Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

O ľudí v núdzi sa postaralo počas Vianoc aj OZ Homo Nitriensis

Dobročinný vianočný obed sa pre osamelých ľudí bez domova a opustených rodičov s deťmi konal už po tretí raz.

NITRA. Občianske združenie (OZ) Nitrianska humanitná spoločnosť (NHS) Homo Nitriensis zabezpečuje už tradične počas Vianoc v spolupráci s reštauráciou na Farskej ulici v Nitre dobročinný vianočný obed pre sociálne slabých, osamelých ľudí bez domova a opustených rodičov s deťmi. TASR informovala prezidentka OZ Margita Štefániková.

"Vianočný dobročinný obed sme organizovali už po tretí raz. Teší nás, že môžeme pomôcť ľuďom, ktorí to potrebujú. Ich počet sa pohybuje každoročne okolo stovky," uviedla prezidentka. Pripomenula, že väčšinou ide o Nitranov, ale humanitárnu pomoc neodmietli ani ľuďom v núdzi pochádzajúcich z bližšieho či širšieho regiónu. "Ľudia, ktorí sa zúčastnia na našej akcii, okrem stravy a ovocia dostali aj malý darček, dospelí oblečenie, deti hračky," dodala.

NHS realizuje a spolupodieľa sa počas roka na viacerých podujatiach. "Združujeme prostriedky, ktoré následne odovzdáme ľuďom, ktorí sú na to odkázaní. Napríklad naše členky na vianočných trhoch predávali občerstvenie a výťažok použijeme na humanitárne, charitatívne účely," priblížila s tým, že evidencia o bezdomovcoch a sociálne slabých ľudí je v meste nepresná. "Je to číslo, ktoré sa počas roka neustále mení," ozrejmila. OZ sa snaží v súčasnosti získať finančné prostriedky na zakúpenie investične náročného prístroja na liečenie onkologických pacientov.

Vianočnú stravu zabezpečila reštaurácia Boccaccio, ktorej majiteľ pochádza z Talianska. Oreste Calzolari uviedol, že aj jeho predkovia počas Vianoc poskytovali stravu pre ľudí v núdzi. "Už aj môj starý otec tvrdil, že počas najkrajšieho sviatku treba ľuďom pomôcť. Na Slovensku žijem 20 rokov, vždy som pomohol tým, čo to potrebovali. Ostatné roky spolupracujem s OZ NHS a v tejto činnosti budem pokračovať naďalej," zdôraznil.

"Som veľmi rád, že aj na nás, čo žijeme v krutých podmienkach, počas Vianoc niekto myslí. Pred desaťročiami som bol veľavážený občan mesta a teraz som na okraji spoločnosti," priznal návštevník reštaurácie Peter S. Jeho kamarát sa netajil tým, že teplú stravu jedol naposledy pred týždňom. "Škoda, že takéto sviatky nie sú niekoľko ráz za mesiac," poznamenal.

Ďalšie články z rubriky Spravodajstvo

Najčítanejšie správy

Nitra

Olympionik uzavrel s klubom mimosúdnu dohodu, verejne sa neospravedlní

Klub chcel od súdu, aby športovcovi nariadil ospravedlniť sa. Ďalšie pojednávanie sa malo konať vo februári.

V nemocnici stavajú nadzemný tunel, spojí dva pavilóny

Prepojenie bude dlhé 61 metrov. Železná konštrukcia bude presklená.

Budovu divadla nasvietia, má z nej byť dominanta Nitry

Pôvodné žiarovky sa nevyužívali. Nahradia ich LED svietidlá.

Mesto Nitra obmedzí výhodné parkovacie karty pre zamestnancov štátu

Radnica chce, aby sa ďalšie autá presunuli z ulíc na parkovisko. Vybudovala ho na ihrisku.

Fotogaléria: Sereď - Šaľa 7:1

Susedské derby prinieslo jasné víťazstvo druholigistu. Martin Mečiar dvoma gólmi oslávil narodenie prvorodenej dcérky Tamarky.

Blízke regióny

Topoľčany sú stále v hre, doma pred 2000 divákmi Skalicu zdolali

Fantastické hokejové predstavenie videli diváci v sobotu na zimnom štadióne, Topoľčany si v play-off pripísali na konto prvú výhru.

Potraviny po desaťročiach zatvorili, domáci sa obávajú

Zatvorenie predajne okrem ekonomických dôvodov urýchlila aj ponuka na predaj budovy.

Jediným Slovákom bol hrajúci tréner

Topoľčianski futbalisti na domáci prípravný zápas nastúpili v základe až s desiatimi legionármi.

Nedal prednosť kamiónu, stálo ho to život

Nákladné vozidlo narazilo priamo do dverí vodiča.

RETRO FOTOGALÉRIA: Najväčší rozmach Levíc priniesli predrevolučné roky

Na satelitných snímkach z vesmíru vidieť, ako sa rozrastalo a zahusťovalo sídlo okresu od roku 1984. Zmeny sa dochovali aj na dobových fotografiách.

Všetky správy

Stíhačka F-35 preukázala na cvičení Red Flag svoju nadradenosť

Lietadlo je primárne stíhací bombardér. Jeho hlavným poslaním je vykonávať hĺbkové nálety.

Amerika, neustupuj Rusku

Ak Washington v najbližších mesiacoch uzavrie nejakú tichú dohodu s Ruskom namiesto toho, aby sa postavil jeho agresívnej politike, tak tým urobí rovnakú krátkozrakú chybu ako európski lídri v Mníchove.

Vitajte v Papalášovciach, v meste, kde sa komunisti schovávali pred ľudom

Pre normálnych občanov Východného Nemecka boli však apartmány vyvolených nedosiahnuteľným luxusom.

Trpeli vojaci i rodičia. O šikane vedel aj Husák

Bitie opaskom, fackovanie, šliapanie na chrbát, ponižovanie. To nie sú scény z amerického akčného filmu, ale realita Československej ľudovej armády.

Drastický šport. Päť dôvodov, prečo Slovenky nezískali medailu

Veronika Velez-Zuzulová aj Petra Vlhová jazdia v posledných dvoch rokoch výborne. Čakalo sa, že minimálne jedna z nich v slalome na MS získa medailu. Prečo sa tak nestalo?

Kam vyraziť