Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Zlaté Moravce vyhodili mladých športovcov na ulicu

Akadémia už vypratala svoje veci z priestorov štadióna. Obávala sa, že mesto by ich mohlo dať pod zámok.

(Zdroj: Karol Scholtz.)

Akadémia už vypratala svoje veci z priestorov mestského štadióna. Obávala sa, že mesto by ich mohlo dať pod zámok a narušilo by tým zimnú prípravu a turnaje.

ZLATÉ MORAVCE. Mesto Zlaté Moravce poslalo mladých futbalistov na ulici. Na mestskom štadióne ich už viac nechce. Požitavskej futbalovej akadémii dala samospráva výpoveď z nájmu.

Ľudia z prostredia akadémie hovoria, že tento krok je likvidačný.

Od leta skončilo šesť z pôvodných devätnástich družstiev a akadémiu muselo pre nedostatok peňazí opustiť viac ako sto talentovaných mladých športovcov.

Primátor Peter Lednár však upozorňuje, že akadémia už celé mesiace neplatí nájomné za športový areál, čím vytvorila dlh 3 600 €.

Nechcú platiť

Výpoveď akadémii dalo mesto už 9. augusta, výpovedná lehota skončila v posledný novembrový deň. Podľa zmluvy uzavretej v decembri 2011 mala Požitavská futbalová akadémia platiť jedno euro ročne ako nájomné za futbalový štadión, pomocné ihrisko, telocvičňu, šatne aj kancelárie. Ďalších 400 € mesačne mala akadémia mestu platiť za všetky energie a služby, napríklad za úpravu trávnikov.

To aj zopár mesiacov robila. Bolo to v období, kedy mesto dotovalo športové a kultúrne združenia z vlastných peňazí. Akadémia platila dokonca aj za zimné mesiace, kedy reálne futbalisti na ihriskách neboli.

V roku 2012 dostala iba samotná akadémia od mesta dotáciu vo výške 90-tisíc €. O rok neskôr už nevideli mladí futbalisti z mesta ani cent.

Po stopnutí mestského príspevku prestala akadémia platiť spomínaných 400 € mesačne za služby a energie.

„Chceli sme zo zmluvy vylúčiť článok, že za každý mesiac zaplatíme 400 €,“ povedal riaditeľ akadémie a mestský poslanec Dušan Husár. Koncom júla preto zaniesol odchádzajúcej riaditeľke mestského strediska kultúry a športu dodatok k zmluve. Tá ho posunula primátorovi. Nový riaditeľ nastúpil do strediska v auguste a pár dní po nástupe zaslal futbalistom výpoveď z nájmu mestského štadióna.

Sto detí skončilo

Požitavská futbalová akadémia je občianskym združením, tvoria ju mestá Zlaté Moravce a Vráble a futbalové kluby FC ViOn a Spartak Vráble.

Výpoveď z priestorov akadémiu tvrdo zasiahla. Hneď v lete zredukovala počet družstiev z niekdajších 19 na 13. Z pôvodných zhruba 350 nadaných mladých futbalistov v akadémii muselo skončiť viac ako sto školákov – údajne sú to hlavne mladí športovci zo Zlatých Moraviec, ktorí to mali na štadión v tomto meste najbližšie.

„Sto detí nám prestalo športovať. Možno sa teraz venujú počítačom, možno len tak sedia doma,“ povedal Milan Galaba, športový riaditeľ akadémie a súčasne šéf klubu strán Smer-KDH, ktoré majú v mestskom parlamente väčšinu.

Podľa Galabu akadémiu podporuje „drvivá väčšina“ poslancov. „Považujem za hanbu mesta, že to, čo máme podporovať, potláčame. To, čo Zlatým Moravciam robí pozitívnu reklamu, je futbal,“ vyhlásil Galaba.

Podľa Galabu prišla výpoveď „bez upovedomenia, bez dialógu“ a to považuje za „zásadný“ problém.

Radnica však tvrdí presný opak toho, čo poslanec Galaba. „Akadémia prestala v marci hradiť dohodnuté platby za služby a energie. Z tohto dôvodu zaslalo mestské stredisko kultúry a športu futbalovej akadémii dve upomienky – prvú 13. mája a druhú 12. júna. Na upomienky akadémia nereagovala žiadnym spôsobom,“ povedal právnička mesta Mária Vozárová. Podobne nevyvolala ani rokovanie o tom, ako chce riešiť dlh, nepožiadala ani o splátkový kalendár. Až v júli reagovala žiadosťou o dodatok v zmluve, ktorým by prestala platiť prenájom priestorov.

Mesto: Akadémiu podporujeme nemalou sumou

Pre narastajúce dlhy a nereagovanie na upomienky prišla nakoniec výpoveď z nájmu. Podľa mesta ani počas výpovednej lehoty akadémia nemala záujem so samosprávou rokovať o probléme. „Z tohto nezáujmu je zrejmé, že snahou zástupcov Požitavskej futbalovej akadémie nebolo vyriešenie problému, ale naopak, jeho eskalácia, ktorá vyústila do medializovania tejto kauzy,“ povedala Vozárová.

Právnička, ktorá je poverená komunikáciou s médiami, spochybnila aj tvrdenie predstaviteľov akadémie, ktorí hovoria, že na úhradu dlhu nemajú peniaze, lebo mesto neposkytlo v tomto roku akadémii dotácie.

