Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Cestovanie je najväčšia škola života, hovorí Simona Mudráková

Každý deň je pre nás novou výzvou, preto treba využiť, čo nám život prináša. Aj týmto heslom sa riadi misska Simona Mudráková. Porozprávala nám, ako zvládala každodenný život v Indii.

Simona Mudráková (tretia zľava) chodila na kastingy s modelkami z Austrálie, Kanady či Španielska.(Zdroj: ARCHÍV S. M.)

Každý deň je pre nás novou výzvou, preto treba využiť, čo nám život prináša. Aj týmto heslom sa riadi misska Simona Mudráková. Porozprávala nám, ako zvládala každodenný život v Indii.

NITRA. Po účasti vo finále Miss Slovensko 2013 sa pred Simonou Mudrákovou otvorili dvere do sveta modelingu. Sympatickej Nitrianke jej materská agentúra vyberala z ponúk, ktoré dostávala. Objavila sa na mólach v Nemecku, z exotických krajín napríklad aj v Indii. Pobyt v zahraničí jej dal cenné skúsenosti a nezabudnuteľné zážitky.

Zbalené kufre a letiská

Podľa Simony je modeling veľmi tvrdý oriešok. Model či modelka musia byť veľmi silné osobnosti, aby zvládli všetok ten zhon, ktorý je súčasťou ich každodennej práce. „Musíme byť vždy usmiate, príjemne naladené, vyžarovať pozitívnu energiu aj napriek tomu, že sme unavené, vyčerpané alebo máme iné problémy,“ konštatuje modelka.

Modeling - to nie je len „pozlátko“ na mólach, sú to aj zbalené kufre, letiská, diaľnice... „Cestovanie je však najväčšia škola života. Učí ťa samostatnosti, odvahe, trpezlivosti a prináša možnosť vidieť svet a iné kultúry,“ vraví Simona.

„V Nemecku bolo úžasne. Ľudia tu boli veľmi priateľskí a milí.“ Najväčšou radosťou pre ňu bolo, keď si ju klientka, s ktorou spolupracovala, vyžiadala po druhýkrát.

Neskôr prišla ponuka, ktorá sa neodmieta - z Indie. Simona tu mala možnosť zažiť niečo, čo sa len tak každý deň nevidí.

Predvádzala luxusné modely aj indické sárí

Bombaj je jedno z najbezpečnejších miest v Indii. Simona tu strávila vyše mesiaca. Bývala v apartmáne spolu s viacerými modelkami. Každá bola z iného kúta sveta - zo Španielska, Austrálie či Kanady.

Simona sa zúčastnila prestížnych módnych prehliadok ako Lakme Fashion Week, predvádzala luxusné spoločenské modely aj typické indické sárí. Medzitým chodila spolu s ostatnými modelkami na kastingy. „Cesta na kasting niekedy trvala aj dve hodiny, keďže je tu veľmi hustá premávka. Denne sme absolvovali aj 4-5 kastingov. Museli sme podávať priam herecké výkony a pritom sa naučiť dlhé anglické texty, bolo to náročné.“

Miesta, na ktorých boli kastingy, vraj niekedy vyzerali všelijako. „Neupravené, špinavé, občas som sa bála, či sme na dobrom mieste, vzbudzovali v nás nedôveru. Bolo to, našťastie, len zvonku, interiéry nás prekvapili nečakaným luxusom,“ spomína.

Zažili festival boha Ganéšu

Keď sa dievčatá vybrali na nákupy či výlety, cestovali rikšou alebo vlakom. S vodičmi rikší sa dalo veľmi ťažko dohovoriť, lebo takmer nič nerozumeli po anglicky.

„Možno to bolo aj tým, že sme boli pre nich niečo nezvyčajné, exotické. Ľudia si nás obzerali, dotýkali sa nás, veľakrát sa nám priateľsky prihovorili a pýtali sa, odkiaľ sme. Bol to príjemný pocit, lebo na Slovensku sa to nestáva.“

Modelky sa vybrali pozrieť si napríklad Juhu Beach, ktorá bola priamo v Bombaji. Fascinovali ich krásne miesta ako kostoly, historické budovy a luxusné hotely.

Zážitkom bol aj 10-dňový festival na počesť boha Ganéšu. „Po uliciach chodili húfy ľudí. Spoločne tancovali, spievali, popíjali a radovali sa. Viezli sa v nákladných autách, v ktorých mali položeného Ganéšu v podobe slona. My sme mali apartmán priamo s výhľadom na ulicu. Bývali sme na treťom poschodí, takže všetka tá radosť a zábava Indov počas festivalu sa dostala „pod kožu“ aj nám,“ pousmiala sa Simona.

Krava je posvätná

Nitrianka prišla do Indie práve v čase, keď sa skončilo obdobie monzúnov. Bolo tam vraj veľmi teplo a vlhko. Naopak, keď vošla do obchodu alebo si išla zacvičiť do fitka, všade mali veľmi studenú klímu.

Prekvapenie zažívala každý deň aj priamo v uliciach. „Je tu úplne bežné vidieť kravu sedieť v strede cesty. Všetci ju obchádzali a nikto sa ju neopovážil odohnať, v Indii je toto zviera posvätné. Bol to neuveriteľný rešpekt,“ vraví misska.

K bežnému koloritu ulice tu patrí aj žobranie. „Niektorí Indovia boli za mince veľmi vďační, iní, naopak, nepríjemní až agresívni, ak ste im neulahodili.“

Typickú indickú realitu prežívali dievčatá veľmi intenzívne - nielen v skutočnosti v uliciach veľkomesta, ale aj prostredníctvom televíznej obrazovky, keď v izbe pozerali film Milionár z chatrče.

