Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Zlaté Moravce vyhodili mladých športovcov na ulicu

Akadémia už vypratala svoje veci z priestorov štadióna. Obávala sa, že mesto by ich mohlo dať pod zámok.

(Zdroj: Karol Scholtz.)

Akadémia už vypratala svoje veci z priestorov mestského štadióna. Obávala sa, že mesto by ich mohlo dať pod zámok a narušilo by tým zimnú prípravu a turnaje.

ZLATÉ MORAVCE. Mesto Zlaté Moravce poslalo mladých futbalistov na ulici. Na mestskom štadióne ich už viac nechce. Požitavskej futbalovej akadémii dala samospráva výpoveď z nájmu.

Ľudia z prostredia akadémie hovoria, že tento krok je likvidačný.

Od leta skončilo šesť z pôvodných devätnástich družstiev a akadémiu muselo pre nedostatok peňazí opustiť viac ako sto talentovaných mladých športovcov.

Primátor Peter Lednár však upozorňuje, že akadémia už celé mesiace neplatí nájomné za športový areál, čím vytvorila dlh 3 600 €.

Nechcú platiť

Výpoveď akadémii dalo mesto už 9. augusta, výpovedná lehota skončila v posledný novembrový deň. Podľa zmluvy uzavretej v decembri 2011 mala Požitavská futbalová akadémia platiť jedno euro ročne ako nájomné za futbalový štadión, pomocné ihrisko, telocvičňu, šatne aj kancelárie. Ďalších 400 € mesačne mala akadémia mestu platiť za všetky energie a služby, napríklad za úpravu trávnikov.

To aj zopár mesiacov robila. Bolo to v období, kedy mesto dotovalo športové a kultúrne združenia z vlastných peňazí. Akadémia platila dokonca aj za zimné mesiace, kedy reálne futbalisti na ihriskách neboli.

V roku 2012 dostala iba samotná akadémia od mesta dotáciu vo výške 90-tisíc €. O rok neskôr už nevideli mladí futbalisti z mesta ani cent.

Po stopnutí mestského príspevku prestala akadémia platiť spomínaných 400 € mesačne za služby a energie.

„Chceli sme zo zmluvy vylúčiť článok, že za každý mesiac zaplatíme 400 €,“ povedal riaditeľ akadémie a mestský poslanec Dušan Husár. Koncom júla preto zaniesol odchádzajúcej riaditeľke mestského strediska kultúry a športu dodatok k zmluve. Tá ho posunula primátorovi. Nový riaditeľ nastúpil do strediska v auguste a pár dní po nástupe zaslal futbalistom výpoveď z nájmu mestského štadióna.

Sto detí skončilo

Požitavská futbalová akadémia je občianskym združením, tvoria ju mestá Zlaté Moravce a Vráble a futbalové kluby FC ViOn a Spartak Vráble.

Výpoveď z priestorov akadémiu tvrdo zasiahla. Hneď v lete zredukovala počet družstiev z niekdajších 19 na 13. Z pôvodných zhruba 350 nadaných mladých futbalistov v akadémii muselo skončiť viac ako sto školákov – údajne sú to hlavne mladí športovci zo Zlatých Moraviec, ktorí to mali na štadión v tomto meste najbližšie.

„Sto detí nám prestalo športovať. Možno sa teraz venujú počítačom, možno len tak sedia doma,“ povedal Milan Galaba, športový riaditeľ akadémie a súčasne šéf klubu strán Smer-KDH, ktoré majú v mestskom parlamente väčšinu.

Podľa Galabu akadémiu podporuje „drvivá väčšina“ poslancov. „Považujem za hanbu mesta, že to, čo máme podporovať, potláčame. To, čo Zlatým Moravciam robí pozitívnu reklamu, je futbal,“ vyhlásil Galaba.

Podľa Galabu prišla výpoveď „bez upovedomenia, bez dialógu“ a to považuje za „zásadný“ problém.