„Aj napriek tomu, že akadémia nemohla tento rok dostať priamu dotáciu, mesto prevádzku štadiónov a Požitavskej futbalovej akadémie dotovalo nepriamo, a to sumou približne 27-tisíc € ročne. Podľa prepočtov energetika mesta, celkové náklady na služby a energie za priestory doteraz využívané akadémiou, sú vo výške približne 31 400 € ročne. Keďže na základe podnájomnej zmluvy mala akadémia platiť iba 4 800 € ročne, zvyšnú sumu muselo zo svojho rozpočtu hradiť mesto,“ argumentuje Vozárová.

Podľa nej to nie je malá suma a len dokazuje, že mesto vždy akadémiu podporovalo – v rámci svojich ekonomických možností. „Sú to práve zástupcovia akadémie, z ktorých viacerí sú poslancami mestského zastupiteľstva, kto nemá záujem o riešenie športovej prípravy detí. Ak by ho mali, snažili by sa neplnenie zmluvných povinností a dlhy akadémie riešiť – minimálne by aspoň podali žiadosť o uhradenie dlhu v splátkach, čo neurobili,“ dodala právnička.

Akadémia ale považuje za absurdné, že by mala platiť vôbec nejaký poplatok za nájom mestských priestorov. Jej predstavitelia tvrdia, že ostatné športové či kultúrne kluby a združenia fungujú v mestských priestoroch, za ktoré neplatia nič.

Mesto ale považuje nepriame dotovanie akadémie vo výške 27-tisíc € za dostatočné – najmä s ohľadom na nedostatočne dofinancované školy, škôlky, sociálne služby a minimum peňazí na rekonštrukciu mestských ciest či údržbu mestského majetku.

Petíciu podpísali aj tínedžeri

Akadémia spustila v októbri petíciu, pod ktorú sa podpísalo 1 064 ľudí, medzi nimi aj neplnoletí. Podľa iniciátorov to zákon v prípade všeobecnej petície umožňuje. Odovzdali ju na radnici minulý piatok. Signatári petície žiadajú primátora, aby zabezpečil zrušenie vypovedania zmluvy o nájme areálu mestského futbalového štadióna a aby mesto maximálne podporovalo futbalovú akadémiu. Akadémia zatiaľ v tomto turbulentnom období požiadala o pomoc sponzorov, bez ktorých by nedokázala dohrať ani jesennú časť súťaže.

Tomáš holúbek

Ďalšie články z rubriky Spravodajstvo

Najčítanejšie správy

Nitra

Zúfalí ľudia: Sused po nás strieľa a hádže na nás výkaly, no polícia to roky nerieši

K mladíkovi chodia policajti ako na hodiny klavíra. Iba mestských policajtov si vlani zavolal neuveriteľných 66 ráz a v tomto roku už 21-krát, podľa náčelníka vždy neopodstatnene.

Pohár Antona Malatinského pre Nitru

Druhý ročník halového turnaja priniesol do Trnavy množstvo skvelých bývalých ligových futbalistov a na svoje si prišli aj diváci.

Krajský súd potvrdil, že mladých ľudí zrazil opitý Ľubomír. Obaja zomreli

Muž sa najskôr priznal, potom tvrdil, že šoféroval policajt a on ho len kryl. Súd vyhodnotil zmenu výpovede ako účelovú.

Futbalisti v príprave

Tradične prinášame sumár výsledkov prípravných zápasov za minulý týždeň a program na tento týždeň.

Počet zubrov atakuje historické rekordy, časť prevezú do Maďarska

Vlani sa tu narodilo 11 mláďat a v súčasnosti tu je 33 kusov týchto mohutných zvierat.

Blízke regióny

Päťročné ticho okolo Družby konečne prelomili

K prijatému návrhu sa primátor neprikláňa. Podľa neho bude pre mesto do budúcnosti nákladnejší.

Koniec plechovým hangárom? Trnava chce veľké obchody už len za mestom

Do konca februára môžu Trnavčania pripomienkovať štyri zmeny územného plánu. Jedna z nich by mohla znamenať koniec výstavby veľkých hangárových obchodných centier priamo v meste.

V meste môže vyrásť hala s ľadovou plochou. Pozrite sa, ako bude vyzerať

Radnica prejavila záujem o projekt SZĽH, vďaka ktorému má na Slovensku vyrásť množstvo menších športových hál. Okrem ľadovej plochy by nová hala poskytla priestor aj pre ostatné športy.

Bratia v noci lúpežne prepadli a zbili muža v jeho dome

Trúfli si na muža, ktorý má takmer toľko rokov ako oni dvaja dohromady.

Nasadol do autobusu a odvtedy ho nikto nevidel

Pavol Smatana je vysoký asi 180 cm, zavalitej postavy.

Všetky správy

Ľudia ju zbierajú pri lese, jej pestovanie podporí štát

Štát chce podporiť ovocie, ktoré na Slovensku pestuje len zopár ľudí.

Mnohí mlčia, on nie. Služba vlasti z neho spravila lovca ľudí

Mikuláš Tóth tvrdí, že si z vojenčiny priniesol domov traumu. A rozhodol sa, že nebude mlčať. Protestuje.

Majú pírsing a tetovanie. Ak dostanú žltačku C, majú sa liečiť za vlastné

Nepreplácaním liečby hepatitídy C pre niektorých pacientov chce Všeobecná zdravotná poisťovňa ušetriť peniaze. Je v strate 200 miliónov.

Land Rover z Nitry budú rozvážať Nemci, slovenské Cargo v súťaži neuspelo

Štátny nákladný prepravca rokuje s Deutsche Bahn Cargo o subdodávkach na slovenskom a českom úseku.

Zamestnanci pracujúci v Googli na roboaute: odišli sme, lebo nám platili príliš veľa

Ľudia z projektu Waymo si nechali vyplatiť obrovské prémie a prešli ku konkurencii.

Kam vyraziť