta Macková.

Pri stavbe domu v Kamenáči našiel Trnavčan lebku

Pri kopaní základov rodinného domu v lokalite IBV Kamenný mlyn našiel Trnavčan lebku. Najskôr upozornil políciu, následne bol kontaktovaný pamiatkový úrad.

Agro je bronzové

Topoľčianski hádzanári zakončili sezónu výhrou a v Extralige obsadili tretie miesto.

Všetky správy

Ďalší spor v slovenskom hokeji? Pálffy kritizoval Lintnera, ten okamžite reagoval

Pálffy je ochotný na júnovom kongrese navrhnúť hlasovanie na Kohútovo odvolanie.

Pozerať ale nedotýkať sa. Pľuzgiernik lekársky je náš najjedovatejší chrobák

O prvé miesto v nelichotivom rebríčku sa delí so svojimi príbuznými – májkami, ktorých telo tiež obsahuje jedovatý kantaridín.

Pri požiari bytovky v Prešove evakuovali tridsať ľudí

Horelo na sídlisku Sekčov, po uhasení sa ľudia vrátili domov, nikto sa nezranil.

Architekt Petrovič: Nikde som nezažil to, čo na Námestí slobody

Socializmus na Námestí slobody architektovi neprekáža, dôležitá je funkčnosť.

Merkelová už Trumpovi neverí. Za svoju budúcnosť musíme bojovať sami, odkázala

Na summite G7 sa Američania k podpore klimatickej dohody nepridali.

Kam vyraziť