Radnica však tvrdí presný opak toho, čo poslanec Galaba. „Akadémia prestala v marci hradiť dohodnuté platby za služby a energie. Z tohto dôvodu zaslalo mestské stredisko kultúry a športu futbalovej akadémii dve upomienky – prvú 13. mája a druhú 12. júna. Na upomienky akadémia nereagovala žiadnym spôsobom,“ povedal právnička mesta Mária Vozárová. Podobne nevyvolala ani rokovanie o tom, ako chce riešiť dlh, nepožiadala ani o splátkový kalendár. Až v júli reagovala žiadosťou o dodatok v zmluve, ktorým by prestala platiť prenájom priestorov.

Mesto: Akadémiu podporujeme nemalou sumou

Pre narastajúce dlhy a nereagovanie na upomienky prišla nakoniec výpoveď z nájmu. Podľa mesta ani počas výpovednej lehoty akadémia nemala záujem so samosprávou rokovať o probléme. „Z tohto nezáujmu je zrejmé, že snahou zástupcov Požitavskej futbalovej akadémie nebolo vyriešenie problému, ale naopak, jeho eskalácia, ktorá vyústila do medializovania tejto kauzy,“ povedala Vozárová.

Právnička, ktorá je poverená komunikáciou s médiami, spochybnila aj tvrdenie predstaviteľov akadémie, ktorí hovoria, že na úhradu dlhu nemajú peniaze, lebo mesto neposkytlo v tomto roku akadémii dotácie.

„Aj napriek tomu, že akadémia nemohla tento rok dostať priamu dotáciu, mesto prevádzku štadiónov a Požitavskej futbalovej akadémie dotovalo nepriamo, a to sumou približne 27-tisíc € ročne. Podľa prepočtov energetika mesta, celkové náklady na služby a energie za priestory doteraz využívané akadémiou, sú vo výške približne 31 400 € ročne. Keďže na základe podnájomnej zmluvy mala akadémia platiť iba 4 800 € ročne, zvyšnú sumu muselo zo svojho rozpočtu hradiť mesto,“ argumentuje Vozárová.

Podľa nej to nie je malá suma a len dokazuje, že mesto vždy akadémiu podporovalo – v rámci svojich ekonomických možností. „Sú to práve zástupcovia akadémie, z ktorých viacerí sú poslancami mestského zastupiteľstva, kto nemá záujem o riešenie športovej prípravy detí. Ak by ho mali, snažili by sa neplnenie zmluvných povinností a dlhy akadémie riešiť – minimálne by aspoň podali žiadosť o uhradenie dlhu v splátkach, čo neurobili,“ dodala právnička.

Akadémia ale považuje za absurdné, že by mala platiť vôbec nejaký poplatok za nájom mestských priestorov. Jej predstavitelia tvrdia, že ostatné športové či kultúrne kluby a združenia fungujú v mestských priestoroch, za ktoré neplatia nič.

Mesto ale považuje nepriame dotovanie akadémie vo výške 27-tisíc € za dostatočné – najmä s ohľadom na nedostatočne dofinancované školy, škôlky, sociálne služby a minimum peňazí na rekonštrukciu mestských ciest či údržbu mestského majetku.

Petíciu podpísali aj tínedžeri

Akadémia spustila v októbri petíciu, pod ktorú sa podpísalo 1 064 ľudí, medzi nimi aj neplnoletí. Podľa iniciátorov to zákon v prípade všeobecnej petície umožňuje. Odovzdali ju na radnici minulý piatok. Signatári petície žiadajú primátora, aby zabezpečil zrušenie vypovedania zmluvy o nájme areálu mestského futbalového štadióna a aby mesto maximálne podporovalo futbalovú akadémiu. Akadémia zatiaľ v tomto turbulentnom období požiadala o pomoc sponzorov, bez ktorých by nedokázala dohrať ani jesennú časť súťaže.