Pikantná India

Strava v Indii je kapitola sama osebe, typická je pre ňu pikantná chuť. „Ja neobľubujem štipľavé, ale keď som niektoré ich jedlá okúsila, veľmi mi chutili,“ priznáva Simona.

„Raz, v jednej veľmi krásnej reštaurácii, si k nám prisadol jej majiteľ, aby nám porozprával o špecialitách, ktoré Indovia obľubujú. Objednal nám všetky možné jedlá. Bol to príjemný kulinársky zážitok.“

Láka ju Nemecko aj Francúzsko

Ako pamiatku na Indiu si Simona domov priniesla náramky, prstene, sloníky pre šťastie i rôzne oblečenie. Pobyt v tejto krajine zhodnotila ako cennú skúsenosť.

„Určite bolo dobré vidieť, ako to tam naozaj funguje. Fotografie, ktoré mi zostali ako spomienky na neobyčajné zážitky, sa ani sčasti nepribližujú realite. Po tom všetkom som vďačná za to, čo mám doma,“ vraví modelka. „Veľmi silný pocit vo mne vyvolalo to, keď som videla nahých Indov spať v rade na kartónoch – vtedy navždy zmeníte pohľad na život okolo vás.“

Pobyt v Indii dal Simone možnosť spoznať aj ozajstný svet modelingu, ktorý vôbec nie je ľahký. No jej odhodlanie a správny pohľad na život jej v tejto brandži pomôžu.

„Ak budem mať možnosť i naďalej cestovať, určite sa nebudem brániť. Chcela by som znovu pracovať v Nemecku či vo Francúzsku,“ dodala Simona.

Simona Mudráková (vpravo) bola účastníčkou finále Miss Slovensko 2013.

V Indii Simona predvádzala luxusné modely.

Nitrianka v luxusnom hoteli Sahara.

Dievčatko sa dalo odfotiť len za peniaze.

Veľkolepé oslavy boha Ganéšu.

Sloní Boh Ganéša.

Sladké indické špeciality.

Indické menu.

Posvätná krava v uliciach. FOTKY: ARCHÍV S. M.

Ďalšie články z rubriky Spoločnosť

Najčítanejšie správy

Nitra

Zúfalí ľudia: Sused po nás strieľa a hádže na nás výkaly, no polícia to roky nerieši

K mladíkovi chodia policajti ako na hodiny klavíra. Iba mestských policajtov si vlani zavolal neuveriteľných 66 ráz a v tomto roku už 21-krát, podľa náčelníka vždy neopodstatnene.

Pohár Antona Malatinského pre Nitru

Druhý ročník halového turnaja priniesol do Trnavy množstvo skvelých bývalých ligových futbalistov a na svoje si prišli aj diváci.

Krajský súd potvrdil, že mladých ľudí zrazil opitý Ľubomír. Obaja zomreli

Muž sa najskôr priznal, potom tvrdil, že šoféroval policajt a on ho len kryl. Súd vyhodnotil zmenu výpovede ako účelovú.

Zlatý bod a skazený sen

Vionisti v nedeľu večer vydreli remízu v hodine dvanástej.

Klokočina mala vyzerať podobne ako Chrenová I. Rozhodla politika

Smer rondokubizmus vznikol iba v Československu. V Nitre sú takými budovami škola na Cintorínskej ulici a obytné domy na Štúrovej ulici.

Blízke regióny

Päťročné ticho okolo Družby konečne prelomili

K prijatému návrhu sa primátor neprikláňa. Podľa neho bude pre mesto do budúcnosti nákladnejší.

V meste môže vyrásť hala s ľadovou plochou. Pozrite sa, ako bude vyzerať

Radnica prejavila záujem o projekt SZĽH, vďaka ktorému má na Slovensku vyrásť množstvo menších športových hál. Okrem ľadovej plochy by nová hala poskytla priestor aj pre ostatné športy.

Bratia v noci lúpežne prepadli a zbili muža v jeho dome

Trúfli si na muža, ktorý má takmer toľko rokov ako oni dvaja dohromady.

Nasadol do autobusu a odvtedy ho nikto nevidel

Pavol Smatana je vysoký asi 180 cm, zavalitej postavy.

Kamión s poruchou na T.G. Masaryka

Fotogaléria z miesta.

Všetky správy

Mnohí mlčia, on nie. Služba vlasti z neho spravila lovca ľudí

Mikuláš Tóth tvrdí, že si z vojenčiny priniesol domov traumu. A rozhodol sa, že nebude mlčať. Protestuje.

Ľudia ju zbierajú pri lese, jej pestovanie podporí štát

Štát chce podporiť ovocie, ktoré na Slovensku pestuje len zopár ľudí.

Land Rover z Nitry budú rozvážať Nemci, slovenské Cargo v súťaži neuspelo

Štátny nákladný prepravca rokuje s Deutsche Bahn Cargo o subdodávkach na slovenskom a českom úseku.

Zamestnanci pracujúci v Googli na roboaute: odišli sme, lebo nám platili príliš veľa

Ľudia z projektu Waymo si nechali vyplatiť obrovské prémie a prešli ku konkurencii.

Desať miest s najčistejšou vodou na svete

Pozrite si tipy na miesta s najčistejším morom a priezračnou vodou, kde možno pozorovať podvodný svet do detailov.

Kam vyraziť