Tomáš holúbek

Ďalšie články z rubriky Spravodajstvo


  1. Reprezentant Hrnka zatiaľ bez klubu, v hre je aj Nitra 7 999
  2. Časť autobusovej stanice uzavreli, našli muníciu 947
  3. Britský reťazec oznámil, kedy zatvorí predajňu v nitrianskych Mlynoch 691
  4. Vargová z Veselí do Šale 640
  5. Smer chce v Nitre zabrániť tomu, aby sa moci chytili kotlebovci 418
  6. Štúrovo rozhodlo šláger v 90. minúte 364
  7. Fotogaléria: hokejisti Nitry už trénujú Foto 342
  8. Neded s cenným víťazstvom 311
  9. Kraj spustil nový cykloportál so všetkými cyklotrasami v regióne 177
  10. Ivan Veľký 176

Najčítanejšie správy

Nitra

Reprezentant Hrnka zatiaľ bez klubu, v hre je aj Nitra

Rodák spod Zobora nad ponukou reprezentovať nerozmýšľal. Na MS vydal zo seba sto percent, hovorí.

Časť autobusovej stanice uzavreli, našli muníciu

Muníciu našiel bagrista pri výkopových prácach.

Britský reťazec oznámil, kedy zatvorí predajňu v nitrianskych Mlynoch

Po obchode sa uvoľnia priestory na dvoch poschodiach.

Vargová z Veselí do Šale

Odchovankyňa nitrianskej hádzanej mení dres v rámci česko-slovenskej interligy.

Smer chce v Nitre zabrániť tomu, aby sa moci chytili kotlebovci

Opozícia v krajskom parlamente je ochotná rokovať o spolupráci s kýmkoľvek okrem kotlebovcov. SMK chce urobiť všetko preto, aby sa extrémisti k moci v Nitrianskom kraji nedostali.

Blízke regióny

Riaditeľ múzea prosí zlodejov, aby prsteň vrátili. Polícia stále pátra + foto

Ani po polroku nie sú známi páchatelia krádeže v piešťanskom múzeu. Polícia vraj stále intenzívne pátra po dvoch mužoch.

Hasiči zasahujú pri požiari lakovne na Koniarekovej ulici

Viac ako tucet hasičov momentálne zasahuje pri požiari lakovne na Koniarekovej ulici v Trnave. Požiar zachvátil halu a strechu.

Odkryli základy zaniknutej veže opevnenia

Stredovekú vežu plánuje vedenie mesta postaviť nanovo, slúžiť by mala ako výstavný priestor susednej Galérie Jána Koniarka.

Erik Karvai zo Šiah je v tridsiatich rokoch už sedemnásobný majster Európy

Tridsaťročný Šahan Erik Karvai je 7-násobný majster Európy v silovom trojboji. Okrem toho je držiteľ niekoľkých rekordov a viacnásobný majster Slovenska.

Medzi Novými Zámkami a Bánovom bude výluka

Železnice Slovenskej republiky (ŽSR) upozorňujú na výluku medzi stanicami Nové Zámky a Bánov.

Všetky správy

Polícia má meno i záznam s útočníkom v Manchestri (minúta po minúte)

Britská polícia potvrdila Salmana Abediho ako útočníka, ktorý zabil 22 ľudí.

Americká dizajnérka zhodnotila naše značky: Kto nazve čipsy, že Slovakia?

Debbie Millmanová pracovala s Pepsi, či so Star Wars. Ukázali sme jej naše výrobky.

Cígera odmietli aj Višňovský, Handzuš, Országh a Bača

To, že hráči z NHL neprišli na šampionát, berie reprezentačný tréner ako podraz.

Kajínek opustil väzenie a ďakoval Zemanovi za milosť

Miloš Zeman v utorok podpísal milosť pre Jiřího Kajínka.

Zomierali najmä mladí a deti. Manchester sa zomkol

V čase útoku bolo na koncerte Ariany Grandovej až 21-tisíc ľudí.

Kam vyraziť